Kahvenin Faydaları

Kahvenin Faydaları Nelerdir? Kahve Yağ Yakar Mı? Zayıflamak için Kahve Kullanılır Mı? Merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu sayfada!

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahve dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Yüksek antioksidan seviyeleri ve faydalı bileşenleri sayesinde sağlığınız için oldukça yararlıdır. Yapılan araştırmalarda, kahve içenlerin bazı ciddi hastalık risklerinin çok daha düşük olduğunu göstermektedir.

Kahvenin faydaları şöyledir:

Enerji Seviyesini Artırır
Kahve, insanların daha az yorgun hissetmelerine ve enerji seviyelerini artırmalarına yardımcı olabilir. Bunun nedeni, dünyadaki en yaygın tüketilen psikoaktif madde olan kafein adı verilen bir uyarıcı içermesidir.

Kahve içtikten sonra kafein kan dolaşımınıza emilir. Oradan beyninize gider. Beyindeki kafein, inhibitör nörotransmitter adenosini bloke eder. Bu olduğunda, norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmitterlerin miktarı artar.

İnsanlarda yapılan birçok kontrollü çalışma, kahvenin hafıza, ruh hali, uyanıklık, enerji seviyeleri, reaksiyon süreleri ve genel zihinsel işlev dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini geliştirdiğini göstermektedir.

Kilo vermeye ve Yağ Yakmaya Yardımcı Olur
Kafein, kahvenin içinde yağ yakımına yardımcı olduğu kanıtlanmış birkaç doğal maddeden biridir. Birçok çalışma, kafeinin metabolizma hızınızı %3-11 oranında artırabileceğini göstermektedir. Diğer araştırmalarda kafeinin yağ yakımını özellikle obez bireylerde %10’a kadar ve zayıf insanlarda %29’a kadar artırabildiğini göstermektedir. Kahvenin faydaları arasında en çok bilinen özelliği kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Fiziksel Performansı Önemli Ölçüde Artırabilir
Kafein, sinir sisteminizi uyarır ve vücut yağlarını parçalamak için yağ hücrelerini harekete geçirir. Aynı zamanda kanınızdaki epinefrin (adrenalin) seviyelerini de arttırır. Bu, vücudunuzu yoğun fiziksel efor için hazırlayan bir hormonudur.

Kafein vücut yağını parçalayarak yakıt olarak serbest yağ asitlerini kullanılabilir hale getirir.

Kahvenin Besin Değerleri ve Vitaminleri

Tek bir fincan kahve şunları içerir:

 • Riboflavin (B2 vitamini): (RDI) %11’i.
 • Pantotenik asit (B5 vitamini): RDI’nın %6’sı.
 • Manganez ve potasyum: RDI’nın %3’ü.
 • Magnezyum ve niasin (B3 vitamini): RDI’nın %2’si.

(RDI = Günlük Alınması Gereken Besin Miktarı)

Kahvenin Zararları Nelerdir?

Hamilelik ve emzirme: Kahve hamile kadınlar için günde 2 bardak veya daha az miktarda güvenlidir. Bu miktarda kahve yaklaşık 200 mg kafein sağlar. Bununla birlikte, bu miktardan daha fazla içmek, düşük, erken doğum ve düşük doğum riski oluşturabilir. Bu riskler, annenin hamilelik sırasında içtiği kahve miktarı arttıkça artar. Günde 1 veya 2 fincan kahve içmek emziren anneler ve bebekleri için güvenlidir. Ancak daha büyük miktarlardaki kafein, emzirilen bir bebeğin sindirim sistemini tahriş edebilir ve ayrıca uyku sorunlarına ve sinirliliğe neden olabilir.

Çocuklar: Çocukların kafeinli kahve içmesi güvenli olmayabilir. Kafein ile ilişkili yan etkiler genellikle çocuklarda yetişkinlerden daha şiddetlidir.

Anksiyete bozuklukları: Kahve içindeki kafein anksiyeteyi daha da kötüleştirebilir.

Kalp hastalığı: Filtrelenmemiş (haşlanmış) kahve içmek, kandaki kolesterol ve diğer yağ miktarını arttırır ve ayrıca kalp hastalığı geliştirme riski ile ilişkili olan homosistein seviyesini yükseltir. Bazı araştırmalar kalp krizi ve kahve içmek arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Diyabet: Bazı araştırmalar, kahvede bulunan kafeinin diyabetli kişilerin şekeri işleme şeklini değiştirebileceğini sonucunu ortaya çıkarmıştır. Kafeinin kan şekerinde artışa veya azalmaya neden olduğu bildirilmiştir. Şeker hastalığınız varsa kan şekerinizi dikkatlice izlemeniz gerekmektedir.

İshal: Kahve kafein içerir. Kahve içerisindeki kafein, özellikle büyük miktarlarda alındığında ishali kötüleştirebilir.

Huzursuz bağırsak sendromu (IBS): Kahve içindeki kafein, özellikle büyük miktarlarda alındığında, ishali kötüleştirebilir ve HBS semptomlarını kötüleştirebilir.

Glokom: Çok fazla kahve içmek göz içindeki basıncı arttırır. Artış 30 dakika içinde başlar ve en az 90 dakika sürebilir.

Yüksek tansiyon: Fazla kahve tüketimi, yüksek tansiyonu olan kişilerde tansiyonu artırabilir. Bununla birlikte, bu etki düzenli olarak kahve içen kişilerde daha az olabilir.

Kemik incelmesi (osteoporoz): Kafein, bağırsaklar tarafından idrarla atılacak kalsiyum miktarını artırabilir. Bu kemikleri zayıflatabilir. Osteoporozunuz varsa, kafein tüketimini günde 300 mg’dan daha azla sınırlandırmanız gerekmektedir. (Yaklaşık 2-3 fincan kahve).

Kahve Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltabilir

Tip 2 diyabet, şu anda dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. İnsülin direncinin neden olduğu yüksek kan şekeri seviyeleri veya insülin salgılama yeteneğinin azalması ile oluşur. Kahve içenlerin tip 2 diyabet riski önemli ölçüde azalır. Yapılan araştırmalarda, kahve içen kişilerin bu hastalığa yakalanma riskinin% 23-50 daha düşük olduğunu gözlemlenmiştir.

Alzheimer Hastalığından ve Demanstan Koruyabilir

Alzheimer hastalığı dünya çapında en yaygın nörodejeneratif hastalık ve bunamanın önde gelen nedenidir. Bu durum genellikle 65 yaşın üzerindeki insanları etkiler ve bilinen bir tedavisi yoktur. Bu hastalıkların oluşumunu engellemek için sağlıklı yemek ve egzersiz yapmak gibi sağlıklı yaşam kurallarına uymak gerekir. Ancak kahve içmek de inanılmaz derecede etkili olabileceği yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Birçok araştırma, kahve içenlerin Alzheimer hastalığı riskini %65’e kadar azalttığını göstermektedir.

Parkinson Riskini Azaltabilir

Parkinson hastalığı, Alzheimer’ın hemen arkasındaki ikinci en yaygın nörodejeneratif durumdur. Bunun nedeni beyninizdeki dopamin üreten nöronların ölmesidir. Alzheimer’da olduğu gibi, bu durumu önlemeye odaklanmayı bilinen bir tedavi yoktur. Kahvede bulunan kafein, adenosin A1 reseptörlerine etki ederek striatumdaki dopamin salınımını artırmaktadır. Çalışmalar, kahve içenlerin %32 ile %60’ı arasında, Parkinson hastalığı riskinin çok daha düşük olduğunu göstermektedir.

Depresyonun Etkilerini Azaltır

Depresyon, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren ciddi bir zihinsel hastalıktır. 2011 yılında yayınlanan bir Harvard Üniversitesi’nin araştırma sonuçlarına göre, günde 2 veya daha fazla fincan kahve içen insanların depresyona girme riski %20 daha düşük çıkmıştır.

Kahvelerin Kafein İçeriği

Kahve, kafeinin en büyük kaynaklarından biridir. Ortalama bir fincan kahve yaklaşık 95 mg kafein içerebilir. Bununla birlikte, bu miktar farklı kahve içecekleri arasında neredeyse sıfırdan 500 mg’a kadar değişebilir.

Kafein İçeriğini Etkileyen Faktörler:

 • Kahve çekirdeği türü: Doğal olarak farklı miktarlarda kafein içerebilen birçok kahve çekirdeği çeşidi vardır.
 • Kavurma: Daha hafif kavurmalarda koyu kavurmalardan daha fazla kafein bulunur, ancak koyu kavurmalarda daha derin bir lezzet vardır.
 • Kahve türü: Kafein içeriği düzenli olarak demlenmiş kahve, espresso, hazır kahve ve kafeinsiz kahve arasında önemli ölçüde değişebilir.
 • Porsiyon boyutu: “Bir fincan kahve”, toplam kafein içeriğini büyük ölçüde etkileyen 30–500 ml arasında herhangi bir aralıkta olabilir.

Kahve Yağ Yakar Mı?

Kahve, dünyada en çok tüketilen psikoaktif madde olan kafein maddesini içerir. Kafein, günümüzde çoğu ticari yağ yakıcı takviyede kullanılmaktadır. Kafein, yağ dokularınızdaki yağları harekete geçirmeye ve metabolizmayı artırmaya yardımcı olduğu bilinen birkaç maddeden biridir.

Kafein, yağ hücrelerine doğrudan sinyaller göndererek sinir sistemini uyarır ve yağların parçalanmasını sağlar. Bunu, kanda bulunan epinefrin hormonunun artırarak yapar. Adrenalin olarak da bilinen epinefrin, kanınızdan yağ dokularına gider ve yağların parçalanmasını hızlandırır. Dinlenme sırasında kalori yakma oranınıza dinlenme metabolizma hızı (RMR) denir. Metabolizma hızınız ne kadar yüksek olursa, kilo vermeniz o kadar kolay olur ve kilo almadan daha özgürce yemek yiyebilirsiniz. Araştırmalar, kafeinin RMR’yi %3 ile %11 oranında artırabildiğini, daha büyük dozların daha büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Yapacağınız spor aktivitelerinden önce kahve tüketmek, normalde yakacağınız yağdan daha fazlasını yakmanızı kolaylaştıracaktır. Kafein kısa vadede metabolizmanızı hızlandırabilmesine rağmen, vücutta zamanla oluşan kafein toleransı nedeniyle uzun süreli kahve içenlerde bu etki azalmaktadır.

Kahve Çeşitleri

Kahve, 1200- 1300 yıldır insanlık tarihinin en eski içeceklerinden birisidir. Günümüzde yaklaşık 70 ülkede kahve yetiştirilmektedir. Son yıllarda ülkemizde kahveye olan ilgi de artış göstermiştir.

Dünyada iki ana kahve çekirdeği türü vardır: Coffee Arabica ve Coffee Robusta. Bugün dünyada satılan kahve çekirdeklerinin dörtte üçünden fazlası Coffea Arabica, geri kalan yığının büyük kısmı Coffea Canephora olarak da bilinen Coffea Robustadır.

Dünyaca ünlü kahvelerin çekirdekleri çeşitleri ve üretildikleri yerler:

 • Vietnam – Robusta
 • Brezilya- Arabica
 • Endonezya- Robusta ve Arabica
 • Hindistan- Arabica & Robusta
 • Kolombiya – Arabica
 • Etiyopya- Arabica

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın