Akdeniz Diyeti

Günümüzde en popüler diyetler arasında yer alan Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? ve Ne Kadar Kilo Verebilirim? Sağlıklı Mıdır?

Akdeniz Diyeti Nedir?

Günümüzde kilo problemi çözmek için birçok diyet programı geliştirilmiştir. Bu diyet programlarının en eskilerinden bir tanesi Akdeniz diyetidir. Bu diyet, 1960’lı yıllardan itibaren İtalya, Yunanistan, Türkiye ve İspanya gibi ülkelerde yaşayan insanların beslenme düzenidir. Akdeniz diyetini uygulayan kişilerin daha sağlıklı olduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Birçok araştırmada görülmüştür ki Akdeniz diyeti, kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Akdeniz diyetinde, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin günlük olarak tükettiği gıdalar baz alınarak bir diyet programı oluşturulur. Bu diyetin diğer diyetlerden farkı ise çok katı olmamasıdır.

Öğün sayınıza, yemek yeme saatinize karışmaz. Sadece yenilen ürünlerin çeşitliliğine karışır. Sebze ve deniz ürünlerinin ön plana çıktığı Akdeniz diyetinde kırmızı et, kümes ürünleri, süt ürünleri, kırmızı şarap, tahıllar, yemişler ve işlenmemiş ancak lezzetli olan her üründen bulunmaktadır. Akdeniz diyetini uygulamak oldukça basittir. Tek yapmanız gereken yediğiniz ürünlere dikkat etmek. Bu diyet saat kaçta yediğinize veya gün içinde kaç öğün yiyeceğinize karışmaz. Dengeli ve kontrollü beslenmek yeterlidir. Sebze ve deniz ürünü tüketimini arttırıp kırmızı et, süt, tahıl tüketimini de dengeli bir şekilde sürdürmeniz gerekmektedir. Sebzelerden domates, brokoli, ıspanak, soğan ön plana çıkarken meyvelerden elma, muz, portakal daha çok tüketilir. Kuruyemişlerden badem ve ceviz tüketilirken bakliyatlardan bezelye, fasulye, mercimek daha çok tercih edilir. Kök bitkilerinden ise patates ve şalgam sık sık tüketilir.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılmalıdır?

Akdeniz’e kıyısı olan İspanya, İtalya, Türkiye gibi ülkelerdeki insanların beslenme şekillerine göre yapılan diyete Akdeniz diyeti denir. Bu diyetin diğer diyetlerden farkı sizin öğünlerinizi saat kaçta yediğinize veya günlük kaç öğün yiyeceğinize karışmamasıdır. Tek yapmanız gereken ne yediğinize dikkat etmektir. Akdeniz diyetinin birçok hastalığa iyi geldiği araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda kalp krizi riskini azaltır, diyabet hastalığına iyi gelir ve inme riskini azaltır. Bu diyette her yemek çeşidinden bulunmaktadır. Deniz ürünleri ve sebzenin ön plana çıktığı yemek listesinde yok yok. Sebzelerden domates, brokoli, havuç, karnabahar gibi birçok sebze tüketilirken meyvelerden elma, muz, portakal, armut ön plana çıkar. Birçok diyette bulunmaya kuruyemişlerin de yer aldığı Akdeniz diyetinde badem, ceviz, ay çekirdeği gibi birçok kuruyemişi tüketebilirsiniz.

Diyet yapanların en büyük problemlerinden bir tanesi dışarıda vakit geçirirken restoranlarda yemek yemektir. Restoranlarda yemek yerken diyetlerinin bozulması birçok insanın hevesini kaçırıp diyetlerini bırakmalarına neden olur. Akdeniz diyetinde böyle bir problem yoktur. Çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Akdeniz diyeti yaparken restoranlarda size uygun yemek bulamamanız imkansıza yakındır. Zeytinyağlı ürünler tükettiğinizde, kepekli veya tam buğday ekmeği tüketmeye çalıştığınızda diyetinizi bozmazsınız. Ayrıca tüm ızgara çeşitleri ve kremasız makarna da Akdeniz diyetinin bir parçası olabilmektedir. Günlük beslenme alışkanlığınız çok fazla değiştirmeden sadece yediğiniz yiyeceklere dikkat ederek sağlıklı bir diyet yapabilirsiniz.

Akdeniz Diyetinde Ne Yenmelidir?

Günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi kilodur. Obezitenin giderek yaygınlaştığı çok açık bir şekilde görülmektedir. Bu problemin çözümü için her geçen gün yeni diyet programları bulan doktorların uzun yıllardır vazgeçemediği ve etkisinin tartışma konusu bile olamayacağı Akdeniz diyeti en sağlıklı diyetler arasında gösterilmektedir. Ayrıca Akdeniz diyetini uygulaması da çok kolaydır. Birçok diyet programında bulunmayan yiyecek ve içecekler bu diyet programında bulunur. Ayrıca Akdeniz diyetini uygularken yemek saatlerinize veya öğün adetinize dikkat etmenize gerek yoktur. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin beslenme alışkanlıklarının ağırlıkta olduğu bu diyette dikkat etmeniz gereken tek şey dengeli beslenmeye çalışmaktır.

Her çeşit besinden yeterli miktarda aldığınız sürece hiçbir sorun yoktur. Sebze ve deniz ürünlerine biraz daha ağırlık vermeniz gerekmektedir. Bunun dışında kırmızı et, meyve, süt ürünleri hatta kuruyemiş bile tüketmek serbesttir. Sadece her üründen yeteri miktarda tüketmeniz gerekmektedir. İçecekler konusunda da çok esnek olan bu diyetin en temel içeceği sudur. Bunun dışında günlük bir bardak kırmızı şarap tüketimini de serbest bırakan bu diyette alkol problemi olanların şarap tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kahve ve çay da şekersiz olduğu takdirde tüketimi serbesttir. Akdeniz diyetinde sağlıklı yağ tüketimi de vardır. Zeytinyağı ve avokado yağı sıkça tüketilir. Gittiğiniz restoranlarda zeytinyağlı yemekler tüketirseniz diyetiniz bozulmaz. Dışarıda yemek yeme konusunda da çok esnek olan Akdeniz diyetini uygulamak çok kolaydır.

Akdeniz Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde birçok diyet çeşidi mevcuttur. Hızlı kilo verdirmeyi amaçlayan bu diyetler vücudumuz için oldukça zararlıyken 1960’lı yıllardan beri tercih edilen Akdeniz diyeti ise size sağlıklı ve kalıcı kilo vermeyi vaat eder. Ayrıca bu diyeti de uygulamak çok kolaydır. Ürün çeşitliliği ile yeterinde yediğiniz takdir de istediğiniz üründen tüketebilirsiniz. Akdeniz diyeti sadece kilo vermenize yardımcı olmaz. Ayrıca sizi birçok hastalıktan korur. Akdeniz diyetinin faydalarından birkaç tanesi şunlardır:

  • Yapılan birçok araştırma göstermiştir ki Akdeniz diyeti kalp krizi riskini ciddi ölçüde azaltır. Sağlıklı yağlardan olan zeytinyağın bol bol tüketildiği bu diyet bize zeytinyağının kalp rahatsızlıklarını tetiklediğini de kanıtlar.
  • Akdeniz diyeti tip 2 diyabet ve prematüre ölümleri engeller. Sağlıklı ve düzgün beslenme ile kan şekerimizi düzenler ve diyabet rahatsızlığına iyi gelir. Ayrıca dengeli beslenmek prematüre ölümlere de engel olur.
  • Akdeniz diyeti, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki insanların beslenme alışkanlıklarından oluşturulmuştur. Bu sebeple deniz ürünü ve sebze yemeklerinin ağırlıklı olduğu bir diyettir. Deniz ürünleri omega-3 bakımından zengin olduğu için bu diyet sırasında bol bol omega-3 alırsınız. Bu sayede hafızanız güçlenir, vücut direnciniz artar.
  • Akdeniz diyeti sırasında haftada en az 2 kere balık tüketmemiz gerekmektedir.
  • Rafine şeker ve margarin gibi zararlı yağların tüketimi yasak olduğu için Akdeniz diyeti sırasında bu ürünlerin bize vereceği zararları da engellemiş oluruz.

Akdeniz Diyetinin Zararları Nelerdir?

Kilo problemi günümüz insanının en önemli problemlerinden biridir. Uzmanlar bu sorunun çözümü için birçok yeni diyet programları hazırlamıştır. Bu diyet programlarının en eskilerinden bir tanesi olan Akdeniz diyeti ile sağlıklı olarak kilo vermek mümkündür. Bu diyeti uygularken rafine şeker, margarin gibi zararlı yağlar hariç hiçbir yiyecekte bir kısıtlama yoktur. Zeytinyağı başta olmak üzere birçok yiyecek diğer diyetlerde olmamasına rağmen Akdeniz diyeti uygularken tüketebilirsiniz. Ancak Akdeniz diyetinin de bazı zararlı etkileri mevcuttur.

Akdeniz diyetinde diğer diyetlerde tüketemediğimiz yiyecek ve içecekleri tüketebiliriz. Başta zeytinyağı olmak üzere kuruyemiş, alkol gibi gıdaların tüketimi de bu diyette serbesttir. Tabi ki bunun dezavantajlar bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan bir tanesi diğer diyetlere göre daha yavaş kilo vermenizdir.

Bu diyetin diğer diyetlerden farkı sizin günlük olarak kaç öğün yiyeceğine veya saat kaçta yemek yiyeceğine karışmasıdır. Bu durum kendini tutamayan insanlar için dezavantaj olmaktadır. Bu sebeple daha yavaş kilo verimi mümkün olmaktadır.

Akdeniz diyetinde her türlü yiyecek ve içeceği tüketmek mümkündür. Ancak alerjik reaksiyonları olanlar veya diyabet rahatsızlığı olanlar için bu durum dezavantaj yaratabilmektedir. Diyette her yiyeceğin serbest olması sizin sağlığınıza iyi geleceği anlamına gelmez. Siz kendi sağlığınıza göre bu diyeti şekillendirmelisiniz.
Sonuç olarak Akdeniz diyeti sağlık kilo vermenizi sağlar. Ancak diğer diyetlere göre daha yavaş kilo verebilirsiniz.

Akdeniz Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Şehir hayatının yaygınlaşması ile kilo problemi insanların çözmekte zorlandığı bir sorun haline gelmiştir. İnsanlar spor salonlarına yazılmış çeşitli diyet programları uygulamıştır. Ancak verdikleri kiloları daha sonra geri almıştır. 1960’lı yıllardan beri uygulanmaya devam eden Akdeniz diyeti ile bu sorunun üstesinden gelinmiştir. Üstelik bu diyeti uygulamak çok daha basittir. Yemek konusunda az sayıda ki kısıtlaması ile size geniş bir yemek yelpazesi sunan bu diyet ile sağlıklı ve kalıcı kilo vermek mümkündür. Doktorlar haftalık olarak 900 gr’dan fazla kilo vermeyi sağlığımız açısından tehlikeli olarak bulmaktadır.

Haftalık olarak 450 gr kilo vermek için günlük 500-1000 kalori arasında bir kalori açığı oluşturmanız gerekmektedir. Akdeniz diyetinde yararlı yağlar dahi birçok yiyecek ve içecek serbest olduğu için bu açığı yaratmak daha zor olabilir. Ancak sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermeniz için bu önemlidir. Hızlı verilen kilolar hızlı bir şekilde geri alınmaktadır. Ayrıca ağır diyetleri yaşamınız boyunca uygulamak zor olabilir. Çünkü kısıtlamalar sizi bunaltabilir. Ancak bu diyet türünde bu tip sorunlar yoktur. Dışarıda yemek bile diyetinize yol açmamaktadır. Ayrıca Akdeniz diyeti ile dengeli beslenmek çok daha kolay olduğu için kalıcı kilo verimi gerçekleşir. Tüm bunların yanında deniz ürünlerinin tüketimide fazla olan bu diyet omega-3 bakımından da zengindir. Akdeniz diyeti ile haftalık 900 gr’a kadar kilo vermek mümkündür.

Kimler Akdeniz Diyetini Uygulamalıdır?

Günümüzde kilo problemi yaşayanlar için sürekli olarak yeni diyetler çıkmaktadır. Ancak 1960’lı yıllardan beri uygulanmakta olan Akdeniz diyeti en güvenilir diyetlerden biri olarak yerini korumaktadır. Akdeniz diyetinde birçok besin çeşidi mevcuttur. Dengeli beslendiğiniz zaman istediğinizde yiyebileceğiniz bu diyeti uygulamak çok kolaydır. Deniz ürünlerinin ve sebzelerin ön plana çıktığı bu diyette kuruyemişten kırmızı ete her çeşit besinden yemek serbesttir. Akdeniz diyeti uygulayan kişilerin diğer insanlara göre daha sağlıklı olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Hem fazla kilolarınızdan kurtulacağınız hem de birçok hastalık riskini azaltacağınız bu diyeti uygulamak ise çok kolay.

Yapılan birçok araştırmada Akdeniz diyetinin kilo vermeye yardımcı olabileceğine, kalp krizlerini önleyebileceğine, inme riskini azaltabileceğine, Tip 2 diyabet ve prematüre ölümleri engelleyebileceğine değinilmektedir. Bu tip rahatsızlıkların riskini azaltarak bize daha sağlıklı bir yaşam sunan Akdeniz diyeti, çoğu insanın tercih ettiği bir diyettir. Bu diyette sağlıklı yağların tüketimine de izin vardır. Zeytinyağı ve avokado yağı çok sık tüketilir. Bu diyet Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki insanların beslenme düzenlerinden uyarlandığı için sebze ve balık ağırlıktadır. Ara öğün olarak kuruyemiş veya yoğurt tüketmelisiniz. Ayrıca günde bir bardak şarap tüketimi de serbesttir. Ancak alkol problemi yaşayan şarap tüketimini dikkat etmeliler. İşlenmiş gıdalar ve rafine şeker tüketmemeniz gereken bu diyette sağlıklı ve doğal olduğu takdirde her türlü besini tüketebilirsiniz. Akdeniz diyeti herkes tarafından uygulanabilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın