Hastalıklarda Diyet (Beslenme)

Gaps Diyeti

Bağırsaklarınızda yaşadığınız problemlerin önüne geçebilmek adına uygulamanız gereken Gaps diyeti ile sindirim sisteminizi yeni baştan yaratın!

Gaps Diyeti Nedir?

Gaps diyeti bağırsak florasının korunmasına yönelik olarak yapılan diyet uygulamasıdır. Kendi zamanının en büyük Tıp bilimcisi olan İbni Sina tüm hastalıkların sebebini insanlardaki bağırsak düzeninin bozulması olarak tarif etmiştir. İnsan vücudunun beyinden sonraki en önemli görev yükü bağırsakların üzerindedir. Bağırsaklar sindirim sisteminin son aşamasını oluşturur.

Bu hayatı öneminden dolayı gaps diyeti bağırsak sağlığını esas almaktadır. Bağırsakta ortaya çıkan işlev kaybı insanı hem bedenen hem de psikolojik olarak sıkıntıya sokmaktadır. Düzenli bir şekilde çalışmayan bağırsak vücuttan zararlı madde atılımını tam anlamı ile gerçekleştiremez. Bu işlem hatası özellikle ince bağırsakta ortaya çıktığı zaman zararlı toksin ve atıkların tekrar insan vücuduna dönmesine sebep olur. İster yetişkin ister yaşlı ister çocuk olsun bağırsaklarında sorun yaşayan insanlar hayatlarından herhangi bir tat alamazlar.

Gaps diyeti İbni Sina dan sonra ilk kez direkt olarak bağırsak sağlığını hedef almaktadır. Diyetin en temel maksadı bağırsak florasında yer alan bakterilerin dengesini sağlamaktır. Bu diyet sağlandığı takdirde insanlar sindirim sorunu çekmeyecek ve bir sürü hastalığın önüne geçilebilecektir. Bağırsakta yer alan ve probiyotik adı verilen bakteriler insan vücuduna fayda sağlamaktadır. Bu probiyotiklerin bağırsaktaki dengeyi kaybetmesi sonucu birçok fiziğin psikolojik rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır. Gaps diyeti bağırsak florasında Probiyotik dengesini sağlayarak psikolojik rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Her yaştan insan bu diyeti yaparak bağırsak sağlığını koruyabilmektedir.

Gaps Diyeti Nasıl Yapılmalıdır?

Her diyette olduğu gibi gaps diyeti de belirli kurallar ve aşamalar gözetilerek yapılmalıdır. Bu diyet en az üç aşamadan oluşur. Diyetin yapılabilmesi için gerekli ön hazırlık diyet yapacak kişinin psikolojisinin diyet yapmaya hazır bir hale getirilmesidir. Psikolojik olarak bu diyetten sonuç elde etmeye hazır bir hale gelen kişiler daha başarılı bir diyet süreci geçirmektedir. Gaps diyeti disipline dayalıdır. Birçok diyete nazaran uzun sürelidir.

Çocuklarda diyetin sonuçları daha kısa sürede gözlemlenirken yetişkinlerde bu süre 2 yıla kadar uzamaktadır. Gaps diyeti ikinci aşaması beslenme düzeni ile ilgilidir. Bu diyeti yapmaya başlayan kişiler diyete uygun bir şekilde beslenmelidir. 2. Aşama başarılı bir şekilde atlatılırsa psikolojik düzelmeler ve bağırsak florasındaki probiyotik dengesi sağlamaktadır. Bu aşamada genel olarak bitkisel ağırlıklı beslenmelidir. İnsan vücudu tarafından en basit şekilde sindirilen besinler tercih edilmelidir. Fabrikasyon yağlardan uzak durulmalıdır.

Et ve balık ürünleri hayvansal yağlarla pişirilip içerisinde yer alan Amino asitler ölmeden tüketilmelidir. Gaps diyetinde süt ve süt ürünleri tüketim önemli bir yer tutmaktadır. Diyet yapan kişiler genel olarak kefir ve ev yapımı yoğurt tüketmelidir. Diyet esnasında doğal bal tüketimi gereklidir. B12 yönünden zengin köy yumurtası mümkün olduğunca tüketilmelidir. Sebze ve meyveler katkı ve fiziksel değişikliğe uğramadan tüketilmelidir. Diğer diyetlerde olduğu gibi şu önünde şu tüketilecek gibi bir şart yoktur. Diyetin 3. Aşaması diyetten çıkış aşamasıdır. Bu aşamada ilerleyen dönemlerde oluşabilecek bağırsak rahatsızlıklarının önüne geçebilmektedir.

Gaps Diyetinde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Gaps diyeti yapıldığı zaman zarfında beslenmeye son derece dikkat edilmelidir. Tüketilecek besin maddeleri vücut tarafından çok kolay indirilecek ve bağırsakları yormayacak şekilde olmalıdır. Her diyet üründe olduğu gibi bu diyette de sebze ağırlıklı beslenmek esastır. Tüketilecek sebzeler niteliklerine göre çiğ veya pişmiş olabilir. Sebze tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus tüketilen sebzelerin nişastasız olmasıdır. Gaps diyeti yapıldığı müddetçe vücudun sindiriminde zorlandığı margarin ve bitki yağlarından uzak durulmalıdır. Mümkün olduğu kadar hayvansal yağ tüketimine ağırlık verilmelidir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren kuzu kuyruk yağı veya danalardan elde edilen döş yağı Bu diyet için önem arz etmektedir.

Kızartma türü hiçbir besin tüketilmemelidir. Diyet beslenmesinde her türlü hazır üründen uzak durulmalıdır. Fast Food olarak adlandırılan beslenme türü diyet yapan kişinin hayatından çıkarılmalıdır. B12 vitamini yönünden zengin olan köy yumurtası haşlanarak tüketilmelidir. Et ve Balık tüketiminde haşlama yöntemleri tercih edilmelidir. Mümkün olduğu kadar bu besin maddeleri kendi yağlarında ve içlerindeki vücuda yararlı enzimler yok edilmeden pişirilmelidir. Kuşkonmaz enginar brüksel lahanası gibi sindirim hızlandırıcı sebzeler menülere eklenmelidir. Gaps diyeti diğer diyet türleri gibi maliyetli değildir. Normal hayatta tüketilebilecek her türlü besin maddesinin sadece biraz daha dikkatli bir şekilde tüketilmesini esas alır. Vücuda zararlı olan besin maddelerinden uzak durulması temeline dayanır. Bu diyete uygun beslenme alışkanlık haline getirildiği takdirde birçok hastalığın daha önüne geçebilmek mümkündür.

Gaps Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Bu diyetin düzenli bir şekilde uygulanması sonucu sadece bağırsaklara değil vücutta yer alan tüm hayatı organlara fayda sağladığı bilinmektedir. Gaps diyetinin en temel maksadının bağırsak florasını düzenlemek ve bu yolla oluşacak hastalıkların önüne geçmek olduğu bilinmelidir. Bu diyetin faydaları şunlardır.

 • Gaps diyeti uygulayıcısına her şeyden önce kolay bir sindirim vaat etmektedir. Bu diyeti başarıyla uygulayan kişiler sağlıklı bir şekilde kilo verirken bağırsak florasında tedavi etmektedir.
 • Bu diyetin uygulanması için et ve balık ürünlerinin belirli bir şekilde tüketilmesi gereklidir. Bu tüketim anlayışı kalp krizi riskini azaltmaktadır.
 • Gaps diyeti yaparken kullanılan sebze ve meyve mide rahatsızlıkları olan ülser gastrit sorunlarının önüne geçmektedir.
 • B12 vitamini yönünden zengin olan köy yumurtası tüketildiği takdirde bu vitaminin eksikliği dolayısıyla yaşanacak olan kemik ağrıları yaşanmamaktadır.
 • Bu diyetin doğru uygulanmasıyla bağırsaklar düzenli bir şekilde çalışacaktır. Düzenli bir şekilde çalışan bağırsaklar insanları psikolojik rahatsızlıklardan kurtarmaktadır.
 • Düzenli sindirim karın ağrısı gaz birikmesi gibi sorunların kökünü kazımaktadır.
 • Meyve tüketimine ağırlık verilmesi bu diyetin bir gerekliliğidir. Meyvelerden alınan doğal şeker karaciğerde biriken yapay şekerlerin yerini alarak diyabet hastalığının önüne geçer.
 • Gaps diyeti ile hedeflenen sağlıklı mide sindirim sisteminin başladığı yerdir. Sağlam bir midenin boşaltım sistemine gönderdiği sıvılar böbrek tarafından daha rahat süzüleceği için vücutta üre oluşumu engellenmiş olur.

Gaps Diyetinin Aşamaları Nelerdir?

Birçok diyetten farklı olarak gaps diyeti aşamalara bölünmüştür. Üç aşama halinde uygulanır.

Gaps Diyeti 1. Aşama

Diyetin ilk aşaması hazırlık aşamasıdır. Diyete başlayacak olan kişi psikolojik olarak kendisini diyete hazırlamalıdır. Diyeti yapacak olan kişi ilk aşamada güçlü bir psikoloji ile kendisine inanmalı ve diyet sonucunda başarı sağlayacağını bilerek diyete başlamalıdır. Bu ilk aşamada diyeti gerektirecek bazı hastalık semptomları güçlü psikoloji ve iradeli bir inanç karşısında yenilmeye başlar.

Gaps Diyeti 2. Aşama

Gaps diyetinin ikinci aşaması aksiyon aşamasıdır. Bu aşamada diyet yapan kişiler diyetin gerektirdiği beslenme alışkanlıklarına sadık kalmalıdır. Bu aşama başarıyla atlatıldığı takdirde bağırsak florası tam anlamıyla denge sağlamış bir hale gelir. Sindirim hızlanır. Bağırsakların aktif çalışması sonucu vücutta zararlı madde atılımı hızlanır. Buna bağlı olarak fizyolojik ve psikolojik güçlenme günden güne artar. İkinci aşamada diyet yapan kişi vücudumdaki ve psikolojisindeki değişimleri gözlemleyebilmektedir. Bağırsaklarındaki aktif çalışma kilo verme sürecini hızlandırır. Bu değişimlerle diyete sadakat artar.

Gaps Diyeti 3. Aşama

Gaps diyetinin üçüncü ve son aşaması diyetten çıkış aşamasıdır. Başarılı bir diyet süreci sonunda bağırsak florası tamamen düzelmiştir. Bununla birlikte bağırsaklar kendisini tedavi ederek epitel dokuda oluşan hasarlar giderilmiştir. 3. Aşamanın sona ermesi ile uygulamadaki hedefler doğrultusunda diyetten çıkış zamanı gelmiş bulunmaktadır. Diyet uygulayıcıları disiplinli bir şekilde geçirdikleri diyet sonucunda daha güçlü bir psikoloji daha güçlü bir fizyoloji ile diyeti noktalamaya hazırdır. Diyetin en önemli hususu aşamalara Sadık kalmaktır. Başarı sadakatla mümkündür.

Kimler Gaps Diyetini Uygulamalıdır?

Gaps diyeti herkes tarafından yapılabilir. Sindirim sorunu yaşayan bağırsaklarından rahatsız olan sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen her yaştan insan bu diyeti uygulayabilmektedir.

Bu diyet birçok hastalığı başlamadan tedavi edebilme şansına sahiptir. Vücuttaki uyumun sırrı bağırsak florasında gizlidir. Bağırsakları düzenli çalışmayan kişiler birçok farklı hastalığa yakalana bilmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre psikolojik birçok rahatsızlığın temelinde bağırsaklardaki flora bozulmasının etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.

 • Otizm başta olmak üzere depresif bozuklukların birçoğunda gaps diyeti işe yaramıştır.
 • MS hastaları mümkünse bu diyeti uygulamalıdır.
 • Çölyak hastaları bu diyet sayesinde sağlıklı bir hayat yaşamaktadır. Her türlü fabrikasyon yağdan uzak durulup sebze ağırlıklı beslenmeye önem verildiği için akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir.
 • Beslenmeye bağlı eklem ağrılarının ve romatizma hastalıklarının tedavi yöntemlerinden birisidir.
 • Epilepsi ve migren gibi daha ziyade sinir sistemini etkileyen rahatsızlıklarda başarı sağlamıştır.
 • Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkları olanlar bu diyeti uyguladıkları takdirde fayda görmüşlerdir.
 • Sedef türü cilt hastalıklarında etkisi ispatlanmıştır.

Modern dünya insanlarının neredeyse tamamında bu diyeti yapmak için bir sebep bulunmaktadır. Sağlıklı ve psikolojik sorunlardan uzak bir hayat için her yaştan her sosyal statüden insan bu diyeti yapabilir.

Yorumları Görüntüle

 • İyi akşamlar benim 5 yaşında oğlum 8 aydır ayak tabanları çatlıyor sürekli kaşınıyor vücudu da kaşınıyor alerji gibi görünüyor kimi doktor Egzama kimi sedef diyor bende bu diyete başlamak istiyorum oğlum küçük olduğu için çok sıkıntı yaşıyoruz nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • Merhabalar Mustafa bey,
   Oğlunuzun şikayetlerine ve yaş grubuna yönelik eliminasyon diyeti uygulayabiliriz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve sürece başlamak için yüz yüze ve online danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

 • Merhaba,

  İki yıldan fazladır hazımsızlık gastrit alerji egzama ve deri hastalıklarıyla karşılaştım ve kabızlığa bağlı fisur oluşumu oluyor. B vit eksikliği ve anemi ile aralıklı olarak takviye alıyorum. Gasp diyetini araştırdığımda bana uygun olabileceğini düşündüm

  • Merhaba Ebru Hanım,

   Herhangi bir gıdaya karşı intoleransınız var ise buna bağlı olarak da sindirim problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Gaps diyeti bağırsak sağlığının iyileştirilmesinde rol oynadığı için bu diyet programını uygulayabilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın