Kırmızı Pancarın Faydaları – Besin Değerleri

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir? Kırmızı Pancar Ne İşe Yarar? Kırmızı Pancar Hangi Vitaminleri İçerir? Merak ettikleriniz bu sayfada!

Kırmızı Pancar Nelere İyi Gelir?

 • Yüksek antioksidan içeren kırmızı pancar aynı zamanda A, B, C, P vitaminlerini içerisinde barındırmaktadır. Uzmanların yaptığı araştırmalarda kırmızı pancarın faydaları çok fazladır. Vücuttaki iltihaplarla savaşma, gündelik yaşam enerjisini yükseltmenin yanı sıra zihinsel sağlığı da artırmaktadır.
 • Vücutlarında ödem sorunu çeken hastalar pancar suyu ile ödem oluşumunun önüne geçebilirler. Kırmızı pancarın faydaları, iyi huylu kolesterolünüzü yükseltirken kötü huylu kolesterolünüzü de düşürmektedir.
 • Kanın pıhtılaşmasını engelleyen pancar suyu, kalp rahatsızlıklarından mustarip olan hastalar için çok sağlıklı ve doğal bir kaynaktır.
 • Karaciğer içindeki toksinleri temizleyen pancar suyu, safra kesesi, böbrek ve mide arısı çeken hastalara da önerilmektedir. Vücuttaki zehirli ve işe yaramaz atıkları idrar ve ter olarak vücuttan uzaklaştırılmasına yarar.
 • Kırmızı pancar lifli bir besin olduğundan sindirim sistemini düzenleme görevi de vardır. Kan basıncını düşürerek kalp rahatsızlığı riskini azaltır.
 • Kırmızı pancarın faydaları bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlamaktadır. Vücudun direnç merkezlerini güçlendirir. C Vitamini yönünden zengin olan kırmızı pancar enfeksiyon riskini azaltır ve hastalıklara yakalanma oranını düşürür. Soğuk algınlığına bağlı olan hastalıkların daha çabuk atlatılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kırmızı pancar, doğrudan beyin hücrelerine etki eder. Alzheimer gibi yaşlılık hastalıklarına yakalanma riskini azaltacaktır. Kan basıncını dengeleyerek damarları gevşetir ve rahatlatır. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. Kalp krizi riskini en aza indirir.
 • Kırmızı pancar içindeki antioksidan sayesinde kanserli hücrelerle savaşmaktadır. Kırmızı pancarın içinde Betalain maddesi içerdiği için pancara mor rengini vermektedir.
 • Lifli ve posalı bir yapıda bulunan kırmızı pancar sindirim sistemini dengeler ve bağırsak rahatsızlıkları ve kolon kanseri riskini azaltır. Kabızlık ve ishal gibi bağırsak rahatsızlıklarını gidermek için kırmızı pancar tüketilmesi gerekmektedir. İdrar söktürücü etkisi bulunan kırmızı pancar böbrek rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Kırmızı pancarın en önemli özelliği ise kandaki şeker seviyesini düzenlemesidir.

Kırmızı Pancarın Besin Değerleri Nelerdir?

1 adet kırmızı pancar (80 gram) besin değerleri:

35 kcal kırmızı pancarın %76’sını karbonhidrat, %12’sini protein ve %12’sini yağ oluşturmaktadır.

Pancar Suyu Nasıl Hazırlanır?

Yağ Yakan Pancar Suyu Detoksu

 • 1 kg pancar
 • 1 kg elma sirkesi
 • 3 litre su

Pancarları güzelce yıkadıktan sonra soyalım. Suyunu süzdükten sonra pancarı ortalama parçalara ayırıp derin bir tencereye koyalım. Üzerinde 1 kg elma sirkesi koyup 6 saat boyunca bekletelim. 6 saatin sonunda içinde pancar ve sirkemizin bulunduğu derin tencereye 3 litre su boşaltalım ve kaynatalım. Kaynattıktan sonra içinden pancarları aldıktan sonra bu suyu günde 2 kez olacak şekilde yemeklerden sonra 1 kahve fincanı içebiliriz.

Yağ Yakan Pancar Suyu Detoksu

 • 3 pancar
 • 2 havuç
 • 1 baş kırmızı lahana
 • 6 mandalina suyu
 • Yarım litre su

Pancar ve havuçları güzelce yıkayıp küçük dilimlere ayıralım. Lahanayı da doğradıktan sonra hepsini miksere atalım. Sıktığımız mandalina suyunu da karışıma ekleyelim. Tamamıyle sıvı hale gelip içinde parçacık kalmayana kadar mikseri çalıştıralım. Karışımı cam bir şişeye alarak üzerine yarım litre su ekleyip çalkalayalım. Kahvaltı esnasında ve ana yemekle birlikte içilen bu karışım daha sağlıklı ve zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

Kırmızı Pancar Hangi Vitaminleri İçerir?

Birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılan kırmızı pancarın faydaları aynı zamanda günümüzde zayıflama ve diyet detoks trendlerinde yerini almıştır. Dış yüzeyi kırmızı olan ve bu kırmızılığı betalain’den alan meyve ve sebzeler antioksidan yönünden diğer sebze ve meyvelere göre daha etkilidir.

 • Kırmızı pancar içinde bulunan Vitamin A’nın faydaları; bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik gelişiminde, diş ve diş eti hastalıklarına faydalıdır. Görme bozukluklarının tedavisinde de etkin rol oynayan vitamin A bazı kanser türlerine karşı da etkilidir.
 • Kırmızı pancar içinde bulunan Vitamin B’nin faydaları; vücuttaki glikoz metabolizmasını düzenler. Kas, sinir ve kalp hastalıklarının tedavilerinde önemli bir rol oynar. Suda çözünen vitamin olması kaydıyla Sinir sistemi, beyin, mide ve bağırsak yolları üzerindeki sorunları önlemekte destekçidir.
 • Kırmızı pancar içinde bulunan Vitamin C’nin faydaları; kırıklara iyi gelir, antioksidan özelliği ile kötü huylu hücrelerin etkinliklerini azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığına karşı vücudu korur. Kırmızı pancarın faydaları kronik hastalıklara yakalanma şansını en aza indirir. Gut hastalığının gelişmesini engeller. Vücuttaki demir emilimini düzenler.
 • Kırmızı pancar içinde bulunan Vitamin P’nin faydaları; şeker hastalığına bağlı olarak göz rahatsızlıklarınınım tedavisinde kullanılmaktadır. Mide hastalıkları başta olmak üzere diş eti kanamalarında yarar sağlar. Hemoroid olan hastaların iyileşmelerine yardımcı olur. Adet sancılarını hafifletir. Soğuk algınlığına etki eden vitamin C’ye takviye sağlar. Eklem ve romatizmal hastalıkların, astım ve alerjilerin tedavilerinde yardımcı olarak kullanılır. Yüksek tansiyonu dengeler.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın