Sağlık Rehberi

Kuru İncirin Faydaları

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir? Kuru İncir Nasıl Tüketilmelidir? Bağırsakları Çalıştırır Mı? gibi merak ettiğiniz soruların cevaplar bu sayfada!

Kuru İncir Sağlıklı Mı? Neye İyi Gelir?

Tabiat ananın bize sunduğu meyvelerden biri olan incir, vitamin ve mineraller açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Bununla beraber kuru incir güneşte beş ile altı gün arasında bekletilerek kurutulduğundan özelliklerini kaybetmiyor ve üstüne üstlük güneşten aldığı D vitaminiyle birlikte daha da sağlıklı bir hale geliyor.

Görüldüğü üzere içerik açısından çok zengin olan kuru incirin faydalarından özellikle yaşlılarımız yararlanabilir.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Kuru incir, incire göre daha fazla faydalıdır. Çünkü kurutulan incirin besin değeri artar. Güneşte kurutulan incir, kalsiyum açısından yaklaşık beş kat zenginleşir. Bu bakımından güçlü bir enerji kaynağıdır.

Kuru incirin faydaları nelerdir

 • Lif bakımından son derece zengin olan kuru incir, kabızlığı giderir ve uzun süre tokluk verir.
 • Kalsiyum kaynağı olan kuru incir, kemik gelişimini destekler, kemik sağlığını ve dayanıklılığını arttırır.
 • İçerdiği antioksidan sayesinde kalp hastalıklarını ve çeşitli kanser tiplerinin riskini azaltmaya yardım eder.
 • İçerdiği, suyla temas ettiklerinde su alarak şişen, mide-bağırsak kanalında sindirilemeyen ve emilemeyen bitkisel kaynaklı heterojen polisakkaritlerin genel adı olan müsilaj, boğaz ağrılarının iyileşmesini sağlar.
 • Meme kanserine karşı tedavide kullanılması da kuru incirin faydalarındandır.
 • Güçlü içeriği ve yüksek besin değeri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerdiği B1 (tiamin) vitamini sinir sistemini destekler ve hafıza güçlükleri çekmenizi önler.
 • İçerdiği manganez sayesinde kanın pıhtılaşmasını sağlar ve kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı olur.
 • İçerisinde bulundurduğu demir minerali, vücuda oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobinin kilit bileşenidir ve hücre büyümesinde anahtar rol oynar. Ayrıca demir, vücuda enerji vererek yorgunluk ve halsizliği de giderebilir.

Kuru İncir Nasıl Tüketilmelidir

Kuru incirin farklı tüketim şekilleri vardır. Tüketim şekilleri farklılaştıkça kazandığımız vitamin ve minarelerde değişiklik olabilir. İncir kendisi zaten faydalı bir yiyecekken, kurutulduğunda daha faydalı bir yiyecek haline gelir. Aynı zamanda kurutulmuş inciri zeytinyağında bekleterek faydalarını katlayabilir ve hem tadı için hem de şifa niyetine tüketebilirsiniz.

 • Kuru inciri zeytinyağlı olarak tüketmek için yapmanız gerekenler basit. Küçük bir kavanoza üç yemek kaşığı zeytinyağı koyup, iki adet kuru inciri zeytinyağına ekleyin ve karışımı bir gün boyunca bekletin. Sabah aç karna incirleri yiyin ve tükettiğiniz incirlerin yerini tekrar doldurun. Bu tüketim yolunu bir ay kadar devam ettirin. Vücudunuzda akan enerjiyi hissedeceksiniz. Bu karışım, hamile kalmayı kolaylaştırıyor, astım ve öksürüğü kesiyor, cinsel sağlığı güçlendiriyor, hafızayı güçlendiriyor… Bunlar zeytinyağlı kuru incirin faydalarının sadece bir kısmı. Bunun dışında içinde bulundurduğu yoğun vitamin ve mineraller birçok kanser türünün daha başlamadan bitirilmesine yardımcı oluyor. Yani yılanın başını küçükken eziyor.
 • Bir tencerede önce sütü kaynatın, süt kaynadıktan sonra içine üç ya da 4 adet kuru incir atın. İncirlerle birlikte sütü beş dakika daha kaynatın. Bu inciri yiyin ve sütü için. Güç verir ve kanı temizler. Süt içerisinde kuru incir ve birkaç badem içini kaynatıp içine biraz şeker atın. Bu sütü içtiğinizde mideniz rahatlayacak ve harareti alacaktır.
 • Kuru inciri suda kaynatıp inciri yiyin, boğaz şişkinliğine ve iltihaba iyi gelmektedir.
 • Kuru İncir Ne Zaman Yenir?

  Tüm yiyeceklerin daha fazla faydalı olabilmesi adına, yenme zamanları değişebilir. Kimi yiyecekler sabah saatlerinde mutlaka yenmelidir. Çünkü bu yiyecekler sabah saatlerinde yenildiği zaman güne mutlu, sağlıklı ve hazır olarak başlamanıza büyük katkı sağlar. Yaşam kalitenizi arttırır.

  Kuru inciri günde iki kez belirli saatlerde yemeniz, sağlığınız açısından çok daha faydalı olacaktır. Sabah kalktığınızda ve gece yatmadan önce iki adet kuru incir yemeniz önemlidir. Sabah kalktığınız zamanlar ve gece uyuduğunuz saatler insan vücudunun yenilenme saatleridir. Sabah kalktığınızda tüketeceğiniz kuru incir gün boyu vücudunuzun yaşamsal faaliyetlerine yardımcı olacak ve gün boyu vücudunuzun daha sağlıklı çalışmasını kolaylaştıracaktır. Gece yatmadan önce yediğiniz kuru incir de, uyurken vücudun uyku halindeki faaliyetlerine yardımcı olur ve uyurken vücudunuzun sabaha daha dinç olmasına yardımcı olur. Güzel ve temiz bir uyku çekmenizi sağlar. Ayrıca kuru inciri sabah yemek metabolizmanızı çalıştırarak sindirim sisteminin görevini başlatır. Ancak yemekten hemen sonra yenirse gaz yapar ve hazımsızlığa neden olur.

  Bu yüzden ne zaman tüketeceğiniz önemli bir yer tutuyor. Yalnızca kuru incirde değil, diğer yiyeceklerde de önem taşıyan bir konudur. Ama hazımsızlık istemiyorsanız kuru inciri yemekten sonra yemeyin.

  Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

  Diyetisyen

  Tuğba Yaprak

  Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

  Sizi Arayalım


   Hemen Şimdi Destek Alın

   Ücretsiz Bilgi Alın

   Tıklayın