Detoks Meyve Suyu

Hazır detoks meyve sularını da alabilirsiniz ama en taze şekilde kendiniz detoks suları oluşturmak istiyorsanız detoks meyve suyu tarifi yazımıza göz atın.

Detoks etkili meyve suları, evde basitçe hazırlanabilen ya da satın alınabilen içeceklerdir. Uygulanan beslenme programına ek olarak ya da normal bir zamanda tüketilebilir. Mevsimine uygun, taze ve organik meyvelerle hazırlanan karışımlar vücut için gerekli bileşenleri en etkili şekilde almayı sağlar. Kullanılan meyvelere göre farklı etkileri olur. Meyveler amaca uygun seçilebilir. Özellikle zayıflamak adına diyet yaparken ya da detoks programları uygularken meyvelerden olabildiğince faydalanmak gerekir. Tatlı, şekerli besinler tüketme isteği doğal meyve suları ile bastırılabilir. Detoks meyve suları her yerde satılan meyve sularından farklıdır. Satın alınan meyve suları işlemden geçmiş, şeker ilavesi ve glikoz şurubu içeren içeceklerdir. Detoks meyve suları, mevsiminde ve taze meyvelerle hazırlanır. Vücudun arındırılmasında, metabolizmanın hızlandırılmasında etkili olur.

Meyve Sularının Özellikleri

Günümüzde en sık yapılan beslenme yanlışlarından biri meyve ve sebze tüketimine özen göstermemek ve işlenmiş gıdalara, şeker ilaveli atıştırmalıklara yönelmektir. Detoks programlarıyla bunlara ara vererek vücudun arındırılması hedeflenir. Kolayca hazırlanabilen meyve suları vücudu yoran alışkanlıklarla baş etmeyi sağlarken vücudu da güçlendirir. Meyve suları tüketilirken alerjiler, kronik hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin şeker hastalığı olanlar meyve tüketimini de sınırlandırmak durumunda kalabilir. Meyve suları hazırlanırken değişik kombinasyonlar yapılabilir. Hem tadının güzelleşmesi hem de faydaları gözetilerek amaca uygun karışımlar yapılabilir.

Detoks meyve sularında sıkça kullanılan meyveler vardır.

 • Greyfurt
  Greyfurt C vitamini zengini bir meyvedir. Güçlü antioksidan özelliği ile evde hazırlanacak meyve suları için önemlidir. Çoğu diyet programında ara öğün olarak önerilir. Çünkü çok fazla su içerir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Solunum ve bağışıklık sistemlerine fayda sağlar.
 • Elma
  Elma C ve E vitaminlerini bolca barındırır. Tokluk hissini arttırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Kalorisi oldukça düşüktür. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Cildin sağlıklı olmasında etkisi büyüktür.
 • Kivi
  Kivi lifli bir meyvedir. Tokluk hissini arttırır, sindirim sistemini düzenler. Protein kaynağıdır. Bağışıklık sistemini de güçlendiren kivi, kan basıncını düzenler ve serbest radikallerle savaşır. Bu yüzden detoks programlarında sıklıkla yer alır.

Çeşitli kombinasyonlarla hazırlanabilen meyve suları posalarıyla birlikte tüketilir. Hazırlarken meyvelerin mevsimine göre seçim yapmak alınacak faydayı arttırır. Günlük olarak hazırlanabileceği gibi buzdolabında da muhafaza edilebilir.

Zayıflatan Meyve Suları

Zayıflamada meyve ve sebze tüketiminin önemi yadsınamaz. Aslında sadece diyet veya detoks programları için değil sürekli tüketilmeleri gerekir. Meyvelerin zayıflamayı hızlandırıcı özellikleri içerdikleri bileşenlerin etkisiyle gerçekleşir. Metabolizmayı hızlandıran, sindirim sistemini düzenleyen, arındıran ve yağ yakılmasını sağlayan meyveler zayıflamak için tercih edilebilir. Günlük olarak hazırlanan meyve suları ile diyet yaparken tatlı ihtiyacı hissetmenin önüne geçilir. İşlenmiş ve şeker ilaveli atıştırmalıklar yerine sağlıklı, doğal meyveler tüketilebilir. Greyfurt, kivi, elma gibi meyvelerin yanında nar, muz, portakal, yaban mersini, avakado, kavun da diyet yapanlar için uygun meyvelerdir.

 • Nar
  Güçlü antioksidan özelliğiyle nar eksik edilmemesi gereken bir meyvedir. Yüksek oranda C vitamini içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kötü kolesterolü düşürür. Kan şekerini dengeleyerek diyet yapanlar için kolaylık sağlar. Bağırsak florasını düzenleyerek sindirim sistemine fayda eder.
 • Muz
  Muz pektin adı verilen bir madde içerir. Pektin sayesinde vücudun arınması kolaylaşır. Sindirim sitemini düzenler. Tokluk hissini arttırarak diyet yapanlara yardımcı olur.
 • Portakal
  Portakal posası sindirim sisteminde yağ yakılmasını sağlar. Karnitin adı verilen yağ yakıcı maddenin sentezlenmesini sağlar. Kan şekerinin dengede kalmasına katkı sunar.
 • Kavun
  Kavun özellikle kabızlık sıkıntısı çekenler için önerilir. Sindirim sisteminin doğru çalışması kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca kavunun çekirdeği de zayıflamada etkilidir. Toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur ve tokluk hissinin arttırılmasını sağlar.

Detoks Meyve Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • Kanı temizler
 • Enerji verir (Vücudumuzun enerjisini emen kötü besinlerden arınan vücut enerji kazanacaktır)
 • Vücudu temizler (Detoks ile özellikle bağırsaklarımız temizlenir, vücudumuz arınmış olur bu detoksun en önemli özelliğidir)
 • Kilo verdirir (Zararlı besinleri yeme alışkanlığından vazgeçtiğimizde kilo vermemiz de kolaylaşacaktır)
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Zihni açar
 • Arındırır
 • Saçlarımızı kuvvetlendirir
 • Cildimizi güzelleştirir (Detoks ile sivilce ve siyah noktalardan arınan cildimiz parlaklık kazanır)
 • Ödemi hazımsızlığı ve şişkinliği giderir
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu mikro besinleri almasına yardımcı olur
 • Yaşlanmayı geciktirir
 • Vücuttaki stres hormonlarını yönetmeye yardımcı olur
 • Uzun vadede sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırır
 • Kendimizi daha hafif ve arınmış hissederiz
 • Sağlıklı nefes almaya başlarız (Detoks ile vücudumuza öncesinden daha fazla oksijen girmeye başlar, bu da nefesimizin açılmasına yardımcı olur)
 • Şeker yüklü asitli içeceklerden korunuruz
 • Cildimize saçlarımıza tırnaklarımıza dişlerimize güç kazandırır.

Detoks Meyve Suyu Kaç Kilo Verdirir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki detoksun amacı kilo vermek değildir. Detoks arınma, temizlenme, hafifleme olarak algılanmalıdır. Detoks meyve sularını da bu mantıkla tüketmemiz gerekir. Detoksla başta sindirim sistemimiz olmak üzere bütün metabolizmamızda bir yenilenme bir arınma görülür. Yani ruhsal zihinsel bedensel olarak tazeleniriz. Dediğimiz gibi detoks fazlalıklarımızdan toksinlerden kurtulmak için ideal bir seçimdir. Detoks yaptığımızda metabolik düzenimiz tamamen yenilir dinlenir. Vücudumuz hem detoks süresinde hem de detokstan sonra daha hızlı çalışır. Metabolizmamız hızlı çalışınca da kilo vermek kaçınılmaz olur. Eğer düzenli bir şekilde detoks yaparsak vücudumuz tamamen çalışıp yediklerimiz yakılacaktır.

Detoks programları ayda 3 en fazla 5 defa yapılır. Bu sayede şişkinliklerimizden kurtulur, vücudumuzdaki ödemi atarız, yağ yakarız. Bu da fazlalıklarımızdan kurtulma anlamına gelir. Detoksla örneğin 1 haftada 3 kilo ya da 3 günde 3 kilo, 1 ayda 5 kilo verebilme şansımız vardır. Kendimizi zinde hissetmek, selülitlerden kurtulmak için her damak zevkine uygun olarak hazırlayabileceğiniz meyveli detoks sularından (çilek, kivi, ahududu, böğürtlen, kiraz, ananas, şeftali, portakal) içebilirsiniz. Şu ayrıntıyı da unutmamak gerekir ki verdiğimiz kiloları geri almamak için sonrasında da beslenmemize ve metabolizmamıza dikkat etmemiz, bol bol su içmemiz gerekmektedir.

Zayıflamak İçin Nasıl Bir Karışım Yapılmalıdır?

Kilo vermeyi hızlandırmak ve yağ yakmak için lif içeriği yüksek, bağırsakları çalıştıran ve metabolizmayı hızlandıran meyveler diyet programına eklenebilir. Zayıflamak için hazırlanan karışımlarda hem besleyici ve arındırıcı hem de kilo vermeyi kolaylaştıran karışımlar sağlıklı olur. Zayıflamaya yardımcı meyve suları, amaca uygun seçilen meyvelerle oluşturulur. İçilebilir olması için sevilen tatlardan oluşması tercih edilir. Meyveler mevsiminde tüketilmeli ve karışım çiğ meyvelerden oluşmalıdır. Kabuğu soyulmadan kullanılacak meyveler sirkeli suyla temizlenip kurutularak karışıma eklenebilir. Yağ yakılmasını arttırmak için hazırlanan karışımlara tarçın, limon, kimyon gibi eklemeler yapılabilir. Örneğin; portakal, mandalina ve limonla hazırlanan bir karışımın içine bir tutam kimyon katılabilir. Böylece metabolizma hızlandırılır, sindirim sistemi düzenlenir ve kimyonun da etkisiyle yağ yakılır. Hem tadını güzelleştirmek hem de yağ yakılmasını hızlandırmak için baharatlardan faydalanılabilir.

Detoks Meyve Suyu Ne Kadar Tüketilmelidir?

Meyve suları detoks programlarında ara veya ana öğünlerde, diyet programlarına ek olarak veya sabah kahvaltısı yerine tüketilebilir. Sık sık tüketilecekse biraz fazla hazırlanıp buzdolabında saklanabilir. Bazı meyvelerin çok fazla tüketilmesi sorun olmaz. Fakat bazı meyveler içerdikleri bileşenler göz önünde bulundurularak aşırı tüketilmez. Hazırlanan meyve suları günde 1- 2 bardak tüketilebilir. Daha fazla içilmesi düşünülüyorsa içerikleri kontrol edilmelidir. Meyve suları tatlı isteğini bastırmada da oldukça etkilidir. Ara öğün olarak tüketilebilir. Böylece hem besleyici, az kalorili hem de yağ yakıcı özelliklerinden faydalanmak mümkün olur.

Detoks Meyve Suyu ile Ne Kadar Sürede Ne Kadar Zayıflarım?

Fazla kısıtlayıcı diyetler uygulayarak çok hızlı kilo vermek mümkün olsa da bu sağlıksız ve kalıcı olmayan bir yöntemdir. O yüzden diyet yaparken sağlığı korumaya ayrıca özen göstermek gerekir. Uzmanların uyarılarına göre ayda beş kilodan fazla vermek sağlığı kötü etkiler.

Uygulanan diyette ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişir. Yaş, genel sağlık durumu, metabolizma hızı, fiziksel aktivite düzeyi gibi etkenler kilo verme hızını doğrudan etkiler. Bu yüzden yapılan diyetlerde metabolizmayı hızlandıran ve sindirim sistemini düzenleyen önlemler almak gerekir. Taze meyve sularından bu noktada faydalanılabilir. Yağ yakma sürecini hızlandırmaya etki eder. Yavaş kilo verme sorunu çözmeye yardımcı olur.

Detoks Meyve Suyu Nasıl Yapılır?

Detoks meyve sularının tarifi çok kolay ve yapımı çok pratik olduğu için hepimiz bu tarifleri kolaylıkla evimizde yapabilir sağlıklı bir şekilde tüketebiliriz. Her tatta herkesin damak zevkine uygun birçok tarifi olan detoks meyve suları ile toksinlerimizden arınabiliriz. Genel olarak detoks su yapımı tariflerine baktığımızda verdiğimiz tariflerden de anlaşılacağı üzere 1 litre oda sıcaklığındaki suyu sürahiye alıp içersine damak zevkimize uygun meyveleri ekliyoruz. Suyu buzdolabında 1 2 saat bekletip gün içerisinde bardak bardak tüketebiliriz.

Detoks Meyve Suyu Tarifleri

Taze meyvelerden hazırlanan doğal meyve suları vücudu toksik maddelerden arındırır. İçerdikleri besleyici vitamin ve mineraller vücudun ihtiyacı olan besinleri karşılar. Günlük olarak ihtiyacı karşılayacak kadar meyve tüketmek zayıflamaya da yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır, sindirim sistemini düzenler ve arındırır. Meyve suları amaca ve bünyeye göre hazırlanmalıdır. Ayrıca seçilen meyvelerden en yüksek düzeyde faydalanabilmek için mevsimine uygun tüketilmeli, iyice yıkanmalıdır. Bazı örnek tarifler, meyve sularını denemek isteyenler için faydalı olabilir.

Zayıflamaya Yardımcı Meyve Suyu Tarifi

Malzemeler

 • 4 portakal
 • 1 greyfurt
 • 5 mandalina
 • Yarım limon
 • 1 kaşık kimyon tohumu
 • 1 kaşık bal
 • 1 kaşık karabiber

Hazırlanışı
Meyveler sıkılır ve karıştırılır. İçine biraz su konabilir ve baharatlar eklenip tekrar karıştırılır.

Yağ Yakıcı Detoks Meyve Suyu Tarifi

Malzemeler

 • ½ greyfurt
 • ½ limon
 • 1-2 yaprak taze nane
 • 2 adet karabiber
 • 1 litre su


Hazırlanışı
Oda sıcaklığındaki 1 litre suya tüm malzemeleri doğrayarak ekleyin. 30 dakika bekletip, gün boyu tüketin.

Tatlı İsteğinizi Azaltan Detoks Meyve Suyu

Malzemeler

 • 1 adet elma ( kabuklu)
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 dilim zencefil
 • Birkaç adet karanfil
 • 1,5 litre su

Hazırlanışı
Tüm malzemeleri doğrayıp 1,5 litre suya ekleyin. Hazırladığınız suyu gün boyu tüketin.

Lezzetli bir Detoks Meyve Suyu Tarifi

Malzemeler

 • 200 gr çilek
 • 1 limon
 • 3 kivi

Hazırlanışı
2 litre suyun içerisine malzemeleri dilimleyerek ekleyin. Buzdolabında 3 4 bekletin. Gün boyu tüketip toksinlerden arının

Yaz Meyveleri Detoks Suyu

Malzemeler

 • Hafifçe ezilmiş 2 bardak karpuz
 • 5-6 adet dilimlenmiş çilek
 • 6 dal nane

Hazırlanışı
Öncelikle karpuzumuzu hafifçe ezelim. İçerisine dilimlenen çilekleri ve naneyi ekledikten sonra suyla dolduralım. 1 -2 saat beklettikten sonra tüketebiliriz.

Ananaslı Detoks Meyve Suyu Tarifi

Malzemeler

 • 1-2 dilim ananas
 • Yarım litre su
 • 1-2 dilim elma
 • 1 adet salatalık

Hazırlanışı
Tüm malzemeler dilimlendikten sonra yarım litre suyun içersinde bekletilir. Daha sonra gün içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Elmalı Tarçınlı Detoks Suyu Tarifi

Malzemeler

 • 1 Adet elma
 • 1 Adet çubuk tarçın

Hazırlanışı
2 litre alacak bir sürahinin içerisine elmalarınızı dilimleyip tarçınlarınızı da ekleyerek 1 gece buzdolabında bekletin.

Salatalık Detoks Suyu Tarifi

Malzemeler

 • 1 Adet salatalık

Hazırlanışı
1 litre alacak bir sürahinin içerisine salatalıkları yuvarlak şekilde doğrayıp ekleyip ve 1 gece buzdolabında bekletin. Dilerseniz içerisine limon da ekleyebilirsiniz.

Yeşil Detoks Suyu Tarifi

Malzemeler

 • 5-6 dal maydanoz
 • 5-6 dal taze nane
 • 1 tane salatalık
 • Yarım yeşil elma
 • Yarım limon suyu
 • 1 su bardağı yeşil çay
 • 1.5 su bardağı soğuk su
 • 1 tutam tarçın

Hazırlanışı

 • Yeşil çayı demleyin ve soğumaya bırakın.
 • Tüm yeşillikleri bol sudan geçirerek derin bir kap içerisine ince ince doğrayın.
 • Üzerine yeşil çayı ve 2 su bardağı soğuk su ilave edip blenderdan geçirin.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın