Detoks Meyve Suyu Tarifi

Detoks Meyve Suyu Tarifi

Detoks etkili meyve suları, evde basitçe hazırlanabilen ya da satın alınabilen içeceklerdir. Uygulanan beslenme programına ek olarak ya da normal bir zamanda tüketilebilir. Mevsimine uygun, taze ve organik meyvelerle hazırlanan karışımlar vücut için gerekli bileşenleri en etkili şekilde almayı sağlar. Kullanılan meyvelere göre farklı etkileri olur. Meyveler amaca uygun seçilebilir. Özellikle zayıflamak adına diyet yaparken ya da detoks programları uygularken meyvelerden olabildiğince faydalanmak gerekir. Tatlı, şekerli besinler tüketme isteği doğal meyve suları ile bastırılabilir. Detoks meyve suları her yerde satılan meyve sularından farklıdır. Satın alınan meyve suları işlemden geçmiş, şeker ilavesi ve glikoz şurubu içeren içeceklerdir. Detoks meyve suları, mevsiminde ve taze meyvelerle hazırlanır. Vücudun arındırılmasında, metabolizmanın hızlandırılmasında etkili olur.

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Meyve Sularının Özellikleri

Günümüzde en sık yapılan beslenme yanlışlarından biri meyve ve sebze tüketimine özen göstermemek ve işlenmiş gıdalara, şeker ilaveli atıştırmalıklara yönelmektir. Detoks programlarıyla bunlara ara vererek vücudun arındırılması hedeflenir. Kolayca hazırlanabilen meyve suları vücudu yoran alışkanlıklarla baş etmeyi sağlarken vücudu da güçlendirir. Meyve suları tüketilirken alerjiler, kronik hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin şeker hastalığı olanlar meyve tüketimini de sınırlandırmak durumunda kalabilir. Meyve suları hazırlanırken değişik kombinasyonlar yapılabilir. Hem tadının güzelleşmesi hem de faydaları gözetilerek amaca uygun karışımlar yapılabilir.

Detoks meyve sularında sıkça kullanılan meyveler vardır.

Greyfurt

Greyfurt C vitamini zengini bir meyvedir. Güçlü antioksidan özelliği ile evde hazırlanacak meyve suları için önemlidir. Çoğu diyet programında ara öğün olarak önerilir. Çünkü çok fazla su içerir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Solunum ve bağışıklık sistemlerine fayda sağlar.

Elma

Elma C ve E vitaminlerini bolca barındırır. Tokluk hissini arttırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Kalorisi oldukça düşüktür. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Cildin sağlıklı olmasında etkisi büyüktür.

Kivi

Kivi lifli bir meyvedir. Tokluk hissini arttırır, sindirim sistemini düzenler. Protein kaynağıdır. Bağışıklık sistemini de güçlendiren kivi, kan basıncını düzenler ve serbest radikallerle savaşır. Bu yüzden detoks programlarında sıklıkla yer alır.

Çeşitli kombinasyonlarla hazırlanabilen meyve suları posalarıyla birlikte tüketilir. Hazırlarken meyvelerin mevsimine göre seçim yapmak alınacak faydayı arttırır. Günlük olarak hazırlanabileceği gibi buzdolabında da muhafaza edilebilir.

Zayıflatan Meyve Suları

Zayıflamada meyve ve sebze tüketiminin önemi yadsınamaz. Aslında sadece diyet veya detoks programları için değil sürekli tüketilmeleri gerekir. Meyvelerin zayıflamayı hızlandırıcı özellikleri içerdikleri bileşenlerin etkisiyle gerçekleşir. Metabolizmayı hızlandıran, sindirim sistemini düzenleyen, arındıran ve yağ yakılmasını sağlayan meyveler zayıflamak için tercih edilebilir. Günlük olarak hazırlanan meyve suları ile diyet yaparken tatlı ihtiyacı hissetmenin önüne geçilir. İşlenmiş ve şeker ilaveli atıştırmalıklar yerine sağlıklı, doğal meyveler tüketilebilir. Greyfurt, kivi, elma gibi meyvelerin yanında nar, muz, portakal, yaban mersini, avakado, kavun da diyet yapanlar için uygun meyvelerdir.

Nar

Güçlü antioksidan özelliğiyle nar eksik edilmemesi gereken bir meyvedir. Yüksek oranda C vitamini içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kötü kolesterolü düşürür. Kan şekerini dengeleyerek diyet yapanlar için kolaylık sağlar. Bağırsak florasını düzenleyerek sindirim sistemine fayda eder.

Muz

Muz pektin adı verilen bir madde içerir. Pektin sayesinde vücudun arınması kolaylaşır. Sindirim sitemini düzenler. Tokluk hissini arttırarak diyet yapanlara yardımcı olur.

Portakal

Portakal posası sindirim sisteminde yağ yakılmasını sağlar. Karnitin adı verilen yağ yakıcı maddenin sentezlenmesini sağlar. Kan şekerinin dengede kalmasına katkı sunar.

Kavun

Kavun özellikle kabızlık sıkıntısı çekenler için önerilir. Sindirim sisteminin doğru çalışması kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca kavunun çekirdeği de zayıflamada etkilidir. Toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur ve tokluk hissinin arttırılmasını sağlar.

Zayıflamak İçin Nasıl Bir Karışım Yapılmalıdır?

Kilo vermeyi hızlandırmak ve yağ yakmak için lif içeriği yüksek, bağırsakları çalıştıran ve metabolizmayı hızlandıran meyveler diyet programına eklenebilir. Zayıflamak için hazırlanan karışımlarda hem besleyici ve arındırıcı hem de kilo vermeyi kolaylaştıran karışımlar sağlıklı olur. Zayıflamaya yardımcı meyve suları, amaca uygun seçilen meyvelerle oluşturulur. İçilebilir olması için sevilen tatlardan oluşması tercih edilir. Meyveler mevsiminde tüketilmeli ve karışım çiğ meyvelerden oluşmalıdır. Kabuğu soyulmadan kullanılacak meyveler sirkeli suyla temizlenip kurutularak karışıma eklenebilir. Yağ yakılmasını arttırmak için hazırlanan karışımlara tarçın, limon, kimyon gibi eklemeler yapılabilir. Örneğin; portakal, mandalina ve limonla hazırlanan bir karışımın içine bir tutam kimyon katılabilir. Böylece metabolizma hızlandırılır, sindirim sistemi düzenlenir ve kimyonun da etkisiyle yağ yakılır. Hem tadını güzelleştirmek hem de yağ yakılmasını hızlandırmak için baharatlardan faydalanılabilir.

Ne Kadar Tüketilmelidir?

Meyve suları detoks programlarında ara veya ana öğünlerde, diyet programlarına ek olarak veya sabah kahvaltısı yerine tüketilebilir. Sık sık tüketilecekse biraz fazla hazırlanıp buzdolabında saklanabilir. Bazı meyvelerin çok fazla tüketilmesi sorun olmaz. Fakat bazı meyveler içerdikleri bileşenler göz önünde bulundurularak aşırı tüketilmez. Hazırlanan meyve suları günde 1- 2 bardak tüketilebilir. Daha fazla içilmesi düşünülüyorsa içerikleri kontrol edilmelidir. Meyve suları tatlı isteğini bastırmada da oldukça etkilidir. Ara öğün olarak tüketilebilir. Böylece hem besleyici, az kalorili hem de yağ yakıcı özelliklerinden faydalanmak mümkün olur.

Ne Kadar Sürede Ne Kadar Zayıflarım?

Fazla kısıtlayıcı diyetler uygulayarak çok hızlı kilo vermek mümkün olsa da bu sağlıksız ve kalıcı olmayan bir yöntemdir. O yüzden diyet yaparken sağlığı korumaya ayrıca özen göstermek gerekir. Uzmanların uyarılarına göre ayda beş kilodan fazla vermek sağlığı kötü etkiler.

Uygulanan diyette ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişir. Yaş, genel sağlık durumu, metabolizma hızı, fiziksel aktivite düzeyi gibi etkenler kilo verme hızını doğrudan etkiler. Bu yüzden yapılan diyetlerde metabolizmayı hızlandıran ve sindirim sistemini düzenleyen önlemler almak gerekir. Taze meyve sularından bu noktada faydalanılabilir. Yağ yakma sürecini hızlandırmaya etki eder. Yavaş kilo verme sorunu çözmeye yardımcı olur.

Örnek Meyve Suyu Detoks Tarifleri

Taze meyvelerden hazırlanan doğal meyve suları vücudu toksik maddelerden arındırır. İçerdikleri besleyici vitamin ve mineraller vücudun ihtiyacı olan besinleri karşılar. Günlük olarak ihtiyacı karşılayacak kadar meyve tüketmek zayıflamaya da yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır, sindirim sistemini düzenler ve arındırır. Meyve suları amaca ve bünyeye göre hazırlanmalıdır. Ayrıca seçilen meyvelerden en yüksek düzeyde faydalanabilmek için mevsimine uygun tüketilmeli, iyice yıkanmalıdır. Bazı örnek tarifler, meyve sularını denemek isteyenler için faydalı olabilir.

Zayıflamaya Yardımcı Meyve Suyu Tarifi

Malzemeler

  • 4 portakal
  • 1 greyfurt
  • 5 mandalina
  • Yarım limon
  • 1 kaşık kimyon tohumu
  • 1 kaşık bal
  • 1 kaşık karabiber

Meyveler sıkılır ve karıştırılır. İçine biraz su konabilir ve baharatlar eklenip tekrar karıştırılır.

WhatsApp chat