Diyet Sebze Yemekleri

Düşük kalorilili ve sağlıklı diyet sebze yemekleri ile hem bağırsak problemlerinizin önüne geçin hemde sağlıklı bir şekilde kilo verin!

Diyet sebze yemekleri, diyet listelerinin vazgeçilmezleridir. İçerdikleri düşük kaloriler ve sağladıkları tokluk hissi sayesinde oldukça fazla tüketilirler. Diyet listeleri hazırlanırken dikkat edilen temel husus diyet boyunca tüketilen besinlerden alınan kalori miktarını kontrol etmek ve vücudun yağ yakmasını sağlayarak kiloyu düşürmektir. Sebze yemekleri bu iş için bulunmaz nimet sayılabilir. Lifli yapıları sayesinde boşaltım sisteminin de düzene girmesini sağlarlar. İçlerindeki yağ miktarı oldukça düşüktür. Bilindiği üzere vücuda yüksek kalori alımının temel sebebi yağ ve şeker olduğundan dolayı, sebzeler tüketildiğinde bu iki kalori canavarının ortadan kaldırılması mümkün kılınır.

Sebze Yemeklerinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı şekilde beslenen insanların günlük kalori ihtiyaçlarını karşılarken farklı farklı kaynakları tüketmesi gerekir. Sadece et, sadece sebze ya da sadece hamur işi ile beslenmek kişinin sağlığını büyük oranda bozacaktır. Protein, karbonhidrat ve yağ alımının farklı kaynaklardan yapılması gerekmektedir. Ayrıca hayvansal ve bitkisel protein kaynaklarının da sağlanabilmesi için mutlaka sebzeler tüketilmelidir.

Sağlıklı beslenmenin temelini yeşillikler ve diğer sebzeler oluşturur. Sebze tüketimi ile beraber diğer besinler vücuda olan etkileri dengelenir. Sebzeler aracılığı ile vitaminlerin ve minerallerin tamamına yakını vücuda alınabilir. Ayrıca lif açısından zengin olmalarından dolayı bağırsak fonksiyonlarının dengeye girmesi de mümkündür. Başta et tüketimi olmak üzere parçalanması zor olan besinlerin tüketilmesinin ardından mutlaka bir sebzenin tüketilmesi tavsiye edilir. Genelde et yemeklerine eşlikçi olarak sebzeler tüketilmektedir.

Sebzelerin tüketilmesinden sonra sağlığa olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diyet sebze yemeklerindeki lif oranı oldukça yüksektir. Hacim olarak da fazlaca yer kaplamalarına rağmen genel olarak kalori açısından fakirdirler. Bu sebepten ötürü doygunluk hissini oluştururken vücudun fazla kalori almasının önüne geçerek diyetlerin daha kolay şekilde icra edilmesini sağlarlar.
 • Sebzeden sebzeye göre değişmekle beraber alınan karbonhidrat ve proteinlerin glisemik indeksi düşüktür. Yani kan şekerini bir anda değil, yavaş yavaş yükseltirler.
 • İçlerindeki kalsiyum oranının fazla olmasından dolayı kemik sağlığını ve diş sağlığını korurlar.
 • Potasyum miktarının fazla olmasından dolayı vücuttaki ödemleri çözerek fazla kiloları ortadan kaldırırlar.
 • Magnezyum miktarının fazla olmasından dolayı sinirsel faaliyetlerin dengeye girmesini sağlarlar. Nörolojik faaliyetler daha stabil koşullar altında gerçekleştiğinden ötürü depresyon ve stres oranı azalır.

Sebzeler genelde diyetlerde tüketilecek yemekler gibi görülse de hayatın herhangi bir kısmında haftanın en az yedi öğünü tüketilmelidirler. Bu sayede sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kurularak vücudun gereksiz yere kilo almasının önüne geçilebilir.

Sebze Yemeklerinin Diyetteki Önemi

Diyetler planlanırken oluşturulan menüler rastgele yemeklerin yazılması ile ortaya çıkmaz. Her diyetin temel aldığı bir felsefe vardır ve bu felsefenin uygulaması kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Ülkelerin beslenme alışkanlıkları, kişilerin beslenme alışkanlıkları ve diyete başlarken sahip oldukları özel durumlar diyet listelerinin değişmesine sebep olabilmektedir. Genel olarak protein ağırlıklı, karbonhidrat ağırlıklı ve dengeli diyetler ile karşılaşılmaktadır. Hangi kalori kaynağının ağırlığında olursa olsun tüm diyetlerde sebze tüketiminin olması zorunluluktur. Protein ağırlıklı diyetlerde bağırsak fonksiyonlarının düzene sokulabilmesi ve kalorisinin az olmasından dolayı; karbonhidrat ağırlıklı diyetlerde ise sadece kalorisinden dolayı diyetlerin değişmez parçasıdır.

Sebzeler çok geniş bir familyadır. Çok değişik coğrafyalarda, değişik besleme koşulları altında üretilirler. Bu sebepten ötürü de sebzelerin içerdiği faydalar büyük oranda değişebilmektedir. Faydası ne olursa olsun sebzelerin diyetlerdeki kullanımı değişmez. Tüm sebzeler vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Vitamin ve mineral açısından zengin olmalarına rağmen kalori açısından oldukça zayıftırlar. Yine tüm bunlara rağmen de doyurucu olmaları ile bilinmektedirler. Yani diyet yapan insanların arayabileceği her türlü özellikle sebzelerde bulunmaktadır.

Sebzeler çok çeşitli olmalarından ve farklı şekillerde sunulmalarından dolayı diyet menülerindeki renkliliği sağlamaktadır. Onlarca çeşit farklı bitki hem karbonhidrat hem de protein kaynakları ile beraber tüketilebilmektedir. Çiğ veya pişmiş olarak tüketilmeleri; farklı pişirme tekniklerine göre pişirilmeleri de söz konusudur. Aynı zamanda ulaşılabilirlik açısından da sebzeler büyük nimettir.

Herhangi bir sebze veya diyet sebze yemeğinin kalorisi oldukça düşüktür. Tüketildiğinde midede kapladığı hacim fazladır. Beraberinde alınan vitamin ve mineraller de tokluk hissini oluşturacak süreç başlatmaktadırlar. Tüm sebzeler lif açısından da oldukça zengindir. Bu sayede bağırsak fonksiyonlarının düzene girmesi söz konusudur. Diyet dönemlerinde beslenme alışkanlıklarındaki radikal değişimlerin bağırsaklar üzerindeki olumsuz etkisi düşünülürse sebze yemeklerin ne kadar önemli bir görevi üstlendiği fark edilecektir.

Doyurucu olması, vitamin ve mineral açısından zengin olması, kalorisinin düşük olması, çok fazla çeşide sahip olması, farklı diyet türlerinde tüketilebiliyor olması sebze yemeklerini tüm diyetler için oldukça önemli kılmaktadır. Neredeyse tüm diyetlerin üç öğününde, yedi gün boyunca diyet sebze yemekleri ile karşılaşmak mümkündür. Sebze yemeğinin olmadığı durumlarda ana yemeğe mutlaka sebze eşlik etmektedir.

Diyette Sebze Kullanımının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Büyüklerimiz eskiden sebze yedirebilmek için peşimizden koşarlardı ve anladığımız kadarıyla haklılardı da! Şimdi ise sağlıklı bir yaşam için sebzenin de en organik olanını bulmak için doğal marketlerin kapısını aşındırıyoruz. Amaç hem sağlıklı beslenmeyi hayatımıza dahil edip uzun ve sağlıklı ömür yaşamak hem de kilo vererek birçok hastalıktan uzak durmaktır. Diyet sebze yemekleri özellikle kilo verme sürecinde daha büyük önem kazanırlar çünkü vücudumuz için gerekli birçok vitamin ve mineral almamızı sağlayarak sağlığımızı korumamız da en büyük destekçilerdir. Diyet sebze yemekleri tüketmenin kilo verme dışında sağlık için faydaları şöyledir:

 • Sebzeler daha uzun süre tok hissetmeye yardımcı olmaktadırlar. Sebzelerin barındırdığı lif ve su, lif bakımından eksik işlenmiş karbonhidrat içeren gıdalardan çok daha verimli bir şekilde tok kalmayı sağlarlar. Sebzeleri proteinler ve sağlıklı yağlarla birleştirerek yapılan diyet sebze yemekleri gün içerisinde acıkmayı önleyerek öğünlerin arasını açmayı sağlayacaktır.
 • Sebze tüketmek enerji seviyelerindeki ani düşüşleri ve yükselmeleri önlemeye yardımcı olur çünkü sebzelerdeki lif kaynağı kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır. Diyet sebze yemekleri tüketmek işlenmiş karbonhidratlar yerken öğleden sonraları karşılaşılabilecek enerji düşüşünü engeller.
 • Sebzeler uzun yaşamın sırrıdır. Yapılan çok sayıda çalışma, sebzelerle donatılmış zengin bir diyetin, arterlerin sertleşmesini azaltmaya yardımcı olduğunu ve kolesterol seviyelerini düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Obezite, diyabet, kalp hastalığı ve Alzheimer gibi birçok hastalığın bileşeni olan inflamasyonu önlemeye yardımcı da olmaktadır. Bu etkiyi yaratan sebzelerin içerdiği antioksidanlardır.
 • Sebzeler kilo verme sürecinin kahramanlarıdır. Kalori açısından düşük ama uzun süre sağlıklı olmak ve tok tutmak söz konusu olduğunda çok güçlü besinlerdir.

Diyet Sebze Yemekleri Zayıflatır Mı?

Göbek bölgesi en kolay kilo alınan ve dış görünüşümüzü en çok etkileyen bölgelerden birisidir. Bazı bilimsel araştırmalar, göbekte biriken yağın ve kilonun diyabet, kalp hastalıkları ve diğer hastalıkların oluşma riskini artırdığını göstermektedir. Göbek bölgesindeki yağı yakabilmek için bazı sağlıklı gıdaları beslenme rutinine eklemek gerekmektedir. Bu tür yiyeceklerin çoğu, genel sağlığı da artırmaya yardımcı olan zengin antioksidan içeren sebzelerdir.

Sebzeler ve meyveler çok fazla lif içerir ve vücudun metabolizmasını geliştirmeye ve göbek yağlarını yakmaya yardımcı olabilecek temel mineraller ve vitaminleri yüksek oranlarda içerirler. Diyet sebze yemekleri sadece kilo vermeye yardımcı olmaz aynı zamanda uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için çok önemlidir. Sebze tüketimi sayesinde karında abs bile yapılması mümkündür. Sağlıklı bir diyet sebze yemekleri içermelidir. Yağ yakıcı özelliğe sahip sebzeleri diyete dahil etmek vücut hedeflerinize daha hızlı ulaşmaya yardımcı olacaktır çünkü sebzeler tok tutmaya yardımcı olan liflerle doludurlar. Tok tutmasının sebebi vücudumuzun lifi sindirmek için daha fazla zaman ve çaba sarfetmesinden ileri gelmektedir. Zamanında yetişen, mevsim sebzelerini sağlıklı bir yaşam tarzı için diyet sebze yemekleri halinde beslenme rutinine eklemek hem kilo vermeye hem de vücut için gerekli olan antioksidan, mineral ve vitaminleri almak için gereklidir.

Diyet listesine rahatlıkla eklenebilecek sebzeler şöyledir:

 • Ispanak
 • Lahana
 • Marul
 • Mantar
 • Karnabahar
 • Brokoli
 • Acı biber
 • Yeşil biber
 • Balkabağı
 • Havuç
 • Fasulye
 • Kuşkonmaz
 • Salatalık

Diyet Sebze Yemeklerinin Özellikleri

Diyet sebze yemekleri oldukça düşük oranda yağ içerirler. Ayrıca lifli yapılarından dolayı vücudun tüm sistemlerini düzene sokarak, diyetle birlikte gelen sağlıklı bir yaşama destek olurlar. Çok çeşit olmasından ve her sebzenin farklı özellikler barındırmasından dolayı, diyeti yapan kişilere, yiyecekleri yemekleri seçme açısından büyük avantaj sağlarlar. Brokoli sevmeyen kişiler rahatlıkla kereviz ya da karnabahar tercih edebilir. Aynı şekilde domatesten hoşlanmayan kişiler biber veya diğer sebzelere yönelebilir.

Diyet Sebze Yemekleri Hazırlanırken Seçilen Malzemelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diyet sebze yemekleri hazırlanırken kullanılan malzemelerin oldukça sağlıklı olduğunu söylemek mümkün. Kullanılan her bir sebzenin yağ ve şeker oranları oldukça düşük olduğundan ve buna karşın tokluk hissi fazla olduğundan dolayı, kullanılan malzemeler seçilirken dikkat edilmesi gereken nokta bu denklemin bozulmamasını sağlamaktır. Örneğin çok fazla yağ kullanmak alınan yağ miktarını arttıracağından dolayı, diyet sebze yemeklerinde yağ kullanımının minimum seviyede tutulması gerekir. Ayrıca tat için ilave edilen sosların içeriğinin de yağ ve şeker açısından kontrol edilmesi, eğer bu malzemeler çok varsa tercih edilmemesi gerekir.

Diyet Sebze Yemekleri Hazırlanırken Kullanılacak Malzemeler

Brokoli, lahana, domates, biber, soğan, salatalık, maydanoz, kereviz, enginar gibi sayılamayacak kadar çok alternatif olduğundan dolayı, diyet sebze yemekleri hazırlanırken bu malzemelerin biri veya birkaçı devamlı kombin edilerek yemekler hazırlanabilir. Ayrıca yemekleri daha çekici hale getirmek için yağ ve şeker içermeyen soslar tercih edilebilir.

Diyet Sebze Yemeklerinin Hazırlanması

Diyet sebze yemeklerini hazırlamak için birkaç yöntemden bahsetmek mümkündür. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı kızartma olsa da gerektirdiği yağ miktarından dolayı diyet mantığına ters düşer. Diyetisyenlerin tavsiye ettiği sebzelerin haşlanması veya fırınlarda pişirilmesidir. Ayrıca az tercih edilen bir yöntem olsa da ızgarada sebzeleri pişirmek de mümkündür.

Sebze Yemekleri Diyetlerde Nasıl Kullanılır?

Diyet sebze yemekleri düşük kalori ve yüksek tok tutma etkilerinden dolayı diyet listelerinin neredeyse her öğününde sıkça kullanılırlar. Sabah kahvaltılarında genelde çiğ; öğle ve akşam yemeklerinde ise pişirilmiş şekilde servis edilirler. Çoğu zaman ana yemekten ziyade ana yemeği destekleyici rolünde bulunurlar. Her ne şekilde olursa olsun içerdikleri kaloriye göre tok tutma oranları yüksek olduğundan dolay sıkça tüketilirler.

Diyet Sebze Yemekleri Tarifleri

Brokoli Graten Tarifi

Oldukça lezzetli ve ana öğün olarak tüketilebilecek bir yemek olmasından dolayı, brokoliyi seven kişiler tarafından oldukça sık tüketilen bir yemektir.

Brokoli Graten Hazırlanırken Kullanılacak Malzemeler

 • 800 Gram brokoli
 • 1 Su bardağı yarım yağlı süt
 • ½ Su bardağı %30 oranında yağlı krema
 • 2 Çorba kaşığı buğday unu
 • 2 Çorba kaşığı tereyağ
 • İsteğe göre tuz, pul biber
 • 10 Yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peyniri

Brokoli Gratenin Hazırlanışı

 • Brokoli ufak parçalara ayrılıp on dakika kadar haşlanır.
 • Sonrasında süzgece alınıp suyunun süzülmesi beklenir.
 • Yan tarafta tavada tereyağ eritilir ve un üzerine atılır.
 • Süt, krema ve baharatlar da bu karışıma eklenir. Hazırlanan sos iyice karıştırılır.
 • Sonrasında ise brokoliler fırın tepsisine dizilir.
 • Hazırlanan sos üzerine boca edilerek fırına verilir ve yirmi dakika kadar 150 derecede pişirilir.

Patlıcan Musakka

Patlıcan musakka hepimizin yakından tanıdığı bir yemek. Bu yemeğin hazırlanması oldukça kolay olduğundan ve diyet listelerine uygun olduğundan dolayı, diyet yapanlar tarafından sıkça tüketilir.

Patlıcan Musakka için Kullanılan Malzemeler

 • 400 Gram dana kıyma
 • 3 Adet orta boy dolmalık biber
 • 3 Adet orta boy domates
 • 6 Adet orta boy patlıcan
 • 2 Çorba kaşığı zeytinyağı
 • İsteğe göre tuz, pul biber ve karabiber
 • 1 Adet orta boy kuru soğan

Patlıcan Musakkanın Hazırlanışı

 • Soğan ince ince doğranır ve tavaya eklenen kızgın yağda rengi değişene kadar pişirilir.
 • Soğanın rengi değiştikten sonra kıyma, ince doğranmış patlıcan ve domatesler ile biberler eklenir.
 • Baharatlarda eklenerek iyice pişirilir.

Diyet Kabak Köftesi Tarifi

Diyet Kabak Köftesi Malzemeleri

 • Üç adet orta boy organik kabak
 • Yarım demek dereotu
 • Yarım demet maydanoz
 • Üç dal yeşil soğan
 • Yarım çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı
 • Bir adet organik yumurta
 • Bir çay bardağı tam tahıl unu
 • Elli gram kadar yağlı kaşar peyniri veya muadili sünebilen peynir
 • İki yüz gram kadar yağsız beyaz peynir
 • Üç çay kaşığı kabartma tozu
 • Bir miktar deniz tuzu
 • Arzu edilen baharatlar

Diyet Kabak Köftesi Hazırlanışı

 • Kabaklar iyice yıkanır ve temizlenir. Kabukları tel ile temizlenerek zararlılardan tamamen arındırılır. Bir sürede suda bekletildikten sonra rendelenir. Rendelenmiş hali de suda bekletilerek çeşitli şeker varyantlarının atılması sağlanır.
 • On dakika kadar bekledikten sonra suyu süzülerek kabak bir kaba alınır.
 • Yeşilliklerin tamamı ince ince doğranır. Sonrasında kabağın üzerine ilave edilir.
 • Beyaz peynir katı formu kalmayana kadar doğranır ve ezilir.
 • Ayrı bir kapta yumurta, un, zeytinyağı ve kabartma tozu iyice çırpılır.
 • Tüm karışım tek kapta toplanıp iyice çırpılır ve bulamaç haline getirilir.
 • Elde edilen form köfte gibi şekil verilmeye hazırdır.
 • Orta boy porsiyonlar halinde kabaklı karışım köfte formuna dönüştürülür.
 • Önceden yağlanmış tepsi fırınına köfteler alınır.
 • Üzerlerine kaşar ilave edilir.
 • Önceden ısıtılmış iki yüz derece fırında on beş dakika pişirilir.
 • Diyet kabak köftelerinin sıcak olarak tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Kabak diyet köftesi akşam öğünlerinin neredeyse tamamını tek başına doldurabilecek nitelikte kaloriye sahip oldukça besleyici bir öğündür. Diyet yapanların tüketmesi özellikle tavsiye edilir.

Etli Bezelye Tarifi

Etli Bezelye Malzemeleri

 • Üç su bardağı bezelye
 • Yarım adet patates
 • Bir adet havuç
 • Dananın yağsız yerlerinden alınmış çeyrek kilo kırmızı et
 • İki adet küçük boy kırmızı soğan
 • Yarım çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı
 • Bir yemek kaşığı domates, bir yemek kaşığı biber salçası
 • Deniz tuzu
 • Arzu edilen baharatlar

Etli Bezelyenin Hazırlanışı

 • Soğanların kabuğu soyulur ve küçük küpler halinde doğranır.
 • Soğuk sıkım zeytinyağı tencereye dökülür ve bir miktar kızdırılır. Üzerine soğanlar ilave edilir.
 • Bu sırada kırmızı et kuşbaşı olacak şekilde doğranır ve soğanlar pembeleşince tencerenin içerisine ilave edilerek kavrulur.
 • Patates, havuç gibi sebzeler de ufak ufak doğranarak tencerenin içerisine ilave edilir. Patateslerin normalden biraz daha büyük doğranması yemeğin içinde eriyip gitmemeleri için önerilmektedir.
 • Salça ve tuz gibi diğer baharatlar da eklenerek karışım homojen hale getirilir.
 • Eldeki bezelyelerin tamamı tencereye ilave edilir.
 • Karışımın yanmaması ve daha lezzetli olması için pH değeri yüksek iki bardak kaynamış su tencereye ilave edilir.
 • Yemeği kaynaması beklenir. Beş dakika kadar kaynadıktan sonra altı kısılır ve yarım saatlik bir pişmeye bırakılır.
 • Patatesler piştiğinde yemeğin tamamının piştiği kabul edilir ve servis yapılır.
 • Etli bezelye yemeği akşam öğünlerinde tüketilmelidir. Eğer tamamen protein diyeti uygulanıyorsa yemeğin içerisine patates katılmaz. Bunun yerine kabak gibi sebzeler eklenebilir ancak bezelye ile uyumu düşük olduğundan dolayı tercih edilmez. Tuz kullanımını minimumda tutmak önemlidir.

Zeytinyağlı Kereviz Dolması Tarifi

Zeytinyağlı Kereviz Dolması Malzemeleri

 • Dört adet orta boy kereviz
 • Bir adet orta boy havuç
 • Bir adet küçük boy patates
 • Bir adet büyük boy soğan
 • Yüz gram bezelye
 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım demet dereotu
 • İki çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı
 • İki su bardağı sıcak su
 • Yarım çay bardağı limon suyu
 • Bir adet küp şeker
 • Deniz tuzu ve arzu edilen baharatlar

Zeytinyağlı Kereviz Dolması Hazırlanışı

 • Kerevizlerin dışı iyice yıkanır. Hafif bir tel ile dışları ovularak tamamen temizlenir.
 • Kerevizlerin üst kısmı düz şekilde kesilir ve ortası malzemelerin gireceği kadar oyulur.
 • Oyulan parçalar atılmaz, içe dahil edilir.
 • Kerevizler temizlenip oyulduktan sonra limonlu suyun içerisine alınarak kararmamaları sağlanır.
 • Geriye kalan malzemelerin tamamı çok ince şekilde doğranır.
 • Zeytinyağına soğanları atarak kavurun. Üzerine diğer malzemeleri ekleyip kavurun.
 • Kavrulan içi kerevizlerin içerisine doldurun.
 • Kerevizleri tencereye dizin. Limon suyu, sıcak su ve kesme şekeri ilave edin.
 • Kerevizler kendini hafif salana kadar pişirin.
 • Pişme tamamlanınca dinlendirin ve servis edin.

Sebzeli Kepekli Makarna Tarifi

Sebzeli Kepekli Makarna Malzemeleri

 • Özel olarak üretilmiş bir paket kepekli makarna
 • Çeyrek çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı
 • Bir adet küçük boy kabak
 • Bir adet küçük boy havuç
 • Bir adet küçük boy kırmızı biber
 • Bir adet küçük boy yeşil biber
 • Bir adet küçük boy sarı biber
 • Bir miktar deniz tuzu
 • Arzu edilen baharatlar
 • Taze fesleğen
 • Yüz gram yağsız beyaz peynir

Sebzeli Kepekli Makarnanın Hazırlanışı

 • Makarna için su kaynatılır. Su kaynamaya başladığında bir paket kepekli makarna suya atılarak haşlanır. Haşlama bittikten sonra suyu tamamen süzülür ve dökülür. Makarnanın üzerinden soğuk su geçilmez.
 • Sos tavasının içerisine zeytinyağı dökülür ve kızdırılır.
 • Sebzelerin tamamı ufak parçalar halinde doğranarak kızmış yağın içerisine ilave edilir. Sosun üzerine deniz tuzu da katılır. Ayrıca fesleğen bu aşamada değil, süsleme aşamasında eklenmelidir.
 • Sos tenceresindeki tüm su çekilene kadar sebzeler kısık ateşte pişirilir.
 • Sos hazır olduğunda haşlanmış makarna ile karıştırılır.
 • Üzerine ufak ufak parçalanmış beyaz peynir ve tüm fesleğen ilave edilerek servis edilir.
 • Kepekli makarna tüketimi oldukça faydalıdır. Yüksek lifli olmasından dolayı bağırsak fonksiyonlarını düzene sokar. Eğer protein değil de karbonhidrat diyeti yapılıyorsa haftada en az bir öğün sebzeli kepekli makarna tüketilmesi tavsiye edilir. Sebzeli kepekli makarna sayesinde kan şekeri düzene girer; sebzelerden alınan kalsiyum ile de metabolizma yağ yakmaya başlar.

Sebzeli Tavuk Yemeği Tarifi

Sebzeli Tavuk Yemeği Malzemeleri

 • Bir adet tavuk göğsü parçası
 • İki adet küçük soğan
 • İki adet orta boy kabak
 • Bir adet küçük boy havuç
 • Yüz gram kadar bezelye
 • Bir adet orta boy yeşil biber
 • Yarım yemek kaşığı domates ve yarım yemek kaşığı biber salçası
 • Yarım çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı
 • Dört çay bardağı pH değeri yüksek sıcak su
 • Deniz tuzu ve arzu edilen diğer baharatlar

Sebzeli Tavuk Yemeğinin Hazırlanışı

 • Yemek oldukça kısa sürede pişeceği ve malzemelerin pişme süreleri birbirine yakın olduğu için malzemelerin ocağın altı yakılmadan önce doğranması gerekmektedir. Tüm malzemelerin benzer boyutta ve kuşbaşı doğranması eşit pişme için faydalı olacaktır.
 • Zeytinyağı tencereye ilave edilir ve kızdırılır. Üzerine soğanlar atılır, pembeleşinceye kadar kavrulur.
 • Soğanların pembeleşmesinden sonra tavuk eti tencereye atılır ve kavrulur.
 • Üç dakika kadar kavurma devam ettikten sonra salçalar karışıma eklenir ve kavrulur.
 • Sonrasında ise sebzeler eklenir iyice karıştırılır.
 • Son olarak sıcak su ve baharatlar eklenerek tarif tamamlanır.
 • Yarım saatlik bir pişmenin ardından yemek servise hazır hale gelir.
 • Sebzeli tavuk yemeği bir akşam öğününün tamamının kalorisini karşılayabilecek nitelikte bir yemektir. Protein diyetleri uygulanırken haftada en az üç gün sebzeli tavuk yemeklerinin yapılması tavsiye edilir. Ayrıca içerisine katılabilecek sebzelerin tek sınırlaması karbonhidrat varlığıdır. Patates gibi sebzelerin kullanılması, karbonhidrat yoğunluğundan dolayı tavsiye edilmez.

Sebzeli Et Sote Tarifi

Sebzeli Et Sote Malzemeleri

 • Etin yağsız bölgelerinden alınmış yarım kilo et
 • Bir miktar kuyruk yağı
 • Dört adet küçük boy sulu domates
 • İki adet orta boy yeşil biber
 • Bir adet büyük boy soğan
 • Yarım çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı
 • Arzu edilen baharatlar
 • Bir miktar deniz tuzu
 • Bir çay bardağı su

Sebzeli Et Sote Yemeğinin Hazırlanışı

 • Zeytinyağı tavaya dökülür ve bir miktar ısıtılır
 • Isınan yağın üzerine kuşbaşı şekilde doğranmış olan etler ilave edilir
 • Hemen arkasından doğranmış kuyruk yağı ilave edilerek etin yanması önlenir
 • Biraz kavrulduktan sonra bir çay bardağı su ilave edilir
 • Suyun eklenmesinden sonra tencerenin kapağı kapatılarak nemin içerde kalması sağlanır. Birkaç dakika bu şekilde pişirildikten sonra soğanlar doğranıp içerisine ilave edilir.
 • Et ve soğanlar pişmeye devam ederken sebzeler ufak parçalar halinde doğranır ve sonrasında tencereye ilave edilir.
 • Et pişene ve suyunu çekene kadar pişirme devam eder. Son aşamada tüm baharatlar ilave edilerek tarif tamamlanır.
 • Servisin sıcak yapılması faydalıdır. Ayrıca bir bardak ayran ile tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Sebzeli et yemeği sayesinde hem sağlıklı yağ hem de kaliteli protein vücuda alınır. Sebzelerden dolayı aynı zamanda fazlaca lif alınmış olur. Sebzeli et sote yemeği bir akşam öğününün tamamını ayran ile birlikte kaplayabilecek niteliktir. Et yemeklerinin haftada en az dört gün; sebzeli et sotenin ise haftada bir gün tüketilmesi tavsiye edilir. Hazırlaması ve tüketmesi oldukça kolaydır. Sebzeli olduğu için hazımsızlık yapmaz. Bağırsakları, böbrekleri ve karaciğeri yormaz. Protein diyetine tam olarak uyulması sayesinde ise kısa sürede yüksek miktarda kilo kolayca verilebilir.

Zeytinyağlı Bakla Tarifi

Zeytinyağlı Bakla Yemeği Malzemeleri

 • Yarım kilo taze bakla
 • Bir diş sarımsak
 • İki adet küçük boy kırmızı soğan
 • Yarım bardak soğuk sıkım zeytinyağı
 • Yarım limonun suyu
 • Bir çay kaşığı deniz tuzu
 • Üzerine birkaç yaprak taze fesleğen

Zeytinyağlı Bakla Yemeğinin Hazırlanışı

 • Baklaya su temas ettiği anda kararmalar gerçekleşir. Bu durum besin değerini bozmasa da görüntüsünü bozar. Bu sebepten ötürü bakla yıkanıp temizlendikten sonra limonlu suyun içerisinde bekletilmelidir.
 • Sarımsaklar ağza gelmeyecek kadar küçük küpler halinde doğranır. Sarımsak havanda dövülerek püre haline getirilir.
 • Tencerenin içerisine zeytinyağı eklenir. Yağ kızdıktan sonra soğan ve sarımsak içerisine atılarak kavrulur.
 • Soğanların pembeleşmesinden sonra suyundan süzülmüş olan baklalar tencereye atılır. Soğanlarla birlikte kavurma işlemi dört – beş dakika daha devam eder.
 • Baklalar da kavrulduktan sonra içerisine iki bardak su ilave edilir.
 • Su ilavesinden sonra bir miktar deniz tuzu da ilave edilir. Yaklaşık yarım çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı da tencereye ilave edilerek tarif tamamlanır.
 • Yaklaşık yarım saatlik kısık ateşte pişmeden sonra yemek hazır olacaktır.
 • Yemek hazır olduktan sonra servis aşamasında üzerine taze fesleğenler eklenerek daha ferahlatıcı bir hale büründürülebilir.
 • Ayrıca lezzeti katlamak için pişirme aşamasında bir adet kesme şeker yemeğe ilave edilebilir. Eğer baklalar sert ise düdüklü tencerede pişirilerek süreç daha hızlı tamamlanabilir.
 • Zeytinyağlı bakla oldukça sağlıklı bir yemektir. Sağlıklı beslenmek amacıyla uygulanan hafif sıklet diyetlerde haftada ya da iki haftada en az bir gün tüketilmesi tavsiye edilir. Yoğun uygulanan karbonhidrat diyetlerinde ise öğle öğünlerini kapatmak için haftada en az üç gün tüketilebilir. Kişinin damak zevkine göre çeşitli baharatlar ve sebzeler de zeytinyağlı bakla yemeğine eklenebilir.

Fırında Karışık Sebze Yemeği Tarifi

Fırında Karışık Sebze Malzemeleri

 • İki adet küçük boy kırmızı soğan
 • Bir adet kırmızı; iki adet yeşil biber
 • Üç adet küçük boy patates
 • Dört adet küçük boy kabak
 • Dört adet küçük boy patlıcan
 • Dört adet küçük boy domates
 • Yüz gram taze fasulye
 • İki su bardağı pH değeri yüksek su
 • Yarım çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı
 • Deniz tuzu
 • Arzu edilen baharatlar
 • Bir yemek kaşığı domates; bir yemek kaşığı biber salçası

Fırında Karışık Sebze Hazırlanışı

 • Tarifte kullanılabilecek sebzelerin pişme süreleri oldukça fazladır. Bu sebepten ötürü sert ve zor pişen sebzelerin daha küçük doğranması; yumuşak ve kolay pişenlerin ise daha iri doğranması gerekmektedir.
 • Doğrama işlemlerinin tamamlanmasının ardından tüm sebzeler geniş bir yağlı fırın tepsisine yerleştirilir.
 • Malzemelerin olabildiğince yatay düzlemde dizilmesi gerekmektedir.
 • Karışımın üzerine zeytinyağı, tuz ve diğer baharatlarla hazırlanmış karışım da dökülür.
 • Önceden ısıtılmış iki yüz derece fırında yarım saat kadar pişirilir.
 • Sıcak servis edilmesi tavsiye edilir.
 • Fırında karışık sebzeli yemeklerin içerisine katılabilecek sebzelerin herhangi bir sınırı yoktur. Kişinin damak zevkine göre her türlü ot ve sebze kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken şey karbonhidrat içeren sebzelerin az kullanılması; deniz tuzu kullanımına da dikkat edilmesidir. Karışık sebzeli yemekler diyet dostu olabileceği gibi yanlış hazırlandıklarında diyet düşmanı da olabilirler. Bu açıdan oldukça tehlikeli yemeklerdir. Kişinin diyet kıstaslarını iyi belirlemesi; eğer diyet yapmıyorsa da aşırı kalori alımından kaçınması gerekmektedir. Başta patates olmak üzere karbonhidrat ve nişasta açısından zengin olan sebzeler yemeğin tarifinden çıkarılabilir. Ayrıca soğuk sıkım zeytinyağının tariften çıkarılmaması faydalı olacaktır. İsteğe göre biber salçası da kullanılmayabilir.

Izgara Sebze Tarifi

Izgara Sebze Malzemeleri

 • 2 adet orta boy patlıcan
 • 2 adet orta boy kabak
 • 2 adet orta boy kırmızı biber
 • 10 adet kiraz domates

Izgara Sebze Hazırlanışı

 • Uçlarını aldığınız kabak ve patlıcanları, kabuklarını soymadan kalın dilimler halinde kesin.
 • Kırmızı biberleri ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkarın ve kalın parçalar halinde kesin.
 • Kiraz domatesleri saplarından ayırın.
 • Tüm sebzelerinizi tahta şişe dizin.
 • Fırın tepsisinin üzerine yağlı kağıt serin.
 • Şişe dizdiğiniz sebzelerin üzerine, yumurta yardımı ile zeytinyağı sürün ve tepsiye yerleştirin.
 • 170 derece sıcaklıkta, renk alana kadar pişirin.
 • Dilerseniz ızgara tavası üzerinde de renk alana kadar pişirebilirsiniz.
 • Dilediğiniz sosları hazırlayarak yanında servis edebilirsiniz.

Zeytinyağlı Börülce Tarifi

Zeytinyağlı Börülce Malzemeleri

 • 300 gram taze börülce
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet soğan
 • 2 adet havuç
 • 2 adet domates
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1/2 su bardağı su

Zeytinyağlı Börülce Hazırlanışı

 • Börülceleri ayıklayıp bol suda temizleyin. 8 cm uzunluğunda kesin.
 • Domatesleri rendeden geçirin, havuçları uzun uzun kesin ve soğanı doğrayın.
 • Bir tava içerisine 4 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve soğanları pembeleşinceye kadar kavurun.
 • İçerisine havuçları da ekleyerek 4 dakika kavurun.
 • Aynı tavaya börülceleri ekleyerek 5 dakika daha kavurun. Ardından domatesleri ilave edin.
 • Üzerine dilediğiniz baharatları ve tuzu ekleyerek kapağı kapalı halde 20 dakika kadar orta ateşte pişirin ve servis tabağına alın.

Deniz Börülceli Enginar Tarifi

Deniz Börülceli Enginar Malzemeleri

 • 6 adet enginar
 • 2 demet deniz börülcesi
 • 1 adet limon
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet kapya biber
 • 2 diş sarımsak
 • 1/2 adet limon

Deniz Börülceli Enginar Hazırlanışı

 • Geniş bir tencere içerisine alabildiğince su koyarak limonların suyunu sıkın ve enginarları koyun. Orta ateşte, enginarlar yumuşayana kadar haşlayın.
 • Haşlanan enginarları bir tabak içerisine alın. Aynı su ile börülceleri haşlayın. Ardından börülceleri soğumaya alıp, kabuklarını ayıklayın.
 • Kapya biberleri küp küp doğrayın ve sarımsakları ezin. Biberleri ve sarımsakları börülcenin içerisine yarım limonun suyu ve zeytinyağı ile birlikte ekleyip karıştırın.
 • Enginarların üzerine bu karışımı koyun ve servis tabağına alın.

Patlıcan Kulesi Tarifi

Patlıcan Kulesi Malzemeleri

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı(yağlamak için)
 • 200 gram labne peyniri
 • 5 dal taze soğan(doğranmış)
 • 1 adet kapya biber(doğranmış)
 • 2 diş sarımsak(ezilmiş)
 • 1/2 demet dereotu(doğranmış)
 • 1 tatlı kaşığı susam(kavrulmuş)
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı karabiber
 • 1 adet bostan patlıcanı(dilimlenmiş)

Domates Sos İçin

 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1/2 su bardağı domates püresi
 • 1 diş sarımsak
 • 1/2 çay bardağı su
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı karabiber

Patlıcan Kulesi Hazırlanışı

 • Domates Sosu: Ufak bir tencere içerisine sıvı yağ ekleyin. Üzerine domates sosu için verilen tüm malzemeleri ekleyip kısık ateşte 5 dakika karıştırarak kaynatın. Ardından ocaktan alın.
 • Patlıcanları pijama şeklinde soyun. 1 parmak kalınlığında olacak şekilde doğrayın.
 • Derin bir kase içerisine taze soğanları doğrayın. Üzerine; labne peynir, dereotu, kapya biberi, sarımsak, kavrulmuş susam, karabiber ve tuz ekleyip iyice karıştırın.
 • Izgara tavanızda veya tost makinesinde patlıcanlarınızı altı ve üst yüzeyini pişirin.
 • Düz bir tabak içerisine bir patlıcan dilimi ekleyin. Üzerine hazırladığınız karışımdan ekleyip bir patlıcan dilimi daha ekleyin. Tüm patlıcanlar bitene kadar dizmeye devam edin.
 • Üzerine hazırladığınız domates sosunu gezdirin ve servis edin.

Limonlu ve Portakallı Kabak Tarifi

Limonlu ve Portakallı Kabak Malzemeleri

 • 1/2 çay bardağı sıvı yağ
 • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 adet orta boy soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 4 adet kabak
 • 2 yemek kaşığı bulgur
 • 1 adet portakal kabuğu rendesi
 • 1 adet limon kabuğu rendesi
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı karabiber
 • 1,5 su bardağı portakal suyu
 • 1/4 demet dereotu

Limonlu ve Portakallı Kabak Hazırlanışı

 • Soğanları ince ince doğrayın. Bir tava içerisine zeytinyağı gezdirip soğanları sotelemeye başlayın. Sarımsakları ezip üzerine ilave edin.
 • Limonun ve portakalın kabuklarını rendeleyin. Kabakları küp küp veya yuvarlak halkalar halinde doğrayın.
 • Doğradığınız kabakları bulgurla birlikte soğanları sotelediğiniz tavaya ekleyin.
 • Üzerine rendelediğiniz malzemeleri ekleyip, portakal suyu, dereotu, tuz ve karabiber ekleyip 25 dakika pişirin ve servis tabağına alın.

Baklalı Enginar Tarifi

Baklalı Enginar Tarifi Malzemeleri

 • 5 adet ayıklanmış enginar
 • 300 gram iç bakla
 • 1 demet dereotu
 • 1 bağ taze soğan
 • 1,5 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 adet taze sıkılmış limon suyu
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay bardağı ılık su

Baklalı Enginar Hazırlanışı

 • Enginarları ayıklayıp, bol su ve limon ilaveli kapta bekletin.
 • İç baklaları kabuklarını ayıklayın. Taze soğanları ince ince doğrayın. Dereotunu ince ince kıyın.
 • Derin bir kap içerisine; limon suyu, tuz, toz şeker ve zeytinyağı ekleyerek karıştırın.
 • Bir tencere içerisine enginarları süzüp koyun, üzerine iç baklaları ekleyin. Hazırladığınız karışımı üzerine gezdirin.
 • Üzerine az miktarda ılık su ekleyip enginarlar yumuşayana kadar pişirin ve servis tabağına alın.

Fırında Patlıcan Tarifi

Fırında Patlıcan Malzemeleri

 • 4 adet orta boy patlıcan
 • 1 adet büyük boy kuru soğan
 • 4 diş sarımsak
 • 2 adet orta boy kırmızı biber
 • 2 adet orta boy yeşil biber
 • 3 adet orta boy domates
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber
 • 2 dal taze kekik
 • 1/2 tatlı kaşığı acı biber salçası
 • 1/2 su bardağı sıcak su

Fırında Patlıcan Hazırlanışı

 • Patlıcanların kabuklarını soyarak, halka şeklinde veya küp küp doğrayın.
 • Sarımsak ve domateslerin kabuğunu soyup iri parçalar halinde doğrayın. Yeşil ve kırmızı biberleri ortadan keserek yarım ay şeklinde doğrayın. Kuru soğanı doğrayın.
 • Bir kap içerisine; tüm doğradığınız sebzeleri içine ekleyin. Üzerine, kekik yaprağı, tuz, zeytinyağı ve taze çekilmiş karabiber ekleyerek harmanlayın.
 • Isıya dayanıklı bir kap içerisine harmanladığınız karışımı ekleyin. Üzerine acı biber salçası gezdirin.
 • 200 derece fırında 40 dakika pişirip servis edin.

Yaz Türlüsü

Yaz Türlüsü Malzemeleri

 • 3 adet patlıcan
 • 2 adet kabak
 • 1 adet kırmızı etli biber
 • 1 adet domates
 • 1 tutam tuz
 • 1 tutam karabiber
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 diş sarımsak

Yaz Türlüsü Hazırlanışı

 • Bir tencere içerisine zeytinyağı gezdirin.
 • Kabak ve patlıcanları halka halka doğrayarak tencereye ekleyip kavurun.
 • Sarımsakları ve kırmızı biberleri halka halka doğrayarak tencereye ekleyin ve kavurmaya devam edin.
 • Domateslerin kabuğunu soyarak rendeleyin ve tencere içerisine ekleyin.
 • Baharatları ekleyerek kısık ateşte 20 dakika pişirin ve servis tabağına alın.

Fırında Şakşuka Tarifi

Fırında Şakşuka Malzemeleri

 • 3 adet patlıcan
 • 3 adet kabak
 • 10 adet sivri biber
 • 3 adet patates
 • 1 kahve fincanı zeytinyağı
 • 2 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kekik

Fırında Şakşuka Hazırlanışı

 • Patlıcanın kabuklarını pijamalı şeklinde soyun. Soyduğunuz patlıcanları ve kabuklarını soyduğunuz patatesi, kabak ve biberleri küp küp doğrayın.
 • Tüm malzemelerinizi fırın tepsisi üzerine koyun. Üzerine baharatları ve zeytinyağını ekleyip harmanlayın.
 • Sarımsakları iri şekilde doğrayıp üzerine ekleyin.
 • 180 derece fırında 30 dakika pişirin ve servis tabağına alın.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın