Diyet Salata

Sebzelerin vücudumuza etkilerinden yararlanmak ve daha sağlıklı beslenmek amacıyla diyet salata tariflerini uygulamalı ve bolca salata tüketmeliyiz.

Diyet listeleri alınan kalorinin kontrol edilerek kilo kontrolünün sağlanmasını amaçlar. Oluşturulan tüm listeler dengeli kalori alımını sağlamayı amaçlar. Bu amacın temel taşlarından biri de salatalardır. Salatalar içerdikleri sebzelerin düşük kalorileriyle beraber gelen tokluk hissi sayesinde diyet yapan kişinin açlık çekmesinin önüne geçer. Türk mutfağında genelde yağ ile servis edilse de diyet salataların en büyük özelliği sıfır yağ içeriyor olmasıdır. Bilindiği üzere fazla kalori alımının başlıca sebebi yağlardır. Diyet salatalar ile bu durumun önüne geçip, diyet yapan kişinin çok düşük kalori değerlerine sahip besinlerle öğünleri geçirmesi sağlanır. Diyet salatalar genelde ana öğünlerde tamamlayıcı; ara öğünlerde ise tek başına tüketilirler.

Diyette Salatanın Önemi

Amaç veya araç ne olursa olsun diyetlerin değişmeyen tek parçası salatalardır. Salataların hazırlanmasında kullanılacak malzemelerin sınırsız olması salataları hem ana öğünlerde yardımcı hem de ana yemek olarak görmemizi sağlamaktadır. Ayrıca ara öğünlerin atlatılmasında da salatalara sıkça başvurulmaktadır. Salataların içerdikleri malzemeler tüm özelliklerini baştan sona değiştirir. Alışkın olduğumuz yeşil ağırlıklı salataların yerini, yeşilin hiç görünmediği salatalar da alabilir. Yani kişinin beslenme alışkanlıkları, diyetin mahiyeti ve salatanın hazırlandığı malzemeler salataların özelliklerini kökten değiştirmektedir.

Diyetlerde hazırlanan salataların temel amacı bağırsak fonksiyonlarını dengede tutmaktır. Diyet yapılmadığı ancak bağırsak fonksiyonlarının sorunlu olduğu durumlarda dahi salata tüketimi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Salataların hazırlanmasında kullanılan malzemeler genelde lif açısından oldukça yoğundur. Bu sebepten ötürü mide sonrası süreçte bağırsakların desteklenmesi noktasında salataların rolü büyüktür.

Özellikle kabızlık problemi olanların su içeriği yüksek bitkilerle hazırlanmış salataları tüketmeleri halinde kabızlığın kısa sürede çözüldüğü bilinmektedir. Yani salatalar su içeriklerini bağırsaklara aktarma konusunda oldukça başarılı yemeklerdir. İyi temizlenmiş ve organik malzemelerle hazırlanan salataların vitamin ve mineral oranı da oldukça yüksektir. Bu vitamin ve minerallerin bağırsak tarafından alınarak kana karıştırılması da oldukça kolaydır. Sebzelerle birlikte tüketilen lifler sayesinde vitamin ve mineral geçişi kolaylaşmaktadır. Genel olarak salataların kalorisi oldukça düşük, doyuruculukları yüksektir. Bunu sebebi de yüksek hacimleridir.

Diyet Salata Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Salataların hazırlandığı malzemelerin çok iyi yıkanması gerekir. Pişirme süreci olmadığı için bakterilerin ve virüslerin bağırsaklara geçmesi oldukça kolaydır.
 • Kullanılacak malzemelerin organik olması, koruyucu içermemesi ve taze olması çok önemlidir.
 • Tatlandırmak için limon, zeytinyağı ve sirke kullanılabilir. Özellikle elma sirkesi kullanılırsa yağ yakım süreci hızlanır. Limon da dolaylı yollardan aynı etkiyi yapmaktadır. Eğer zeytinyağı kullanılacaksa asit oranı düşük olan soğuk sıkım bir zeytinyağının kullanılması gerekmektedir.
 • Salataların hazırlanmasında sos kullanılması tavsiye edilmez. Özellikle mayonez, ketçap ve nar ekşisi diyetin etkilerini azaltan cinstendir.
 • Salataların kalori açısından düşük değerlere sahip olması sınırsız olarak tüketilebileceklerini ifade etmez. Sırf kilo vermek amacıyla tek tip bir beslenmeden uzak durulmalıdır. Özellikle et tüketimi yapıldığında tüketilen etlerin diyet salatalar ile desteklenmesi bağırsak fonksiyonlarını korumak, karaciğeri yormamak için oldukça faydalı olacaktır.

Kısacası salatalar, diyetlerin üzerine inşa edildiği temeller gibidir. Tüm yemeklere yardımcı olarak tüketilebilir, ana yemek dahi olabilirler. Hem kilo verme sürecinde hem de kilo alma sürecinde sorunsuz olarak yer alabilirler. Hazırlanmalarında kullanılan malzemelerin sınırsız olması sayesinde her damağa hitap eder hale sokulabilirler.

Diyet Salatanın Faydaları Nelerdir?

Diyet salata yiyenler sadece kilo vermekle kalmaz aynı zamanda birçok sağlık faydasını da kazanır.Diyet salata tüketmenin sağlık için faydaları şöyledir:

 • Yapraklı yeşillikler ve çiğ sebzeler mükemmel doğal lif kaynaklarıdır ve her gün yeterli lif tüketmenin birçok sağlık avantajı vardır.
 • Günlük lif alımını arttırmak iyi kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olur.
 • Aynı zamanda kan şekerini kontrol altında tutar.
 • Vücuttaki lif oranının artması bağırsak hastalıklarının önlenmesi sağlamaktadır.
 • Mümkün olduğu kadar farklı renkler ve çeşitlerdeki taze meyve ve sebzeleri tüketmek önemlidir. Tüm bu gıdaları bir salatada birleştirmek hem kolay hem de lezzetli bir tüketimin yolunu açar.
 • Vitamin ve mineral açısından zengin bir salata yemek, kandaki güçlü antioksidanların seviyesini de arttıracaktır.
 • Antremanlardan önce lif bakımından zengin diyet salata yemek, kan şekerinin düşmesine engel olarak enerji seviyesinin korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Salataya eklenen çiğ sebzelerin miktarı arttıkça, alınacak etkiler o kadar olumlu olacaktır.
 • Düşük K vitamini seviyeleri özellikle kadınlarda kemiklerde mineral eksikliği olarak ortaya çıkmaktadır.
 • ağlıklı bir kemik gelişimi için, önerilen tam günlük porsiyon sadece 1 su bardağı tere ve ıspanaktır.

 • Terede bulunan K vitamini günlük alımın tamamını karşılarken, ıspanaktan %170 oranında fayda sağlanmaktadır.

Yeşilliklerin Vücudumuzdaki Yeri

Diyet salataların temel özelliği içlerinde yağ barındırmıyor oluşlarıdır. Geleneksel salata servislerinin aksine yağ ile değil, limon ve sirke ile servis edilirler. Bu iki yardımcı eleman da yağ yakımını kolaylaştırdığından dolayı diyet salatalarda sıkça tercih edilirler. Ayrıca hazırlandıkları malzemelerin çok çeşitli olmasından dolayı, diyet yapan kişinin beslenme alışkanlığını monotonluktan kurtarır. Brokoli, domates, salatalık, yeşillik, soğan gibi onlarca çeşit sebzeden istediğini seçen kişi, damak tadına en uygun tadı istediği zaman yakalayabilir.

Diyet Salatalara İlave Edilen Malzemelerde Dikkat Edilecek Noktalar

Diyet salataların içine ilave edilecek malzemelerde dikkat edilmesi gereken husus yağ ve şeker içermiyor olması gerekliliğidir. Çoğu listede salatalara limon ve sirke dışında herhangi bir şey ilave edilmez. Amaç kalori miktarını minimumda tutup yenilen miktarı arttırarak tokluk hissinin sağlanması ve kişinin kendi vücudunda depoladığı yağı yakarak kilo vermenin sağlanmasıdır. Salata sunumları bu amaç için bulunmaz nimettir. Ayrıca bazı diyet listelerinde ton balıklı salatalar mevcuttur. Ton balığı ekstra ve oldukça yağlı bir malzeme olduğundan dolayı, salatanın içine ilave edilmeden önce yağının iyice süzülmesi gerekir.

Diyet Salatalarda Kullanılabilecek Malzemeler

Tokluk hissini az kalori alarak sağlayabilecek her türlü malzeme salataların içine ilave edilebilir. Diyet salatalarda kullanılan malzemelerin illa çiğ olması gerekmez. Arzu edilen malzemeler haşlanarak da salatalarda kullanılabilir. Amaç yağ ve şekerden arındırılmış bir öğünü atlatmak olduğundan dolayı sebzelerden meyvelere kadar her türlü malzeme gönül rahatlığıyla diyet salataların içerisinde kullanılabilir.

Diyet Salata Sosu Nasıl Yapılır?

Diyet salatalar ile sizlerde formunuzu korumaya başlamış olacaksınız. Diyet salataları hazırlıyorsanız doğal olarak salatanın sosunu da hazırlamaya başlamanız gerekecektir. Diyet salata sosunu sizlerde evde kendiniz sorunsuz şekilde hazırlamaya başlamış olacaksınız. Üstelik çok fazla malzeme olmasına gerek kalmadan da salata sosunu hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Sirke Salata Sosu

Zeytinyağı ve sirkeden oluşan salata sosunu hazırlamaya başlamış olacaksınız. Zeytinyağı ve sirke karıştırarak hemen sizlerde salata sosunuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz. Böylece salatalarınıza hem lezzet katmış olur hem de diyet programlarınızın dışına çıkmamış olursunuz. Salatanızın bundan sonra lezzetini daha fazla arttırmayı sağlamış olursunuz.

Bal, Limon, Sirkeden Diyet Sos

Limon, sirke ve bal üçlüsü en güzel salata soslarından biridir. İçerisinde bal olduğundan dolayı bu nasıl bir diyet salata olarak düşünülebilir. Fakat burada önemli olan ise kullanılacak bal ayarının dozunda olmasıdır. Bir yemek kaşığı bal, yarım çay bardağı limon ve sirke karıştırarak harika bir diyet salata sosu hazırlanmaya başlanır. Bundan sonra sizlerde artık hızlı ve sorunsuz şekilde salata sosunuzu hazırlamaya devam edebilirsiniz.

Sarımsak ve Bal Sosu Diyet

Diyet salatalar için bir diğer hazırlayacağınız sarımsak bal sosu oldukça iştah kabartan özelliğe sahiptir. Salatanızın lezzetini daha fazla arttırmaya yardımcı olur.

Diyet Salataların Hazırlanması

Diyet salataları hazırlamak için iki yöntem mevcut. Bunlardan birincisi tüm malzemelerin çiğ olarak servis edildiği klasik yöntem; ikincisi ise malzemelerin haşlanarak esasında yemek haline getirildiği ikinci yöntem. İkinci yöntemin kullanımı diğerine göre daha az olsa da değişiklik isteyen kişiler için oldukça sıkı bir alternatiftir.

Salatalar Diyetlerde Nasıl Kullanılmalıdır?

Diyet salatalar genelde öğünlerde takviye amacıyla kullanılır. Ara öğünlerde ise tek başına öğünün atlatılması amacıyla tüketilebilir. Eğer destekçi olarak kullanılıyorsa içerdiği malzemelerin olabildiği kadar kaloriden arındırılmış olması gerekir. Doğrudan ana yemek olarak salata tercih ediliyorsa yapılması gereken ise biraz yağ veya ton balığı ile salata servisinin gerçekleştirilmesidir. Sonuç olarak diyet salatalar her öğünde gönül rahatlığı ile tüketilebilecek besinlerdir.

Diyet Salatalar Zayıflatır Mı?

Salatanın her zaman sağlıklı bir beslenme çeşidi olduğu düşünülmektedir. Peki salata ile beslenirken kilo almaya devam edenler neden kilo alırlar? Her salata sağlıklı mı? Bu tür soruların pek sorulduğunu duymayız çünkü genel kanı salataların kilo kaybı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu düşünürüz.

Normalde doğru bir kanı olsa bile salataya eklenen ek malzemelerin büyük bir sebze yemeğinden daha fazla kaloriye sahip olduğunu bilmemiz gerekir. Özellikle sos olmadan salata yiyemeyenlerin daha fazla zarar gördüklerini bilmemiz gerekir. Diyet salata olarak tüketilen birçok salatanın içeriğinde bol yağ ve farklı soslar bulunur. Bu durum kilo verme sürecini zorlaştırabilir. Üstelik tok tutma açısından da çok başarılı değillerdir. Ekmeksiz, yağsız, tuzsuz ve ekstra sos olmadan yenen diyet salata türleri mutlaka kilo kaybına yardımcı olacaktır ama aksi durumda daha sık acıkma hissinin de yolunu açabilirler. Bunun yerine yüksek kalorili, ağır ve bol yağ içeren bir yemeği sağlıklı bir salata ile değiştirdiğimizde kilo vermemiz kaçınılmaz hale gelir. Yapılan diyet salata tariflerinde kilo dostu salata malzemeleri kullanmak önemlidir. Eklenen gıdaların besin değerleri yüksek, lezzetli, yağ oranı düşük ve vitaminler açısından zengin olmaları gerekir. Salatalarda kullanılacak yağların bitkisel yağlardan tercih edilmesi de dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Salatalarda mayonez ve türevlerini içeren sosların kullanımı diyet beslenmesini bozar ve yağ alımını kolaylaştırır. Salata ile doymak için yanında ekmek tüketmek de sağlıksızdır. Eğer salatayı sossuz, ekmeksiz ve bol yağlı yemeyi seviyorsanız bunun yerine kalorisi düşük farklı yemekler tüketebilirsiniz.

Salatalar Diyetlerde Ana Öğün Olarak Geçer Mi?

Salatalar diyetler de hep ara öğün olarak değerlendiriyordu. Doğal olarak ana öğünlerde hazırlanılan yemekler, kilo almamıza neden oluyordu. Aslında salata içerisinde yer alan besleyici besinler, hızlı şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Kilo vermeseniz bile en azından formunuzu korumanıza da yardımcı olacaktır.

Diyet salatalarla bundan sonra sizlerde artık sağlıklı yaşam içerisinde olmaya başlarsınız. Sağlıklı beslenme şekilleri ile artık daha fit bir yaşama adım atmaya başlar hale gelirsiniz. Bu sayede sizlerde artık sağlık ve kilo alma durumunu dengelemeye başlarsınız. Ana öğünlerde yalnızca salata tüketmelisiniz. Yanında herhangi bir şey kesinlikle tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Fakat salatanızın içerisinde bol doyurucu özelliğe sahip besinler yer almalıdır. Bu sayede ana öğün olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu sayede sofradan aç kalkmamış olmaya başlayacaksınız.

Diyet Salatalar Tüketilerek Nasıl Kilo Verilir?

Kilo verebilmeniz için diyet salatalar en iyi yardımcınız olacaktır. Diyet salataların kilo verme konusunda yardımcı olmasının en büyük sebebi, iştahı bastırmasıdır. Böylelikle çok acıktığınız bir zamanda diyet salatanızı yaparak iştahınızı bastırabilirsiniz. Çok fazla yemek yeme isteğinizi ortadan kaldırmaya başlamış olursunuz. Oldukça sağlıklı olmasından dolayı gönül rahatlığıyla tüketimlerini gerçekleştirmeye başlamanız mümkün olacaktır. Böylece formunuzu koruduğunuz gibi diğer yandan da sağlıklı bir yaşam içerisinde yer almaya başlamış olacaksınız. Diyet salatalar tüketilerek nasıl kilo verilir sorusu, diyet yapanların en çok merak ettiklerinden biridir. Bu tür tüketeceğiniz diyet salatalar sayesinde bir ayda 5 kg verebilmeniz mümkündür. Burada önemli olan unsur ise, diyet salatanızı günlük hayatımızda düzenli şekilde tüketmeye devam etmeniz olacaktır.

Diyet salataların içerisine kalorisi yüksek olmayan besinler eklemelisiniz. Seçeceğiniz ürünlerin kalorilerine dikkat ederek salatanıza eklemeye başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve besleyici özelliği ile dikkat çeken diyet salatalarla hızlı şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Sadece kilo vermenizi sağlamadığı gibi ayrıca sağlıklı bir yaşamın içerisinde yer almanızı kolaylaştırır.

Diyet Salata Tarifleri

Baklagiller ile Hazırlanmış Diyet Salata Tarifi

Bu tarifin temel amacı, salatayı ana öğün olarak tüketen kişilerin kalori ihtiyacının arzu edilen seviyede karşılanmasına yardımcı olmaktır. Ara öğün olarak bu tarifin uygulanması tavsiye edilmez.

Baklagiller ile Hazırlanan Salatanın Malzemeleri

 • Baklagil
 • Su
 • Bulgur, kara buğday, kinoa
 • Yeşillikler ve diğer salata malzemeleri
 • Şekersiz doğal nar ekşisi
 • Limon suyu veya sirke

Baklagiller ile Hazırlanan Salatanın yapılışı

 • Baklagiller salata hazırlanmadan 8 saat kadar önce suyun içerisine atılıp beklenir. Bu gaz yapan yapı taşlarının suya geçmesini sağlar. Dolayısıyla sindirimin kolaylaşması anlamı taşır.
 • 8 Saat kadar bekleyen baklagili haşlıyoruz.
 • Bulgur, kara buğday veya kinoadan birini veya birkaçını da haşlıyoruz.
 • Salata malzemeleriyle karıştırarak ve soslarını ekleyerek servis ediyoruz.

Lorlu Ispanak Salatası

Lorlu ıspanak salatası, lor peynirinin içerdiği düşük yağ miktarından dolayı oldukça sağlıklı diyet salatalar sınıfına girer.

Lorlu Ispanak Salatasında Kullanılan Malzemeler

 • 250 Gram ıspanak
 • 1 Adet domates
 • 1 Adet kırmızı biber
 • 6 Kaşık lor peyniri

Lorlu Ispanak Salatasının Hazırlanması

Ispanakları güzelce yıkayıp ince ince doğruyoruz. Diğer malzemeleri de doğrayıp karıştırdıktan sonra limon veya sirke sosuyla beraber servis ediyoruz.

Cevizli ve Semizotlu Salata Tarifi

Ceviz ile semizotunun aynı salatada kullanılabilmesi için bir bağlayıcıya ihtiyaç vardır. Bu bağlayıcı da yoğurttur. Yani salatanın esas adı yoğurtlu, cevizli ve semizotlu salatadır. Besleyicilik seviyesi çok yüksek olmakla beraber ceviz sayesinde vücudun birçok ihtiyacını da kolayca karşılar cinsten bir salata türüdür. Yoğurdun yağsız olması durumunda diyetlerin tamamında sorunsuz olarak kullanılabilir. İçerisindeki tatların birbiri ile oldukça uyumlu olmasından dolayı da herkes tarafından her öğünde kolayca tüketilebilir. Genelde akşam öğünlerinde ana yemeği tamamlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Salatada Kullanılan Malzemeler

 • Bir bağ kadar taze ve organik semizotu
 • Bir su bardağı organik ve yağsız yoğurt
 • Kıvamı sağlamak amacıyla bir yemek kaşığı organik süzme yoğurt
 • Bir diş orta boy sarımsak
 • Yarım su bardağı hafif kırılmış ceviz içi
 • Az miktarda tuz

Salatanın Hazırlanışı

Semizotu iyice yıkanır ve kurutulur. Sonrasında saplarından ayrılarak ince parçalara ayrılır ve salata kabına aktarılır. Yoğurt dahil kalan tüm malzemeler salata kabının içerisine atılarak iyice karıştırılır. Karıştırma süresi, homojenliğin sağlanması açısından uzun tutulmalıdır. Karıştırma bitince servis edilir.

Detoks Salatası Tarifi

Günlük yaşantımız, beslenme alışkanlıklarımız ve spor alışkanlıklarımıza göre vücudumuzda toksinlerin birikimi artar ve azalır. Çeşitli değişmeler olmakla beraber hiçbir zaman sıfırlanmaz. Vücutta biriken toksinler, vücut fonksiyonlarının yavaşlamasına ve hatta durmasına sebep olabilir. Zaman içerisinde çözülmeyen toksin problemi yüzünden kilo alma hızı artabilir. Toksinlerin ortadan kaldırılarak vücudun sağlığına kavuşturulması için tüketilebileceklerin başında da detoks salatası gelmektedir. Üç – dört günlük girilen detoks kamplarından ziyade uygulanan diyetlere ek yapma imkanı olduğundan dolayı detoks salataları oldukça işlevsel yiyeceklerdir. Ana öğünlere veya ara öğünlere eklenebilirler. Detoks salataları genel olarak yeşilliklerden ve arındırıcı bazı sebzelerden oluşur.

Detoks Salatası Malzemeleri

 • Yarım kilo kadar taze, kartlaşmamış ıspanak
 • 4 – 5 adet taze ve organik çilek
 • 1 Adet büyük boy yeşil elma
 • 40 Gram kadar taze nane
 • 40 Gram kadar taze fesleğen
 • 40 Gram kadar taze maydanoz
 • 40 Gram kadar taze kereviz yaprağı
 • 1 Adet orta boy salatalık
 • 1 Adet büyük boy domates
 • 40 Gram haşlanmış nohut
 • 2 Adet taze portakalın suyu
 • 3 Yemek kaşığı kadar soğuk sıkım zeytinyağı
 • Yarım çay kaşığı toz şeker

Detoks Salatası Hazırlanışı

 • Öncelikle detoks salatasının sosunun hazırlanması gerekir. Sosun hazırlanması için sıkılan portakal suyu ile toz şekerin karıştırılması; karışıma soğuk sıkım zeytinyağının yavaş yavaş eklenmesi gerekmektedir.
 • Çilekler, domates, yeşil elma ve salatalık gibi katı malzemeleri iyice yıkayın. Sonrasında ise saplarından ve köklerinden ayırın. Hepsini küp şeklinde doğrayın.
 • Ispanakları, naneyi, fesleğeni, kereviz yapraklarını aynı boyutta olacak şekilde kesin. Kesilen parçaların küçük boyutta olması gerekmektedir.
 • Haşlanmış nohutları salata tabağının altında ezerek yayın. Üzerine küp şeklinde doğranmış meyve ve sebzeleri, meyve ve sebzelerin üzerine de yeşillikleri ilave edin.
 • Salata tabağının üzerine ise hazırladığınız sosu homojen bir dağılım gösterecek şekilde dökün.
 • Sosu döktükten hemen sonra salatanın tüketilmesi gerekmektedir. Tüketim süresinin uzaması salatanın detoks etkisini azaltmaktadır.

Cevizli Detoks Salatası Tarifi

Cevizli Detoks Salatası Malzemeleri

 • Yarım kilo kadar Akdeniz yeşilliği
 • 2 Adet küçük boy yeşil elma
 • 1 Adet küçük boy havuç
 • Çeyrek boy kereviz kökü
 • 1 Adet büyük boy domates
 • 2 Adet büyük boy kuru kayısı
 • 2 Adet büyük boy hurma
 • 100 Gram ceviz içi


Cevizli Detoks Salatası Hazırlanışı
 • Tarifin içerdiği tüm malzemeler iyice temizlenir
 • Tüm malzemeler ince ince doğranarak bir kapta toplanır
 • Kaptaki karışım homojen hale gelene kadar karıştırılır
 • Servisten önce üzerine organik limon suyu sıkılarak servis edilir.

Genel olarak yeşilliklerden ve organik malzemelerden oluşan; içerdikleri vitaminler sayesinde sindirim sistemini temizleyen her türlü meyve ve sebze ile yapılan salatayı detoks salatası olarak değerlendirmek mümkündür. Ancak detoks salatalarının sindirim sistemini temizlerken aynı zamanda vücudu yormaması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü yumurta salataları gibi ağır salatalar detoks salataları arasında yer almaz.

Diyet Akdeniz Salatası Tarifi

Akdeniz bitkilerinden hazırlanan salataların en büyük özelliği kalori açısından oldukça düşük değerlere sahip olmalarıdır. Diyetlerde tüketilmeleri halinde kilo vermeye fazlaca yardımcı olurlar. Ayrıca içerdikleri malzemelerin vücudun yağ yakma sürecini başlatmasına faydası vardır. Yoğun yeşillik içermelerinden dolayı metabolizmayı ve bağırsak fonksiyonlarını düzenlerler. Lifli yapılarından dolayı sindirim sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlarlar.

Standart Diyet Akdeniz Salatası Malzemeleri

 • Salatalık, domates ve havuç
 • Maydanoz, marul ve roka
 • Taze kırmızı biber
 • Siyah ve yeşil zeytin
 • Yağsız beyaz peynir
 • Mısır

Standart Diyet Akdeniz Salatası Hazırlanışı

 • Yeşilliklerin tamamı iyice yıkanır. Sonrasında ise sularından süzülerek kurutulur. Sonrasında ince ince ince doğranır. Salata tabağına aktarılır.
 • Salatalık, kırmızı biber ve domates küçük küpler halinde doğranır. Salata tabağına aktarılır.
 • Havuç rendelenerek salata tabağına aktarılır.
 • Siyah ve yeşil zeytinin çekirdekleri çıkarılır. Sonrasında ise halka şeklinde kesilir. Salata tabağına aktarılır.
 • Yağsız beyaz peynir rastgele bıçak darbeleri ile ince ince kesilir. Sonrasında mısır ile beraber salata tabağına aktarılır.
 • Salata tabağındaki tüm malzemeler homojen hale gelene kadar karıştırılır.
 • İsteğe göre asit oranı düşük soğuk sıkım zeytinyağı, limon veya sirke eklenir. Sirke eklenirse vücudun yağ yakması kolaylaşır.
 • İsteğe göre çok az bir miktar tuz eklenebilir ancak tavsiye edilmez.
 • Salataya limon, tuz veya zeytinyağı eklendikten hemen sonra servis edilmesi gerekir.
 • Bu salata sayesinde birçok vitamin ve mineral düşük kaloriyle birlikte alınır. Ayrıca vitaminlerin ve minerallerin etkisi olarak yağ yakma süreci tetiklenir.

Naneli Diyet Akdeniz Salatası tarifi

Naneli Diyet Akdeniz Salatası Malzemeleri

 • Kıvırcık, taze nane
 • Domates, salatalık
 • Kekik, zeytinyağı, karabiber, tuz
 • Yağsız beyaz peynir
 • Taze sıkılmış limon suyu
 • Siyah ve yeşil zeytin

Naneli Diyet Akdeniz Salatası Hazırlanışı

 • Kıvırcık ve taze nane iyice yıkanır ve kurutulur.
 • Kurutulan malzeme ince ince kesilir ve salata tabağına aktarılır.
 • Yağsız beyaz peynir rastgele bıçak darbeleri ile olabildiğince ince şekilde kesilir ve salata tabağına aktarılır.
 • Domates ve salatalık minik küpler halinde doğranarak salata tabağına aktarılır.
 • Elde kalan baharatların tamamı ve limon suyu salata tabağına eklenerek karışım homojen hale gelene kadar karıştırılır. Sonrasında ise servis edilir.
 • Akdeniz salatalarına mevsim yeşillikleri eklemek mümkündür. Ayrıca isteğe göre çeşitli meyveler de standart tarifin üzerine eklenerek kullanılabilir.

Greyfurtlu Yeşil Salata Tarifi

Greyfurtlu Yeşil Salata Malzemeleri

 • Bir göbeğin yarısı kadar marul
 • Bir sapın yarısı kadar yeşil soğan
 • İki adet orta boy greyfurt
 • Taze fesleğen
 • Taze nane
 • Bir adet taze kırmızı biber
 • Limon, tuz

Greyfurtlu Yeşil Salata Hazırlanışı

 • Yeşilliklerin tamamı iyice yıkanır ve kurutulur. Sonrasında ince ince kesilmek suretiyle salata kabına aktarılır.
 • Greyfurtlardan bir tanesinin yarısı kadarı ayrılır. Geriye kalanı dışındaki zardan, çekirdeklerinden ve kabuklarından ayrılarak ince ince doğranır.
 • Bırakılan yarım parçanın suyu sıkılır ve limon suyu ile karıştırılır. Sıvı karışımının içine tuz da ilave edilerek homojen hale getirilir.
 • Salata kabındaki yeşilliklerin ve greyfurtların üzerine sıvı sos karşımı ilave edilerek iyice karıştırılır. Sonrasında ise servis edilir.

Hellim Peynirli Salata Tarifi

Hellim peyniri oldukça kaliteli bir peynirdir. Yağlı bir peynir olmasından dolayı kalori miktarı yüksektir. Ayrıca süzülerek yapılıyor olmasından dolayı kalsiyum miktarı çok fazladır. Yani, hellim peynirli salata tarifinin genelde protein diyetlerinde kullanıldığını söylemek mümkündür.

Hellim Peynirli Salata Malzemeleri

 • Yarım göbek marul
 • İki adet büyük domates
 • Roka, taze fesleğen ve taze nane
 • İki yüz gram hellim peyniri
 • Yarım çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı
 • Limon suyu, tuz


Hellim Peynirli Salata Hazırlanışı
 • Yeşilliklerin tamamı iyice yıkanır ve kurutulur. Sonrasında ince dilimler halinde doğranır ve salata kabına aktarılır.
 • Domatesler küp şeklinde doğranarak salata kabına aktarılır.
 • Hellim peyniri uzun ve orta kalınlıkta dilimler halinde kesilir.
 • Kesilen parçalar önceden kızdırılmış tavaya atılır.
 • Atıldıktan sonra bir dakika kadar hareket ettirilmez
 • Bir yüz kızardıktan sonra çevrilerek ikinci yüz de kızartılır.
 • Hellim peynirinin iki yüzü de kahverengiye yakın kırmızı tonlar alınca tavadan alınır.
 • Salatadaki karışımın üzerine limon suyu, zeytinyağı ve tuz karışımı eklenir.
 • Salata kabında birleştirilen karışım iyice karıştırılır, homojen hale getirilir.
 • En son üzerine hellim peynirleri eklenerek tarif tamamlanır.
 • Hellim peynirli salata tarifine isteğe göre diğer yeşillikler ve bazı soslar eklenebilir. Eklenecek sosların kalori miktarının düşük olmasına, koruyucu ve şeker içermemesine dikkat edilmelidir. Özellikle nar ekşisi kullanımı sakıncalıdır. Hellim peynirli salata tarifinin tüketilmesi sayesinde açlık hissi akşam öğününe kadar rahatça bastırılabilir.
 • Vücuda giren salata öğütüldükten sonra oldukça yararlı mineral ve vitaminlerini kana karıştırır. Lifli yapıda olan besinler içermesinden dolayı da bağırsak fonksiyonları dengeye girer.

Kinoa Salatası Tarifi

Kilo Vermeye Yardımcı Kinoa Salatası Malzemeleri

 • Dört yemek kaşığı kadar kinoa
 • Yarım litre pH değeri yüksek olan su
 • Bir adet büyük domates
 • Bir adet orta boy salatalık
 • On dal kadar maydanoz
 • Çeyrek göbek kıvırcık
 • İki dal taze soğan
 • Bir miktar dereotu
 • Taze fesleğen ve nane
 • Soğuk sıkım zeytinyağı, limon suyu ve tuz

Kilo Verdiren Kinoa Salatasının Hazırlanışı

 • Kinoa pişirilerek tüketildiği için salataya başlanmadan önce pişirilmesi gerekmektedir.
 • Kinoa pilav tenceresine dökülür. Üzerini hafif geçecek kadar pH değeri yüksek su eklenir.
 • Suyu çekene kadar pişirilir. Sonrasında ise dinlenmesi için bırakılır.
 • Geriye kalan tüm malzemeleri ince ince dilimleyin. Domatesi ve salatalığı ufak küpler şeklinde parçalayın.
 • Yeşillikleri, salatayı ve domatesi bir kaba aktarın. Üzerine beklettiğiniz kinoayı ekleyin. Son olarak zeytinyağı, tuz ve limon suyu karışımını ilave edin. İyice karıştırın.
 • Salata bu haliyle servis etmeye hazırdır.

Tavuklu Salata Tarifi

Tavuklu Salata Malzemeleri

 • İki parça orta boylarda tavuk göğsü
 • Yarım göbek kıvırcık
 • Bir adet büyük boy domates
 • Bir adet büyük boy yeşil biber
 • Bir adet büyük boy kırmızı biber
 • Çeyrek demet maydanoz
 • Yarım çay bardağı taze sıkılmış limon suyu
 • Çeyrek çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı
 • Bir miktar tuz. Tuzun fazla abartılmaması gerekir
 • İsteğe göre diğer baharatlar

Tavuklu Diyet Salata Tarifinin Hazırlanışı

 • Domatesler küp şeklinde doğranır ve salata kabına aktarılır.
 • Kırmızı ve yeşil biberler uzun ve küçük parçalar halinde doğranarak ayrı bir kaba alınır.
 • Yeşillikler ince ince doğranır ve salata kabına aktarılır.
 • Tavuk göğsü sinirlerinden ve kalan ufak yağ parçalarından ayrılır. Sotelik şekilde kesilir ve ayrı bir kaba aktarılır.
 • Önceden ısıtılan ve bir miktar zeytinyağı içeren kaba biberler atılır. Biberlerin kendini bırakması beklenir.
 • Biberlerin kendini bırakmasından sonra ince ince doğranan sotelik tavuk göğsü tavaya atılır ve pişirilir.
 • Biberler ile tavuk piştikten sonra bir kaba alınarak soğutulur.
 • Tavuk göğsü ve biberler soğuduktan sonra salata karışımının içerisine karıştırılırlar.
 • Baharatlar, tuz, zeytinyağı ve limon karışımı ilgili karışımın üzerine boca edilir.
 • Karışımın tamamı homojen olana kadar karıştırılıp servis edilir.
 • Tavuklu salatalar bir öğünün tamamını kolayca doldurabilirler. Bu sebepten ötürü tüketirken yanında kalori açısından zengin olan başka bir besin olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin isteğine göre tavuğun başka bölgeleri de kullanılabilir ancak amaç kilo vermekse yağ oranını artırmamak açısından bu tavsiye edilmez. İsteğe göre çeşitli diğer yeşilliklerin tarife dahil edilmesi söz konusudur. Oldukça lezzetli olmasından dolayı haftada en az bir öğüne tavuklu salata tarifinin yerleştirilmesinde fayda vardır. Bu öğün tercihen öğlen olsa da gerektiği durumlarda akşam öğünlerinde de tüketim yapılabilir.

Ton Balıklı Salata Tarifi

Besleyici ve Destekleyici Ton Balıklı Salata Malzemeleri

 • Bir porsiyon ton balığı. Genelde bir porsiyon iki yüz grama tekabül etmektedir
 • Yarım göbek marul
 • Bir adet büyük domates
 • Yüz gram kadar haşlanmış mısır
 • Altı dal kadar yeşil soğan
 • Bir adet büyük boy yeşil biber
 • Bir adet orta boy salatalık
 • Yarım çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı limon suyu
 • Yarım çay kaşığı sarımsak tozu veya muadili taze sarımsak
 • İki dal taze fesleğen
 • Az miktarda tuz
 • İstenilen baharatlar

Besleyici ve Destekleyici Ton Balıklı Salata Hazırlanışı

 • Yeşilliklerin tamamı yıkanır ve kurutulur. Sonrasında ise olabildiğince ince şekilde doğranarak salata kabına aktarılır.
 • Domates ve salatalık olabildiğince küçük küpler halinde doğranarak salata kabına aktarılır. Ayrıca yeşil biber de küçük parçalar halinde doğranarak salata kabına aktarılır.
 • Haşlanmış mısır taneleri salata kabına aktarılır.
 • Tüm baharatlar, zeytinyağı ve limon suyu karışımın üzerine dökülür.
 • Son olarak ise ufak parçalara ayrılan ton balığı salatanın üzerine eklenir.
 • Karışımın tamamı homojen hale gelene kadar karıştırılır, servis edilir.
 • Ton balıklı salata oldukça doyurucu bir salata türüdür. Diyetlerde öğle öğününün tamamını kaplayacak şekilde tüketimi yapılabilir. Ton balığının yüksek mineral, vitamin ve yağ asidi değerlerini sürekli hale getirmek için haftada en az bir öğüne eklenmesi şiddetle tavsiye edilir.

İyi kurgulanmış bir diyetle, böylesine besleyici bir besin tüketilerek dahi kilo verilmesi mümkündür. İçerdiği vitamin ve minerallerin metabolizmayı hızlı çalıştırmasından dolayı yağ yakım süreci hızlanır. Yani kilo vermek isteyenlerin ton balıklı salata tüketmesinde sorun yoktur.

Avokadolu Yeşil Diyet Salata

Malzemeler

 • 1 avokado
 • 1 demet kuzukulağı
 • 1 adet göbek marul
 • 5 adet cherry domates
 • 1 adet havuç
 • 2 çorba kaşığı dolmalık fıstık
 • 1 adet limon
 • 3 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
 • Sirke ya da hardal

Hazırlanışı

 • Tüm yeşillikleri bol su ile yıkayın ve büyük parçalara bölün.
 • Dolmalık fıstıkları az ateşte 2 dakika kavurun. Havuçları uzun ve ince şekilde doğrayın. Avakadonuzu doğrayın.
 • Tüm malzemelerinizi salata kabınıza ekleyip harmanlayın.
 • Dilerseniz üzeri için; zeytinyağı,limon ve sirkeden bir sos hazırlayabilirsiniz.

Yeşil Mercimekli Diyet Salata

Malzemeler

 • 1 su bardağı haşlanmış mercimek
 • 4 domates
 • 4 dal marul
 • 1 tatlı kaşığı dolusu pul biber
 • Bir tutam tuz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

 • Marulu bol su ile yıkayıp parçalanayın.
 • Tüm malzemelerinizi salata kabına alıp karıştırın ve üzerine haşlanmış mercimeği ilave edin.

Tropik Diyet Salata

Malzemeler

 • 1 adet muz
 • 1 adet mango
 • 1 adet yeşil elma
 • 1 yaprak marul,
 • 6 adet kiraz domates,
 • 1 adet salatalık,
 • 1 adet havuç
 • 1 dal maydanoz ve nane
 • 1 su bardağı Haşlanmış mısır taneleri,
 • 1 su bardağı ceviz ici
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

 • Tüm malzemelerinizi bol su ile yıkayın.
 • Muz ve salatalıkları ikiye kesip doğrayın.
 • Elma, mango ve havucu küp küp doğrayın. Maydanozu ince ince kıyın. Domatesleri dörde bölün.
 • Tüm malzemelerinizi salata kabına alıp karıştırın. Üzerine ceviz içlerini serpin.

Yoğurtlu Diyet Salata Tarifi

Formunu korumak isteyenler için en güzel diyet salata tarifleri sunmaya devam ediyoruz. Evinizde pratik şekilde hazırlayacağınız diyet salatalarla formunuzu korumaya başlayabilirsiniz. Kilo alma korkunuzun önüne geçirecek sağlıklı ve tok tutan salataları deneyebilirsiniz. Yoğurt tüketmeyi seviyorsanız o zaman yoğurtlu diyet salata tarifi tam size göre. Kullanacağınız marul ve yoğurt, salatanızın lezzetini daha fazla arttırmaya yardımcı olacaktır.

Yoğurtlu Diyet Salata İçin Malzemelerimiz

 • Bir adet göbek salata kullanmalıyız
 • 100 gram kadar diyet beyaz peynir
 • İki adet salatalık (isterseniz salatanıza daha fazla ekleyebilirsiniz, tercihi size bıraktık)
 • 100 gram diyet yoğurdumuz olmalı
 • Bir tatlı kaşığı kadar tuz
 • Bir diş sarımsak

Yoğurtlu Diyet Salata Hazırlanışı

 • Göbek salatamızı güzelce irili ufaklı şekillere getirelim. Daha sonra marul göbek salatamızın içerisine beyaz peynir, salatalık dilimleyerek koyalım. Diyet yoğurduğumuzu da ekleyelim. Bir tatlı kaşığı tuz ve sarımsak ilavesi yapalım. Tüm malzememizi koyduktan sonra ise en son aşama olarak da salatamızı güzel şekilde karıştırmaya başlayalım.
 • Salatamız da dikkat edeceğimiz en önemli hususlardan biri de içerisinde yağ kullanılmamasıdır. Kesinlikle sıvı yağ, zeytinyağı gibi eklemeler yapmıyoruz.

Salatamızın hazırlaması bittikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Her gün düzenli olarak kendinize diyet salatalar hazırlayabilirsiniz. Fakat diyet salatalar içinde tercih edeceğiniz peynirin, beyaz peynir olmasına dikkat edin. Yağ oranı çok fazla olan peynir türleri seçilmemelidir. Diyet programına uyum sağlayacak olan salatanızı pratik şekilde yapabilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın