Gıda İntoleransı Testi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Tüketmekte olduğunuz gıdalara karşı bir alerjiniz olup olmadığınızın kontrolünü yapmak istiyorsanız, gıda intolerans testi ile emin olabilirsiniz.

Tükettiğiniz gıdaların besin içeriklerine de ekstra dikkat etmeniz ve hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Bu gıdalar, sindirim sistemi tarafından kolay sindirilemeyebilir ve bir süre sonra hazımsızlık ya da birtakım rahatsızlıklar ile kendini belli etmeye başlar. Besinlerin sindirim sisteminde hassasiyet oluşturması ve tepki vermesi durumu da gıda intoleransı olarak tanımlanıyor. Gıda intolerans testinin nasıl yapılacağını da sizinle paylaşmak istiyoruz… Oldukça basit ve ağrısız bir uygulama yöntemine sahiptir. Hastaneler, klinikler ve diyetisyenler bu konuda hizmet veriyor ve hijyenik bir ortamda olmak kaydı ile test kısa sürede uygulanabiliyor. Test sonuçları kısa sürede ortaya çıkıyor ve gerekli bilgilendirme yapılıyor. Besin tabloları oluşturulduktan sonra hastanın hangi besinler konusunda dikkatli davranması gerektiği de yine hastaya bildiriliyor.

Gıda İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Gıda intoleransı kişilerin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren durumlardan bir tanesidir. Gıda intoleransı bazı besinlerin vücutta sindirilememesi sorunudur. Kişi insülin direnci olmadığı halde, gıda intoleransı nedeniyle kilo verememektedir. Bunun yanı sıra, besinlerin vücutta sindirilememesi sorunu, sürekli baş ağrısı yaşanması, halsizlik ve yorgunluk gibi problemleri beraberinde getirir. Eğer bu tarz durumları sürekli olarak yaşayan kişiler varsa ve herhangi başka hiçbir hastalık bulgusuna rastlanmamışsa, gıda intoleransı testi yaptırmalıdır.

Gıda intoleransı testi kişilerin sindiremediği gıdaları ortaya çıkarmaktadır. Daha sonra doktor eşliğinde, durum değerlendirilmesi yapılmaktadır. Kişiler kolay bir tedavi yöntemi ile bu durumla baş etmeyi sonlandırabilir ve yaşam kalitesini arttırabilir.

Gıda Toleransı Testi Yaptırmalı Mıyım?

Sindirim sisteminiz ile ilgili sorunlar yaşıyor ve öğün sonrası rahatsızlıklar yaşıyorsanız gıda intoleransı testi yaptırmanız gerekecektir. Genel sağlık sorunları göz önünde bulundurulurken bazı hekimler de bu testin yaptırılmasında fayda görüyor. Pahalı testler olması nedeniyle birçok kişi geri planda kalmayı tercih ediyor ancak unutmayın ki sağlığınız her şeyden önemlidir. Besin alerjisi ile çok fazla karıştırılan bu hastalık, test ile birlikte daha net bir şekilde ortaya çıkacak ve size uygun besin tablosu hazırlanarak daha sağlıklı ve daha sorunsuz bir şekilde beslenmeniz de mümkün hale gelecektir.

Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Besin hassasiyetinin varlığını ortaya koyan ve sindirim sisteminizin hangi besinlere yabancı olup hangi besinler ile iyi anlaştığını klinik bulgular ile birlikte ortaya çıkan özel bir testtir. Kliniklerde, hastanelerde ve diyetisyenlerin ofislerinde bu testi yaptırabilirsiniz.

Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Gıda intoleransı testi öncesinde genel sağlık kontrollerinin uzman bir hekim tarafından yapılması gerekiyor. Sorunun besin alerjisi mi yoksa gıda intoleransı mı kaynaklı olup olmadığı belirlendikten sonra test için hazırlıklar başlayacaktır. Aç karnına ya da tok karnına gibi bir durum söz konusu değildir. Klinik ya da diyetisyen kişinin ofisine gittiğinizde 30 saniyelik bir işlem süreci karşınıza çıkıyor. Parmak ucundan alınacak kan ile birlikte işlem tamamlanır ve sonuç için araştırmaya gönderilir. Analiz için alınan bir miktar kan, özel tüpe konularak araştırmaya gönderiliyor.

Test için açlık-tokluk gerekmez, laboratuvara gelen kişi 30 saniyelik bir işlem ile parmak ucundan kan verir. Eller sabunla yıkanır, İğne parmağınızın üzerine konup üstündeki bölüme bastırılır, parmak ovalanarak bir damla kan çıkarılır, özel bir pamuk ile kan emdirilir, analiz için emdirilmiş kan özel tüpüne konur. Sonucun da kısa sürede ortaya çıkacağını belirtmek gerekiyor. Bu ağrısız ve acısız yöntem ile birlikte sizler de gıda intoleransı hakkında detaylı ve net bilgi edinebilirsiniz.

Gıda intoleransı Testi Sonuçları Nasıldır?

Gıda intoleransı testi, tükettiğiniz herhangi bir gıdanın içerisinde yer alan herhangi bir maddeye karşı sindirim sisteminizin reaksiyonu olup olmadığını ölçen bir testtir. Besindeki herhangi bir madde kişinin sindirim sistemi tarafından doğru bir biçimde sindirilemez ya da parçalanamaz. Bu durum sindirim sistemini tahriş eder ve bazı hasarlara yol açar. Gıda intoleransının nedeni, enzim eksikliği ya da gıdanın içindeki maddenin sindirilememesinden kaynaklı oluşur. Örneğin laktoz intoleransı, sütte yer alan laktoz karbonhidratının sindirilmesini sağlayan laktaz enzimi eksikliği sonucu oluşur.

Türkiye’de Hangi Firmalar Gıda İntolerans Testi Sunuyor ?

Peki gıda intolerans testini nerede yaptırabiliriz? Türkiye’de hangi firmalar gıda intolerans testi sunuyor?Türkiye’de birçok devlet ve özel hastanelerde gıda intolerans testi yapılmaktadır. Her hastanede yapılmadığı için, testi yaptırmaya gitmeden önce hastaneyi aramanızda fayda var. Böylelikle gıda intolerans testi daha hızlı yaptırabilirsiniz. Genelde belirtiler 1-2 gün sonra veya daha geç ortaya çıkar. Bu yüzden gıda ile ilgili şikayetler arasında bağlantı kurmak biraz zordur.Türkiye’de hastaneler dışında gıda intolerans testi yapabileceğiniz bazı yerler:

 • Tria Club
 • Synevo
 • Synlab
 • Yorktest

Gıda intolerans testinin yapılması acısız ve basit bir uygulamadır. Hijyenik koşullarda uygulanır. Gıda intolerans testi uygulayan firmalar kendi ofislerin, bazı hastanelerde ya da diyetisyen kliniklerinde diyetisyenler tarafından kolayca uygulanabilir. Testin sonuçlarını diyetisyen inceledikten sonra, size aktarır ve alerjiniz bulunan besinleri öğrenmiş olursunuz. Sonrasında bu test sonuçlarına göre size uygun bir beslenme planı hazırlanır. Hassasiyetin olduğu besin, ilerleyen zamanlarda hassasiyetin oluşabileceği yani tüketimin sınırlı tutulması gereken besin ve tüketiminde sakınca olmayan, herhangi bir reaksiyon göstermeyen besin sütunları tablolarda yer alır. Eğer herhangi bir ürüne hassasiyetiniz veya alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, gıda intolerans testini kolayca yaptırabilirsiniz.

Gıda intoleransı Belirtileri Nelerdir?

Eğer herhangi bir gıda alerjiniz varsa, o gıdayı ilk yediğinizde herhangi bir şey hissetmezsiniz. Gıdaya hassasiyetiniz olup olmadığını, gıdanın ikinci kez tüketilmesi sonucu anlaşılır. İşte gıda intolerans belirtileri:

 • Mide ağrısı, bulantı ve kusma yaşanması,
 • Deride kaşıntı, döküntü ve kurdeşen gibi rahatsızlıkların görülmesi,
 • Dilde, boğazda ya da gözlerde ş aniden meydana gelen şişme,
 • Şiddetli göğüs ağrısı hissetmek,
 • Aniden başlayan nefes darlığı ve ani fenalık hissi yaşamak,
 • Tansiyon düşüklüğü yaşamak ve baş dönmesinin başlaması,
 • Bayılma ve anaflaktik şok yaşamak,
 • Kramplar,şişkinlik ve gaz şikayetlerinin baş göstermesi,
 • Uzun süre geçmeyen ciddi baş ağrıları yaşamak,
 • Hiçbir sebep yokken yorgun ve keyifsiz hissetmek,
 • Kusma ve ishal yaşamak,
 • Aniden sebepsiz bir şekilde başlayan kilo artışı,
 • Boğazlarda, gözlerde ya da dilde şişme yaşanması, gibi belirtiler görülür.

Besin İntoleransı Olanlar Nasıl Zayıflar?

Besin alerjisi olan kişilerin, o besinlerden uzak durmaları gereklidir. Buna karşılık besin intoleransları daha çok dozla ilişkilidir ve besin alındıktan belirsiz bir süre sonra ortaya çıkabilir. Örneğin domatese karşı besin intoleransı olan bir kişi domates yedikten birkaç gün sonra yorgunluktan şikayet edebilir. Bu durumda kişi gıda intolerans testi yaptırmalıdır. Testin sonucuna göre, hassasiyeti ve alerjisi olduğu ürünlerden uzak durmalıdır.

Besin intoleransı olan kişiler zayıflamadan önce, gıda intolerans testi yaptırmalıdır. Bir uzman tarafından bu testin sonuçları inceledikten sonra, kişinin sahip olduğu hassasiyet ve alerjisi olduğu besinler ortaya çıkacaktır.

Bu durumdan sonra uzman birinin bu testin sonuçlarına göre hazırlayacağı bir diyet programı olacaktır. Kişi de bu diyet programına uyarak kolay ve sağlıklı bir şekilde zayıflayabilir.

Gıda Alerjisi Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Gıda alerjisi olan hastalara uygulanan tedavi yöntemlerinden bahsedecek olursak, alerjisi olan hastalara eğer doktor uygun görürse çocukluk çağı aşıları yapabilir. Tabi buna karar verilmeden önce, gıda intolerans testi yapılmalı ve sonuçları üzerinden bir yol izlenmelidir. Gıda alerjileri çocuklarda ve yetişkin bireylerde düzelme eğilimi gösterebilir. Bu nedenle, gıda intolerans testi belli aralar ile yapılıp, düzelip düzelmediği takip edilebilir. Bu nedenle belli aralarla hastalar; Süt, yumurta, buğday ve soya alerjileri yıllar içinde çoğunlukla düzelir. Buna karşılık kuruyemiş, balık ve kabuklu deniz hayvanları alerjilerinin düzelmesi daha nadirdir. Diğer alternatif tedavi yöntemlerinden ve tavsiyelerden bahsedecek olursak bunlar;

 • Her hastaya acil durumlar için bir eylem planı düzenlenmeli.
 • Besin alerjisi olan çocuk okulda arkadaşlarının yiyeceklerini paylaşmama konusunda uyarılmalıdır.
 • Hasta ve ailesi besin alerjenleri ve bunlardan kaçınma konusunda eğitilmelidir.
 • İşlenmiş, dondurulmuş veya paketlenmiş gıdalar gizli besin proteinleri içerebilir; alışveriş sırasında besin etiketleri ve içerikleri dikkatle okunmalıdır.
 • Restoranlarda yenen yemeklerde de gizli besin alerjenleri olabilir; hazırlayan kişilerden yiyecek içerikleri hakkında bilgi alınmalıdır.
 • Sonuç olarak besin alerjilerinde maalesef kanıtlanmış bir tedavi yöntemi yoktur. Hastanın alerjik olduğu besin ve ürünlerinden kaçınması reaksiyonları önlemenin tek yoludur. Çok az miktardaki besinlerin tüketilmesiyle bile şiddetli reaksiyon olabileceği için kaçınmak şarttır.

Besin Alerjisi ile Besin İntoleransı Arasındaki Fark Nedir?

Besin alerjisi ve besin intoleransı çok fazla karıştırılıyor ancak her iki sorun arasında önemli farklar olduğunu da belirtmek gerekiyor. Besinlere karşı verilen bağışıklık sistemi yanıtı ya da uyarısı olarak tanımını yapabileceğimiz besin alerjisi, vücudun, ilgili besine karşı savunma mekanizması oluşturulması olarak da tanımlanıyor.

Besin intoleransı ise bağışıklık sisteminin değil, sindirim sisteminin verdiği yanıt ve uyarı biçimidir. Besinde yer alan herhangi bir maddenin sindirim sistemini zorlaması ve sindirim sisteminin bu madde ile başa çıkamaması durumudur.

Gıda İntolerans Testi Fiyatları

Gıda intolerans testi fiyatları başvurulacak hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Genellikle çok yüksek fiyatlar teklif edilmemektedir ve aslında kişiler için zorunluluk arz eden bir durumdur. Gıda intoleransı fark edildiğinde, kişiye kilo vermek istesin ya da istemesin bir liste tanımlanacaktır. Durumuna göre bir süre, gıda intoleransı olan besinleri kişi tüketmeyecektir. Daha sonra yavaş yavaş listeye bu besinler eklenecek ve durum kontrol edilecektir. Kişi bu şekilde gıda intoleransı olan besinlere karşı durumunu düzeltebilir.

Gıda intolerans testi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için, yapılacak olan hastanenin aranması gerekmektedir. Yaşam kalitesini düzeltmek için hazırlanmış olan bu test, gerçekten fayda sağlayacak ve kişilerin daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkıda bulunacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın