İsveç Diyeti

Danimarka diyeti olarak da bilinen İsveç diyeti, kısa sürede fazla kilo verimini vaadeden mucizevi olarak görülen popüler diyetler arasında yer almaktadır .

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet kişide düşük karbonhidrat, yüksek protein ve yağ alımını hedefler. Totalde kalorisi oldukça düşüktür. Gün boyu toplamda 1.5 öğün yapımını sağlar. Katı kuralları olan bir diyettir. Kuralların birine dahi uyulmaması kaçamak olarak algılanır ve diyet bozulur, tekrar baştan uygulamanız gerekir. Diyeti 13 gün uygulayabilirsiniz daha az yada daha fazla uygulanması doğru değildir. Kesmek istediğinizde ise en az 6. Günde diyeti bırakabilirsiniz. İkinci kez isveç diyeti uygulamak için ise en az 3 ay beklemeniz gerekmektedir. Tüm bu şartlara uyulduğu takdirde ise 13 günde 7 – 20 kg verebileceğini ve 2 yıl boyunca geri alınmadığını vadetmektedir.

Diyet kahvaltıyı, ara öğünleri, kuru yemişleri, ekmeği ve meyveyi minimum indiren hatta reddeden bir diyettir. Metabolizmayı hızlandırmak adına güne kahvaltısız sadece kahve ile başlanılması istenir. Güne kahve ile başlamak ne kadar sağlıklı? Kahvaltı yapılmadan aç karna içilen kahve; kişide huzursuzluğa, anksiyete bozukluklarına, mide asit dengesinin bozulmasına, hipoglisemiye ve daha sonrasında çok yemeye sık acıkmaya neden olur. Diyette her güne meyve yahut ekmek gibi posalı yiyeceklere yer verilmemektedir, yine bu durum da sindirim sistemimizin olumsuz etkilenmesine, B vitaminlerinin alınamamasına sebep olur. Düşük kalorili olması nedeniyle de organlarımızın çalışması için gereken enerjiyi dahi karşılayamayan bir diyettir. Buna bağlı olarak vücudumuz enerji için depo yağları ve proteinleri kullanmak zorunda kalır, ve kas kaybı oldukça fazla olur. Zaten verilen kiloların da sadece tartıda eksildiği herhangi bir incelme olmadığı yani kaslardan kayıp olduğunu gösterir. Tüm olumsuzluklara rağmen kısa sürede fazla kilo verimi sağladığı için bu diyet oldukça fazla tercih edilir.

İsveç Diyeti ile Kaç Kilo Verilebilir ?

İsveç diyeti metabolizmanın şoka uğratılmasıyla uygulanan bir diyet türüdür. Süresi ve uygulanış biçimi oldukça sabittir. Yani kişinin özelliklerine göre değişmesi söz konusu değildir. Diyeti uygulayacak kişinin bir şekilde diyetin kalıbına girmesi gerekmektedir. İsveç diyetinde tüketilecek besinlerin türleri hakkında sınırlamalar bulunmaz. Temel mantık metabolizmaya şok etkisi yaratmak ve olması gerekenden daha az kalori almaktır.

İsveç diyetini uygulamak isteyen kişilerin vitamin ve mineral açısından eksiksiz bir vücuda sahip olması gerekir. Ayrıca çeşitli hastalıkların varlığı durumunda İsveç Diyeti uygulanırsa ciddi problemler ortaya çıkabilir. Kısacası diyete başlamadan önce her türlü sağlık problemi tedavi ettirilmeli; tedaviden sonra da diyetin uygulanıp uygulanamayacağına dair uzman bir diyetisyenden görüş alınmalıdır.

İsveç diyeti tam olarak on üç gün uygulanır. On üç günlük süre boyunca vücut ağır bir şoka uğratılır. Kilo verme bu on üç günlük sürede başlar ancak diyetin tamamlanmasından sonra da devam eder. Diyeti uygulayanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, çeşitli koşullara göre değişmekle birlikte, İsveç Diyetinin uygulanmasından sonra yaklaşık sekiz ile yirmi kilo arasında bir kilonun verildiği belirtilmektedir. Yani İsveç Diyeti uygulayanların minimum sekiz kilo verdiğini söyleyebiliriz.

Metabolizmanın diyetten önceki yapısına bağlı olarak da verilen kilonun artması söz konusudur. Ayrıca, diyetin kesilmesinden sonra yaklaşık üç ay boyunca kilo verilmeye devam edilir. Bu sayede de en az beş – altı kilo verilmektedir. Kişinin kilo verme ihtiyacına göre değişmekle birlikte genelde on beş ile yirmi kilo arasında bir kilonun verildiğini söylemek mümkündür.

İsveç Diyeti Tavsiyeleri

İsveç diyeti, dikkatli bir şekilde uygulanmadığı takdirde oldukça tehlikeli bir diyettir. On üç günlük süre boyunca yoğun bir kalori düşüklüğü seviyesinde hayatın sürdürülecek olması birçok hastalığın gelişim riskini artırmaktadır. Aynı şekilde vitamin ve mineral bakımından ne kadar sağlam durulsa da kalori eksikliğinden dolayı bağışıklık sisteminin zayıflaması ihtimal dahilindedir. Bu açıdan değerlendirdiğimizde İsveç Diyeti yapacak olanların, diyete başlamadan önce mutlaka genel sağlık durumlarını taramaları ve eğer var ise herhangi bir sorun bu sorunu ortadan kaldırmaları gerekmektedir.

Diyete başlayacak olanların bilmesi gereken şey, diyete başladıktan sonra on üç günün tamamlanması gerektiğidir. Metabolizma şoka uğratıldığı için diyet yarıda bırakılırsa metabolizmanın çalışma metoduyla alakalı ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Diyet uzmanlarının verdiği referanslara göre İsveç Diyeti bırakılacaksa da en erken altıncı günde bırakılmalıdır.

Diyete başlamadan önce verilecek kilonun aşağı yukarı belirlenmesi yani başarı hedeflerinin konulması oldukça önemlidir. İsveç diyetinde kilonun verilmesi sadece diyetin uygulandığı süre boyunca gerçekleşmez. Diyetin tamamlanmasından sonra da kilo verme süreci devam eder. Bu açıdan değerlendirdiğimizde, diyet öncesinde yapılan kilo verme miktarı tahmininin en az üç aylık süreyi kapsaması mantıklı olacaktır.

İsveç diyetinin kilo verme üzerinde etkili olduğu üç aylık süre boyunca, verilen kiloların şekilsiz bir vücuda sahip olmaması için mutlaka spor egzersizleri yapmanız gerekir. Diyetin ağır olarak sürdüğü on üç gün boyunca daha hafif spor egzersizleri yapmanız tavsiye edilir. Diyetin tamamlanmasından sonra ise günde bir saat kadar orta şiddetli tempoda spor faaliyetleri icra etmeniz gerekmektedir. Ormanlık ve oksijenin bol olduğu bir bölgede tempolu yürümek ya da hafif tempoda koşmak vücudun sarkmasının önüne geçerek metabolizmayı düzenleyecektir.

İsveç Diyeti Yapmak İçin Alışveriş Listesi

İsveç diyeti yapmaya başlamadan önce hazırlık yapmak oldukça önemlidir. Genel sağlık düzeyinin yükseltilmesi ve eğer var ise hastalıkların tedavi edilmesi için diyetten önce ciddi bir düzenleyici ve toparlayıcı süreç geçirilebilir. Bu süreçte vücut vitaminler ve mineraller açısından zenginleştirilebilir. Vitamin ve mineral takviyesi için yapay ilaçlar yerine doğal sebzeler, meyveler ve bitkiler tercih edilmelidir. Ayrıca protein yoğun bir beslenmeye hazırlık için et tüketimine başlanabilir. Eğer vejetaryen iseniz de soya bazlı ürünler ile protein ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Diyetin başlamasından hemen önce ciddi bir market alışverişi yaparak buzdolabınızın içini doldurmanız faydalı olacaktır. Genel olarak, normalde tükettiğinizden daha az kalori alacak olsanız da bu kalorileri farklı kaynaklardan alacağınız için hazırlık yapmak önemlidir. Diyet boyunca tüketilecek malzemelerden dayanıklı olanları diyetten önce; dayanıksız ve günlük tüketime dayananları ise diyetin sürdürdüğü süreç içerisinde alabilirsiniz.

Diyetlerin ana öğününü oluşturan öğle ve akşam vakitlerinde genelde et ürünleri tüketilir. Bu et ürünleri kırmızı et olabileceği gibi beyaz et de olabilir. Aynı şekilde balık ve deniz ürünleri tüketimi de had safhadadır. O yüzden diyete başlamadan önce bunların alınması faydalı olacaktır.

Yumurta ile yoğurt gibi protein ve kalsiyum kaynaklarının tüketimi de diyet süresi boyunca oldukça fazladır. Yağsız süt ve süt ürünleri ile organik yumurtaların temini oldukça önemlidir. Diyetin ilk gününden alınmasa da alınacak yerlerin bulunması, diyetin ilerleyiş sürecine psikolojik bir katkı sunacaktır.

Diyet boyunca sebze tüketimi oldukça yoğundur. Özellikle karbonhidrat seviyesi düşük olan lahana, karnabahar, brokoli, mantar, fasulye, soğan, biber, domates, marul, ıspanak gibi sebzeler bolca alınabilir. Bunlara ek olarak ara öğünleri doldurmak amacıyla kuruyemiş, kuru üzüm, diyet bisküviler vs. alınabilir. Yemeklere ve salatalara katılacak yağın doğal ve asitsiz olması açısından soğuk sıkım zeytinyağı ile köy tereyağı da alınması faydalı olacaktır.

İsveç Diyeti Süresince Yenilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

İsveç diyeti metabolizmanın şok etkisine uğratılmasıyla kilo verilmesini amaçlayan oldukça değişik türde bir diyettir. Normalde uzun sürelere yayılan diyetlerin aksine on üç günlük süresiyle uygulanır. Yapılan on üç günlük diyet süresince ciddi derecede kilo verilir. Diyetin kesilmesinden sonra da diğer diyetlerin aksine olacak şekilde kilo verme süreci devam eder. Yaklaşık üç aylık sürenin ardından, diyet devam ettirilmediği halde ciddi miktarda kilo verilebilir.

İsveç diyetinden temel amaç metabolizmanın şoka uğratılması olduğu için tüketilen besinlere tür sınırlaması konulmuş değildir. Yani diğer diyetlerde olduğu gibi proteinlere ya da karbonhidratlara ağırlık verilmez. Tüketilen yiyeceklerin oldukça fazla türden olması istenir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta İsveç Diyetinde tüketilen yiyeceklerden alınan kalorinin sınırlı olduğudur.

İsveç Diyetinde vücuda giren kalori günlük ihtiyacın yüzde altmışı kadardır. Bu miktarın üzerinde kalori alımı gerçekleşirse kişinin kilo verme hızı azalır. Alınması gereken kalori miktarına yaklaştıkça da kilo alımı durur. Bu açıdan değerlendirdiğimizde İsveç Diyetinde tüketilecek besinlerin kalori açısından zengin olmamasını isteriz. Yani doymuş yağlar, kızartmalar, çikolatalar gibi yüksek kalorili besinlerden uzak durmak gerekmektedir.

Rafine şeker alımına kesinlikle müsaade edilmez. Özellikle meyve suları, biralar ve diğer alkollü içecekler ile alınan şeker diyetin etkilerini tamamen ortadan kaldırır. Laktoz miktarının fazla olduğu orta ve tam yağlı sütler ile bu sütlerden elde edilen süt ürünleri de tüketilemez. Ayrıca kan şekerini hızlıca yükselten, fazla kalorili karbonhidratlar da tüketilemez. Genel anlamda karbonhidrat dengesi kurulsa da aşırıya kaçılan durumların önüne geçilir. Genel olarak, ideal ölçülere sahip bir insanın tüketmesi gereken kadar ve tipte besinin yüzdesel olarak azaltılması ile İsveç Diyet listesi oluşturulur.

Kimler İsveç Diyetini Tercih Etmelidir?

İsveç diyeti sıklıkla İskandinav diyeti ile karıştırılmaktadır. İskandinav diyeti İsveç diyetinden çok farklı olarak Akdeniz diyetine benzeyen sürdürülebilir bir diyet programıdır.

İsveç diyeti, kişinin hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmak için yağ yakma oranını arttırmaya odaklıdır. Vücutta depolanan tüm yağları önemli ölçüde yakmaya yardımcı olmak için genel olarak karbonhidratlardan kurtulmaya çalışır. İsveç diyetinde izin verilen tüm gıda türleri tok hissetmeye yardımcı olur. Böylece diyeti uygulayan kişi bu süreç boyunca endişeli veya üzgün hissetmez, bu nedenle İsveç diyeti dünyanın en başarılı diyetlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

İsveç diyeti katı kurallara sahip olmasına rağmen 13 günlük süreçte yaklaşık 7 ila 10 kilo verilmesini hedeflemektedir. Sağlıklı besin tüketimini artırarak metabolizmayı hızlandıran İsveç diyeti, verilen kilonun en az 2 yıl geri alınmamasını sağlamaktadır.

Çok hızlı şekilde ama sağlıklı kilo vermek isteyen kalp hastaları, hamile kalmak üzere olan anne adayları ve hastalığı olmayan gençlerin bu diyeti uygulaması mümkündür fakat 35 yaş üzerinde kronik veya ciddi rahatsızlıkları olan kişiler için önerilmemektedir.

İsveç Diyetinin genel kuralları şöyledir:

 • Diyete 2 haftadan fazla sürekli şekilde devam edilmez ve en az bir hafta bırakmadan yapılması gerekir.
 • Günde 2 litre su içilmelidir.
 • Çay, kahve gibi içecekleri şekersiz içmek gerekir.
 • Diyeti 13 gün yaptıktan sonra en yakın 3 ay sonra tekrar edebilirsiniz.
 • Aynı gün içindeki öğle ve akşam yemeğinin yerleri değiştirilebilir.

Kimler İsveç Diyeti Yapmamalıdır?

İsveç diyeti günümüzün en popüler diyetleri arasında yer almaktadır. Özellikle yaz aylarına yaklaşırken kilo vermek isteyenlerin başlıca tercihi olmasından dolayı birçok insanı ilgilendirmektedir. İsveç diyeti oldukça fazla kiloyu kısa sürede verdirse de aynı zamanda tehlikeli bir diyet yöntemidir. Metabolizmanın normal işleyişinin bozulmasını sağlayacak uygulamalar yapıldığından dolayı bazı insanların İsveç diyeti yapmaması gerektiğini söyleyebiliriz.

İsveç diyetine başlamadan önce vücudun genel sağlık seviyesinin olabilecek en ideal seviyeye getirilmesi gerekmektedir. Herhangi bir sebepten sürekli hastalanan veya mevcut hastalığını iyileştiremeyen; sürekli olarak vitamin ve mineral eksikliği çeken; psikolojik bazı durumlar ile uğraşan insanların İsveç Diyeti uygulaması oldukça sakıncalıdır. Metabolizma üzerinde ciddi etkisi bulunabilecek bu durumların üzerine bir de İsveç Diyetinin ağır etkileri eklenirse ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Böbreklerinde, karaciğerlerinde ve akciğerlerinde problem olanların; bağırsak florasında sürekli sıkıntılar görülenlerin İsveç Diyeti yapması sakıncalıdır. İdeal kilosunun yüzde yirmi fazlasına sahip olanların da İsveç Diyeti yapması tavsiye edilmez. Altmış kiloda ideal olan bir insanın yetmiş iki kiloya kadar aldığı kiloları daha uzun süreli ve zamana yayılmış diyetler ile vermesi sağlıklı olacaktır. Yüzde yirmiyi aşan durumlarda ise İsveç Diyeti tercih edilebilir.

Orta yaş üzerinde yer alan, kalp sorunları yaşayan insanlar da İsveç Diyeti yapmamalıdır. Tansiyon hastalığı, diyabet ve benzeri sürekli hastalıklar İsveç Diyetinin yapılmasına engel oluşturmaktadır. Kısacası, çözemediği bir hastalık olan herkes İsveç diyetinden olumsuz anlamda etkilenmektedir.

İsveç Diyetinin Kuralları Nelerdir?

 • Ekstra cay kahve ve meşrubat içilmemeli.
 • Günde en az 2 litre su içilmeli.
 • Diyet minimum 6. Günde kesilmeli.
 • Diyet 13 günden fazla uygulanmamalı.
 • 3 aydan kısa bir sure içinde diyet tekrarlanmamalı.
 • Ekstra tuz şeker kullanılmamalı.
 • Salata hep limonlu ve zeytinyağlı olmalı.
 • Miktar belirtilmeyen yiyecekler ölçülü tüketilmeli.
 • Aynı gün içinde öğle ve akşam yemekleri yer değiştirebilir.

İsveç Diyet Listesi

1.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: 1 fincan kahve + 1 kesme seker
 • Öğle: 2 katı yumurta + 1 porsiyon haşlanmış ıspanak + 1 domates
 • Akşam: 200gr biftek + zeytinyağlı ve bol limonlu salata

2.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: 1 fincan kahve + 1 kesme şeker
 • Öğle: 100gr yoğurt + 1 dilim salam
 • Akşam: 200gr biftek + bol limonlu zeytinyağlı salata + 1 meyve

3.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: 1 fincan kahve + 1 kesme şeker + 1 dilim kızarmış ekmek
 • Öğle: Haşlanmış ıspanak + 1 domates + 1 meyve
 • Akşam: 2 katı yumurta + 1 dilim salam + salata

4.Gün Diyet Listesi

 • Sabah:1 fincan kahve + 1 kesme şeker + 1 dilim kızarmış ekmek
 • Öğle: 1 katı yumurta + 1 rendelenmiş havuç + 25gr beyaz peynir
 • Akşam: 1 bardak portakal suyu + 100 gr yoğurt

5.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: 1 büyük rendelenmiş havuç limonlu
 • Öğle: Haşlanmış yağsız balık limonlu ve tereyağlı
 • Akşam: 200 gr biftek + salata + brokoli

6.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: 1 fincan kahve + 1 kesme şeker
 • Öğle: 1 büyük rendelenmiş havuç+ 2 katı yumurta
 • Akşam: 200gr tavuk + salata

7.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: Şekersiz çay
 • Öğle: 200 gr ızgara et + taze meyve
 • Akşam: Hiç birşey

8.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: 1 fincan kahve + 1 kesme seker
 • Öğle: 2 katı yumurta + 1 porsiyon haşlanmış ıspanak + 1 domates
 • Akşam: 200 gr biftek + limonlu ve zeytinyağlı yeşil salata

9.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: 1 fincan kahve + 1 kesme seker
 • Öğle: 100 gr yoğurt + 1 dilim salam
 • Akşam: 200 gr biftek + bol limonlu zeytinyağlı salata + 1meyve

10.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: 1 fincan kahve + 1 kesme seker+ 1 dilim kızarmış ekmek
 • Öğle: Haşlanmış ıspanak +1 domates + 1meyve
 • Akşam: 2 katı yumurta +1 dilim salam + salata

11.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: 1 fincan kahve + 1 kesme seker + 1 dilim kızarmış ekmek
 • Öğle: 1 katı yumurta + 1 rendelenmiş havuç + 25 gr beyaz peynir
 • Akşam: 1 bardak portakal suyu + 100 gr yoğurt

12.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: 1 büyük rendelenmiş havuç
 • Öğle: Haşlanmış yağsız balık limonlu ve tereyağlı
 • Akşam: 200 gr biftek + salata +brokoli

13.Gün Diyet Listesi

 • Sabah: 1 fincan kahve + 1 kesme şeker
 • Öğle: 1 büyük rendelenmiş havuç + 2 katı yumurta
 • Akşam: 200gr tavuk + salata

Bir diyetisyen olarak benim görüşüm bu diyetin uygulanmaması gerektiği yönündedir. İleriki zamanlarda önünüze çıkacak hastalıklara zemin hazırlayan bu diyet ortalama 500 kalori almanızı sağlayarak dinlenme durumunda vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi bile verememektedir. Bunun sonucunda ise kas kayıpları , halsizlik , baş ağrısı , anksiyete, huzursuzluk, hipoglisemi gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.Aynı zamanda birden kesilen kalori ve besin kısıtlaması sonucunda vücut bu durumu kıtlık olarak algılayabilir ve gelen ilk besini yağ olarak depolamak isteyebilir.Kas kaybı ile kilo verimi sağlandığı için ise vücudunuz da herhangi bir incelme gözlemlenemez. En güzel ve sağlıklı zayıflama yöntemi kişinin kendisine özel olan diyet listesidir.

İsveç Diyetinin Faydaları Nelerdir ?

İsveç diyeti vücudun işlemesini sağlayan metabolizmanın şoka uğratılması sonrasında kilo verilmesini amaçlayan oldukça gelişmiş bir diyet türüdür. Diyet uygulanırken kalori alım miktarına dikkat edilir. Normalde alınması gerekenin yüzde altmışı kadar kalori alınarak on üç günlük süre boyunca vücut kalori açısından fakirleştirilir. Şok etkisi ve kalorinin az gelmesi vücudun hızlı şekilde kilo vermesine sebep olur ve verilen kilolar diyet süresi ile sınırlı kalmaz. Diyetin on üçüncü günde bitilmesinden sonra da kilo vermeye devam edilir. Yaklaşık olarak üç ay boyunca kişi toplamda yirmi kilo verebilir. Verilen kiloların ne kadar olacağı ve ne kadar sürede verileceği tamamen kişinin vücut durumuna bağlıdır.

İsveç diyeti tehlikeli olabildiği kadar faydalıdır da. En büyük faydası kiloların oldukça hızlı veriliyor oluşudur. Özellikle obezitenin gelişmeye başladığı dönemlerde oluşan ufak bir farkındalık ile obezite oluşmadan engellenmekte ve kişi zayıf hallerine geri dönmektedir. Yine aynı şekilde on ile on beş kilo fazlası olanların ideal ölçülerine dönmelerinde de oldukça etkili bir diyettir.

İsveç diyeti genelde mart ayı gibi, yaz aylarını düşünen insanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Verdirdiği kiloların doğrudan yağ dokularından olması bölgesel incelmeyi beraberinde getirmektedir. Yazın tatil yapacak insanlar bikini ve mayolarını gönül rahatlığı ile giyebilmek için İsveç Diyetine başlayarak üç aylık sürede forma girmeyi amaçlamaktadır. İsveç diyeti ile verilen kiloların fazla olması ve üç aylık sürede tüm kiloların verilebilmesi kişilerin bu amaçlarında başarılı olmalarını sağlamaktadır.

Metabolizmanın şoka uğratılıyor olması oldukça faydalıdır. Yaklaşık iki yıl boyunca metabolizmadan kaynaklı olarak kilo alımının olması engellenmektedir. Kişinin metabolizması tekrar kilo almaya yatkın hale gelene kadar yaklaşık iki yıl geçmektedir.

İsveç Diyetinin Zararları Nelerdir ?

İsveç diyetini uygulayacak kişilerin vücut sağlıklarının ve genel psikolojik durumlarının oldukça iyi olması gerekmektedir. Metabolizmanın çalışma düzeni her ne kadar kilo almaya yatkın olsa da dolaşım sistemindeki yağ oranı, vitamin ve minerallerin oranı, kan değerleri gibi etkenler ideal seviyeye taşınmaya çalışılmalıdır. Bazı kimseler, kilo problemlerini çözmek amacıyla doğrudan doğruya İsveç Diyetine başvurabilmektedir. Bu durumda herhangi bir sağlık taramasının yapılması söz konusu değildir. İsveç Diyetinin yarattığı zor koşullara dayanamayan vücutta çeşitli sorunlar baş göstermektedir.

İsveç diyetinin uygulama aşamasındaki zorluklardan dolayı vücudun çeşitli olumsuz tepkiler vermesi İsveç Diyetinin zararlarını oluşturur. Normalden az ve daha farklı beslenmek bağırsak florasının bozulmasına sebep olabilir. Sindirim sistemi sorunları başlıca İsveç Diyeti zararları arasındadır. İshal ve kabızlık ile sık sık karşılaşılır. Diyet boyunca tüketilmesi önerilen kahvedeki kafeine aşırı hassasiyet olması durumunda uyku problemleri, odaklanma ve koordinasyon problemleri baş gösterebilir. Ayrıca yeteri kadar vitamin ve mineral alınmazsa vücudun bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak enfeksiyon hastalıklarının gelişim riski artar.

İsveç diyetine hiç hazır olmayan kişiler bu diyeti genelde uygulamaya başladıktan birkaç gün sonra bırakmaktadır. Metabolizmanın şoka uğratılması konusunda kritik olan birkaç günün uygulanması vücudun metabolizmasının değişmesi için yeterlidir. Sonrasında mutlaka sonuna kadar devam ettirilmesi gereken diyet bırakıldığında normalde kilo vermesi gereken vücut tam tersine kilo almaya başlamaktadır. Yani İsveç Diyetinin yanlış uygulanmasına bağlı olarak arzu edilen sonucun tam tersi ile karşılaşılmaktadır.

İsveç diyeti boyunca alınan düşük kalori vücudun genel işleyişini de bozabilir. Normalde dengeye oturması gereken kolesterol gibi kan yağları dengesiz bir biçimde değişim gösterebilir. Kötü kolesterol yükselebilir. Tüketilen besinlerin yanında bol su tüketimi yapılmaması halinde, protein bazlı beslenmeye de bağlı olarak böbrek fonksiyonlarında sorunlar ortaya çıkabilir. Vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak saç dökülmesi, kaş dökülmesi, ciltte renk değişimleri, akne oluşumu gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Genel bir halsizlik durumu ile karşılaşılması oldukça olası olsa da gün içerisinde yapılan spor ile bu durum atlatılabilir.

Birçok farklı sebebe bağlı olarak karşılaşılsa da tansiyon düşüklüğü ile de İsveç Diyeti sırasında sıkça karşılaşılmaktadır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın