Karatay Diyeti

Türk doktor Canan Karatay’ın oluşturmuş olduğu Karatay diyeti ile ilgili merak ettiklerinizi inceledik.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Canan Karatayın oluşturduğu adını soyadından alan iki öğün beslenmeyi uzun süreli açlığı ve bilinen birçok doğru bilgiyi reddeden Karatay Diyeti ezber bozan diyetlerin basında yer almaktadır.

Canan Karatay Kimdir ?

Canan Karatay’ın uzmanlık alanı sanıldığının aksine beslenme değildir. Asıl uzmanlık alanı kalp cerrahisidir. Beslenmenin etkisi altına aldığı başlıca bölge kalp ve kalp sağlığı olduğu için Canan Karatay’da biraz mecburiyetten biraz da özel ilgisinden dolayı beslenme üzerine kendini geliştirmiştir. Beslenme alışkanlıkları kana karışan maddelerin belirlenmesindeki tek araçtır. Beslenme alışkanlıklarının doğru kurgulanması aynı zamanda kalp sağlığının da korunması anlamına gelmektedir.

Kendi alanı üzerine olan çalışmaları ile kendini Dünya’ya duyuran Cana Karatay, önleyici tedavi olması amacıyla kalp sağlığını koruyacak; vücudun genel sağlığını olumlu yönde etkileyecek diyet programları ve öneriler paylaşmaktadır. Günümüzde birçok ünlü işadamının ve ünlünün doğrudan danışmanlığını yapmakla beraber, danışmanlığını yapmadığı ya da yapamadığı insanlar tarafından da ciddiyetle dinlenmektedir.

Canan Karatay diğer tüm beslenme uzmanlarının aksine oldukça popülerdir. Verdiği demeçler gazetelerde, dergilerde, radyolarda ve televizyonlarda kendine yer bulmaktadır. Ayrıca internet üzerindeki beslenme tartışmalarının bir yerinde konu mutlaka Canan Karatay’a gelmektedir. Beslenme ve diyet konularında neredeyse herkesin referans gösterdiği bir konumda bulunmaktadır. Türkiye toplumunun beslenme alışkanlıklarını yönlendirme konusunda elde ettiği bu konumu da oldukça iyi bir şekilde kullanmaktadır.

Tıbbi yetenekleri tartışmaya kapalı olan Canan Karatay kendi adını taşıyan diyetleri TV programları aracılığı ile açıklamıştır. Ayrıca kaleme aldığı yazılar ile de kalp sağlığına en iyi gelecek beslenme tarzının felsefesini oluşturmuştur. Diyet yaparak kilo vermek ve aynı zamanda genel sağlıklarını korumak isteyenlerin başvurduğu başlıca diyet Karatay diyetidir. Kalp sağlığını koruyor olmasından dolayı da ileriyi düşünen insanlar sık sık Karatay diyetine başvurmakta; bu diyetin felsefesini yaşam tarzı haline getirmektedir.

Karatay Diyeti Nedir?

Karatay Diyetinde iki öğün beslenmek esastır. Ve aralarda ağzınıza bir lokma bile alınmaması gerektiği belirtilir. Karatay; 4-5 saat açlık durumda depo edilmiş yağların yakılacağını savunmaktadır. Ekmeğin şeker olduğunu savunan Karatay ekmeği de reddetmektedir. Bunun yanı sıra kolesterolün bir antioksidan olduğu kalp damar hastalıklarına sebep olmadığını savunur. Yağların kolesterolü yükseltmediğini sadece şekerin (karbonhidratların) yükselttiğini söyler. İnsan Vücudu bir makinedir ve yağ olmadan asla çalışamaz diyen Canan Karatay zeytinyağı, tereyağ, yumurta, kırmızı et, kelle paça, zeytin gibi besinleri sınırsız tüketebileceğimizi söyler.

Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir ?

Canan Karatay tarafından basına yapılan açıklamalarla ve gazete yazıları ile felsefesi oluşturulan Karatay diyetinin temel amacı kilo vermek değildir. Tüketilen besinlerin vücutta yarattığı olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması ve vücut sağlığının korunmasıdır. Kilo vermek için harcanan efor ve tüketilen besinler kalp sağlığı üzerinde oldukça olumsuz etkilere sahiptir. Karatay diyeti ile temel amaç kilo vermek olmadığı için bu gibi olumsuz etkilerin oluşması imkansıza yakındır.

Karatay diyetlerinde tüketilen besinler genel olarak yüksek kalori değerlerine sahiptir ancak vücudun enerjiden sorumlu hormonunu etki altına almaktadırlar. Yani kalori açıklarını, enerji hormonunu fazla çalıştırarak kapatmaktadırlar. Bu sayede vücut olması gerekenden daha fazla enerji tüketmekte; daha fazla kalori tüketmektedir. Beslenme ile alınan anlık kalorinin enerji ihtiyacını karşılayamaması yüzünden uzun vadede vücuttaki mevcut olan yağlar yakılmaya başlanmaktadır.

Karatay diyeti kısa vadede kilo vermeyi garanti etmez. Tam tersine kilo alındığı durumlar bile mevcuttur. Ancak uzun vadede vücut sağlığının kurulmasını takiben kilo verme başlar. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte genelde on ile yirmi kilo verilmesi söz konusudur. Verilen kiloların oldukça uzun bir vadeye yayılmasından dolayı sağlığı bozan en ufak bir etki oluşmaz. Hızlı kilo verilen diyetlerdeki deri sarkmaları, deri çatlakları, çukurlaşmalar ve kırışıklıklar ise kesinlikle oluşmaz. Deri, yeni duruma kendini yavaş yavaş adapte etme imkanı bulur. Karatay diyetinin çok yoğun olarak uygulandığı kişilerde beş ya da altı aylık süre sonunda yirmi kilo verilmesi imkan dahilindedir.

Karatay Diyeti Kaç Gün Sürer ?

Vücudun kilo almasının temel sebebi gereğinden fazla kalorinin yanlış kaynaklardan alınmasıdır. Ortalama vücut ölçülerine sahip bir insanın günlük kalori ihtiyacı 2500 civarıdır. Bu değerin üstünde alınan her kalori yağ dokusuna dönüştürülerek vücudun farklı bölgelerinde saklanmaktadır. En bilinen saklama yerleri bel, basen, bacaklar olsa da oluşturulan yağ dokularının vücudun oldukça hassas bölgelerinde saklanması da söz konusudur. Bu alanların başında karaciğer ve damarlar gelmektedir.

Bu sağlıksız durumun önüne geçebilmenin tek yolu beslenme alışkanlıklarını değiştirmektedir. Ayrıca hayat tarzında yapılacak değişiklikler ile de süreç desteklenebilir. Beslenme alışkanlıklarındaki değişimin neler olacağı tamamen kişisel özelliklere bağlı olmakla birlikte bu noktada bir uzman diyetisyene danışmakta fayda vardır.

Günümüzün en ünlü diyetisyenlerinden birisi Canan Karatay’dır. Asıl uzmanlık alanı beslenme olmasa da bu alanla alakalı bir bölümde uzman olması, beslenme konusunda kendini otorite yapmaktadır. Canan Karatay’ın oluşturduğu diyetler kısa süreli olmaktan ziyade belirli bir beslenme felsefesini hayatın tamamına yedirmeye çalışan araçlardır diyebiliriz. Tüketilen besinlerdeki yağ oranını düşürmek, sağlıksız besinlerin tüketimini azaltmak ve hormonların davranışlarını değiştirerek vücudun olması gerekenden fazla enerji harcamasını sağlamak. Tüm bunlar Karatay diyetinin felsefesi üzerine kurgulanmıştır.

Karatay diyetlerinde temel amaç kilo vermek değildir. İlk hedef vücudun genel sağlık düzeyinin üste çekilmesidir. Başta karaciğer olmak üzere vücudun tamamında birikim gösteren yağın yakılmasını sağlamaktır. Böylece başta karaciğer fonksiyonları olmak üzere kalp – damar sağlığı da garanti altına alınmaktadır. Bu iki organ ve sistemde meydana gelen iyileşmelerin devamında ise kilo verme kendiliğinden gerçekleşmektedir. Yakılan yağ dokuları vücudun ağırlığının azalmasını sağlamakta; iki amaç tek bir alışkanlık değişimi ile gerçekleştirilmektedir.

Canan Karatay tarafından oluşturulan Karatay diyetlerinin belirli bir süreyi kapsadığını söyleyemeyiz. Genelde en az altı aylık uygulamaları olsa da altında yatan felsefesinin hayatın tamamına sirayet ettirilmesinde fayda vardır. Kişi kalori alımını ve aldığı kalorileri hangi kaynaktan elde ettiğini sürekli olarak kontrol altında tutmak zorundadır. Karatay diyeti de tam olarak bunu sağlayan araçlardan birisidir.

Karatay Diyeti Püf Noktaları Nelerdir ?

Profesör Doktor Canan Karatay tarafından felsefesi oluşturulan Karatay diyetinin temelinde yatan felsefe sağlıklı yaşamdır. Sağlıklı yaşayan, sağlıklı beslenen ve bir düzen içerisinde hareket eden herkesin zaman içerisinde ideal kilosuna kavuşacağı düşünülmektedir. Karatay diyetini uzun vadeli uygulayıp hayat felsefesi haline getirenlerde gerçekten de zaman içerisinde verilen kilolar ile karşılaşılmaktadır. Diğer diyetlerin aksine gelip geçici bir etki değil; kalıcı bir etki söz konusudur. Karatay diyeti yalnızca beslenme alışkanlıklarının sağlıklı hale getirilmesi ile ilgilenmez. Oluşturduğu ve etkilendiği yaşam felsefelerinden dolayı günün yirmi dört saatini kapsar. Kişinin metabolizmasını etkileyen her türlü unsura müdahale edilerek Karatay diyeti gerçekleştirilir.

Bilindiği üzere biyolojik saatin metabolizma üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Kişinin uyku süresi, uyuduğu saat ve uyandığı saat biyolojik saatin zaman içerisinde belirli bir düzene veya düzensizliğe oturmasına sebep olur. Kişi sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kuramamasının yanında bir de bozuk bir uyku düzenine sahipse mutlaka kilo almaya meyilli olmaktadır. Karatay diyetinin püf noktalarının başında uyku düzeninin kurulması gelmektedir. Karatay diyetini uygulamaya başlayan insanların en geç yedide uyanması gerekir. Akşam on ile on bir arasında uyunması da mecburiyettir. Ayrıca uykunun deliksiz olması için gerekli önlemlerin alınması, ortamın düzenlenmesi de şarttır.

Öğünlerde, özellikle de kahvaltıda tüketilen besinler günün tamamını etkisi altına almaktadır. Yani beslenme alışkanlıklarını sağlıklı bir şekilde yeniden kurgularken yapılması gereken şey sabah kahvaltısının olabildiğince doğal ve sağlıklı şekilde kurgulanması; her gün mutlaka kahvaltının yapılmasıdır. Kahvaltı yapmayan bireylerin diğer öğünde sağlıksız, kalorili besinleri tüketme oranı çok daha yüksektir. Buna bağlı olarak da kilo alımının fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Karatay diyetinde en önemli püf noktalardan bir diğeri yeme saatinin yedi, yedi buçuk veya sekizde sona ermesidir. Burada önemli olan kişinin önceki tüketim alışkanlıkları olmakla beraber besin tüketilen son saatin en geç sekiz olması gerekmektedir. Akşam saat sekizden sonra yalnızca su tüketimi yapılabilir. Ayrıca gün içerisinde bol bol sıvı tüketimi önemlidir. Tüketilen sıvılar su, çay, kahve olabilir. Kafein alımına dikkat edilmelidir ancak tamamen kesilmesi gerekmez. Ayrıca tüketilen çayların siyah çay dışında olması tercih sebebidir.

Karbonhidrat tüketmediğiniz sürece protein alımı yapmanızda sıkıntı yoktur. Yani belirli kalori sınırları dahilinde kalmak suretiyle kebap dahi yiyebilirsiniz. Önemli olan buğday ürünlerinin tüketiminin sıfırlanmasıdır. Gün içerisindeki karbonhidrat ihtiyacı ana öğünlerde kontrollü olarak alınır.

Karatay diyetinin en önemli püf noktası aç kalmanın yasak olmasıdır. Genel olarak diyetlerde aç kalmak meziyet olarak görülür ancak Karatay diyetinde aç kalmak tehlikelidir. Sebebi, yeme ihtiyacını sürekli olarak dinç tutmasıdır. Bir kere tıka basa doyulduktan sonra yaklaşık altı – yedi saat hiçbir şey yenmeden durulabilirken; yarı aç yarı tok kalındığında bu süre iki saate kadar düşebilmektedir. Toplamda alınan kalori de böylece artmaktadır.

Ara öğünleri atlayın. Ağızın çiğneme hareketi dahi kan şekerinin yükselmesinde etkilidir. Çeşitli hormonların etkin hale gelmesi acıkma hissini artırır. O yüzden ara öğünler Karatay diyetinde yer almaz. Ayrıca uyumadan hemen önce alınan atıştırmalıklar da yasaktır. Gece yağ yakımı olması için böyle bir önlem alınmıştır.

Protein, enerji, yağ ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla haftada en az beş gün balık yenmesi gerekmektedir. Eğer bu miktarda balık yiyecek imkan yok ise Omega 3 takviyelerini ilaç ile almak da makul bir çözümdür. Balık başta olmak üzere diğer tüm besinleri pişirirken haşlama ya da ızgara tekniği kullanılmalıdır. Sağlıksız yağların kullanılmaması vücut sağlığının korunabilmesi için gereklidir. Ayrıca düşük ısıda uzun süre pişirilerek yenilen besinler daha besleyici olmaktadır.

Karatay diyetinin temelini oluşturan felsefe doğal beslenmeyi ön plana çıkarmaktadır. Günümüzde marketlerde doğal olarak satılan besinlerin bile oldukça fazla katkı maddesi içerdiği düşünülürse, Karatay diyetinde alışveriş yapılacak şey bilindik marketler değildir. Sağlıklı beslenmek isteyen insanların alışverişlerini köylerden, doğal üretim yapılan yerlerden yapması gerekmektedir. En önemli püf nokta belki de budur.

Kilo vermeyi hızlandırmak amacıyla sporun hayatın bir parçası haline getirilmesi gerekmektedir. Günlük olarak otuz dakikalık orta şiddetli veya bir saatlik hafif şiddetli spor yapılması faydalı olacaktır. Buna ek olarak şekerin tamamen hayattan çıkarılması; vücudun ihtiyacı olan şekerin de meyvelerden karşılanması gerekmektedir.

Karatay Diyetinde Serbest Olan Besinler Nelerdir ?

Karatay diyeti yaşamın tamamını düzenleyen, beslenme alışkanlıklarını spor egzersizleri ile birleştirmeyi amaçlayan; dayattığı felsefe sayesinde kişilerin kilolarından kurtulup sağlık bir yaşama kavuşmasını sağlayan oldukça gelişmiş bir diyettir. Tüm diyetlerin mantığı olan düşük kalori alımının tersine, hormonlara müdahale ederek kilo verdirmeyi amaçlamaktadır. Tüketilen besinlerin hormonları harekete geçirir cinsten olması önemlidir. Bu amaçla da tüketilen besinlerden bazılarının tüketimi teşvik edilmektedir. Bunlara Karatay diyetinde serbest olan besinler demekteyiz. Bu besinlerin belirli bir düzen içerisinde tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aşırı kalori alımına sebep olunmadığı müddetçe doyana kadar besin tüketimi olağan karşılanmaktadır.

Karatay diyetinde serbest olan besinlerin temelinde de belirli bir mantık yatmaktadır. Alınan besinlerin bağırsaklar tarafından parçalanma, emilme ve kana karıştırılma hızlarının düşük olması istenmektedir. Yani yapıları daha dayanıklı olan besinler serbesttir. Bu tür besinlere glisemik indeksi düşük besinler adı verilmektedir. Alındıklarında kolayca mideye ve bağırsaklara ulaşırlar ancak kolay kolay parçalanıp kana karışmazlar. Olağandan daha yavaş kana karıştıkları için de kan şekerini hızlıca değil dengeli bir şekilde yükseltip azaltırlar. Karatay diyetinde serbest olan, glisemik indeksi düşük besinler şunlardır:

Kavrulmamış olarak tüketilen kuruyemişlerin parçalanma oranı düşüktür. Başta ceviz, fındık, badem ve fıstık gelmektedir.
Parçalanma oranı düşük olan, kurutulmuş meyveler de serbesttir. Bunlara kuru kayısı, kuru üzüm örnek olarak verilebilir.
Pişmemiş sebzelerin karbonhidrat bakımından fakir olanları da tüketime açıktır. Pişmemiş havuç bunların başında gelmektedir. Ayrıca bulgur tüketimi de serbesttir.
Bazı yaş meyvelerin tüketilmesinde de sınırlı olmak kaydıyla sıkıntı yoktur. Elma, armut, portakal, mandalina, çilek, kiraz, erik bunlara örnek olarak verilebilir. Vücudun ihtiyacı olan şekerin sağlanmasında bu yaş meyveler oldukça faydalıdır. Hepsinin günde bir porsiyon ile sınırlandırılması gerekmektedir.
Organik olan her türlü ürünün tüketimi serbesttir. Başta yumurta ve beyaz et gelmekle birlikte doğal bal, doğal reçel de tüketilebilir. Pekmez ve peksimet tüketimi de sınırlı olmak kaydıyla yapılabilir.
Sağlıklı olarak adlandırdığımız içeceklerin tüketimi de serbesttir. Bunlardan yalnızca Türk kahvesi ve filtre kahvesi günde bir ya da iki bardak ile sınırlı olmalıdır. İçerisine şeker katılmadığı sürece bitki çaylarının tüketimi sınırsız olabilir. Ayrıca su tüketiminin de günde iki litre civarında tutulması önemlidir.
Doğal yağların tüketimi serbesttir. Başta tereyağı ve soğuk sıkım zeytinyağı gelmektedir. Eğer bunların ikisine de erişim yok ise fındık yağı kullanılabilir. Ayrıca kuyruk yağı tüketimi de oldukça sağlıklıdır.
Yağsız et, balık, haşlanmış sebze, bol bol salata, bakliyat ürünleri tüketilebilir.

Karatay Diyetinde Yasak Olan Besinler

Karatay diyeti yoğun bir tecrübe ve araştırma sürecinin ardından Canan Karatay tarafından geliştirilmiştir. Kendisinin kalp cerrahisi alanında uzman olması, besinlerin vücuda ne gibi zararlar verdiğini ilk elden gözlemlemesinde büyük fırsatlar ortaya çıkarmıştır. Canan Karatay da gözlemlerini bir kitapta birleştirerek halka sunmuştur. Karatay diyeti üç öğünü belirli bir süre boyunca düzenleyen düz bir metin olmaktan ziyade, beslenmenin ve sağlıklı yaşamın felsefesini oluşturmaya çalışan oldukça kompleks bir yapıdır.

Her diyette olduğu gibi Karatay diyetinde de yasak olan besinler vardır. Bazı besinlerin tüketimi artırılır, bazılarınınki sabit tutulur, bazıları azaltılır ve bazıları da tamamen yasaklanır. Yasaklanan besinler genel olarak sağlıklı yaşamın temel ilkelerine ters olmakla beraber Karatay diyetinin ilkelerine de terstir. Bu sebepten ötürü yasaklanmışlardır. Karatay diyetinde yasaklanan besinlerin bağırsaklar tarafından parçalanması oldukça kolaydır. Tüketilmelerini takiben kolayca kan şekerini yükseltirler. Zaman içerisinde insülin direnci ve diyabet gibi riskleri oluştururlar. Ayrıca kalp – damar sağlığına da ciddi zararlar verirler. Bu besinlere glisemik indeksi yüksek gıdalar denir. Glisemik indeksi yüksek olan gıdaları şöyle sıralayabiliriz:

Buğday, çavdar ve arpadan üretilen her türlü besin yasaktır. Ayrıca belirli bir derecenin üzerinde kavrulan kuruyemişlerin tüketimi de yasaktır. Isıl işlem besinin yapısında değişmelere sebep olmaktadır. Bu değişim yüzünden de kan şekeri hızlıca artmaktadır.
Doğal olmayan yollarla alınan şekerin tüketimi yasaktır. Rafine şeker en büyük düşmandır. Ayrıca şekerin yerini alması amacıyla üretilen tatlandırıcılar da yasak olan maddeler arasındadır.
Pirinç, patates, pişmiş havuç, yanlış teknikle pişirilmiş sebzeler de yasaklar arasındadır. Hepsi de kan şekerinin hızlıca yükselmesine sebep olmaktadır. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç tercih edilebilir.
Karpuz, kavun, üzüm, incir ve muz içerdikleri mineraller ve protein yapılarının bağırsakları yormasından, kan şekerini artırmasından dolayı yasaktır. Tüketilecek meyvelerin arasında bunların olmaması Karatay diyetinin başarıya ulaşmasını sağlar.
İşlenmiş etlerin tüketimi yasaktır. Ayrıca bol baharat içeren sucuk, salam ve sosis tüketimi de yasaktır. Beslenme koşullarının tahmin edilemediği fabrikasyon beyaz et tüketimi de yasaklanmıştır. Tüketilecek besinlerin organik olması gerekmektedir.
İçerikleri tam olarak bilinmeyen ve suda eriyen hazır kahveler. Şeker içeriği bilinmeyen meyve suları. Diyet ürün olarak satılan tatlandırıcı içecekler. Kan şekerini yükselten alkollü içeceklerin tamamı yasaktır.
Doğal olmayan yollarla elde edilmiş, vücut için oldukça zararlı olan yağların tüketimi de yasaktır. Bu yağlara örnek olarak margarin verilebilir. Margarin yerine tereyağı tercih edilmelidir.

Karatay Diyetinin Kuralları

Yemekler ile ekmek pirinç pilavı makarna yenmeyecek.
Yemeklerde ve salatalarda soğuk sıkım zeytinyağı kullanılacak.
Mısır özü ve ayçiçeği yağları kullanılmayacak.
Bal ,reçel,pekmez yok.
Tatlandırıcılar kullanılmamalı.
Diyet ürünler ve gazlı içecekler kullanılmamalı.
Tuz miktarı azaltılmalı .kaya tuzu kullanılmalı.
Meyve tüketimi sınırlandırılmalı.
Her gün 2-2.5 litre taze limonlu doğal kaynak suyu içilmeli.
Her gün 40-50dk yürüyüş yapılmalı.
Tavuklar serbest dolasan tavuk olmalıdır.

Karatay Diyetlerinin Saatleri

Karatay diyeti günün üç öğününü düzenleyip diğer konularda salık veren diyetlerin çok uzağında, daha ileri bir noktasındadır. Günün tamamının nasıl yaşanacağı diyet programında yer almaktadır. Bunlar ilke olarak yer alsa da Karatay diyeti uygulayacak olanların yediklerine, içtiklerine dikkat ettikleri kadar saat kaçta uyuyup kaçta uyandıklarına; nasıl uyuduklarına ve uykularının kalitelerine; günün ilk yemeğini ve son yemeğini ne zaman yediklerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Karatay diyetinin en önemli uğraşı saatler üzerinedir. Gün içerisinde rutin hale gelen faaliyetlerin gerçekleştirildiği saatler vücudun metabolizması üzerinde etkilidir. Münferit faaliyetler vücut tarafından kısa sürede savuşturulsa da sağlıksız bazı faaliyetlerin sürekli hale gelmesi vücut sağlığının bozulmasına sebep olmaktadır. Karatay diyetlerinde de böyle sonuçların ortaya çıkmaması için neyin ne zaman yapılacağına dair net saatler bulunmaktadır.

Öncelikle erken uyanmak oldukça önemlidir. Karatay diyetini uygulayan birinin maksimum sekizde ayakta olması gerekir. Uyandıktan sonra minimum yarım saat süren, organik ürünlerden hazırlanmış bir kahvaltı yapılmalıdır. Sonrasında ise on ikiye kadar en ufak bir kalori tüketimi yapılmamalıdır. Bilindiği üzere Karatay diyetleri ara öğün bakımından oldukça katı kurallara sahiptir. Öğle yemeğinin ardından akşam yediye kadar hafif içeceklerle gün devam ettirilir. Kişi akşam yemeğini maksimum sekizde yemeli, sonrasında ise en ufak bir kalori dahi tüketmemelidir. Karatay diyeti uygulayan kişinin yatması gereken saat on biri geçemez. On birde uyunduktan sonra deliksiz şekilde sekiz saat uyumak en sağlıklı olanıdır. Deliksiz uyku için gereken yorgunluğun sağlanması için akşam yemeğinden önce bir saat kadar spor yapılabilir. Öğünlerin arasının minimum beş saat olması, yağ yakım sürecinin olmazsa olmazıdır. Ayrıca uyku süresinin uzun tutulması sayesinde gece süren yağ yakımı sorunsuz şekilde devam eder.

Kimler Karatay Diyeti Yapmalıdır ?

Günümüzün yaşam şartları, beslenme alışkanlıkları ve stres düzeyi sağlıklı yaşamanın önündeki en büyük engeldir. Başta şehir yaşamı olmak üzere mikro yaşam alanlarının oldukça sıkışmış olması, besinlere ulaşımın organik olmayan yollar üzerinden yapılıyor oluşu başlıca sorunları oluşturmaktadır. İnsanların, geçimlerini sürdürebilmek için yoğun bir iş stresi yaşaması da sağlıklı yaşamın önüne geçen engeller arasındadır.

Sağlıksız yaşamanın birçok sorun oluşturduğu bilinmektedir. Münferit bazı olaylar dışında da toplumsal sağlıksızlık halinin başlıca sebebi beslenme alışkanlıklarının sağlıklı yaşam fikri etrafında kurulamıyor oluşudur. Sağlıklı beslenmeyen, sağlıklı yaşamayan insanların hastalıklara yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Genel olarak kanser vakalarında, obezitede, enfeksiyon hastalıklarında artış olmasının sebebi beslenme alışkanlıklarının sorunlu olmasıdır. Ayrıca sindirim sistemi hastalıklarının neredeyse tamamı sağlıksız beslenme yüzünden ortaya çıkmaktadır. Kas dokularında, kemiklerde ve dişlerde meydana gelen sıkıntılar da hem beslenme alışkanlıklarından hem de yaşam alışkanlıklarından dolayıdır.

Karatay diyeti yapacak kişilerin sağlıksız bir yaşam düzeni tutturmuş olması ancak bundan vazgeçmek istiyor olması gerekir. Yani yukarıda sayılan sebeplerden dolayı kilo alma eğiliminde olan, kendini sağlıksız hisseden herkes Karatay diyeti yapabilir. Diyetin uygulanması sayesinde ilgili olumsuzluklara rağmen, biraz daha fazla çaba ile gayet sağlıklı bir hayata kavuşulabilir. Ayrıca uzun vadede sağlıklı kilo vermek isteyip, verdiği kiloları korumak isteyenlerin de başvurması gereken diyet Karatay diyetidir.

Başta hareketsiz bir yaşam tarzı süren kadınlar olmak üzere ofis ortamında çalışanlar, organik besinleri tüketmek isteyenler, kilosunu korumak isteyenler Karatay diyetini uygulayabilir. Hatta değiştirilmiş bir formuyla beraber kilo almak isteyenlerin de Karatay diyeti uygulaması mümkündür.

Karatay Diyetinde İçecek

Karatay diyeti günün sadece üç öğününü düzenleyen bir diyet olmaktan çok hayatın tamamını düzenleyen oldukça kompleks bir diyet türüdür. Çoğu diyet gibi kısa sürede fazlaca kilo verdirmeyi vaat etmez. Tam tersine uzun sürelerde daha az kilo verilmesini sağlar. Bu sayede de kişinin hayatı oldukça sağlıklı bir zemine oturur. Organları ve organ fonksiyonları sağlıklı hale gelir. İdeal kilosuna uzun bir sürede ulaşmasına rağmen diyeti bıraksa dahi kolay kolay kilo almaz. Yani Karatay diyetinin ayaklarının yere oldukça sağlam bastığını söylemek mümkündür.

Herhangi bir diyette tüketilen katı besinler kadar sıvı besinler de önemlidir. Sıvıların vücudun metabolizmasını derinden etkilemek gibi bir özellikleri vardır. Diyetlerde tüketilen içeceklerin sağlıklı türden seçilmesi diyetin sonuçlarının daha da iyi yerlere gelmesini sağlayacaktır. Tüm diyetlerde tüketilmesi gereken içecekler için bazı yönergeler bulunur ancak bunlar rastgele serpiştirilmiş gibidir. Karatay diyetinde ise, diğer diyetlere göre daha fazla içecek belirli bir düzen içerisinde tüketilir. Ana öğünlerde alınan besinlerin sindirilmesini kolaylaştırmak için, ara öğün olmadığından dolayı iki ana öğün arasındaki dengeyi sağlamak için sağlıklı içeceklere ihtiyaç vardır. Karatay diyetinde bu amaçlar için şu içecekler tüketilir:

Ev yoğurdu ve köy yoğurdu gibi fabrikasyondan geçmemiş malzemeler ile hazırlanan ayran. Öğünlerin neredeyse tamamına serpiştirilebilir. Ayrıca mayalı bir içecek olmasından dolayı vücudun sağlığına, bağırsak fonksiyonlarına ve mideye oldukça faydalıdır.
Karatay diyetinde bitkisel çayların yeri büyüktür. Şekersiz olarak birçok bitkisel çay tüketilebilir. Ada çayı, yeşil çay, siyah çay, kekik çayı, çam çayı gibi birçok türde karışım hazırlanabilir. Tüketilen çayların fabrikasyondan geçmemiş yapraklar ile hazırlanması faydalı olacaktır. Ayrıca tüketim esnasında kesinlikle şeker kullanılmamalıdır. Günde iki ya da üç defa doğal bal eklenebilir.
Eğer tansiyon hastalığınız yoksa veya tuz ile problem yaşamıyorsanız günde bir adet doğal maden suyu tüketebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta yapay olarak üretilen sodaların değil; yeraltından mineralleriyle birlikte çıkan doğal maden sularının tüketilmesidir.
Kafein ile ilgili bir sıkıntınız yoksa, kafein alımı çarpıntı yapmıyorsa günde bir fincan kadar Türk kahvesi içebilirsiniz. Ayrıca Türk kahvesi tercih etmiyorsanız filtre kahve tüketimi de olumludur. Kahvenin demlendiği çekirdeklerin fabrikasyon olmaması gereklidir. Mümkünse evde kendiniz öğütünüz. Kahve tüketimi bağırsak fonksiyonlarının düzene girmesinde büyük bir yardımcıdır.
Ayrıca sıcak suya katılan limon, nane, kekik gibi taze tatlar ile hazırlanmış; içerisine bal eklenmiş karışımlarda günde bir bardak olacak şekilde tüketilebilir.
Tüm bu içeceklerin dışında günde iki litre kadar suyun tüketilmesi gerekir. Eğer su tüketmeye alışkınsanız miktarı üç litreye kadar çıkarabilirsiniz.

Karatay Diyeti Alışveriş Listesi

Vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu enerji miktarı eğer ekstra bir faktör yok ise beslenme alışkanlıklarını belirler. Daha doğrusu günlük alınacak kalori miktarını belirler. Vücut aldığı besinler ile ürettiği enerjinin ve tükettiği enerjinin dengede olmasını ister. Sadece ekstra bazı genetik faktörlere göre ufak yağ birikimleri ile karşılaşılabilir.

Vücudun enerji düzeyinden ve enerji ihtiyacından sorumlu olan hormon leptindir. Leptin hormonu oldukça özel bir hormon olmasının yanı sıra diyetler ile müdahale edilebilecek şekilde gelişim göstermektedir. Karatay diyeti kilo verdirme ve sağlıklı yaşama yöntemi olarak bu hormona müdahale etmeyi seçmektedir. Bu sayede vücudun yağ birikimi yaptığı geleneksel alanlarda yağ yakımı hızlanırken karaciğer yağlanmasının da önüne kolayca geçilebilmektedir.

Karatay diyetini üç öğün ve arasına serpiştirilmiş iki öğün şeklinde düşünebiliriz. Tüm ana ve ara öğünlerde tüketilecek besinlerin doğal olması gerekmektedir. Canan Karatay, kısa vadede olmasa da uzun vadede hazır yiyeceklerin bünyeye çok büyük zararlar verdiğini düşünmektedir. Kahvaltıyı günün en önemli öğünü olarak konumlandırmaktadır. Vücudun enerji seviyesinin kontrol edilebilmesi için kahvaltının uzun tutulmasını ve organik olmasını tavsiye etmektedir. Kahvaltıda organik yumurta, kaliteli zeytin, köy peyniri, bitki çayları ve kuruyemiş tüketilmesini tavsiye etmektedir. Ayrıca potasyum açısından zengin bir meyvenin de kahvaltıda yarım adet tüketilebileceğini söylemektedir. Yani Karatay diyeti için alışveriş yaparken bu ürünlerin alınması gerekmektedir.

Öğlen yemeğinin genelde et içerikli olmasını savunmaktadır. Sakatat tüketimi yapılabilir. Orta yağlı veya yağsız yerlerinden kuş başı et ile hazırlanmış; mevsim sebzeleri ile zenginleştirilmiş öğünler oluşturulmalıdır. Tuz tüketimine tamamen karşıdır. Bu sebepten ötürü hazırlanan yemeğin yanında mutlaka tuzsuz ayran içilmelidir. Ayranın yapıldığı yoğurdun pastörize fabrika üretimi yoğurt değil, köy yoğurdu olmasını söylemektedir. Yani Karatay diyeti için alışveriş yaparken bu gibi malzemelerin de alınması gerekmektedir.

Karatay diyetinde en önemli öğünlerden biri de akşamdır. Gün içerisinde yoğun beslenildiği için akşam hafif bir şeyler yemek daha mantıklı olacaktır. Bu sebepten ötürü genelde sebze yemeği veya sebzeli balık yemeği; ızgara veya buğulama şeklinde balık yemeği önermektedir. Ayrıca mevsim sebzeleri ile hazırlanmış salatalarda akşam yemeklerinde tüketilmelidir. Balık ve sebzelerin Karatay diyeti alışveriş listelerinde olması zorunluluktur. Akşam yemeğinin akşam yediden önce yenmesi ve sonrasında herhangi bir besin tüketimi yapılmaması Karatay diyetinin en net kurallarından bir tanesidir.

Ayrıca ara öğünlerde kurutulmuş meyveler, ufak bisküviler ve kuruyemiş tüketilmelidir. Yine mevsim meyveleri de ara öğünlerde tüketilebilir. Bunların da Karatay diyeti alışveriş listesinde olması faydalı olacaktır.

Canan Karatay’ın tüketilmesini önerdiği gıdaların bilindik marketlerde bulunması zordur. Özellikle organik yumurta, köy peyniri ve köy yoğurdu doğrudan doğruya büyük marketlerde bulunamaz. Bunların ve diğer katkısız maddelerin alınabileceği yerler köy pazarları ve doğrudan köydeki üreticidir. Bu sebepten ötürü Karatay diyeti yapacak olanların mutlaka köylere uğraması, buradaki insanlardan alışveriş yapması gereklidir.

Karatay Diyetinin Zararları Nelerdir ?

Karatay diyeti günün tamamını planlayan oldukça gelişmiş bir diyettir. Sağlıklı yaşamı ve sağlıklı beslenmeyi merkezine koyar. Genel olarak oldukça sağlıklı olduğu söylense ve uygulamada görülse dahi tam zıttı görüşü ifade eden uzmanlar da bulunmaktadır. Karatay diyetinin içeriğine yönelik olarak gelen bu eleştiriler genel olarak protein ağırlıklı beslenmenin vücudun dengesini bozduğuna yöneliktir.

Bilindiği üzere karbonhidrattan ve sebzeden yoğun olarak kaçınılan protein diyetlerinin sonucunda et ve hayvansal ürün tüketimi artmaktadır. Vücudun kansere yakalanmasının önündeki engellerin başında sebzelerden ve tarımsal ürünlerden alınan antioksidanlar gelir. Hayvansal ürünlerde antioksidan eksikliği bulunmaktadır. Karatay diyeti gibi protein diyetlerinin en büyük sorunu da tam olarak budur. Yani vücut, kendisini hastalıklara karşı dirençli hale getirecek antioksidanlardan, minerallerden ve vitaminlerden uzak kalmaktadır.

Canan Karatay diyetini savunan uzmanlar ise bu tür sorunların diyet programlarına eklenen sebzelerle çözülebileceğini söylemektedir. Et yoğunluklu bir tüketimin önüne geçerek sebze ile dengelemeyi; gerektiği yerde de takviye ilaçlar tüketmeyi önermektedirler. Sonuç olarak, Karatay diyetinin uzun vadede sonuçları olumlu gibi görünse de kanser riskini artmasından dolayı bazı sorunların olduğunu söyleyebiliriz. Bu amaçla yapılan araştırmalarda bilimsel bir sonuç bulunamasa dahi doğrudan kliniklerden alınan verilere göre protein ağırlıklı diyetleri uzun süre uygulayanların böbrek sorunlarına, karaciğer sorunlarına, safra kesesi sorunlarına ve kansere yakalanma ihtimalleri yüksektir. Bu açıdan değerlendirdiğimizde uygulanan diyetlere günlük sebze kotaları uygulanması faydalı olacaktır. Yani gün içerisinde bir öğünün sebzelere veya sebze yemeklerine ayrılması, başta Karatay diyeti olmak üzere protein tüketimini öne çıkaran tüm diyetlerin zararlarını ortadan kaldıracaktır.

Örnek Karatay Diyeti Listesi

Sabah

Haşlanmış yumurta +beyaz peynir (serbest dolaşan tavuk yumurtası ) tereyağlı omlet şeklinde yapılabilir
Öğle

1 avuç kuru yemiş (çok acıkırsanız)
Akşam

Balık +yeşil salata (zeytinyağlı limonlu )
NOT:

Akşam 19.00-20.00’den sonra meyve dahil hiçbir şey yenilmeyecek.
Bol su limon eklenerek içilecek.
Yatmadan önce 30 -40 dk yürüyüş yapılacak.
İki öğün beslenmeyi ara öğünleri reddeden Karatay diyeti metabolizma hızımızın düşmesine vücudun halsiz yorgun bitkin kalmasına neden olur. Uzun süreli açlık sonrası ağza alınan her lokma yağ olarak depo edilecek ve vücut korunma dönemine geçecek metabolizmayı yavaş çalıştıracaktır. Her şeyin azı zarar olduğu gibi fazlası da zarardır. Yumurtanın kırmızı etin veya yağlı beyaz etlerin sakatatların kolesterol ve karaciğer yağlanmasını tetiklediği bilinmektedir. Bu nedenle ölçülü ve sınırlı yemekte Karatay diyetinde olduğu gibi sınırsız tüketmemekte fayda vardır. Karatay diyeti lahmacunu ve pideyi tereyağı ile yenebileceğini söylerken ekmeğe şeker ve zehir ibarelerini kullanarak kendiyle de çelişmektedir.

Kolesterolü olan bir kişinin kahvaltıda 15-20 zeytin, 2 yumurta yemesi kolesterolünü olumsuz etkileyebilecektir, aynı zamanda vücudumuza giren yağ miktarını arttırdığı için yarardan çok zarar verebilecektir. Açlık ile kilo verimini amaçlayan organların yorulmasına sebep olan bol miktarda et tavuk balık zeytinyağı, tereyağı, sakatat gibi besinlerin kullanımını öneren diyet oldukça sağlıksız ve bilimsel kaynaklara dayalı olmayan bir yöntem olduğu düşünülmektedir.. Az az sık sık beslenerek yağ ve protein oranı dengeli olan karbonhidratın %55-60 oranında olduğu diyetleri uygulamanızı öneriyorum.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


Hemen Şimdi Destek Alın

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın