Haşlanmış Yumurta

Bu yazımızda yumurta nasıl haşlanır ve haşlanmış yumurta tüketiminin faydalarını anlatacağım

Yumurta Nasıl Haşlanır?

Anne sütünden sonra en yüksek protein içeren en besleyici gıdalardan biri olan yumurta diyet yapanlar için de beslenme listesinde en başta yer alan gıdalardan biridir. Bunun nedeni ise yumurtanın kişiyi tok tutarak kilo vermesine yardımcı olan gıdalardan biri olmasıdır.

Diyet yapanların beslenme listelerinde yumurtanın çok çeşitli formatlarda yer aldığı farklı öğünlerde yer aldığı bilinmektedir. Ancak en çok tok tutanın haşlanmış yumurta olduğu bilinmektedir. Yumurtayı farklı şekillerde damak zevkinize uygun olarak haşlayarak ve çeşitli baharatlarla zenginleştirerek öğünlerinizi daha keyifli hale getirmek mümkündür.

Cıvık Yumurtayı Seviyorsanız

Haşlanma süresi en kısa olanıdır. Kaynamış suyun içine attıktan sonra yumurtanızı sadece 2 dakika haşlayıp çıkarmanız gerekmektedir. Süre sona erdikten sonra bir kaşıkla sudan alacağınız yumurtanızı soğuk suda biraz soğuttuktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Unutmayın, haşlanma süresi kısa olduğu için bu cıvık yumurtalar pişirme ile besin değerini en az kaybedenlerdir.

Rafadan Yumurtayı Tercih Ediyorsanız

Haşlanma süresi, kaynamış suyun içine yumurtayı koyduktan sonra toplam 3 dakikadır. Beyazı pişmiş sarısı ise akışkan bir haldedir. Süre tamamlandıktan sonra soğuk sudan geçirerek pişirmeyi sonlandırmayı unutmamanız gerekmektedir.

Kayısı Kıvamı

Kayısı kıvamında yumurtanın beyazı iyi pişmiştir, sarısı ise akmayacak kadar katı, ancak katı yumurtadan da biraz daha yumuşaktır. Kaynayan suyun içinde yumurtanızı 4-4,5 dakika kadar haşlamanız yeterlidir. Süre tamamlandıktan sonra soğuk suyun altına tutup biraz soğutup tüketebilirsiniz.

Katı Yumurta

Katı yumurtanın hem beyazı hem de sarısı iyi pişmiş olmalıdır. Bunun için kaynayan suyun içinde 5-5,5 dakika kadar haşlanması gereklidir. Diyet yapanlar tarafından en çok tercih edilen çeşit katı yumurtadır çünkü diğer pişirme şekilleri ile kıyaslandığında katı yumurtanın tok tutma süresi uzundur.

Haşlanmış Yumurta Kaç Dakikada Olur?

Çoğu zaman yumurtanın kıvamını tutturmak zor olmaktadır. Protein deposu, besleyici ve tok tutucu özelliği olan yumurtanın cıvık, rafadan, kayısı ve katı olmak üzere çeşitli haşlama yöntemleri vardır. Dikkat ve farklı zaman gerektiren haşlanmış yumurta yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Yumurta Haşlama Şekilleri

Cıvık Yumurta

Cıvık yumurtayı seven pek çok kişi vardır. Ekmek bandıra bandıra yemek isterler. Beyazı yumuşak sarısı ise akışkan bir kıvamda olur. Bunun için kaynayan suya konulan yumurtaları iki dakika kaynatmak gerekir. İki dakika sonra ocaktan alınan Yumurtanın cıvık olduğunu göreceksiniz.

Rafadan Yumurta

Beyazı tam pişmiş, sarısı ise akışkan olan pişirme şekline rafadan denilir. Su kaynadıktan sonra 3 dakika daha pişirin ve sudan çıkarıp yumurtayı soğuk suya tutun. Çıkardığınızda yumurtanın rafadan olduğunu göreceksiniz.

Kayısı Yumurta

Kayısı yumurta beyazı iyice pişmiş ve sarısı akmayacak şekilde olan kıvamındadır. Su kaynadıktan sonra 4 – 4,5 dakika kaynar suda haşlamak gerekir. Yumurta soyulduğunda kayısı kıvamında olacaktır.

Katı Yumurta

Katı yumurta hazırlamak için 5-6 dakika kaynatmak gerekir. Bu yöntem ile yumurta beyazı ve sarısı katı olacaktır. Tam pişmiş hale gelir. Kaynayan suya konulan yumurta 5-6 dakika tutulur. Çıkartılan ve soğuk suyun altına tutulan katı haşlanmış yumurta hazırdır.

Çok Katı Yumurta

Cezveye konulan yumurta su kaynadıktan sonra 7 ile 12 dakika arasında pişirildikten sonra çıkartılıp soğuk suyun altına tutulur. Çıkarttığınız zaman daha da katı bir yumurta elde etmiş olacaksınız.

Haşlanmış Yumurta Neye İyi Gelir?

Her haliyle yumurta sağlık için oldukça faydalı bir besindir. Özellikle kahvaltıda birçok çeşidi ile karşımıza çıkmaktadır. Ancak pratik ve kalorisinin düşük olmasından dolayı haşlanmış yumurta tüketimi özellikle tercih edilen bir yumurta çeşididir. Genel olarak yumurtanın faydaları ise şu şekildedir;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Kas ve kemik gelişimi için protein bakımından oldukça önemlidir.
 • Aminoasit ve vitaminler sayesinde beslenme konusunda vücuda yardımcı olur.
 • Göz sağlığı için yararlı bir besindir.
 • İyi huylu kolesterol yükseltme özelliğine sahiptir.
 • Hafıza problemleri ile savaşır.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Vücudun demir seviyesini yükseltir.
 • Beyin sağlığı için de oldukça faydalı olan bir besindir.

Haşlanmış Yumurta Ne İşe Yarar?

Yumurta kalori oranı yüksek besinlerden biridir. 100 gram yumurta 150 kalori içermektedir. Genellikle yumurtanın besin değerleri ortalaması ise protein 12.9, yağ 11.2, A vitamini, demir, kalsiyum, kolesterol gibi vitamin ve mineralleri barındırılmamaktadır. Bu nedenle yumurtanın fazla tüketiminin zararlı olabileceği bilinmelidir. Ancak kararında tüketildiği zaman insan sağlığına oldukça faydalı bir besindir.

Haşlanmış Yumurta Kilo Aldırır Mı?

Haşlanmış yumurtanın insan vücuduna sayısız faydası bulunmaktadır. Haşlanmış yumurta kas ve kemik gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca haşlanmış yumurta vücutta meydana gelen iltihapların atılmasını da sağlamaktadır. Vücuttaki demir oranını arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bir protein deposu olan haşlanmış yumurta sporcuların diyet listelerinde de baş sıralarda yer almaktadır.

Haşlanmış Yumurtanın Kalorisi Nedir?

Boyutuna göre değişmekle birlikte bir haşlanmış yumurta ortalama 75-80 kalori kadardır. Çok fazla tüketildiği takdirde vücuda gereğinden fazla yağ alımı yapmış olursunuz. Günde 3 ya da daha fazla yumurta yemek fazlaca bir kalori alımına sebep olur. Yani buna bağlı olarak kilo alımı gerçekleşir. Ancak özellikle protein deposu olduğundan sporcular kas gelişimleri için fazlaca haşlanmış yumurta yerler. Bu anlamda normal yeteri kadar tüketilmesi önemlidir.

Sizlerde haşlanmış yumurtayı ne kadar tüketmeliyim diye kendinize soruyorsanız detaylı bilgi almak için www.tugbayaprak.com web adresini ziyaret edebilirsiniz. Kısaca beslenme alışkanlıklarınızı oluşturmakta ve besinleri ne oranda vücudunuza almanız konusunda bir diyetisyene başvurmalısınız.

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurta hayatımızda büyük bir yere sahiptir. Günlük tüketmeyi severiz ve özellikle çocuklarında tüketmesi çok önemlidir. Sağlık için önemli besinlerden olmaktadır. Peki, haşlanmış yumurtanın faydaları neleri kapsamaktadır?

 • Bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.
 • Kas ve kemik gelişimimizde büyük ölçüde bir etkisi bulunmaktadır.
 • Yüksek oranda protein içermekle kaslara oldukça fayda sağlamaktadır.
 • İçeriğinde bulunmakta olan amino asit ile vitaminler dahilinde vücudumuzu beslemektedir.
 • Göz sağlığımız içinde oldukça yararlı olmasının yanında göz bozukluğu yaşayanlara da fayda sağlamaktadır.
 • Kalp sağlığımızı da korumaktadır.
 • Hafıza açısından da oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Beyin sağlığımız doğrultusunda da oldukça faydalı olmaktadır.
 • Vücudumuzun demir oranını arttırmaktadır.

Haşlanmış yumurtanın faydaları göz önünde bulundurulmalı ve tüketimi ona göre sağlamakta sağlık açısından oldukça önem arz etmektedir.

Yumurtanın Zararları Nelerdir?

Oldukça yararlı ve sağlıklı bir besin olmasına rağmen yumurtanın da bazı zararları bulunmaktadır. Bu durum genellikle gerektiğinden fazla tüketim sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunlar;

 • Bir yumurta içerisinde 75 kalori bulunmaktadır. Gün içinde 3 adet yumurtayı tüketmek olması gerekenden fazla kalori almamız anlamına gelmektedir. Bu durumda kilo almamıza sebebiyet vermektedir.
 • Olduğundan fazla yumurta tüketimi yağ oranını arttırmaktadır. Yağ oranının artması da kalp hastalığı riskini oldukça arttırmaktadır.
 • Yumurtayı yüksek kolesterol durumunda olan birisi yerse kolesterol daha fazla artış göstermektedir. Bu durumda kalp hastalıklarının riskini fazlaca arttırmaktadır.
 • Çok fazla tüketim diyabet riskini de çoğaltmaktadır.

Çok Fazla Derecede Haşlanmış Yumurta Yemek Zararlı mıdır?

Ünlü Uzman Canan Karatay’ın bizlere bildirdiğine göre yumurta olduğundan fazla pişirilmemelidir. Eğer ki yumurtayı çok fazla pişirir veyahut haşlarsak faydası kaybolmaktadır.

Bu doğrultuda da sağlığa zarar veren bir duruma gelmektedir. Bir yumurta eğer çok fazla pişirilmekten etrafında yeşillenme veyahut grileşme gözlemlendiyse o yumurta zararlı bir durumda olmaktadır. Yememekte fayda vardır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın