Muzun Faydaları – Kilo Verdirir Mi

Sürekli muz tüketiyoruz ancak Muzun Faydaları nelerdir, biliyor musunuz? Muz, inanılmaz derecede sağlıklı olmakla beraber metabolik ve besin açısından bir çok niteliğe sahiptir.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz, dünya çapında en popüler meyvelerden biridir. Sağlık üzerinde koruyucu bir etkisi olabilecek temel besinleri içerirler.

Kalp sağlığı
Muzlar kalbiniz için faydalı besinlerdir. Muz, kalbinizin atmasını sağlamak için gerekli olan bir mineral elektrolit olan potasyum ile doludur. Muzun yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği, kardiyovasküler sisteminizi yüksek tansiyona karşı korumaya yardımcı olabilir.

Depresyon ve ruh hali
Muz, depresyonun üstesinden gelmede yardımcı olabilir. İçerdiği yüksek miktardaki triptofan sayesinde vücudun mutluluk seviyesini yükselten beyin nörotransmitteri olan serotoninin salgılanmasına yardımcı olur. Ayrıca, B6 vitamini iyi uyumanıza yardımcı olabilir ve magnezyum kasları gevşetmeye yardımcı olur. Ek olarak, muzdaki triptofanın uyku indükleyici özelliği vardır.

Sindirim ve kilo verme
Muz lif bakımından zengindir, bu da sindirim siteminizi düzenli tutmanıza yardımcı olabilir. Bir muz günlük lif ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu sağlayabilir. B6 vitamini Tip 2 diyabetten korunmaya ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Genel olarak, muzlar kilo vermek için ideal meyvelerdir çünkü tatlı tadı vardır ve yenildiğinde tok hissettirirler. Bu da sürekli yeme isteğini engellemeye yardımcı olur.

Sağlıklı görme duyusu
Havuç gözlerinizin daha iyi görmesi için tüketmemiz gereken en meşhur yiyecek olabilir ancak muzun da faydası oldukça yüksektir. Meyveler gözlerinizi ve normal görüşü korumak, gece görüşü iyileştirmek için gerekli olan küçük ama önemli miktarda A vitamini içerir. A vitamini göz çevresindeki zarları koruyan ve proteinlerde kornealarınıza ışık getiren bir element olan bileşikler içerir. Diğer meyveler gibi, muzlar da bulunan yüksek miktardaki A vitamini göz sağlığı açısından yardımcı olabilir.

Kemikler
Muzlar kalsiyum içermezler, ancak yine de kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olurlar. Muzlar bol miktarda fruktooligosakkarit içerir. Bunlar sindirim dostu probiyotikleri teşvik eden ve vücudun kalsiyum emilimini artıran sindirimsiz karbonhidratlardır.

Kanser
Muz, yüksek antioksidan fenolik bileşik seviyeleri nedeniyle böbrek kanserini önlemede yardımcı olabilir.

Muz Nasıl Tüketilmelidir?

Besleyici, lezzetli ve çok faydalıdırlar. Muzlar inanılmaz derecede sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda en uygun atıştırmalık yiyeceklerden de biridir. Muz, yoğurt, tahıl ve smoothie’lere birlikte tüketilebilir. Hatta pasta yaparken şeker yerine kullanılabilir.

Ayrıca, muzlar, kalın koruyucu kabukları nedeniyle nadiren böcek ilacı veya koruyucu içerir. Bu özelliği sayesinde manav ve marketlerden alacağınız muzları direk tüketebilirsiniz.

Beslenmenizi, her yiyecekte olduğu gibi muzun da ne zaman, kaç adet tüketmeniz gerektiğini düşünerek planlamanızda fayda var. Birçok gereksiz atıştırmalık yemek yerine, sağlıklı bir seçenek olabilirler.

Muz Kilo Verdirir Mi?

Muz, iyi derecede tok tutarlar ve kolayca sindirilebilirler. Muz, yüksek lif içeriği ve düşük kalorileri nedeniyle özellikle spor yapanlar ve sağlıklı yaşam bilincine sahip insanlar tarafından tercih edilir. Aynı zamanda iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Muzlar, egzersiz sırasında hareketlerinizi tamamlamaya yardımcı olmak için gereken enerjiyi verir. Bu yüzden muz, en azından kilo verme ve zindelik söz konusu olduğunda iyi bir yardımcı besindir. Gün içerisinde gerekli enerjiyi sağlamak için muzları sık sık kahvaltılarınıza ekleyebilirsiniz.

Her yiyeceğin olduğu gibi muzun da kalorisi vardır. Tek bir muz yemek sağlıklı bir atıştırmalık olabilir, ancak normal günlük beslenmenize üç büyük muz eklerseniz, 350’den fazla ekstra kalori almış olursunuz.

Muzun Kalori Değerleri

Muzlar, asıl olarak olgunlaşmış muzlarda, olgunlaşmamış muzlarda ve şekerlerde ise nişasta olarak ortaya çıkan zengin bir karbonhidrat kaynağıdır. Muz meyvesinin karbonhidrat bileşimi olgunlaşma sırasında büyük ölçüde değişir. Olgunlaşmamış muzların ana bileşeni nişastadır. Yeşil muzlar kuru ağırlıkta ölçülen %80’e kadar nişasta içerir. Olgunlaşma sırasında nişasta şekere dönüştürülür ve muz tamamen olgunlaştığında nişasta değeri %1’den az olur. Olgun muzlarda en yaygın şeker türleri sükroz, fruktoz ve glikozdur. Olgunlaşmış muzlarda, toplam şeker içeriği taze ağırlığın %16’sından fazlasına ulaşabilir.

Muzların olgunluklarına bağlı olarak nispeten düşük glisemik indeksi (GI) 42-58’dir. GI, gıdalardaki karbonhidratların kan dolaşımınıza ne kadar hızlı girip kan şekerini yükselttiğinin bir ölçüsüdür.

1 orta boy muz (100 gram) için değerler:

  • Kalori: 89
  • Su:% 75
  • Protein: 1.1 gram
  • Karbonhidrat: 22.8 gram
  • Şeker: 12.2 gram
  • Lif: 2.6 gram
  • Yağ: 0,3 gram

Muz İçerisindeki Vitaminler

Muz, özellikle potasyum, B6 vitamini ve C vitamini olmak üzere birçok vitamin ve mineral için iyi bir kaynaktır. Potasyum açısından yüksek bir beslenme kaynağı olan muz, yüksek seviyelerde kan basıncını düşürebilir ve kalp sağlığı için yararlıdır.

Muz, B6 vitamini bakımından yüksektir. Bir orta boy muz, günlük Alınması gereken B6 değerinin %33’nü karşılayabilir.

Muzun faydaları ile diyetinizi birleştirdiğinizde başarılı sonuçlar almanız mümkündür.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın