Su İçmenin Faydaları

Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Çok Su İçmek Zararlı Mıdır? Günlük Su Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır? Merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

  • Su içmenin faydaları arasında kalp ve damar fonksiyonlarını korumak yer alır.
  • Su besin maddelerini hücrelere taşır ve hücredeki atıkları da alır.
  • Eklem ve organları kayganlaştırır.
  • Su aynı zamanda organların düzenli çalışmasında etkilidir. Gerekli olan kan dolaşımına zemin hazırlar. Solunum, sindirim, üreme ve sinir sistemini iyi çalıştırır. Aynı zamanda da korur.
  • Su içmek kabızlığa da iyi gelir. Sindirim sistemini dengeler.
  • Su zihin gücünüzü de korumada etkilidir. Vücutta sadece % 2 ya da daha fazla bir su kaybı olduğu zaman idrak zorluğu çekmeye başlarsınız. Su alınmadığı zaman konsantrasyon eksikliği ve reflekslerde ağırlaşma yaşanır. Hafıza problemleri ve uykusuzluk durumu meydana gelir.

  • Baş ağrınız var ise bunu su içerek azaltabilirsiniz. Su içmenin faydaları arasında yer alan baş ağrısını giderme özellikle migren hastaları için önem taşıyan bir konudur.
  • Su özellikle böbrek sağlığı için çok önemli bir konudur. Böbrek hastalığının birçoğu yetersiz sudan kaynaklıdır. Daha sağlıklı böbrekleriniz olsun istiyorsanız eğer bol bol su için.
  • Su içmek cilde de iyi gelen bir durumdur. Cilt bakımına önem verenler su içme oranlarını arttırmalılar. Ciltte meydana gelen kuruluk ve tahriş olma gibi bir durum su içerek giderilebilir. Üstelik daha canlı ve parlak cilde kavuşmuş olursunuz.
  • Su içmenin faydaları arasında kilo vermek de yer alır. Kilo vermek istiyorsanız bol bol su için.

Su İçmek Cildi Güzelleştirir Mi?

Su içmenin faydaları arasında birçok şey vardır. Ancak kadınlar için öne çıkan bir faydası ise cilde iyi gelmesidir. Özellikle kış aylarında cildimiz aşırı şekilde kurur ve neme ihtiyaç duyulur. Burada nem oranı su ile karşılanabilir. Alınan su miktarı ile doğru orantılı olacak şekilde yüzünüzdeki nem oranı da sağlanmış olur. Yaz aylarında ise çok aşırı terleme sorunu ile karşılaşırız. Terleme sonucunda vücutta bulunan su ve nem kaybı cilde de etki eder. bunun için yaz aylarında da oldukça fazla su tüketmek sağlık açısından önemlidir.

Eğer daha canlı ve parlak bir cildiniz olsun istiyorsanız bunu bol bol su içerek de karşılayabilirsiniz. Su içmenin faydaları arasında peeling görevi görme de yer alır. Ciltte meydana gelen zararlı toksinler su yolu ile ciltten atılır ve böylece cilt ferahlamış olur. Cildinizdeki gözenekler de bol su tüketimi ile açılabilir. Böylece tıkanmış gözeneklerde oluşan mikroplar da su yolu ile ciltten atılmış olur.

Cildinizde bulunan hücrelerin canlanması da yine su ile mümkündür. Bol bol su tüketerek cildinizde bulunan hücreleri yenileyebilir ve onarabilirsiniz. Bu sayede cildinizde bulunan ölü hücrelerden de kurtulmuş olursunuz. Cildiniz su ile erken yaşlanmaya karşı da savaş açmış olur. Su içmenin faydaları arasında cilt için daha birçok etki bulunur. Sizler de bol su içmeye özen gösterin.

Günlük Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Su içmek vücut sağlığı açısından başlı başına önem taşıyan bir konudur. Bu yüzden içilen su miktarı da önem taşır. Burada sağlıklı bir erkeğin vücut ağırlığının % 60’ı ve kadının da vücut ağırlığının % 50’si sudan oluşur. Bu da suyun vücut sağlığı için ne kadar önemli olduğunu bize gösterir. Yetişkin bir insan günde en az 8 ya da 10 bardak su içmelidir. Bir insanın günlük aktivitesine bağlı olarak bu oran değişebilir.Eğer spor aktivitesi yapıyorsanız bu oran denilen rakamların üzerine çıkabilir. Ancak şu unutulmamalı ki fazla su tüketimi vücut sağlığı için riskli bir durumdur. Yetişkin bir birey günde 1,5 litresi idrar yolu ile 1 litresi ise terleme ya da eklem hareketleri ile olmak üzere toplam 2,5 litre su içmesi önerilir. Kaybedilen sıvının yüzde 20’si yediklerimizden karşılanır.

Kalan 2 litreyi ise su içerek yerine koyarız. Su içmek vücut sağlığı açısından işte bu yüzden önem taşır. Günlük yapılan aktiviteye bağlı olarak su tüketimimizi de ona göre arttırmalıyız. Aksi takdirde vücut sağlığı açısından riskli bir durum ile de karşılaşabiliriz. Su ihtiyacı diğer sıvılardan karşılanmaz. Yani bir kahve ve çay içerek bunu karşılayamazsınız. Su içmek başlı başına kendi içinde önem taşıyan bir konudur. Yani diğer sıvılardan ayrı olarak su tüketerek vücut sıvınızı dengeleyin.

Çok Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Su içmek önemlidir. Fakat bunu fazla yapmak vücut açısından da riskli bir durumdur. Su içerken vücudunuz ne kadarını istiyorsa o kadar tüketin. Fazla tüketmek için çaba sarf etmeyin. Günlük olarak su tüketimi yaş, kilo ve cinsiyete göre farklılık gösterir. Bunu göz önünde bulundurarak su tüketimin yapın. Şu bilinmeli ki suyun azıda fazlasıda zarardır. Vücut sağlığı için su dengesi korunmalıdır.

Çok su içmenin zararları arasında su zehirlenmesi de yer alır. Çok fazla suyun kısa bir sürede tüketilmesi su zehirlenmesini doğurur. Böbrek burada suyu boşaltma konusunda gerekli işlevi gösteremez ve vücut su zehirlenmesi yaşar. Bu zehirlenme fark edilmeyebilir. Ancak belirtileri arasında kafa karışıklığı, mide bulantısı, psikotik belirtiler ve kusma gibi nedenler yer alır. Su zehirlenmesi ölüme kadar gidebilen bir etkiye de sahiptir. Su içmek konusunda bunları göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Ayrıca su zehirlenmesi ile gelişen bir durum olan hiponatremi ile de karşılaşabilirsiniz. Hiponatremi durumu, kanınızda bulunan sodyumun anormal seviyede düşük olması demektir. Su zehirlenmesi, vücudunuzdaki sodyumun seyrelmesine neden olarak sizi riske sokabilir. Bunun sonucunda hücrelerde şişme meydana gelir ve sonuç olarak bu durum komaya kadar gidebilir. Böylece vücudunuzda anormal şeyler oluşur. Su içmek konusunda bunlara dikkat ederek su tüketiminizi gerçekleştirin aksi takdirde sağlığınız tehlikeye girebilir.

Diğer zayıflama yöntemlerini incelemek için tıklayınız.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın