Yeşil Mercimeğin Faydaları

Yeşil Mercimeğin Faydaları - Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Yeşil Mercimeğin Faydaları

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir? Yeşil Mercimek Kilo Verdirir Mi? Bağırsak Çalıştırır Mı? Merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

 • Polifenollerle doludur.

Polifenoller, vücuttaki zararlı maddelere karşı savaşan aktif bileşiklerdir. Ultraviyole ışınlar, radyason, kalp hastalığı ve kanser gibi zararlı her şey için gereklidirler. Mercimek, polifenol alımının harika bir yoludur. Polifenoller ayrıca baklagillerde, yeşil bezelye ve nohutta bulunur. Bu son derece faydalı bileşikler, kardiyovasküler sağlık ve diyabet önleme de dahil olmak üzere uzun süreli sağlıklı yaşam sağlamaları yeşil mercimeğin faydaları arasındadır.

 • İyi bir demir kaynağıdır

Bir fincan mercimek, 6 miligram demir içerir bu da vücudun günlük demir ihtiyacının %30’unu karşılar. Demir, kan damarlarında oksijen taşınmasını düzenler ve bu yüzden çok önemlidir. Yeterince demir alınmaz, kan akışı yavaşlar.

 • Yüksek miktarda folat içerir

Yeşil mercimek, kırmızı kan hücresi oluşumunu ve sinir fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olan bir B vitamini olan harika bir folat kaynağıdır. Yarım fincan yeşil mercimek, 180 mikrogram folat içerir. Yeşil mercimeğin iyi bir folik asit kaynağı olduğu, özellikle hamile kadınlar veya yakın gelecekte hamile kalmayı düşünen kadınlar için bir folat formu olduğu kanıtlanmıştır. Folik asit bebeklerde nöral tüp (bebek beyinlerinde ve omuriliklerinde ortaya çıkan bozukluklar) kusurlarını önlemeye yardımcı olur.

 • Yüksek miktarda magnezyuma sahiptir

Bir fincan yeşil mercimek, vücuttaki kan akışını ve oksijeni iyileştiren bir besin maddesi olan 71 mg magnezyum içerir. Düşük magnezyum seviyeleri uyuşukluk, karıncalanma veya grip benzeri semptomlar hissedilmesini sağlayabilir. Hatta kalp sağlığını riskini artırabilir.

Yeşil Mercimek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Kalbi Güçlendirir

Mercimek içindeki lif ve folat kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalar, yeşil mercimekteki liflerin, kötü kolesterolü azaltabileceğini ve iyi kolesterol seviyelerini yükseltebileceğini göstermiştir. Aynı zamanda yeşil mercimekteki bulunan lifler, sadece kalp hastalığı riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek riski olan bireylerde hastalığın ilerlemesini yavaşlatır.

Yeşil mercimeklerdeki folat ayrıca kalp krizi için başka bir risk faktörü olan homosistein oranını (bir çeşit amino asit) azaltır. Yeşil mercimekler ayrıca kan basıncını düzenler.

 • Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Yeşil mercimek tüketimi sindirimi ve şekerin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatır, böylece kan şekeri artışlarını önler. Yemeklerde kullanılan patates veya pirinci mercimek ile değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

Yeşil mercimekte bulunan lifler, kan şekeri düzeylerini sabit tutarak ruh hali değişimlerini ve enerji düşüşlerinin önüne geçer.

 • Kanserle Savaşır

Yeşil mercimeğin içindeki polifenoller kansere karşı koruma sağlar ve hatta kanser tedavisine yardımcı olur. Yapılan araştırmalar polifenollerin, meme ve kolon kanserleri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olması yeşil mercimeğin faydaları arasındadır.

 • Vücudun pH Seviyelerini Dengeler

Yeşil mercimeklerin alkali protein kaynaklarıdır. Bu yüzden vücuttaki pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olurlar. Yeşil mercimek, aşırı miktarda işlenmiş gıda ve şeker tüketimi sonucu ortaya çıkan asitliği dengeler. Yeşil mercimek, mide ve bağırsakta oluşan bu fazla asitle mücadele etmek için sağlıklı sindirim bakterilerinin oluşumunu hızlandırır.

Mercimek Besin Değerleri Nelerdir?

Yeşil mercimek, çeşitli ve faydalı besinleri almanın ucuz ve kolay yoludur. Mercimek B vitaminleri, magnezyum, çinko ve potasyum açısından oldukça zengindir.

Yeşil mercimeğin % 25’inden fazlası proteinden oluşur. Bu da yeşil mercimeği mükemmel bir et alternatifi haline getirir. Ayrıca vejetaryen beslenme tarzını benimsemiş insanlar için oldukça gerekli bir vitamin olan demir kaynağıdır.

Farklı mercimek türleri besin içeriğinde biraz farklılık gösterse de, bir fincan (198 gr) pişmiş mercimek:

 • Kalori: 230 kcal
 • Karbonhidrat: 39.9 gr
 • Protein: 17.9 gr
 • Yağ: 0,8 gr
 • Lif: 15.6 gr
 • Tiamin: Günlük ihtiyacın % 22’si 
 • Niasin: Günlük ihtiyacın % 10’u
 • B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın % 18’i
 • Folat: Günlük ihtiyacın % 90’ı
 • Pantotenik asit: Günlük ihtiyacın % 13’ü
 • Demir: Günlük ihtiyacın % 37’si
 • Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 18’i
 • Fosfor: Günlük ihtiyacın % 36’sı
 • Potasyum: Günlük ihtiyacın % 21’i
 • Çinko: Günlük ihtiyacın % 17’si
 • Bakır: Günlük ihtiyacın % 25’i
 • Manganez: Günlük ihtiyacın % 49’u 

Yeşil mercimek lif bakımından zengindir. Bu da düzenli bağırsak hareketlerini ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin oluşmasını destekler. Mercimek tüketmek dışkı ağırlığınızı artırabilir ve genel bağırsak fonksiyonunuzu iyileştirebilir.

Ayrıca yeşil mercimek, birçoğu kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara karşı koruyan fitokimyasal adı verilen çok çeşitli bitki bileşikleri içerir.

Sadece bir fincan mercimek yemek, yetişkinlerin günlük olarak ihtiyaç duyduğu 400 mikrogram folatın % 90’ını sağlar. Folat, metabolizmaya yardımcı olmak için kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ve DNA’da kullanılmak için gereklidir.

Yeşil Mercimek Kilo Verdirir Mi?

 • Yeşil mercimek, metabolizmayı hızlandıran ve vücudun yağ yakmasına yardımcı olan bir besin olan karmaşık karbonhidratlar açısından zengindir. Yeşil mercimek, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek mükemmel bir lif kaynağıdır. Ayrıca olağanüstü bir folat ve magnezyum kaynağıdır. Bir bardak yeşil mercimek şunları içerir:
  • 18 gr protein
  • 40 gr karbonhidrat
  • 1 gr yağ
  • 16 gr lif
  • 230 kalori

  Sağlıklı bir kilo için kalori alımına dikkat etmeniz gerekir. Bir fincan pişmiş mercimek 230 kalori içerir ve yararlı besinlerle doludur. Kilo vermeyi kolaylaştıran lif ve proteini sağlar. 

  İştahınızı kontrol etme konusunda bağırsaklarınız ve beyniniz arasında yakın bir ilişki vardır. Bağırsaklarınızdaki reseptörler, yiyeceklerden gelen glikoz gibi besinler bağırsak astarı tarafından emildiğinde iştahı artıran hormonlar serbest bırakılır. Yeşil mercimek gibi yüksek lifli gıdaların glikoz gibi besinlerin emilimini düzenler.

  Yeşil mercimeğin faydaları arasında tüketildikten sonra açlık hissini önlemek ve yapılan diyet programını bozabilecek aşırı beslenmenin önüne geçebilmesidir. 

  Kilo vermeye çalışıyorsanız mercimek mükemmel bir yemek seçimidir. Mercimek neredeyse hiç yağ içermediğinden ve lif bakımından zengin olduğundan, diyet yaparken gereksiz kalori alımını engeller. 

  Yeşil mercimekte bulunan lifler, kan şekeri seviyesini sabit tutmak için kan dolaşımına giren karbonhidratların hızını azaltır. Böylece baş dönmesi, ani acıkma hissi gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkmamış olur. Ayrıca, mercimeğin içindeki protein kilo verirken yağsız kas kütlesini korumanıza yardımcı olur.

Yeşil Mercimek Bağırsak Çalıştırır Mı?

Mercimek, hem çözünür hem de çözünmez tipte diyet lifi bakımından zengindir. Çözünmeyen lif, düzenli bağırsak hareketini teşvik eder ve kabızlığı engeller. Çözünmeyen lifler, bağırsaklarda su ile bağlanarak, sindirim sisteminin daha etkili boşaltılmasını sağlar. Yeşil mercimeğin faydaları arasında bağırsak düzenini sağlamak ve dışkının atılmasını daha kolay ve yumuşak hale getirmek vardır. Çözünmeyen lifler, kolon kanserini önlemeye yardımcı olur. Çözünür lif, kalp hastalığı riskini azaltır ve diyabetli insanlar için kan şekerini düzenler. Bu lifler sindirim sisteminde çözünerek kolesterole bağlanırlar ve emilimini azaltırlar.Erkeklerin her gün en az 30 ila 38 g lif tüketmesi gerektirir. Kadınların ise her gün en az 20 ila 25 g lif tüketmeleri gerekir. Bir fincan pişmiş mercimek 15 gramdan fazla diyet lifi sağlar.Lif bakımından zengin yiyecek tüketmek, hem çözünmez hem de çözünür liflerden yeterli miktarda almanızı sağlar. Mercimek, kuru fasulye, diğer baklagiller ve birçok sebze bu iki tür lifi oldukça yüksek miktarda içermektedir. 

Özellikle su tüketiminiz biraz düşükse, sadece mercimek ve diğer lif bakımından zengin yiyecekleri yemek bağırsaklarınızı çalıştırmak için yeterli olmayabilir. Sıvı olmadan lifler görevlerini tam anlamıyla yerine getiremezler. Çözünmeyen lifler, sindirim sisteminizde ilerlemesine yardımcı olmak için sıvıya ihtiyaç duyarlar. Yeterli sıvı tüketimi olmazsa, mercimeğin içindeki çözünmeyen lif, sindirim sürecini yavaşlatabilir ve geçici olarak kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle günlük su tüketim miktarınıza dikkat etmeniz gerekir.

Sağlık Rehberimiz için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by