Sağlık Rehberi

Yeşil Mercimeğin Faydaları – Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir? Yeşil Mercimek Kilo Verdirir Mi? Bağırsak Çalıştırır Mı? Merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Polifenollerle doludur.
Polifenoller, vücuttaki zararlı maddelere karşı savaşan aktif bileşiklerdir. Ultraviyole ışınlar, radyason, kalp hastalığı ve kanser gibi zararlı her şey için gereklidirler. Mercimek, polifenol alımının harika bir yoludur. Polifenoller ayrıca baklagillerde, yeşil bezelye ve nohutta bulunur. Bu son derece faydalı bileşikler, kardiyovasküler sağlık ve diyabet önleme de dahil olmak üzere uzun süreli sağlıklı yaşam sağlamaları yeşil mercimeğin faydaları arasındadır.

İyi bir demir kaynağıdır
Bir fincan mercimek, 6 miligram demir içerir bu da vücudun günlük demir ihtiyacının %30’unu karşılar. Demir, kan damarlarında oksijen taşınmasını düzenler ve bu yüzden çok önemlidir. Yeterince demir alınmaz, kan akışı yavaşlar.

Yüksek miktarda folat içerir

Yeşil mercimek, kırmızı kan hücresi oluşumunu ve sinir fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olan bir B vitamini olan harika bir folat kaynağıdır.

Yarım fincan yeşil mercimek, 180 mikrogram folat içerir. Yeşil mercimeğin iyi bir folik asit kaynağı olduğu, özellikle hamile kadınlar veya yakın gelecekte hamile kalmayı düşünen kadınlar için bir folat formu olduğu kanıtlanmıştır. Folik asit bebeklerde nöral tüp (bebek beyinlerinde ve omuriliklerinde ortaya çıkan bozukluklar) kusurlarını önlemeye yardımcı olur.

Yüksek miktarda magnezyuma sahiptir
Bir fincan yeşil mercimek, vücuttaki kan akışını ve oksijeni iyileştiren bir besin maddesi olan 71 mg magnezyum içerir. Düşük magnezyum seviyeleri uyuşukluk, karıncalanma veya grip benzeri semptomlar hissedilmesini sağlayabilir. Hatta kalp sağlığını riskini artırabilir.

Yeşil Mercimek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kalbi Güçlendirir
Mercimek içindeki lif ve folat kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalar, yeşil mercimekteki liflerin, kötü kolesterolü azaltabileceğini ve iyi kolesterol seviyelerini yükseltebileceğini göstermiştir. Aynı zamanda yeşil mercimekteki bulunan lifler, sadece kalp hastalığı riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek riski olan bireylerde hastalığın ilerlemesini yavaşlatır.

Yeşil mercimeklerdeki folat ayrıca kalp krizi için başka bir risk faktörü olan homosistein oranını (bir çeşit amino asit) azaltır. Yeşil mercimekler ayrıca kan basıncını düzenler.

Kan Şekeri Seviyesini Düzenler
Yeşil mercimek tüketimi sindirimi ve şekerin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatır, böylece kan şekeri artışlarını önler. Yemeklerde kullanılan patates veya pirinci mercimek ile değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

Yeşil mercimekte bulunan lifler, kan şekeri düzeylerini sabit tutarak ruh hali değişimlerini ve enerji düşüşlerinin önüne geçer.

Kanserle Savaşır
Yeşil mercimeğin içindeki polifenoller kansere karşı koruma sağlar ve hatta kanser tedavisine yardımcı olur. Yapılan araştırmalar polifenollerin, meme ve kolon kanserleri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olması yeşil mercimeğin faydaları arasındadır.

Vücudun pH Seviyelerini Dengeler
Yeşil mercimeklerin alkali protein kaynaklarıdır. Bu yüzden vücuttaki pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olurlar. Yeşil mercimek, aşırı miktarda işlenmiş gıda ve şeker tüketimi sonucu ortaya çıkan asitliği dengeler. Yeşil mercimek, mide ve bağırsakta oluşan bu fazla asitle mücadele etmek için sağlıklı sindirim bakterilerinin oluşumunu hızlandırır.

Yeşil mercimek lif bakımından zengindir.

Bu da düzenli bağırsak hareketlerini ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin oluşmasını destekler. Mercimek tüketmek dışkı ağırlığınızı artırabilir ve genel bağırsak fonksiyonunuzu iyileştirebilir.

Mercimek Besin Değerleri Nelerdir?

Yeşil mercimeğin % 25’inden fazlası proteinden oluşur. Bu da yeşil mercimeği mükemmel bir et alternatifi haline getirir. Ayrıca vejetaryen beslenme tarzını benimsemiş insanlar için oldukça gerekli bir vitamin olan demir kaynağıdır.

Farklı mercimek türleri besin içeriğinde biraz farklılık gösterse de, bir fincan (198 gr) pişmiş mercimek:

 • Kalori: 230 kcal
 • Karbonhidrat: 39.9 gr
 • Protein: 17.9 gr
 • Yağ: 0,8 gr
 • Lif: 15.6 gr
 • Tiamin: Günlük ihtiyacın % 22’si
 • Niasin: Günlük ihtiyacın % 10’u
 • B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın % 18’i
 • Folat: Günlük ihtiyacın % 90’ı
 • Pantotenik asit: Günlük ihtiyacın % 13’ü
 • Demir: Günlük ihtiyacın % 37’si
 • Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 18’i
 • Fosfor: Günlük ihtiyacın % 36’sı
 • Potasyum: Günlük ihtiyacın % 21’i
 • Çinko: Günlük ihtiyacın % 17’si
 • Bakır: Günlük ihtiyacın % 25’i
 • Manganez: Günlük ihtiyacın % 49’u

Sadece bir fincan mercimek yemek, yetişkinlerin günlük olarak ihtiyaç duyduğu 400 mikrogram folatın % 90’ını sağlar. Folat, metabolizmaya yardımcı olmak için kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ve DNA’da kullanılmak için gereklidir.

Yeşil Mercimek Kilo Verdirir Mi?

Bir fincan pişmiş mercimek 230 kalori içerir ve yararlı besinlerle doludur. Kilo vermeyi kolaylaştıran lif ve proteini sağlar. İştahınızı kontrol etme konusunda bağırsaklarınız ve beyniniz arasında yakın bir ilişki vardır. Bağırsaklarınızdaki reseptörler, yiyeceklerden gelen glikoz gibi besinler bağırsak astarı tarafından emildiğinde iştahı artıran hormonlar serbest bırakılır. Yeşil mercimek gibi yüksek lifli gıdaların glikoz gibi besinlerin emilimini düzenler.

Yeşil mercimeğin faydaları arasında tüketildikten sonra açlık hissini önlemek ve yapılan diyet programını bozabilecek aşırı beslenmenin önüne geçebilmesidir. Kilo vermeye çalışıyorsanız mercimek mükemmel bir yemek seçimidir. Mercimek neredeyse hiç yağ içermediğinden ve lif bakımından zengin olduğundan, diyet yaparken gereksiz kalori alımını engeller.

Yeşil mercimekte bulunan lifler, kan şekeri seviyesini sabit tutmak için kan dolaşımına giren karbonhidratların hızını azaltır. Böylece baş dönmesi, ani acıkma hissi gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkmamış olur. Ayrıca, mercimeğin içindeki protein kilo verirken yağsız kas kütlesini korumanıza yardımcı olur.

Yeşil Mercimek Bağırsak Çalıştırır Mı?

Mercimek, hem çözünür hem de çözünmez tipte diyet lifi bakımından zengindir. Çözünmeyen lif, düzenli bağırsak hareketini teşvik eder ve kabızlığı engeller.

Çözünmeyen lifler, bağırsaklarda su ile bağlanarak, sindirim sisteminin daha etkili boşaltılmasını sağlar. Yeşil mercimeğin faydaları arasında bağırsak düzenini sağlamak ve dışkının atılmasını daha kolay ve yumuşak hale getirmek vardır.

Özellikle su tüketiminiz biraz düşükse, sadece mercimek ve diğer lif bakımından zengin yiyecekleri yemek bağırsaklarınızı çalıştırmak için yeterli olmayabilir. Sıvı olmadan lifler görevlerini tam anlamıyla yerine getiremezler. Çözünmeyen lifler, sindirim sisteminizde ilerlemesine yardımcı olmak için sıvıya ihtiyaç duyarlar. Yeterli sıvı tüketimi olmazsa, mercimeğin içindeki çözünmeyen lif, sindirim sürecini yavaşlatabilir ve geçici olarak kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle günlük su tüketim miktarınıza dikkat etmeniz gerekir.

Sağlık konularında daha detaylı bilgi almak için sağlık rehberi sayfamızı ziyaret ediniz!

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın