Salatalığın Faydaları

Diyetlerde tüketilmesi sık sık istenen salatalığın faydaları nelerdir? Neden Salatalık diyetlerde önerilir? Besin değerlerini öğrenin!

Salatalığın Besin Değeri Nedir?

Salatalık düşük kalorili olmasına rağmen besin değeri yüksek bir yiyecektir. Birçok vitamin ve mineral içerir. Salatalık ayrıca yüksek miktarda su içerir, hatta %96’sı sudan oluşur. Aşağıda 300 gram kabuklu salatalığın besin değerlerini görebilirsiniz:

 • Toplam Kalori: 45
 • Toplam Yağ: 0
 • Karbonhidrat: 11 gram
 • Protein: 2 gram
 • Lif: 2 gram
 • C vitamini: Günlük ihtiyacın %14’ü
 • K Vitamini: Günlük ihtiyacın %62’si
 • Magnezyum: Günlük ihtiyacın %10’u
 • Potasyum: Günlük ihtiyacın %13’ü
 • Manganez: Günlük ihtiyacın %12’si

Bu besin değerini alabilmek için salatalığı soymadan kabuğuyla tüketmeniz önerilir. Kahvaltılarda, ara öğünlerde, salatalarda salatalığı daha sık tüketerek birçok vitamin ve mineral için günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Salatalık düşük kalorilidir, ancak su ve birkaç önemli vitamin ve mineral bakımından yüksektir. Kabuğu ile salatalık yemek maksimum miktarda besin sağlar.

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Genelde sebze olarak bilinse de salatalık aslında bir meyvedir. Yararlı besin maddelerinin yanı sıra bazı hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek belirli bitki bileşikleri ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bunun yanında salatalık düşük kalorilidir, yüksek miktarda su ve çözünebilir lif içerir. Bu da vücudunuzda hidrasyonu artırarak kilo vermenize yardımcı olur. İşte salatalığın en önemli faydaları:

 • Besin değeri yüksektir. Salatalık hiç yağ içermez buna karşılık protein, lif, C vitamini, K vitamini, magnezyum ve potasyumu bolca içerir.
 • Yararlı antioksidanlara sahiptir. Antioksidanlar vücutta serbest radikallerin verdiği hasarla mücadele eder. Böylece birçok kronik hastalığın önlenmesine yardımcı olur.
 • Boş kalorili yiyeceklerin yerine geçerek kilo vermeye yardımcı olur. Kalorisi düşük, lif içeren ve besin değeri yüksek bir yiyecektir.
 • Bazı çalışmalar salatalığın kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösterir. Şeker hastaları için iyi bir alternatiftir.
 • Düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder. Salatalık hem lif hem de yüksek düzeyde su içerir. Böylece boşaltım sistemini düzenleyebilir.

Tüm bu faydalarının yanında salatalığı beslenme düzeninize eklemek kolaydır. Kahvaltılarda, salatalarda ve ara öğünlerde bolca tüketilebilir ve her yerde bulunabilir.

Diyette Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalık kilo vermeye yönelik düzenlenen beslenme programlarının vazgeçilmezidir. Besin değerinin yüksek ve kalorisinin düşük olmasının yanında kolay bulunan bir yiyecektir. Üstelik toplumumuzun yeme kültüründe büyük bir yeri vardır. Bu sayede alışkanlık haline gelmesi zor olmaz. Diyet menülerinizin neredeyse her öğününe dahil olabilir.

Kilo vermek için sağladığı ilk fayda düşük kalorili olmasıdır. Yüksek ve boş kalorili yiyeceklerin yerine bu tip alternatifleri geçirmek oldukça faydalıdır. 300 gram (ortalama 3 küçük salatalık) sadece 46 kaloriye sahiptir.

Diğer bir faydası besin değerinin yüksek olmasıdır. Fazla kalori almadan yararlı vitamin ve mineralleri almanızı sağlar. Böylece sağlıklı bir kilo verme düzenini destekler. Salatalık C vitamini, K vitamini, potasyum ve magnezyum gibi yaşamsal birçok bileşene sahiptir.

Son olarak salatalık lif içerir ve glisemik indeksi düşüktür. Bu sayede kan şekerini aniden yükseltmez. Aksine kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Yapılan çalışmalar bu konuda etkili olabileceğini kanıtlamıştır. Üstelik %96’sı sudan oluştuğu için sindirim sistemini düzenlemeye, hidrasyonu artırmaya da yardımcı olur.

Salatalığın Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığı genel sağlıkla yakından ilişkili olduğu için bol bol salatalık tüketmenin faydası vardır. Bunun yanında salatalığı cilt maskelerinde kullanmak da oldukça yaygındır. İkisi de iyice nemlenmiş sağlıklı bir cilt için faydalı yöntemlerdir. Aşağıda salatalığın cilde faydalarını bulabilirsiniz:

 • Salatalığın %96’sı sudur. Yediğinizde vücudunuzun genel hidrasyonunu artırarak cildi destekler. Maske olarak uyguladığınızda da cildi dışarıdan nemlendirmeyi sağlar. Bu nemlendirme hem kuru hem yağlı ciltler için faydalıdır. Salatalık yağ içermediği için akneye neden olmaz.
 • Salatalık yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu nedenle maske olarak uygulanmasının faydalı olabileceği düşünülür. Fakat bu cilt tarafından emilmek için formule edilmiş olan kozmetik ürünleri kadar etkili olmayabilir.
 • Yiyerek tüketmek birçok vitamin ve minerali vücudunuzun kullanmasını sağlayacağı için cildinizin de sağlıklı olmasını destekleyecektir.
 • Soğuk salatalık dilimleri ile cilt maskesi yapmak cildinizi sıkılaştırır ve berraklaşmasını sağlar. Soğuk uygulamalar genel olarak cilt için faydalıdır.

Salatalık Suyu Neye İyi Gelir?

Salatalığın faydasını tam anlamıyla almak için kabuklu şekilde tüketilmesi gerekir. %96’sı sudan oluştuğu için bir salatalık bol miktarsa su çıkaracaktır. Fakat hem içerdiği lifleri kaybetmemek hem diğer besin içeriklerini tamamen alabilmek için suyunu çıkarmak yerine kabuğuyla birlikte doğrayarak tüketmeniz önerilir.

Salatalığı içeceklerinize katmak için suyunu çıkarmayı deneyebilirsiniz. Fakat bunun besin değeri daha düşük olacaktır. Onun yerine diğer meyve ve sebzelerle birlikte öğütüp smoothie benzeri içecekler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca detoks içecekleri hazırlamak için de salatalık bolca tercih edilir. Bu içecekleri hazırlarken de en yüksek faydayı sağlamak için kabuğu ve posasını birlikte kullanmanız daha iyi bir alternatiftir. Kahvaltıda salataya yer vererek, ara öğün ve akşam yemeklerinde salataların içine eklemek çok daha fazla faydalanmanızı sağlayacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın