Teff Tohumu

Teff tohumu zayıflatır mı? Teff tohumunun faydaları nelerdir? Teff Çayı Tüketilebilir Mi? Nasıl Yapılır? Merak ettiğiniz yanıtlar burada!

Teff Tohumu Nedir?

Teff bir tahıl türüdür ve yetiştirilmesi antik çağlara kadar uzanır. Rengi beyaz, kırmızı veya kahverengi olabilir. Tanelerin büyüklüğü haşhaş tohumu kadardır. Temel olarak Etiyopya ve Eritre’de yetiştirilir, bu bölgelerin geleneksel besin kaynağıdır. Buğdayın aksine bir darı türüdür.

Teff tohumu gluten intoleransı olan veya çölyak hastalığı yaşayanlar için uygundur, glütensiz tahıllardan biridir. Hasat edilmesinin zorluğu nedeniyle fiyatı diğer türevlerinden fazladır. Buna karşılık besin değeri oldukça yüksektir ve un halinde de satılır.

Bu tahılın tadı diğerlerine benzer, dolayısıyla damak zevki açısından alışılmadık bir sonuca yol açmaz. Fındık benzeri bir tat olarak tarif edilebilir. Hava geçirmez bir kapta ve sıvıyla temas etmeden bir yıla kadar saklanabilir. Teff unu satın aldıysanız buzdolabında saklamanız önerilir. Pişmiş teff buzdolabında beş güne kadar durabilir.

Teff Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Teff tohumu besin değeri yüksek bir tahıldır ve glisemik indeksi düşüktür. Bu sayede sağlıklı beslenme rutininin değerli bir parçası olabilir. Bolca lif, manganez ve C vitamini içerir, buna karşılık kalorisi düşüktür ve uzun süre tok tutar.

100 gramlık teff günlük magnezyum ihtiyacının %28’ini, kalsiyum ihtiyacının %9,5’ini karşılar. Buna ek olarak bolca demir ve C vitamini içerir. Yetişkin bir insanın günlük C vitaminini ihtiyacı 75-90 miligramdır. 100 gram teff tohumu ise 88 miligram C vitamini sağlar.

Bu özellikleri sayesinde şu faydaları sağlar:

 • Büyümeyi teşvik eder: Çocuklarda ve gençlerde büyümeyi teşvik ederken yetişkinlerde iyileşmeyi hızlandırır. 8 farklı amino asit içerir ve bu sayede iyi bir protein kaynağı haline gelir.
 • Glutensiz bir yiyecektir: Çölyak hastaları, gluten intoleransı olanlar ve glutensiz beslenenler için uygun bir yiyecektir.
 • Kemik ve diş sağlığı: Bol miktarda kalsiyum içerdiği için kemik ve diş sağlığını destekler.
 • Bağışıklık sistemi: Teff diğer tahıllardan farklı olarak C vitamini içerir. Bu da onu bağışıklık sistemi için faydalı hale getirir.
 • Kan dolaşımı: Yüksek miktarda demir içerdiği için kan dolaşımı için faydalıdır. Demir eksikliği yaşıyorsanız teff tohumu bunu gidermeye yardımcı olabilir.
 • Kan şekerinin düzenlenmesi: Şeker hastalarının ya da risk grubunun beslenme düzeni için teff tohumu uygun bir yiyecek alternatifidir. Çünkü kan şekerinin ani artışlarını önlemeye yardımcı olur. Glisemik indeksi düşük ve lif açısından zengin olduğu için kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.
 • Regl problemleri: Teff tohumu iltihap, şişkinlik, kramp gibi şikayetleri azaltmaya yardımcıdır. Geleneksel olarak üretildiği bölgelerde regl belirtilerini hafifletmek için kullanılır. Fosfor ve bakır içeriği sayesinde hormonları dengelemeye ve enerjik hissetmeye yardımcı olur.

Teff Tohumu Zayıflatır Mı?

Teff tohumu kilo vermek için uygulanan programlara ve sağlıklı beslenme düzenine uygun bir yiyecektir. Kilo vermeye yardımcı olacak birçok özelliği vardır. Fakat kilo artışına neden olan diğer beslenme alışkanlıklarını değiştirmeden, sadece teff tohumunu öğünlere eklemek anlamlı bir fark oluşturmayabilir. Teff tohumunu yüksek kalorili yiyeceklerin yerine koyarak sağlıklı kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Kilo vermeye yardımcı olan özellikleri şöyledir:

 • Teff tohumunun kalorisi düşük olduğu halde besin değeri yüksektir ve uzun süre tok tutar. Böylece yeni beslenme programında zorlanmamanızı sağlar.
 • Yüksek düzeyde lif içerir. Lifler sindirime yardımcı olur, uzun süre tok tutar ve boşaltım sistemini düzenler. Ayrıca kan şekerinin aniden yükselmesini önler.
 • Yüksek düzeyde bitkisel protein içerir. Bu sayede kaslarınızın güçlenmesine ve daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kilo vermek için uyguladığınız yeni beslenme düzeninde açlık atakları, tatlı krizleri yaşıyorsanız bunları dengelemek için teff tohumunu öğünlerinize ekleyebilirsiniz.
 • Teff tohumu içerdiği birçok vitamin ve mineral sayesinde enerjik hissetmenize yardımcı olurken hormonlarınızı dengeler. Böylece diyet yaparken oluşabilecek halsizlikleri kontrol altına alabilirsiniz.

Teff Çayı Nasıl Kullanılır?

Teff sadece tohum ya da un olarak değil çay olarak da bulunur. Bunu hazırlamak oldukça kolaydır. Teff çayını bir bardak sıcak suda 10 dakika kadar demleyerek tüketebilirsiniz. Satın aldığınız teff çaylarının orjinal olduğuna dikkat etmeniz önerilir. Piyasada birçok sahte ürün de bulunur.

Kilo vermenize yardımcı olması için tef tohumlarını yemeklerde kullanmak daha faydalı olacaktır. Çünkü içerdiği lifler çayda pek fazla olmayacaktır. Yemek olarak tüketildiğinde çok daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Fakat çayını tüketmek istiyorsanız sabah aç karnına içmeniz önerilir. Bunu içtikten ortalama 30 dakika sonra da normal kahvaltınızı yapabilir ve günlük rutininize aynen devam edebilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın