Maydanoz Suyunun Faydaları
Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz Suyunun Faydalarını saymakla tüketemeyiz. Maydanoz suyunun nasıl tüketilmesi gerektiği ve kilo verme ile ilgili yapabileceğiniz özel tarifleri yazımızda bulabilirsiniz.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Maydanoz, yemeklerimizde kullandığımız oldukça faydalı bir bitkidir. Salatalara ve yemeklere tat vermesinin yanı sıra, sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Hastalıklara karşı kullanılan doğal bir ilaçtır. Maydanozda A, K, E ve C, niasin, riboflavin, B12, forfor, kalsiyum, demir, potasyum, bakır, çinko, manganez, pantotenik asit, limonen, miristisin, alfa-tüjene ve öjenol gibi besin ögeleri bulunmaktadır. Yağ, protein, karbonhidrat ve enerji barındıran yapraklarıyla oldukça faydalıdır. Böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur. İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar sayesinde mesane enfeksiyonu, safra ve böbrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine katkı sağlar. Ayrıca idrar söktürücü (diüretik) özelliğinden dolayı vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Bunun dışında kilo vermeye katkı sağladığı için genellikle diyet listelerinde kullanılır. Diyabet hastalığında kan şekerinin dengelenmesinde önemli bir rol oynar. İçerisinde myricetin bulunduğundan vücudun insülin direncinin azalmasını sağlar.

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz suyu; kanser, sindirim sistemi hastalıkları, boşaltım sistemi hastalıkları ve ağız kokusu tedavisi gibi birçok alanda doğal bir anti-enflamatuar olarak kullanılır. Aynı şekilde maydanoz suyunun da vücuda oldukça faydası bulunmaktadır. Özellikle maydanoz suyuna limon ve zencefil eklendiğinde zararlı serbest radikallerden vücudu korur. Ayrıca kalp ve damar rahatsızlıklarının onarımını sağlayarak vücudun besin ve mineral ihtiyacını karşılar. Diüretik görevi görmesinin yanı sıra, gaz, kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim problemlerinin de çözülmesi için de maydanoz suyu kullanılır. Bunun dışında kalsiyumun emilimini artırarak kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Saç dökülmesi, cilt hastalıklarının tedavisi, anemi tedavisi, ağız kokusu tedavisi için de maydanoz suyu kullanılabilir. Yukarıda da saydığımız gibi maydanoz suyunun faydaları çok yönlü olarak sağlık tedavisinde kullanılabilmekte olup, en önemlilerini sizlerle paylaştık.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Maydanoz enerji, sağlık ve antioksidan açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olarak 2000 yıldan bu yana sofralarımızda yer alan bir yiyecektir. B12, A, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin olan maydanoz kalsiyum ve demir deposu olan bir bitkidir. Bu nedenle birçok sağlık beslenme programlarında ve diyetlerde yer almaktadır. Bir de buna ek olarak maydanozun suyunun içilmesi başta sindirim sistemi olmak üzere insan vücudundaki birçok şey üzerinde önemli bir rol oynuyor. Peki, maydanoz suyu nasıl hazırlanıyor?

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

  1. Adım: Maydanoz suyunu hazırlamak için öncelikle yarım demet maydanozu güzelce yıkayın. Daha sonra saplarıyla birlikte birkaç parçaya ayırın ve 2 su bardağı su ekleyerek bir tencerede 3-4 dakika boyunca kısık ateşte kaynatınız.  Burada önemli olan maydanozlar erimeden önce ateşten almaktır. 
  2. Adım: Bundan sonra tencerenin kapağını kapatın ve yaklaşık 10 dakika boyunca suyun demlenip ılık bir hale gelmesini bekleyin. Bundan sonra maydanozları süzerek, günde iki kez olacak şekilde maydanoz suyunu tüketebilirsiniz. Tercihe göre içine yarım limonun suyunu sıkmak, maydanoz suyunu daha lezzetli hale getirecektir.  

Bazı durumlarda maydanoz suyunun etkisini arttırmak amacıyla diğer antioksidanlarla birlikte tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Maydanoz suyunun yanı sıra havuç, salatalık ve limonla elde edilen detokslar da hem lezzetli, hem de antioksidan deposu olmaları açısından oldukça sağlıklı olmaktadırlar.

Maydanoz Suyu Neye İyi Gelir?

Maydanoz suyu özellikle zayıflamak isteyenler için hem sağlıklı olması hem de hızlı etki göstermesi bakımından dikkat çeken bir detoks olarak biliniyor. Maydanoz suyu ile ilgili bilinen en faydalı özellikleri metabolizmayı hızlandırması ve kişilerin zayıflamasında etkili olduğudur. Peki, maydanoz suyu nelere iyi gelmektedir?

Maydanozun en dikkat çekici özelliği etkili bir yağ yakıcı olmasıdır. Bu nedenle zayıflamak isteyen birçok kişinin diyet listesinde ya maydanozun kendisi ya da maydanoz suyu bulunmaktadır. Ayrıca ödem söktürücü özelliğe sahip olması, yine kilo vermeye yardımcı olan özelliklerinden birisidir. Ayrıca aç karnına tüketildiği takdirde mide asidinin dengelenmesini de sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra maydanozun cilt sağlığına da ciddi faydaları bulunmaktadır. Düzenli maydanoz tüketimi cildin korunmasına ve daha parlak görünmesine olanak sağlamaktadır. 

A ve C vitaminleri açısından zengin bir içeriğe sahip olması maydanozu, göz sağlığı açısından da oldukça etkili bir hale getirmektedir. Gözün iç kısmında bulunan sıvıyı dengeleyerek katarakt gibi hastalıkların oluşmasını engellemektedir. 

Tüm bunların yanı sıra maydanoz kötü kolesterolü düşürerek dengeler ve damar tıkanıklığını engeller. Maydanoz suyunun düzenli tüketimi safra kesesinin ve böbreklerin temizlenmesinde de rol almakta ve insan sağlığına ciddi katkıları bulunmaktadır. 

Maydanozun en faydalı olduğu organlardan biri de akciğerdir. Burada biriken toksinleri toplamaya ve vücuttan atmaya yardımcı olur. Ayrıca içerdiği güçlü maddeler aracılığıyla hücre yenileyici bir özelliğe sahiptir.

Maydanoz Suyu Zayıflatır Mı?

Maydanoz kendine has lezzeti ve hamur işlerinden sıcak yemeklere kadar her yemeğe tat katmasıyla hem sofraların vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bunun yanı sıra maydanoz mineral ve vitamin bakımından da oldukça zengin bir bileşene sahiptir. Bu içerik maydanozu insan sağlığı açısından önemli kılmaktadır. Ayrıca bu vitaminlerden faydalanmak için maydanoz yalnızca yiyerek değil, aynı zamanda suyu içilerek de tüketilebilmektedir.

Maydanoz suyu zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra C, K ve B grubu vitaminler içermesi bakımından bağışıklık sistemini arttırıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca maydanoz suyu demir eksikliğine ve kansızlığa iyi gelmekte, nefes temizleyici olarak da görev görmektedir. 

Maydanoz suyu düzenli olarak tüketildiği takdirde zayıflamaya imkân tanıyan bir besin olarak bilinmektedir. Toksin attırıcı özelliği sayesinde hem kilo vermeye yardımcı olur, hem de sağlıklı bir yaşam tarzı için birebirdir. Bu nedenle maydanoz hem toksin attırıcı hem de antioksidan özelliği sayesinde zayıflamayı destekleyen bir besindir. 

Ayrıca ter ve idrar söktürücü olarak etkili bir bileşene sahip olan maydanoz bu yolla da kişinin zayıflamasına yardımcı olmaktadır. Bu noktada maydanozun hem kendisinin tüketimi, hem de isteğe göre suyunun içilmesi zayıflamaya yardımcı olacak koşulların ortaya çıkması açısından etkili olacaktır. Ancak maydanoz ya da maydanoz suyu tüketiminin düzenli olması önemlidir. Aksi takdirde maydanoz suyunun zayıflama konusunda yardımcı olması mümkün değildir.

Maydanoz Suyu Zararları

Maydanoz bileşenlerinde bulunan pek çok vitamin ve mineral sayesinde insan sağlığına katkı sağlayan besinler arasında yer almaktadır. İçerisinde bulanan antioksidanlar çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına engel olduğu gibi, maydanozun kendini ya da suyunun neredeyse vücuttaki tüm organlara fayda sağladığı bilinmektedir. Özellikle maydanoz suyu detoks olarak kullanıldığı zaman, zayıflatıcı bir etkiye sahiptir. Ancak her şeyde olduğu gibi Maydanozun da fazla ve aşırı tüketimi, onu sağlığa zararlı bir hale getirebilmektedir. 

Maydanoz aşırı miktarda tüketildiği zaman karaciğer ve böbrek problemlerinin yanı sıra, kansızlık gibi problemlere de neden olabilmektedir. Özellikle kanama bozukluğu olan bireylerde kanın pıhtılaşmasının yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu sebeple kanama bozukluğu olan kişilerin maydanoz suyunu tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışması gerekmektedir. Ayrıca diyabet hastalarının da maydanoz tüketimine dikkat etmeleri, doktorlarına danışmadan maydanoz suyu içmemeleri gerekmektedir.

Maydanoz suyu kan şekerini düşürüp, kanı sulandırdığı için ameliyatlardan önce içilmemelidir. Bu nedenle ameliyat tarihi belli olan hastaların, ameliyattan iki hafta önce maydanoz suyu tüketmeyi bırakmaları gerekmektedir. 

Bunun yanı sıra hamile olan ya da hamilelik belirtileri gösteren bir kadının da maydanoz tüketimini sınırlandırması gerekecektir.  Çünkü maydanozun aşırı tüketimi uterus kasılmalarına sebep olabilmektedir.

Maydanoz gut ve böbrek taşı olan hastaları olumsuz etkileyen oksalattan yüksek miktarda içermektedir. Buna bağlı olarak maydanoz veya maydanoz suyunun tüketimi bu hastalarda problemlere neden olabilmektedir.  

Maydanoz Suyunun Zayıflama Etkisinden yararlanmak için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by