Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin yaprağının şifalı bitkiler arasında kullanımı yüzlerce yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Zeytin yaprağının özellikle Akdeniz insanının sofralarında ve şifalı bitki külliyatında yadsınamaz bir yeri bulunmaktadır. Yüzlerce yıldır insanlığa şifa olmuş bu bitkinin içeriğini ve birçok hastalığı hangi bileşenler sayesinde tedavi ettiğini yeni çalışmalar ışığında keşfediyoruz. Zeytinin özünü içerisinde barındıran zeytinyağının ön önemli bileşenlerinden olan oleuropein ve oleacein polifenoller zeytin yaprağında da mevcuttur. Zeytin yaprağının faydaları polifenoller ve onların antibakteriyel, antimikrobiyal, antienflamatuar ve bağışıklık uyarıcı özelliği sayesinde gerçekleşmektedir.

 • Oleuropein ve oleacein polifenolleri kanser gibi rahatsızlıkların önleyici tedavilerinde kullanılır. Düzenli zeytin yaprağını kullanımı sizi birçok kanser türüne karşı koruyacaktır.
 • Oleuropein polifenolün kilo vermeye yardımcı olduğu ve kilo alımını yavaşlattığı tespit edilmiştir. Ayrıca obezite riskini de azaltmaktadır.
 • Zeytin yaprağının faydaları kötü kolesterol seviyesini düşürür.
 • Fenolik açıdan zengin zeytin yaprağı kan basıncını düşürdüğünden hipertansiyon ve yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmektedir.
 • Zeytin yaprağı kan şekerini düşürmesi hasebiyle insülin duyarlılığını azaltır.
 • Ayrıca zeytin yaprağının faydaları için ana bileşen sayılan polifenollerin antioksidan, antibakteriyel, antimikrobiyal, antienflamatuar ve bağışıklık uyarıcı özellikleri de vardır. Bu nedenle iltihaplı ve enfeksiyonel rahatsızlıklarda da kullanılmıştır.
 • Zeytin yaprağının antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliği bu yaprağı ağız sağlığını sağlamak için vazgeçilmez yapmaktadır. Ağızda bakteri veya enfeksiyonel rahatsızlıklar sebebiyle oluşan ağız kokusunu sorunu kökten kaldırarak halledebilirsiniz. Böylece hem diş sağlığınızı korur hem de oluşabilecek ağız kokusunun önüne geçecektir.

Zeytin Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Zeytin yaprağı kurutularak, taze bir şekilde ve özü çıkarılarak kullanılabilir. Kuru ve taze formlarında zeytin yaprağının çayı da yapılabilir. Bunun dışında ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılabilecek bileşikler yapraklardan özel tekniklerle çıkarılarak da kullanılırlar. Ancak ev koşullarında zeytin yaprağı nasıl kullanılır diye soruyorsanız en iyi kullanım şekli çay şeklinde tüketmektir. Bunun için zeytin yapraklarını kurutmanız gerekiyorsa şu yöntemi takip etmelisiniz:

 • Dalıyla kestikten sonra yaprakları dalından hiç koparmadan güzelce yıkayıp suyunu süzdürün. Bu aşamada suyu yapraktan mümkün olduğunda almak gerekmektedir. Bunun için elinde varsa sebze kurutucusunu kullanabilirsiniz.
 • Güneşin yapraklarınıza gelmesini engellemelisiniz. Aksi takdirde yapraklarınız yanacaktır. Aynı nedenden ötürü kurutma işlemi sırasında metal tepsi de kullanmamaya, kullansanız dahi üzerine metalin yapraklarınızı yakmaması için bir örtü sermeye özen gösterin.
 • Yapraklarınız ağır bir şekilde ve gölgede kurutulmalıdır. Son olarak kurutma işleminizin sekteye uğramaması için sürekli yemek pişen mutfaklarımızda yoğun buhar olması sebebiyle işlemi mutfakta yapmanız önerilmez.
 • Bu işlemlerinizin ardından yapraklar dallarından kolayca sıyrılabilir hale geldiğinde dallarından sıyırma işlemini gerçekleştirin. Yapraklarınız kurumuş gibi görünse de henüz gemlenmeye hazır değil. Sıyırma işlemi sonrasında yayvan bir tepside, altına pamuklu bir bez örtmeniz şartıyla 2 veya 3 gün süreyle tekrar kurumaya bırakılmalıdır.
 • Artık içmeye hazır olan zeytin yaprağı çayınızı bir limon veya portakalla lezzetlendirebilir, doğal tatlandırıcı olan bal katarak tüketebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Tansiyona İyi Gelir Mi?

Avrupa’nın birçok yerinde zeytin yaprağının faydaları tansiyonu düşürmek için kullanılır. Yüksek tansiyon sorunlarında zeytin yaprağından elde edilen çay kullanılır. Ancak her zaman dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise bu çayın aşırı miktarlarda kullanılmamasıdır. Bunun yanında var olan kronik rahatsızlıklar da bu çayın yan etkiler göstermesine yol açabilir. Eğer düzenli olarak ilca kullanmak zorundaysanız bu çayı içmeyin veya ilacı bırakma imkânınız olduğunda günde bir fincan kadar tüketin.

Yüksek tansiyondan oldukça etkili olan zeytin yaprağının faydaları aşırı tüketim ve ilaç etkileşimleri sebebiyle zararlı da olabilir. Örneğin düşük tansiyonu olan bir kişinin bu çayı içmesi kan basıncının çok daha fazla düşmesine neden olur ve bu durum çok risklidir. Diğer yandan hipertansiyon ilacı kullanan birinin aynı zamanda zeytin yaprağı çayı içmesi ilacın etkisinin olması gerekenden daha çok görülmesine yol açar ve hayati risk oluşturur.

İlaç kullanmıyorsanız ve ek kronik rahatsızlıklarınız yoksa günde bir veya iki bardak olacak kadar zeytin yaprağı çayı tüketmeniz tansiyon yükselmesi sorununun dengelenmesine yardım edecektir. Zeytin yaprağının faydaları ilaçlar gibi etkin ve özel olarak tasarlanmış yararlar içermediğinden kullanımında her zaman ölçülü olunmalıdır. Bitkisel ilaçlar hiçbir zaman tıbbi tavsiyelerin yerini tutamayacağından tansiyon gibi sorunlarınız için önce doktor yardımı alın. Aksi halde beyin kanaması, felç ve kalp durması gibi ölümle sonuçlanabilecek sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Diyabete İyi Gelir Mi?

Dünya çapında etkili olan Auckland Üniversitesi’nde yayınlanan bir araştırma, taze zeytin yaprağı ekstraktının insülin oranlarını ve şekeri denge seviyesine getirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Tip 2 diyabet üzerindeki bu araştırma sonucunda zeytin yaprağının şeker seviyelerini denge tutma rolü ortaya konulmuştur.

Tip 2 diyabeti tedavi etme kabiliyeti üzerindeki zeytin yaprağının faydaları, İsrailli tıp araştırmacılarının yaptığı bir çalışmada doğrulandı. Bu çalışmada, 14 hafta boyunca, 79 tip 2-diyabetik hastasının bir kısmına günlük 500 miligram zeytin yaprağı ekstresi ve diğer kısmına bir plasebo verildi. Zeytin yaprağı tedavi grubunda yer alanlarda şeker seviyelerinin ve düşük açlık insülin seviyelerinin önemli ölçüde azaldığı sonucuna varılmıştır.

Tip 1 diyabeti konu alan ve zeytin yaprağının faydaları üzerinde gerçekleştirilen birden fazla çalışmaya göre de zeytin yaprağının tip 1 diyabet seviyelerinde denge sağladığı anlaşılmıştır. Araştırmacılar, zeytin yaprağı ekstraktının insülin direncini ortalama % 15 düşürdüğünü ve pankreasın insülin üreten beta hücrelerinin verimliliğini % 28 oranında artırdığını da bulmuşlardır. Tip 1 diyabet geleneksel tıp tarafından iyileştirilemez olarak bilinir ancak çalışmalar zeytin yaprağının faydaları hakkında tersi sonuçları göstermiştir. Bu da yeterli geliştirmeler sağlandığına zeytin yaprağının şeker hastalığına karşı büyük bir ilaç olarak ortaya çıkabileceğini ortaya koymaktadır.

Görüleceği üzere sadece geleneksel bilgiler değil bilimsel veriler de zeytin yaprağının diyabete faydalı olabileceğine işaret etmektedir. Henüz çok yeni araştırmaların yapıldığı zeytin yaprağının faydaları kimbilir daha ne mucizelere kaynak olacak.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zeytin yapraklarının acı bir tadı vardır, bu yüzden bir çay yaparken nane veya zencefil gibi daha tatlı bir bitki ile karıştırmayı deneyin. Bir çay yapmak için 1 bardak kaynar suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağı koyun ve 15 dakika boyunca kapalı bir çay demliğinde demleyin. Günde bir bardak zeytin yaprağından yapılan çayı tüketmeniz yeterlidir ve şu faydaları elde etmenize yardımcı olur:

 • Zeytin yaprağından yapılan çay özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı hem immün sisteminizi güçlendirmesi sebebiyle hem de antibakteriyel özelliğiyle sizleri koruyacaktır. Toz haline getirilmiş zeytin yaprağını 2 tatlı kaşığı kullanarak demleyeceğiniz çayın içerisine limon veya portakal dilimleyerek kış hastalıklarına karşı daha da etkili bir hale getirebilirsiniz.
 • Bu çayın içerisine atacağınız çubuk tarçın sayesinde kan şekerinizi ideal seviyeye düşürerek insülin direncinizi kontrol altında tutabilirsiniz. Bu da sizin gün içerisindeki ani acıkmalarınızı yemek sonrası bastıran uyku probleminizi kontrol altında tutacak ve yaşam kalitenizi yükseltecektir.
 • Zeytin yaprağı çayı kötü kolesterolü düşürüp damar sertliğinin de önüne geçmesi sebebiyle kalp hastalıklarında önleyici tedavi niteliğindedir. Özellikle aile geçmişinde kalp hastalığı hikâyesi olan kimselerin kalp rahatsızlıklarının nedenlerinden olan genetiği göz önüne alarak bu çayı tüketmeleri faydalı olacaktır.
 • Zeytin yaprağından elde edilen çay antioksidan olması ve kanı temizleyici özelliği sayesinde kanınızdaki oksijen oranını artıracak ve kandaki virüs ve bakteri yükünü azaltacaktır. Bu da bizlere kandaki yüksek oksijen nedeniyle ideal uyku, temiz bir cilt ve sivilce-uçuk gibi sorunlardan arındırılmış bir ten olarak geri dönecektir.
 • Ancak unutulmamalıdır ki yan etkisi yok denecek kadar az olana zeytin yaprağı çayı da kür olarak kullanılmalıdır. Yani günde en fazla 2 bardak ve 14 gün art arda kullanıldıktan sonra en az 6 ay kadar tüketimine ara verilmelidir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın