Argan Yağının Faydaları

Argan Yağının Faydaları Nelerdir? Argan Yağı Nasıl Kullanılır? Vücutta Neyi Sağlar? Merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Argan yağının faydaları canlandırıcı özelliklerin yanı sıra olağanüstü onarıcı avantajlarıyla bilinmektedir. Temel olarak, argan yağının cilt ve saç için sayısız yarar sağladığı, hemen hemen her cilt problemi için kullanılabildiği bilinmektedir. Günümüzde argan yağı sadece kadınlar arasında popüler olan bir yağ değildir, artık erkekler de saç ve cilt bakımı için bu yağı kullanmaya başlamışlardır.

İçerisinde birçok zengin, besleyici vitamin ve mineralleri barındıran argan yağının faydaları maddeler halinde şu şekildedir:

 • A, E vitamini ve ayrıca vücut için en avantajlı yağlar olarak kabul edilen Omega 3 doymamış yağları içerir.
 • Argan yağı, düzenli hücre takviyeleri ve besinler açısından zengindir.
 • Yağ deride derhal tüketilir ve çekici bir ışıltı ve parlaklık verir.
 • Argan yağı saçta da hızla emilir ve saçlı derinin kalitesini ve sağlığını korur.
 • Saç yüzeyini yumuşatır ve ayrıca donuk saçlarınıza parlak bir görünüm verir.
 • Kırışıklıkları ve cildinizdeki ton farklarını dengelemek için yararlıdır.
 • Ek olarak, yağ benzer şekilde cilt kusurları ve yara izleri için de faydalı etkiler sağlar.
 • Tırnak yapısını güçlendirip parlak bir yüzey sağlar.
 • Doğru kullanılırsa kalp damar sorunları için de önleyici rol oynar.
 • Çatlamış dudakların tedavisinde de etkilidir.

Argan yağının faydaları özellikle kozmetik kullanımda kendini göstermektedir. Yaşlanma karşı etkileriyle kırışıklık ve sarkma sorunlarına iyi gelirken onarıcı yönüyle de cilt hasarlarının tedavisinde yardımcı rol oynar. Tüm bu yararlardan etkili bir şekilde faydalanabilmek adına kararında ama düzenli olarak argan yağı kullanmak gerekir.

Argan Yağı Yüze Sürülür Mü?

Cilt sağlığı açısından önemli olan E vitamini, fenoller, doymamış yağ asitleri, karotenler ve skualen içeren argan yağının faydaları besleyici ve tedavi edici özellikler gösterir. Bunun kozmetik amaçlar için yararlı olduğu son yıllarda yapılan çalışmalarla da ortaya konulmuştur. Bu yüzden uygun koşullarda argan yağının yüze sürülmesinde bir sakınca yoktur aksine birçok yararı vardır. Yüze uygulandığında argan yağının faydaları şu şekilde kendini gösterir:

Argan Yağı Saça İyi Gelir Mi?

Saçlar üzerindeki argan yağının faydaları cilt üzerindekiler kadar dikkat çekicidir. Ancak yağın avantajlarından yararlanmak için her zaman temiz saça sürmek şarttır çünkü saç temizlenmediğinde kafa derisindeki gözenekler yeterince açılmamış olur ve yağın emilmesini engeller. Ayrıca saçlı deriye sürülürken her bir noktanın yağdan yararlandığından emin olun, güzelce her yerine yağı emdirin. Yağın deriye iyice nüfuz etmesini sağlamak adına saçınızı bir havlu yada bone ile kapatıp yarım saat kadar bu şekilde bırakın. İşlemden sonra fazla yağı çıkarmak için ılık bir su ile durulama yapabilirsiniz. Bu işlem saçlara argan yağının faydaları noktasında neler kazandırır maddeler halinde ele alalım:

 • Argan yağındaki E vitamini saçlar için son derece yararlıdır.
 • Saçlı derideki hücreleri güçlendirmeye ve sağlıklı saç üretmeye teşvik eden antioksidanlar içerir.
 • Çeşitli nedenlerle dökülmüş olan saçları tekrar çıkarma konusunda da etkili olabileceği düşünülmektedir ancak bununla ilgili yeterli kanıt yoktur.
 • Kafa derisinin kepek ve kuruluk ile savaşması için bir nemlendirici görevi görebilir.
 • İnce, kırılgan saçların aksine sağlıklı, güçlü saçların büyümesini teşvik edebilir.
 • Kimyasal işlemlerden ve boyalardan kaynaklanan bazı hasarları bile giderebilir ve ayrık uçları tedavi etmek için kullanılabilir.
 • Saçlardaki kıvrımı yumuşatmanın ve parlaklık sağlamanın yanı sıra saçların kolay şekil almasına yardım eder.
 • Argan yağının faydaları saç üzerindeki hasarın çoğunu tersine çevirir. Sağlıklı, yumuşak ve parlak saçlar için genellikle saf formunda kullanılır.

Argan Yağı Sivilce Yapar Mı?

Argan yağının faydaları arasında sivilce ve akne sorununa iyi geldiği de yer almaktadır. Bu argan yağının kullanım miktarıyla doğrudan alakalıdır. Eğer cildinizi düzenli olarak temizler ve az miktarda argan yağı uygularsanız bu sorun için gerçekten yararlıdır. Ancak her yağ sivilce oluşumu için tetikleyici özellikler taşıyabilmektedir. Bunda yağın üretim şekli ve içeriği belirleyici rol oynar. Isıl işlem görmüş yağlar genellikle zararlı sayılabilecek yağ asitlerini de içerisinde barındırırlar. Ancak soğuk sıkım yapıldığında bu oran büyük ölçüde azalır. Yani argan yağının faydaları bir yerde üretim şekline göre de değişiklik göstermektedir. Özensiz bir şekilde elde edilen yağlar yarardan çok zararla geri dönmektedir.

Argan yağı, teorik olarak akneye yardımcı olabilecek birçok E vitamini ve antioksidan polifenol içerir. Ne yazık ki, aknenin ana tetikleyicilerinden biri olan lipit peroksidasyonundan son derece şüphelenilen çoklu doymamış yağlar da içerebilmektedir. Bu yukarıda bahsettiğimiz hatalı üretim tekniklerinden ve yanlış saklama koşullarından kaynaklanmaktadır. Örneğin argan yağını oda sıcaklığında sakladığınız 6 ila 7 ay sonra sivilcelere neden olabilecek bir yapıya bürünür. Bu noktada argan yağının faydaları da giderek azalmaktadır. Görüleceği üzere bu ve benzeri yağlardan gerektiği gibi yararlanabilmek için; son derece doğal ve steril koşullarda üretimi sağlanmalı, ısı uygulanmadan soğuk sıkımla yağ çıkarılmalı ve güneş görmeyen, soğuk bir ortamda çok uzun süre bekletmemek kaydıyla saklanmalıdır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın