Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Zeytinyağı tüketiminin sindirim sistemine etkisi nedir? Merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu sayfada!

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Eskiden insanlar zeytinyağına ‘sıvı altın’ demekteydiler. Bunun sebebi sadece mutfakta değil; sağlık ve kozmetik alanları gibi pek çok konuda büyük faydalar sağladığı içindir. Peki bu kadar değerli olan zeytinyağının faydaları nelerdir?

  • E ve K vitaminlerini içerir: E vitamini, vücudumuzun bağışıklık sistemini kontrol eden güçlü bir antioksidandır; K vitamini ise kan pıhtılaşması ve kemik sağlığında önemli bir rol oynar.
  • Cildi Nemlendirir: Zeytinyağı sahip olduğu hafif dokusu sayesinde yağlı bir görünüm vermeden özellikle kuru ciltlerde uzun süreli nemlendirme sağlar.
  • Kansere karşı etkili: Zeytinyağının faydaları incelendiğinde; diyetinde bu yağı kullanan kadınların meme kanserine yakalanma olasılığının yüzde 62 daha az olduğu bulunmuştur.
  • Saç dökülmesine karşı etkili: Zeytinyağının sahip olduğu E vitamini saç dökülmesine karşı savaşmaya yardımcı olur.
  • Hastalıklarla savaşabiliyor: Zeytinyağı düzenli kullanıldığında kalp hastalığı, diyabet, kanser, artrit ve Alzheimer hastalığı gibi birçok hastalıkla mücadeleyi olumlu etkiler.
  • Diyabeti önler: Yemeklerinize zeytinyağı eklemek, kan şekerinizi kontrol altında tutar.
  • Alzheimer’ı önler: Aynı zamanda yaşla birlikte gelen zihinsel yorgunluk ve zayıflayan hafızanın çözümü için birebirdir.
  • Depresyona iyi gelir: Zeytinyağının faydaları arasında depresyon tedavisi de gelir. Birçok antidepresanların içinde olan serotonin barındır.
  • Kilo kaybına yardımcı: Araştırmalar zeytinyağı tüketen insanların hızlı kilo verdiğini göstermiştir.
  • Kabızlığı giderir: Kabızlık için doğal ilaç olan zeytinyağının kıvamı ve dokusu, sindirim sisteminizi uyarmaya yardımcı olur.

Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı almaya karar vermeden önce farklı zeytinyağı türlerini ve ne için kullanılması gerektiğini bilmek önemlidir. Böylece ihtiyacınız olan doğru ürünü bulabilirsiniz. Unutulmaması gerekir ki zeytinyağının aroması ve rengi kullanılan zeytin türüne ve bölgesine bağlıdır. Zeytinlerin erken hasat edilip edilmediği veya olgunlaştığı zaman da lezzet açısından fark yaratabilir.

Sızma Zeytinyağı

Zeytinyağı türleri içinde en çok tercih edilen sızma zeytinyağıdır. Bunun sebebi rafine edilmemiş olmasıdır; yani yağ çıkarılırken herhangi bir kimyasal madde veya ısı kullanılmaz. Bundan dolayı bu zeytinyağının faydaları epey fazladır. Doymuş yağ asitlik oranı düşük olduğundan özellikle kızartmalarda tercih edilir. kalite, aroma, lezzet, renk ve sağlık bakımından diğerlerinden daha üstün olması fiyatına yansımıştır.

Rafine Zeytinyağı

Saf zeytinyağlarının arıtma yöntemiyle elde edilir. Vitaminler, besinler ve lezzet açısından diğerlerine göre daha düşüktür. Aynı zamanda. Antioksidan özelliği yoktur. Aroması olmayan bu yağ direkt olarak kullanım için uygun değildir diğer yağlarla karıştırılarak kullanılır.

Saf Zeytinyağı

Saf zeytinyağı, sızma ve rafine zeytinyağı karışımıdır. Ayrıca sızma zeytinyağına göre besin değeri daha düşüktür uzmanlar sıcakla birleştiğinde yaydığı ağır kokudan dolayı yemeklerde kullanmak yerine saç ve cilt bakımlarında önerilir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Diğer adıyla preslenmiş zeytinyağının faydaları ve lezzeti diğerlerinden daha fazladır. Daha sağlıklı emek isteyen şartlarda üretilmesi onu diğerlerinden özel kılar

Riviera Zeytinyağı

Saf zeytinyağı ile rafine edilmiş zeytinyağının karıştırılmasıyla oluşturulur. Yağ asitliği düşüktür. Sıcak ve soğuk yemeklerde kullanılabilir.

Naturel Zeytinyağı

Asit oranı en düşük olan zeytinyağı çeşididir. Zeytinlerin belli bir sıcaklıkta mekanik işlemlerle sıkılması yoluyla üretilir. Asit düzeyi normal seviyededir.

Zeytinyağı Sindirime İyi Gelir Mi?

Akdeniz ürünü olan zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Bunlardan biri de sindirim sistemimize iyi gelmesi. Yemeklerinize sağlıklı yağlar eklemek, metabolizmanızı hızlandırır ve gün boyu enerji de olmanızı sağlar. Zeytinyağı tüketildiğinde yiyecekleri hazmetmeye yardımcı olan asitleri ve diğer besin türlerini vücudunuza taşır, böylelikle sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Düzenli zeytinyağı kullanımı, sağlığınız için gerekenleri alarak ve atıkların bağırsaklarda rahat boşaltılmasını yardımcı olur.

Kalın ve ince bağırsakların görevleri, yiyecekleri sindirmek ve gerekli olan besinleri vücuda dağıtmaktır. Daha az sağlıklı yağlar yerine zeytinyağı kullanmak, bağırsaklarınızın verimliliğini artırabilir. Zeytinyağı ayrıca bağırsaklarınızın yediğiniz yiyeceklerden daha fazla vitamin ve mineral almasını sağlar. Bu da sindirim bozukluklarından mustarip bireylerin özellikle kullanmasını gerektirir.

Düzenli zeytinyağı kullanımı; atıkların sindirim sisteminde daha kolay hareket etmesini böylece kabızlık yaşamadan kolon temizliğinin sağlıklı bir şekilde yapılmasını destekler. Hormon üretimi ve ince bağırsağın yemeğinizi sindirmesi için pankreasın gereken enzimleri üretmesi gerekir.

Zeytinyağı Metabolizmayı Hızlandırır Mı?

Zeytinyağının faydaları arasında metabolizmayı hızlandırma etkisi de vardır. Vücudunuzun düzgün çalışması için yeterli sağlıklı yağlara ihtiyacı var. Özellikle saf zeytinyağı, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu yeterli miktarda sağlıklı yağa sahiptir. Vücudunuzda biriken yağı azaltır, açlık hissini giderir, formda ve sağlıklı kalmanızı sağlar. Yemeklerinize zeytinyağı eklemek metabolizmanızı hızlandırmanın sağlıklı bir yoludur.

Zeytinyağının metabolizmayı hızlandıran bir protein olduğu deneylerle de kanıtlanmıştır. Bir grup araştırmacı obez fareleri zeytinyağı ile besledi. Bir müddet sonra farelerin metabolizmalarının artarak kilo vermeye başladıkları gözlemledi. Fareler deneyden önceki hallerine göre her gün biraz daha zayıflayıp aynı zamanda daha çok hareketli olmaya başladı. Özellikle sızma zeytinyağı, metabolizmayı hızlandırmak için harika bir içeriği sahiptir. İçinde barındırdığı tekli doymamış yağ asitleri; sadece kalp ve damar sağlığına iyi gelmekle kalmaz; metabolizmayı hızlandırarak atıkların kolondan daha rahat boşaltılmasını sağlar. Böylece sindirim ve bağırsak sistemini sağlıklı hareket etmek için teşvik eder. İyi bir sindirim kilo kaybı için anahtardır. Kötü bir sindirim ise metabolizmayı yavaşlatabilir ve kilo alımına neden olabilir.

Zeytinyağı Sivilce Yapar Mı?

Ancak sızma zeytinyağının faydaları diğer yağlardan fazladır aynı zamanda sivilce tedavisi için kullanmak için önerilen tek zeytinyağıdır. Eğer cildinizi sızma zeytinyağı ile sivilcelerden arındırarak nemlendirmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır

Genel olarak bakıldığında zeytinyağının faydaları aşırı yağlı ve sivilceli ciltler için geçerli değildir. Çok fazla sivilce sorunu yaşıyorsanız jel bazlı veya akne tedavisi için cildinizi nemlendiren bir ürün tercih etmelisiniz. Akne tedavisi için aloe vera jeli kullananlar başarılı sonuçlar aldığını söylemektedir. Sivilcelerinizi tedavi edebilmek için düzenli olarak cildinize bakım yapmayı da ihmal etmeyin.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın