Trigliserid Yüksekliği

Trigliserid Yüksekliği ile nasıl başa çıkacağınızı bilmiyor musunuz? Normal trigliserid değerleri için beslenme ve yaşam tarzı değişikliğini öğrenin!

Trigliserid Nedir?

Trigliserid kanda bulunan bir tür yağdır. Bir şeyler yediğiniz zaman vücut, o an kullanması gerekmeyen kalorileri trigliseridlere dönüştürür. Bunlar yağ hücrelerinin içinde depolanır. Daha sonra, yemek yemediğiniz aralıklarda enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda hormonlar trigliserid salgılar ve enerjiyi karşılar.

Beslenme alışkanlıklarınız çok fazla karbonhidrat içeriyorsa (beyaz un, şeker gibi) ve yaktığınız kaloriden daha fazla kalori alıyorsanız vücudunuzda yüksek düzeyde trigliserid olabilir. Bu seviyeler kalp sağlığının durumunu görmek için de önemlidir.

Tansiyon ve kolesterolün yanında trigliserid düzeyinin de normal olması iyi bir kalp sağlığına işaret eder. Fakat bu seviyeler yüksek olduğunda kalp hastalıklarına dair riskleriniz artar. Beslenme alışkanlıklarınızda ve yaşam tarzınızda değişimler yaparak trigliserid seviyenizi düşürebilirsiniz.

Normal Trigliserid Kaç Olmalıdır?

Trigliserid seviyenizin normal olup olmadığı kan tahlili ile anlaşılır. Sonucun doğru çıkması için kan testinden bir süre önce yemek yemeyi kesmeniz gerekebilir. Kan değerlerinizde sağlıklı aralığın dışında trigliserid seviyeleriniz varsa bazı önlemler almanız faydalı olacaktır. Sağlıklı, yüksek veya çok yüksek kabul edilen değerler şöyledir:

 • Normal Trigliserid Seviyesi: 150 mg/dL’den az veya 1,7 mmol/L’den az ölçümler
 • Sınırda Yüksek Trigliserid Seviyesi: 150 ile 199 mg/dL arası veya 1,8 ile 2,2 mmol/L arası ölçümler
 • Yüksek Trigliserid Seviyesi: 200 ile 499 mg/dL arası veya 2,3 ile 5,6 mmol/ L arası ölçümler
 • Çok Yüksek Trigliserid Seviyesi: 500 mg/dL üzeri veya 5,7 mmol/L üzeri ölçümler

Trigliserid Yüksekliği Neden Olur?

Kanınızdaki trigliserid değerlerinin yükselmesi beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı ve kontrol altına alınmamış kronik hastalıklarla ilişkilidir. Değerler yüksek olduğunda kalp hastalıklarına dair riskler artar. Bu nedenle kontrol altına almak ve normal seviyeleri korumak gerekir. Trigliserid yüksekliğinin nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Karbonhidratları düzenli olarak fazlaca tüketmek ve yaktığınızdan fazla kalori almak
 • Obezite
 • Şeker hastalığının kontrol altında tutulmaması
 • Tiroidin az aktif olması – hipotiroidizm
 • Böbrek hastalığı
 • Çok fazla alkol tüketmek
 • Bazı ilaçlar
 • Bazı durumlar yüksek trigliserid seviyeleri ailesel geçişli olabilir

Doktorunuz seviyelerinizin durumuna göre almanız gereken önlemleri anlatacaktır. Düşürmenin en temel yolu sağlıklı beslenmek ve hareketli bir yaşam sürmektir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi önerilebilir ya da altta yatan hastalığın tedavisine dair adımlar atılabilir.

Trigliserid Yüksekliği Belirtileri Nedir?

Kandaki yüksek trigliserid değerleri çoğu zaman belirli bir belirtiye neden olmaz. Fakat ailesel geçişli bir yükseklik varsa cilt altında yağ birikintileri görülebilir. Diğer sebeplerle ortaya çıkan yüksek değerlerin belirgin bir belirtisi yoktur.

Bu değerlerin yüksek olup olmadığı kan tahlilleriyle belli olur. Herhangi bir tıbbi durum nedeniyle seviyelerin yüksek olması riski taşıyorsanız doktorunuz bu testi isteyecektir. Genellikle kolesterol gibi testlerin yanında trigliserid ölçümleri de istenir. Bu durumda diğer değerlerle birlikte yorumlanır. Eğer herhangi bir nedenle trigliserid seviyenizin yüksek olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzdan bir kan testi yapmasını isteyebilirsiniz. Daha önce trigliserid seviyeleriniz yüksek çıktıysa beslenmenizi ve yaşam tarzınızı buna göre değiştirerek seviyeleri düşürebilirsiniz.

Yüksek Trigliserid Nasıl Düşürülür?

Genel olarak sağlıklı yaşam tarzını benimsemek trigliserid seviyenizi düşürmenin en temel yoludur. Bununla birlikte doktorunuzun sizin genel sağlık durumunuza göre çıkardığı tedavi planına uymak gerekir. Ayrıca sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam üzerine kurulu bir yaşam tarzı trigliserid seviyelerinizi düşürmenin yanında diğer kalp sağlığı sorunlarını önlemeye de yardımcı olur. Bunun için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Düzenli egzersiz: Haftanın çoğu gününde kendi vücudunuza göre bir egzersiz yapmanız önerilir. Her egzersizin en az 30 dakika sürmesi gerekir. Bu aynı zamanda “iyi” kolesterolü de artırır. Yürüyüş gibi ek materyal gerektirmeyen egzersizleri uygulayabilirsiniz.
 • Beyaz un ve şekerden uzak durmak: Genel olarak rafine karbonhidratlardan uzak durmak önerilir. Bunlar beyaz un ve beyaz şeker gibi malzemelerdir. Aynı zamanda hazır gıdalarda bulunabilen fruktozdan da uzak durmak önerilir.
 • Fazla kiloları vermek: Sağlıklı kilonuzun üzerindeyseniz sağlıklı yöntemlerle kilo vermek trigliserid seviyenizi düşürecektir. Özellikle hafif ve orta seviyede bir trigliserid yüksekliği varsa kilo vermek büyük fayda sağlayacaktır.
 • Sağlıklı yağlar tercih etmek: Katı ve hayvansal yağlardan uzak durmak bunların yerine bitkisel sıvı yağları tercih etmek faydalı olacaktır. Diğer bir deyişle tereyağı, margarin, kuyruk yağı gibi yağların yerine ayçiçeği yağı, zeytinyağı gibi alternatifler koyabilirsiniz.
 • Daha az alkol tüketmek: Alkol trigliseritler üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Bu nedenle trigliserid seviyesini düşürmek için ne kadar az içilse o kadar faydalı olacaktır.

Trigliseridi Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Trigliserid seviyelerini düşürmede beslenme alışkanlıklarının ve genel olarak yaşam tarzının etkisi büyüktür. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve hareketli yaşam trigliserid seviyelerini düşürmede etkilidir. Doktorun çizdiği tedavi planının yanında aşağıdaki beslenme önlemlerine de dikkat ederek sağlıklı trigliserid seviyelerini koruyabilirsiniz:

 • Gün içinde yaktığınızdan daha fazla kalori almamaya dikkat etmeniz önerilir. Fazladan aldığınız kaloriler trigliserid seviyesini yükseltebilir.
 • Katı ve hayvansal yağlardan uzak durmanız önerilir. Bunların yerine zeytinyağı ve ayçiçeği yağı gibi bitkisel sıvı yağları koyabilirsiniz.
 • Beyaz un, şeker ve hazır gıdalardaki fruktoz ilavelerinden kaçınmanız önem taşır. Bunlar rafine karbonhidratlardır ve kandaki trigliserid seviyelerini daha fazla yükseltebilir.
 • Alkol tüketiminizi olabildiğince azaltmanız faydalı olur. Çünkü alkol yükselen seviyeler üzerinde büyük etkilere sahiptir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın