Diyet Listeleri

1000 Kalorilik Diyet

Zayıflamak istiyorsunuz ancak nasıl bir diyet uygulayacağınız konusunda çekinceleriniz var diyetisyeninizden onay alarak 1000 kalorilik diyet listesini uygulamaya başlayabilirsiniz.

Diyet uygulaması yapanların dikkat etmesi gereken olguların başında alınan kalorilerin kontrol edilmesi yani sınırlandırılması gelir. Alınan her besinin hangi saatlerde ve öğünde yenildiğine ek olarak içerdiği kalori miktarının da tam olarak bilinmesi, kilo alımının başlıca sebebi olan fazla kalori alımının ortadan kalkmasını sağlar. Kişilerin gün içerisinde alması gereken kalori miktarı değişken olmakla birlikte kilo verme amacı olan ortalama bir birey için bu miktarın günlük 1000 kaloriyi geçmemesi gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca aşırı hızlı kilo verilmesi genel vücut sağlığına zararlı olduğundan dolayı belli kategoriler içerisinde bulunan bireylerin sağlıklı şekilde kilo vermek için tercih etmeleri gereken diyetler genelde günlük 1000 ile 2000 kalori arasında kalori alımını garanti altına alan diyet programlarıdır.

1000 Kalorilik Diyet ile Kaç Kilo Verilir?

Son günlerde adından sıkça söz edilen 1000 kalorilik diyet ile istediğiniz kiloya ulaşabilmeniz mümkün. Kilo vermek için vücutta kalori açığının oluşması gerekmektedir. Gün içinde aldığınız kalori harcadığınız kaloriden düşük olduğunda kısa süre içerisinde kilo kaybı yaşayabilirsiniz. 1000 kalorilik diyet için birçok seçenek mevcut ve istediğiniz listeyi seçerek uygulayabilirsiniz. Kişiden kişiye göre metabolizma hızı değişkenlik gösterir ve bu yüzden her kişinin verebileceği kilo miktarı değişir. Her kişinin cinsiyeti, yaşı ve çeşitli özellikleri dolayısıyla ihtiyaç duyduğu kalori miktarı farklıdır. Diyete başlamadan önce günlük almanız gereken kalori miktarı bir doktor öncülüğünde öğrenmeli ve kalori miktarına uygun diyetleri uygulamalısınız. Almanız gereken kalori miktarından 500 kalori altında diyet listelerini uygulayabilirsiniz. Çok daha düşük kalorili diyetleri uygulamak çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmanıza sebep olabilir.

Metabolizma hızınız uygunsa 1000 kalorilik diyet ile bir hafta içerisinde 2-5 kilo arası verebilirsiniz. Doktorlar tarafından haftalık ideal kabul edilen kilo verme miktarı 2 kilodan daha fazla değildir. Bu yüzden sağlık dolayısıyla kilo vermeniz gerekmiyorsa yavaş ve istikrarlı yaşadığınız kilo kayıpları daha sağlıklı ve kalıcı olacaktır. Hızlı ve sağlıksız verilen kilolarınızı çok daha kısa süre içerisinde geri alabilirsiniz. Seçtiğiniz ideal 1000 kalorilik diyet programları sayesinde ihtiyacınız olan besin ögelerinden zengin yiyecekler tüketebilirsiniz. Vücudunuzu aç ve halsiz bırakmadan kısa sürede kalıcı sonuçlar kazanabilirsiniz. Diyete başlamadan önce bir sağlık kontrolünden geçmeniz ve gönül rahatlığıyla diyetinizi gerçekleştirmeniz tavsiye edilmektedir.

1000 Kalorilik Diyeti Uygularken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • 1000 kalorilik diyet programı uygularken öğün atlamamak önemlidir. Sağlıklı bir diyet süreci için günlük ortalama 5-6 öğünden oluşur. Sık sık beslenerek metabolizmanızın çalışmasını sağlarken kan şekerinizi de düzenlemiş olursunuz.
 • Her diyette olduğu gibi 1000 kalorilik diyet uygularken de yeterli miktarda su tüketmeniz çok önemlidir. Su içmeyi sevmeyen kişilerin su yerine tükettiği birçok sıvının kalori değeri daha yüksektir. Su içmeyi keyifli bir hale getirmek için içerisine elma dilimleri ya da salatalık limon gibi sebzeler ekleyip tat kazandırabilirsiniz.
 • Öğünlerde belirtilen besinleri eksik tüketmemelisiniz. Öğünlerde yazılan her besinin size sağlayacağı belli bir besin ögesi değeri vardır. Besin ögelerini yeterli alamayacağınız bir diyet programı ile daha kısa sürede kilo veremezsiniz.
 • 1000 kalorilik diyet yapılan spor egzersizleri ile dengelenmelidir. Ne kadar düşük kaloride beslenirseniz beslenin kalori açığı yaratmadan kilo vermeniz mümkün olmayacaktır. Kalori açığı yaratmak için kaybettiğiniz kalorinin aldığınız kaloriden daha fazla olması gerekir.
 • 1000 kalorilik diyet uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Yapılan kan tahlilleri ile vücutta ki eksik vitamin ve minerallerin belirlenmesi diyet sürecini hem sağlıklı hem de etkili kılacaktır.
 • Hamile ve emzirme döneminde olan kadınlar için düşük kalorili diyetler önerilmez. Aynı zamanda tansiyon, şeker ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişilerin kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan 1000 kalorilik diyete başlamamaları gerekir.
 • 1000 kalorilik diyeti belirli süreler dahilinde uygulamalısınız. 10 günlük uygulanan düşük kalorili diyetin ardından düzenli ve sağlıklı beslenme rutinine geri dönülmelidir.

1000 Kalorilik Diyet Sağlıklı Mı?

1000 kalorilik diyet normal bir beslenme düzeninden oldukça düşüktür. Bu nedenle herkes için sağlıklı bir alternatif olmaz. Aynı zamanda tüm çok düşük kalorili diyetler gibi bu da uzun süre sürdürülebilir bir program sunmaz. Sadece kısa süreli bir programdır ve o kısa süre içinde etki gösterir. Çoğu zaman bu tip şok diyetlerin ardından tekrar kilo alma sorunu yaşanır.

Bazı durumlarda, örneğin vücut kitle indeksi 30’un üzerine çıktığında kısa süreli olmak kaydıyla çok diyetler doktor tarafından tavsiye edilebilir. Burada amaç fazla kilolarla bağlantılı tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet gibi hastalıkların etkisini kısa sürede azaltmaktır. Böylece bazı tehlikeler giderilebilir. Sonrasında hasta sağlıklı bir beslenme programı ve kalori değeri ile dengeli zayıflamaya devam eder.

Bu tip diyetler hamile ve emzirenler için uygun olmaz. Doktorların önerdiği özel programlar dışında tercih edilmez. Benzer şekilde genel sağlık durumunu gözeterek birçok 50 yaş üstü kişi için de uygun olmayabilir. 1000 ya da daha düşük kalorili bir diyet kabızlık, yorgunluk, ishal, mide bulantısı gibi hafif sorunlara yol açabilir. Daha uzun süre uygulandığında safra kesesi taşları en yaygın görülen sağlık sorunudur.

Uzun vadede çok düşük kalorili diyetler, önerilen aralıktaki diyetlerden daha etkili değildir. Diyet yaptıktan sonra yaşam tarzınızı değiştirmeli, sağlıklı beslenmeye ve düzenli fiziksel aktiviteye bağlı kalmalısınız. Sağlıklı kilonuza ulaşmak ve onu korumak için sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam yeni alışkanlıklarınız olmalıdır.

1000 Kalorilik Diyeti Kimler Uygulamalıdır?

Kilo vermek için uzun süredir çaba gösteren ancak bir sonuç alamamış her sağlıklı birey 1000 kalorilik diyet programını uygulayabilir. Sağlık sorunları sebebiyle hızlı kilo vermesi gereken bireyler de düşük kalorili diyetleri tercih edebilir. Eklem rahatsızlıkları ve kalp hastalıkları olan kişiler kısa sürede hızlı kilo vermeye ihtiyaç duyabilir.

 • Doğum sonrası ideal vücut ölçülerine sahip olmak isteyen her kadın emzirme döneminin ardından 1000 kalorilik diyet uygulayabilir. Fazla kilolu ve obezite problemi yaşayan kişiler için de 1000 kalorilik diyet uygulanabilir. Aynı şekilde obezite cerrahisi öncesinde de doktor kontrolü ile düşük kalorili diyetler uygulanmaktadır.
 • Metabolizma hızı normalden düşük ve günlük kalori ihtiyacı 1500-2000 kaloriden düşük olan kişiler 1000 kalorilik diyeti uygulayabilir. Kalori ihtiyacı yüksek olan kişilerin daha düşük kalorili diyetleri uygulamaları çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.
 • Diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalığı bulunan kişiler doktor tavsiyesi ile belirlenen programın dışına çıkmadığı sürece düşük kalorili diyet uygulayabilirler. Özellikle belirtilen zaman ve hesaplanan besin ögelerinin dışına çıkılmamalı.
 • Alkol kullanımı nedeniyle oluşan karaciğer yağlanmalarının tedavisi için fazla kilolar ciddi rahatsızlıklar doğurabilir. Bu sebeple karaciğer yağlanmasının önüne geçebilmek için düşük kalorili diyetler uygulanabilir. Selülit ve bölgesel yağlanmalardan şikayet eden kişilerin uyguladığı 1000 kalorilik diyetler kısa süre içerisinde olumlu neticeler vermektedir.

1000 Kalorilik Diyet Ne Kadar Süre Uygulanmalıdır?

1000 kalorilik diyet uzun süreli uygulamaya elverişli olmadığı gibi bazı kişiler için kısa süreli uygulanması da önerilmez. Eğer böyle bir diyeti uygulamak istiyorsanız vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri yeteri kadar aldığınızdan da emin olmalısınız. Yani düşük kalorili olsa da besin değeri yüksek beslenmek önemlidir. Bu dengeyi oluşturabilmek için doktorunuza veya eğitimli bir diyetisyene başvurabilirsiniz.

1-3 hafta gibi kısa süreler için 1000 kalorilik diyet deneyebilirsiniz. Fakat bazı sağlık koşulları için bu süreler uygun olmayabilir. Daha uzun sürelerde ise safra kesesi taşları gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. 1000 ve daha az kalorilik diyetler için doktorunuza danışmayı düşünebilirsiniz.

Sağlıklı bir vücut için farklı besin gruplarından dengeli yiyeceklere ihtiyacımız olur. Çok düşük kalorili bir diyetle (1000 ve altı) sağlıklı beslenmek ve tok hissetmek olmak zordur. Ayrıca, 1000’den daha az (örneğin 800 kalori) tüketmek, özellikle her gün aynı yiyecekleri yiyorsanız, size günlük aktiviteler ve düzenli egzersizler için ihtiyacınız olan enerjiyi vermeyebilir.

Çok düşük kalorili bir diyet sırasında ihtiyacınız olan besinleri aldığınızdan emin olmak için doktorunuz veya diyetisyeninizle konuşmak en iyisidir. Aynı zamanda sağlıklı kilonuza ulaşmak ve bunu uzun süre korumak için yeteri kadar kalori içeren; karbonhidrat, yağ ve proteinlerin dengeli olduğu, vitamin ve mineral yönünden zengin bir beslenme düzenini alışkanlık haline getirmek gerekir.

1000 Kalorilik Diyette Yasak Yiyecekler

1000 kalorilik diyet programı uygulanırken tavsiye edilen besin ögelerinin eksiksiz tüketilmesi önemlidir. Aynı zamanda diyet sürecinde kalorisi yüksek besinlerin alınması diyeti olumsuz yönde etkiler. 1000 kalorilik diyet uygularken kalorisi yüksek asitli ve şekerli yiyeceklerden uzak kalınması gerekir. Yağlı ve kızartılmış yiyeceklerin tercih edilmesi diyetin olumlu etkilerini uzun bir süre göstermeyecektir.

1000 kalorilik diyet sürecinde fast food ve abur cubur olarak adlandırılan sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durulmalıdır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin beyaz ekmek tüketimini tamamen bitirmeleri gerekir. Diyet aşamasında ara verilen yiyeceklere diyet bitiminde devam edilmesi alınan tüm kiloların kısa sürede geri alınmasını sağlayacaktır.

Bilinenin aksine akşam saatlerinde tüketilen meyvenin zayıflama aşamasında bir faydası yoktur. Hatta aşırı tüketim ile zayıflama süresini sekteye uğratabilirsiniz. Üzüm ve çilek gibi şeker miktarı yüksek meyvelerin diyet programında tüketilmesi önerilmemektedir. Aynı şekilde 227 kalori değeri olan bir tam avokadonun ölçülü bir şekilde yenmesi gerekmektedir. Avokado, yağ açısından da oldukça zengin bir besin olduğu için yağ yakımınızı yavaşlatır. Metabolizma hızının ile birlikte bağırsak hareketlerinizin de artması gereken bu diyet aşamasında, armut gibi bağırsaklarınızın çalışmasını engelleyecek lif oranı düşük meyvelerin tüketilmemesi gerekmektedir. Armut yerine kavun ve karpuz gibi hem su oranı hem de lif oranı yüksek meyveler tercih edilebilir.

Diyet Programı Uygulanırken Uyulması Gereken Kurallar

Sadece 1000 kalorilik bu diyet listesinde değil, tüm listelerinde uyulması gereken temel kural programa sadık kalmaktır. Diyetinize başladığınız ilk günlerde sonuçları gözle görmeniz zor olduğundan dolayı motivasyonunuzu kaybetmemeniz gerekir. İlerleyen süreçte sonuçları gözleriniz ile görebileceğiniz fikriyle motive olmalısınız. Uyulması gereken ikinci kural ise sadece diyet listesinin sağlıklı bir yaşama ve kilo vermeye – korumaya yetmediğidir. Uyguladığınız diyet listesinin yanına mutlaka düzenli uyku, stressiz bir ortam ve spor egzersizleri eklemelisiniz. Tüm bunların ideal bileşkesi sayesinde arzu ettiğiniz kilolara inmeniz; sağlıklı bir hayata kavuşmanız mümkündür.

Tüm diyet programlarında olduğu gibi gün içerisinde bol su tüketimi, arzu edilen zayıflama etkisinin hızlıca hissedilmesinde temel etken olacaktır. Ayrıca gün içerisinde su miktarından bağımsız olarak yararlı bitki çaylarının iki ya da üç fincan kadar tüketimi de tavsiye edilir.

Diyet Programı Uygulanırken Yapılmaması Gerekenler

Esasında yapılması gerekenler listesinde sayılan kuralları sabote eden her şey yapılmaması gerekenler listesine girebilir. Strese sebep olabilecek tüm durumlardan kaçınmanız, spor yapmamanız bu listesinin ilk maddeleridir. Ayrıca yapılan yanlışların başında uzun süre diyet listesine sadık kalan bireylerin yaptığı, diyet listesini bozacak kaçamaklardır. Diyet yaparken unutulmaması gereken temel nokta, tüm bileşkeleriyle diyet faaliyetinin iradeyi güçlendirici etkisidir. Tüm diyet süreci beyin bölgesinde tamamlandığından dolayı, kilo problemi olan hastaların öncelikle bu “kaçamak” düşüncesinden uzaklaşması gerekir.

1000 Kalorilik Diyet Listesi ( 1 Günlük)

Kahvaltı Öncesi

Bir ile iki bardak arasında ılık su içilmeli. Ilık suyun içilmesinden on beş ile otuz dakika sonra kahvaltı aşamasına geçilmeli.

Kahvaltı

Otuz ile elli gram arasında değişen ölçülerde yağsız peynirler. Burada peynirin cinsinden çok içerdiği yağ miktarının önemli olduğunu söylemek gerek. Kişiyi doyuracak miktarda çiğ sebze. Sebzelerin seçimi tamamen kişinin damak zevkiyle alakalıdır. Peynir ve sebzenin yanına tokluk hissinin pekiştirilmesi amacıyla iki dilimi geçmemek üzere diyet ekmek.

Kahvaltı Sonrası Ara Öğün

Ortalama boyutlara sahip olmak şartıyla herhangi bir meyve. Tercihen elma.

Öğle Yemeği

Yağ miktarı olabildiğince az ve kremasız herhangi bir çorba. 100 gram kırmızı et, 120 gram tavuk eti veya elma sirkesi ve limonla servis edilen 150 gram kadar balık salatası. Bir dilimi geçmeyecek şekilde diyet ekmek.

Öğle Yemeği Sonrası Ara Öğün

Ortalama boyutlarda herhangi bir meyve, tercihen elma. Bir avucun yarısını geçmeyecek şekilde kuruyemiş.

Akşam Yemeği

Bir porsiyonu geçmeyecek kadar haşlanmış sebze yemeği. Doyuracak kadar salata. Salatanın içerisine elma sirkesi ve limon ilave edilebilir.

Akşam Yemeği Sonrası Ara Öğün

Normal boyutlarda herhangi bir meyve, tercihen elma.

1000 Kalorilik Diyet ile Zayıflayanlar

1000 kalorilik diyet ile kısa sürede zayıflayan kişiler diyet programına harfiyen uyulmasının önemini dile getirmişlerdir. 1000 kalorilik diyet süresi boyunca gün içinde yapılan kısa yürüyüşler ve hafif egzersiz hareketlerinin de faydalı olduğu bilinmektedir. Zayıflayan kişiler yeterli besin ögelerinin sağlandığı diyet programlarında açlık hissi yaşamayarak kolaylıkla diyeti uygulayabildiklerini ve bir hafta içerisinde 2-3 kilo verebildiklerini belirtmişlerdir. 1000 kalorilik diyet ile zayıflayan birçok kişinin önerdiği çeşitli diyet programları vardır. Örneğin;

1000 kalorilik diyet süresince sabah öğünlerinizde dilediğiniz kadar şekersiz kahve ve çay tüketebilirsiniz. Bir kibrit kutusu kadar peynir, domates, salatalık ve bir dilim kepek ekmeği yiyebilirsiniz. İlk ara öğününüzde bir porsiyon mevsim meyveleri tüketebilir ve bir bardak yeşil çay içebilirsiniz. Öğle yemeğinde 7 8 kaşık sebze yemeği ve bir kepçe çorba tüketebilirsiniz. Yanında yağsız ve bol yeşillikli bir salata ve kaymaksız bir kase yoğurt yiyebilirsiniz. Tercihe göre öğüne 1 dilim kepekli ekmek ekleyebilirsiniz.

İkinci ara öğününüzü 4 5 tane diyet bisküvi ile geçirebilirsiniz. Akşam yemeğinde ise 50 60 gram kadar et tüketme özgürlüğünüz vardır. Dikkat etmeniz gereken tüketeceğiniz etin haşlanmış veya ızgara da pişirilmiş olmasıdır. Et ile birlikte bir tane haşlanmış patates ve yağsız salata tüketebilirsiniz. 1 dilim ekmek ve bir kutu ayran eşliğinde akşam öğününüze son verebilirsiniz. Son ara öğününüzün geç saatlere bırakılmaması önemlidir. 1 çay bardağı yağsız süt ve 1 porsiyon meyve tüketilebilir. Diyet süresince bol miktarda su tüketmeyi unutmamalısınız.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın