Candida Diyeti ve Candida Hastalarında Beslenme
Candida Diyeti

Kandidoz kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bir mantar enfeksiyonudur. Candida Albicans adıyla da bilinmektedir. Vücutta ağız, burun, ayak, el ve ayak tırnakları, sindirim sistemi ve kadın üreme organlarında sık görülen bu mantar çeşidi vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilmektedir. Mantarın görüldüğü yerde ve yaygınlığına göre belirtileri farklı olmaktadır.

Candida diyeti bu mantarı besleyen besinleri diyet listesinden çıkartmak ve mantarı azaltmak amacı ile uygulanmaktadır. Hastalık sürecinde şeker, beyaz un, maya ve peynir tüketiminden kaçınılmalıdır. Etkili ve kısa sürede sonuç almak adına diyet uzmanı eşliğinde candida mantarına özel bir detoks uygulanmalı ve ve ardından candida diyetine başlanmalıdır.

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Candida Albicans Mantarı Nedir?

Candida mantarı insan vücudunda ince bağırsaklarda yer alır. Candida genel olarak bağırsak florasının bir parçası olarak yaşamını sürdürürken herhangi bir sağlık sorununa yol açmamaktadır. Ancak bağırsak florasında meydana gelen olumsuz değişiklikler candida mantarının koloniler halinde çoğalmasına ve bağırsaklara yayılmasına neden olur. Candida mantarının bağırsaklardaki sayısının artması sonucunda ise bağırsaklar ve sindirim sistemi zarar görür. Bazı durumlarda da candida mantarı olan kişilerde mide bulantısı ve baş ağrısı gibi belirtilerin olduğu görülmektedir. Bunun nedeni ise candidanın bağırsak yüzeylerine zarar vererek kana aseteadehit karışması sonucunda oluşmaktadır. Candida mantarının en çok görüldüğü yerler ağız, ayak parmaklarının arası, tırnaklar, kulaklar, mide-barsak sistemi ve vajinadır. Candida mantarın oluştuğu bölgeye bağlı olarak vücutta yarattığı etkiler de farklı olmaktadır.

Kaç Çeşit Candida Mantarı Bulunuyor?

Özellikle son yıllarda ismini sıklıkta duyduğumuz ve bir çok uzman tarafından önemli hastalıklara sebebiyet vermesi nedeniyle dikkate alınan Candida mantarının tıp dünyasındaki asıl adı Candida albicans olarak bilinmektedir. Halk arasında ise bağırsak mantarı ya da genital bölge mantarı ismi ile yayılmıştır. 

Günlük yaşantınızda aslında zararsız gibi görünen birçok etmen bağırsaklardaki Candida mantarı sayısındaki dengeyi bozarak bu mantar türünü zararlı bir hale getirebilir. Örneğin; bayat besinler tüketmek, vitamin eksiklikleri, uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı, alkol ya da karaciğer rahatsızlıkları Candida mantarının bir hastalığa yol açması için altta yatan sebeplerdir. 

Maya mantarı türünden kabul edilen Candida albicans, aslında tek bir çeşitten oluşur. Fakat bağırsaktaki fonksiyon bozukluğu tüm vücudun dengesini bozduğu için bir kaç çeşit bölgede görünür. Özellikle ağız çevresinde sıklıkla rastlanan Candida mantarı aynı zamanda koltukaltı ve genital bölgelerde de oldukça yaygındır. Erken teşhis konulamadığı durumlarda ise göz, mide, mesane ve kulakta da rastlanabilir. Hayati organlarda görülmesi beyin apseleri, sistit ya da menenjit gibi önemli hastalıklara yol açarken bu sorunlar kronik böbrek yetmezliğine kadar uzanabilir.

Siz de Candida mantarının zararlı etkileri ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız düzenli olarak C, D, E ve B vitaminlerinin takviyesini alabilir, günlük hayatınızda kalsiyum ve magnezyum içerikli besinler tüketebilirsiniz. Ayrıca doğal bir antibiyotik olan sarımsak ve elma sirkesi de Candida mantarının artmasını engellemeye yarayan en doğal içeriklere sahiptir.

Candida Mantarının Çoğalma Sebepleri nelerdir?

Vüdumuzda bulunan ve doğal mikrofloranın korunmasında yardımcı olan bir çok mantar çeşidinden biri olan Candida mantarı tıpta yaygın olarak kullanılan Candida albicans ismini Latince’deki beyaz anlamına gelen Albicans teriminden almıştır. Bunun sebebi ise üzerinde bulunduğu mikroorganizmada çoğalması durumunda beyaz bir maya görünümü almasıdır.

Asıl görevinin vücudumuzun ürettiği doğal dengeyi korumak olduğu bilinen Candida mantarı özellikle bağırsak yüzeylerinde mevcuttur. Bağırsak duvarına tutunarak gerekli olan sindirim ve emilim fonksiyonlarına yardımcı olan Candida mantarı, mevcut sayısını koruduğu sürece zararsız olarak bilinir. Fakat vücudun olması gerekenden daha fazla Candida’ya sahip olması bu mantar türünü tehlike bir hale getirmektedir.

Uzun yıllar sürdürülen araştırmalar sonucu Candida mantarının artış süresi gözlenmiş ve bu artışın en yaygın sebebi zayıf bağışıklık sistemi olarak belirlenmiştir. Normal şartlarda herhangi bir tehdit oluşturmayan Candida mantarı, vücutta çoğalarak farklı bölgelere sıçrar. Bağışıklık sisteminin güçsüz düştüğü dönemlerde özellikle ağız, üst solunum yolu, vajina ve deri florasında çoğalmaya fırsatı bulur. Bulunduğu yerde mevcut flora sistemini bozarak enfeksiyonu sebep olur. 

Özellikle doktor kontrolü dışında ve çok sık antibiyotik kullanımı vücuttaki yararlı bakterileri de yok ettiği için Candida mantarının çoğalmasına sebep olan faktörlerden biridir. Sigara tüketimi, hormonal bozukluklar, düzensiz beslenme ve vitamin eksikliklerinin yol açtığı bağışıklık sisteminde oluşan sorunlar Candida mantarının çoğalması için kaçınılmaz sebeplerdir. Dengeli beslenmek ve düzenli spor yapmak, sağlıklı yaşamı bir hayat felsefesi haline getirmek Candida mantarı çoğalımını engelleyerek sebep olduğu hastalıklardan korunmanız için yeterlidir.

Candida Artışının Belirtileri

Candida kadınlarda ve erkeklerde görülebilmektedir. Artış gösterdiği yere ve kişiden kişiye farklı belirtiler gösterebilmektedir. Genellikle tanı koyulması güç olan bu rahatsızlığının kişilerde yarattığı belirtiler mide bulantısı, baş ağrısı, yorgunluk hissi, sindirim sistemi sorunları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, sinüs enfeksiyonları, deri yüzeyinde tekrarlayan mantar enfeksiyonu, vajinada mantar enfeksiyonun görülmesi, eklemlerde ağrı, moral bozukluğu, depresyon, besin alerjiler ve hazımsızlıktır.

Candida Diyeti

Candida mantarı bir maya türüdür ve çoğalmaya başladığında vücut için tehlike yaratabilir. Uzun süreli kullanılan antibiyotikler, yanlış beslenme candida mantarının artışına sebep olan etkenler arasındadır. Bazı besinler candida mantarının artışına sebep olurken bazı besinler ise candida mantarıyla savaşmaktadır. Candida diyeti vücuttan candida mantarının yok olması için uygulanan bir diyettir.

Candida Diyeti Nasıl Uygulanır?

Candida diyeti candida mantarının artmasına sebep olan besinlerin diyetten elemine edilmesine dayalı bir beslenme türüdür. Diyet 3 aşamadan oluşur.

  1. Aşama:  ilk etapta diyetten yasaklı besinlerin tümü çıkartılır.  Candida diyetinde yasaklı besinler; rafine şeker, tahıl ürünleri, süt ve süt ürünleri, meyve, alkol, kahve, nişasta içeriği yüksek sebzelerdir. Bu diyette şekerin candida mantarını beslediğine ve çoğaldığı vurgulanmaktadır. Şeker dışındaki meyve, süt ve süt ürünleri, tahılların, nişastalı besinlerin ve alkolün vücutta belirli metabolik yolaklardan geçtikten sonra yine şeker alkollerine savunulduğu için yasaklı besinlerdir.
  2. Aşama : bu aşamada diyete yeni besinler eklenir. Bunlar bağırsak florasını düzenlecek olan yaralı bakteriler yani probiyotiklerdir.  Besin yoluyla probiyotikler; yoğurt,kefir, turşu, elma sirkesi tüketerek alınabilir. 2. Aşamada probiyotiklere ek olarak faydalı yağlar( hindistan cevizi yağı, balık yağı, kuruyemişler vb) eklenir. 2. Aşama candida semptomları geçene kadar uygulanmalıdır.
  3. Aşama : Artık candida mantarının yarattığı semptomların azaldığı gözlemlendiğinde, mantarın vücuttan atıldığına inanıldığı zaman bu aşamaya geçilir. Bu aşamada yasaklana besinler tekrar günlük beslenmeye yavaş yavaş dahil edilir. Böylelikle candica diyeti sonlanmış olur.

Candida Diyetinin Özellikleri

Candida diyetinde yer alan yeme alışkanlıklarını hayatımıza yavaş yavaş uyarlamamız gerekmektedir. Üç adımda gerçekleştirilen candida diyetinin hiçbir aşaması atlanılmamalıdır. Bu süreçte sindirim sisteminin düzenli çalışması büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı besinleri tüketmek tedavi açısından faydalı olacaktır. Vitamin ve mineral eksikliğinin bireylerde görülmemesi için diyetisyen eşliğiyle öğün planlaması yapılmalıdır. Enginar, brokoli, brüksel lahanası, ıspanak, domates gibi lif içeriği yüksek olan sebzeler bol bol tüketilmelidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olan kefir, yoğurt gibi besinler günlük beslenme programına eklenebilir. Yemek yaparken içerisine fesleğen, dereotu, zencefil, kekik, karanfil eklenebilir. Bu süreçte protein ağırlıklı beslenmek faydalı olacaktır. Somon, sardalya gibi deniz ürünleri be beyaz ve kırmızı et tüketilebilir.

Candida Diyeti Ne Kadar Süre Yapılır?

Candida diyeti oluşan mantar enfeksiyonunu gidermek için yapılmaktadır. Bu kilo vermeye yönelik bir diyet programı değildir. Hastalık sürecini iyileştirmeye yönelik bir beslenme sürecidir.

Kimler Candida Diyeti Uygulamalıdır?

En yaygın mantar çeşitlerinden biri olan candida mantarı insan vücudunda çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir. Candida diyeti sayesinde oluşan enfeksiyonların semptomları hafifletilebilir. Fakat candida diyeti katı kuralları olan bir diyet çeşididir ve herkes için uygun olmayabilir. Doktor tavsiyesi ile uygulanması doğru olacaktır. Candida enfeksiyonu kendini mide bulantısı, eklem ağıları, egzama, kabızlık ve kronik yorgunluk gibi semptomlar ile belli edebilir. Zayıf bağışıklık sistemine sahip olan, şeker hastası ve çeşitli antibiyotik kullanan insanlarda candida enfeksiyonu ciddi sorunlar yaratabilir. Aynı şekilde aşırı alkol tüketimi ve karbonhidrat tüketilmesi de kişileri risk grubuna sokar.

Candida diyeti ile vücuttaki enfeksiyon miktarı azaltılır ve bağırsakların düzgün çalışması sağlanabilir.  Candida diyetini vücudunda iltihaplanma yaşayan kişiler uygulayabilir. Aşırı kilo kaybının azaltılmasında faydaları görülmektedir. Kalp ve damar hastalıkları yaşayan kişiler candida diyeti ile ciddi sonuçlar elde edebilirler. Ayrıca obezite, diyabet ve metabolik sendrom ile ilgili sıkıntı yaşayanlar candida diyetini uygulamayı tercih edebilirler.

Gün içinde yoğun ve stresli bir çalışma temposuna sahip kişilerde candida mantarı çoğalabilir. Yüksek rafine şeker ve karbonhidrat kullanımında candidanın aşırı çoğalmasına sebep olabilir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu yaşayanlar candida mantarından şüphelenebilirler. Sinirlilik, depresyon ve ruh hali değişimleri de candida belirtilerinden biri olabilir. Bu gibi durumlarda bir sağlık kontrolü yaptırarak candida diyetine başlayabilirsiniz. Candida diyetini uygularken kafein ve alkolden uzak kalmak önemlidir.

Örnek Candida Diyeti

Uyanınca:

1 bardak içerisine elma sirkesi damlatılmış su

Kahvaltı:

1 yumurta

1 dilim keçi peyniri

5 adet zeytin

Bol yeşillik, söğüş domates, salatalık

Ara Öğün:

1 fincan bitki çayı

Öğlen:

Izgara tavuk veya hindi

Bol salata(1 tk zeytinyağı ile)

Haşlanmış sebzeler

Ara Öğün:

1 su bardağı kefir veya 1 kase probiyotikli yoğurt

8 adet badem veya 2 adet tam ceviz içi veya 8 adet fındık

Akşam Yemeği:

Izgara veya fırınlanmış somon

Bol salata(1 tk zeytinyağı veya avokadolu)

Haşlanmış sebzeler

*Bu diyet Candida diyetinde tüketilebilecek olan besinleri göstermek adına örnek olarak hazırlanmıştır. Porsiyon miktarları kişinin metabolizma hızına ve mevcut hastalıklarına göre hazırlanmaktadır.

Candida Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Candida diyeti, mantar enfeksiyonunu engellemek için yapılır. Yeme alışkanlıkları değiştiği için kilo vermek mümkün olsa da asıl amaç bu değildir. Zayıflama amacıyla beslenme düzeni oluşturmak isteyenler için en doğrusu diyetisyene başvurmak olur.

Candida Diyetinin Dezavantajları

Candida diyeti tek tip bir beslenme modelidir. Oysaki herkesin vücudun ihtiyacı olan besinler farklıdır. Diyetler kişiye özel olamlıdır. Candida diyeti kısıtlayıcı bir diyettir. Bu da uzun dönemde uygulanabilirliğinin çok düşük olmasına yol açar. Aynı zamanda uzun dönemde uygulandığında kişilerde vitamin-mineral eksikliğine ve buna bağlı hastalıklara yol açabilir. Ayrıca yurt dışı ve yurt içi kaynaklar araştırıldığında Candida diyeti hakkında yapılmış çok fazla çalışma yoktur. Candida diyeti hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Candida Diyeti Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Candida diyetinde yoğun bir besin kısıtlaması vardır. Bunları yavaş yavaş uygulamak ve programın dışına çıkmamak gerekir. Limon, misket limon ve avokado dışında meyve tüketilmez. Şekerli herhangi bir şey yenmez. İşlenmiş gıdalar beslenme rutininden çıkarılır. Yemeklerde rafine yağ kullanılmaz. Alkol, kafein tüketilmez.

Candida Diyeti’nde Tüketilmesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Candida mantarının sebep olduğu enfeksiyonlarda doktor kontrolünde devam etmekte olan tedaviye ek olarak Candida diyeti ile tedavi süreci hızlandırılabilir.

Candida diyetinde tüketilmesi gerekilen yiyeceklerin en başında bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacak et ve balık ürünleri gelmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda Candida mantarı ile verilen savaşta protein tüketiminin önemi vurgulanırken aynı zamanda faydalı yağların da bu süreçte en önemli faktörler arasında bulunur.

Bağırsaklarda bulunan mantarlar ile mücadelede doğal bir probiyotik olarak görülen yoğurt tüketimi de yararlı bakterileri çoğaltarak Candida mantarının çoğalmasını önleyecektir.

Her gün bir bardak suya bir yemek kaşığı sirkeli su katarak tüketmeniz ve gündelik yaşamınızda bir ya da iki diş sarımsağı ezerek su yardımıyla yutmanız da Candida mantarı diyetinde size yardımcı olacak yöntemler arasındadır. Çünkü ilaç yöntemi ile antibiyotik kullanımının zararlı bakteri ve mantarların yanında yararlı faktörleri de yok ettiği artık herkes tarafından bilinmekte. Bu nedenle Candida mantarının yol açtığı enfeksiyonlarda sarımsak ya da elma sirkesi gibi doğal antibiyotiklerin tercih edilmesi sürecin çok daha yararlı ve organik yöntemlerle devam etmesine olanak sağlar. 

Elbette sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz kuralı olan su tüketimi yine bu diyet için de geçerlidir. Her gün tüketilen en az 2 litre su yardımı ile bağırsaklarınızda bulunan Candida mantarı fazlalığının dışarı atılmasını sağlayabilir, sebep olduğu toksinlerden de kurtulabilirsiniz.

Tüm bunların dışında tüketeceğiniz taze meyve ve sebzeler, tahıllı gıdalar, kimyon, karabiber gibi yararlı baharatlar, kantaron çayı ve tarçın tüketimi de diyetinize katkı sağlayacak besinler arasında yer almaktadır.

Candida Diyeti Süresince Yasaklı Olan Yiyecekler Nelerdir?

Normal şartlarda her vücutta yer alan Candida mantarının çoğalması sebebiyle vücutta oluşan enfeksiyonlar kişilerin hayat kalitesini oldukça düşürebilmektedir. Çoğalan Candida mantarı, vücuttaki toksin üretimini arttırır. Bağırsakta bulunan yararlı bakterileri önemli sayıda yok ederek sindirim sistemi problemlerine temel hazırlar ve istenmeyen sonuçlara yol açar.

Candida mantarına sebep olan temel organ bağırsaklar olduğu için mevcut olan tedavi elbette bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı olacak sıkı bir diyet ile desteklenmek zorundadır. Sarımsak, elma sirkesi, ev yapımı yoğurt gibi tamamen organik ve doğal içeriklere sahip olan yararlı besinler olduğu kadar Candida mantarının çoğalmasına sebep olan birçok besinde mevcuttur.

Candida mantarının yol açtığı enfeksiyonlarda zararlı olan besinlerin en başında şekerli gıdalar gelmektedir. Doktorlar, Candida enfeksiyonu sebebiyle başvuran hastalarda şeker hastalığı şikayetlerine benzeyen belirtilerin yer aldığına dikkat etmiştir. Çünkü Candida mantarı da besinler yolu ile vücuda giden şekerden alkol üretimine yol açar. Vücutta bulunan fazla alkol üretimi ise toksite dönüşür ve tüketilen şeker miktarı doğrultusunda karaciğerde fonksiyon bozukluğu riski artar.

Candida mantarı gibi bağırsaklarda bulunan mantarlar özellikle beyaz un, beyaz şeker, uzun süre bekleyen süt ve süt ürünleri ve kuru yemişler sayesinde beslendiği için bu yiyecekler Candida diyetinde uzak durulması gereken yiyeceklerdir.

Ayrıca salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş et ürünleri, karbonhidrat oranı yüksek börek, poğaça gibi undan yapılmış gıdalar, içerisinde zararlı yağları barındıran mayonez ve kızartma türü yiyecekler, hazır gıdalar, asit bakımından yüksek turşu ve gazlı içecekler de Candida diyetinde tüketilmesi yasak olan yiyecekler arasındadır.

Candida Mantarı ile Mücadelede Top 10 Besin Kaynağı

Candida mantarının yol açtığı enfeksiyonlar basit hastalıklar gibi görünse de bağırsak florasındaki denge kaybı sebebiyle zararlı maddelerin kana erişimini kolaylaştırır. Vücutta halihazırda bulunan kronik rahatsızlıkların tekrar ataklar halinde geri dönmesine sebep olarak hem sağlık hem de yaşam kalitesi üzerinde ciddi problemler yaratır.

Genellikle kendini ciltte görülen egzama benzeri döküntüler, idrarda kan, idrar yolları iltihabı, bağırsak ve midede meydana gelen sancılar, ağız, vajina ya da cildin herhangi bir bölgesinde görülen mantarlar ile birlikte belli eden Candida mantarı için, bu gibi şikayetler doğrultusunda bir uzman tarafından teşhis konularak tedavi altına alınmalıdır.

Eğer siz de doktorunuzun verdiği Candida tedavisine ek olarak süreci hızlandırmak isteyenlerdenseniz öncelikle doğru yiyecekler ile sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Candida diyeti sırasında size dost olan 10 yiyecek aşağıdaki gibidir;

Özellikle bağırsak florasındaki dengeyi sağlama yönü ile bilinen yoğurt, doğal bir probiyotik olarak vücutta bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasına yol açarak Candida mantarı ile etkin bir şekilde savaşır

  • Elma Sirkesi;

Bağırsakta yer edinmiş ve üremeye devam eden Candida mantarının çoğalmasını engellemeye yardımcı olur. Özellikle yemeklerden önce 1 bardak suya 1 yemek kaşığı kadar eklenerek tüketilen elma sirkesi Candida diyetindeki en önemli maddelerdendir.

  • Sarımsak;

Doğal bir antibiyotik olarak bilinen sarımsak ile vücuttaki zararlı mantarları azaltmanız mümkün. Düzenli olarak her gün aç karnına yutulan bir diş sarımsak Candida mantarından kurtulmanızda size oldukça yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi yağını sabahları bir yemek kaşığı olacak şekilde için. 

Her gün en az 2 litre olarak tüketilen su sayesinde vücutta oluşan fazla toksinler atalarak yenilenme sağlanacaktır. 

  • Defne Çayı

Bağırsak mantarının tedavisi için, günde bir bardak defne çayı tüketebilirsiniz.

İçerisinde bulundurduğu yararlı yağlar bakımından hem taze balık tüketimi hem de balık yağı takviyesi, bozulmuş olan bağırsak dengesini tekrar sağlayacaktır.

Hindistan cevizi yağı yalnızca cilt bakımında değil aynı zamanda içinde bulundurduğu laurik asit sayesinde Candida ile savaşta da önemli bir yere sahip. Sabahları 1 yemek kaşığı olarak tüketerek Candida diyetinize katkıda bulunabilirsiniz.

Curcumin bakımından oldukça zengin olan zerdeçalı ister yemeklere dahil ederek isterseniz takviye olarak kullanarak diyetinize dahil edebilirsiniz.

  • Tam tahıllı yiyecekler;

İçerdikleri kompleks şeklinde karbonhidratlar sayesinde kanda bulunan şekeri dengede tutarak karaciğerde gereksiz yağ oluşumunu önler ve sizi Candida mantarının kalıcı zararlarından korur.

  • Taze sebze ve meyveler;

Diyetinize günlük alınması gereken miktarlarda meyve ve sebze dahil ederek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilir, zararlı mantarlarla doğal ve kolay yoldan başa çıkabilirsiniz.

Sağlıklı diğer diyet listeleri için tıkla!

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by