Candida Diyeti ve Candida Hastalarında Beslenme

Candida Diyeti ve Candida Hastalarında Beslenme

Kandidoz kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bir mantar enfeksiyonudur. Candida Albicans adıyla da bilinmektedir. Vücutta ağız, burun, ayak, el ve ayak tırnakları, sindirim sistemi ve kadın üreme organlarında sık görülen bu mantar çeşidi vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilmektedir. Mantarın görüldüğü yerde ve yaygınlığına göre belirtileri farklı olmaktadır.

Candida diyeti bu mantarı besleyen besinleri diyet listesinden çıkartmak ve mantarı azaltmak amacı ile uygulanmaktadır. Hastalık sürecinde şeker, beyaz un, maya ve peynir tüketiminden kaçınılmalıdır. Etkili ve kısa sürede sonuç almak adına diyet uzmanı eşliğinde candida mantarına özel bir detoks uygulanmalı ve ve ardından candida diyetine başlanmalıdır.

Candida Albicans Mantarı Nedir?

Candida mantarı insan vücudunda ince bağırsaklarda yer alır. Candida genel olarak bağırsak florasının bir parçası olarak yaşamını sürdürürken herhangi bir sağlık sorununa yol açmamaktadır. Ancak bağırsak florasında meydana gelen olumsuz değişiklikler candida mantarının koloniler halinde çoğalmasına ve bağırsaklara yayılmasına neden olur. Candida mantarının bağırsaklardaki sayısının artması sonucunda ise bağırsaklar ve sindirim sistemi zarar görür. Bazı durumlarda da candida mantarı olan kişilerde mide bulantısı ve baş ağrısı gibi belirtilerin olduğu görülmektedir. Bunun nedeni ise candidanın bağırsak yüzeylerine zarar vererek kana aseteadehit karışması sonucunda oluşmaktadır. Candida mantarının en çok görüldüğü yerler ağız, ayak parmaklarının arası, tırnaklar, kulaklar, mide-barsak sistemi ve vajinadır. Candida mantarın oluştuğu bölgeye bağlı olarak vücutta yarattığı etkiler de farklı olmaktadır.

Video

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Candida Artışının Belirtileri

Candida kadınlarda ve erkeklerde görülebilmektedir. Artış gösterdiği yere ve kişiden kişiye farklı belirtiler gösterebilmektedir. Genellikle tanı koyulması güç olan bu rahatsızlığının kişilerde yarattığı belirtiler mide bulantısı, baş ağrısı, yorgunluk hissi, sindirim sistemi sorunları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, sinüs enfeksiyonları, deri yüzeyinde tekrarlayan mantar enfeksiyonu, vajinada mantar enfeksiyonun görülmesi, eklemlerde ağrı, moral bozukluğu, depresyon, besin alerjiler ve hazımsızlıktır.

Candida Diyeti

Candida mantarı bir maya türüdür ve çoğalmaya başladığında vücut için tehlike yaratabilir. Uzun süreli kullanılan antibiyotikler, yanlış beslenme candida mantarının artışına sebep olan etkenler arasındadır. Bazı besinler candida mantarının artışına sebep olurken bazı besinler ise candida mantarıyla savaşmaktadır. Candida diyeti vücuttan candida mantarının yok olması için uygulanan bir diyettir.

Candida Diyeti Nasıl Uygulanır?

Candida diyeti candida mantarının artmasına sebep olan besinlerin diyetten elemine edilmesine dayalı bir beslenme türüdür. Diyet 3 aşamadan oluşur.

  1. Aşama:  ilk etapta diyetten yasaklı besinlerin tümü çıkartılır.  Candida diyetinde yasaklı besinler; rafine şeker, tahıl ürünleri, süt ve süt ürünleri, meyve, alkol, kahve, nişasta içeriği yüksek sebzelerdir. Bu diyette şekerin candida mantarını beslediğine ve çoğaldığı vurgulanmaktadır. Şeker dışındaki meyve, süt ve süt ürünleri, tahılların, nişastalı besinlerin ve alkolün vücutta belirli metabolik yolaklardan geçtikten sonra yine şeker alkollerine savunulduğu için yasaklı besinlerdir.
  2. Aşama : bu aşamada diyete yeni besinler eklenir. Bunlar bağırsak florasını düzenlecek olan yaralı bakteriler yani probiyotiklerdir.  Besin yoluyla probiyotikler; yoğurt,kefir, turşu, elma sirkesi tüketerek alınabilir. 2. Aşamada probiyotiklere ek olarak faydalı yağlar( hindistan cevizi yağı, balık yağı, kuruyemişler vb) eklenir. 2. Aşama candida semptomları geçene kadar uygulanmalıdır.
  3. Aşama : Artık candida mantarının yarattığı semptomların azaldığı gözlemlendiğinde, mantarın vücuttan atıldığına inanıldığı zaman bu aşamaya geçilir. Bu aşamada yasaklana besinler tekrar günlük beslenmeye yavaş yavaş dahil edilir. Böylelikle candica diyeti sonlanmış olur.

Candida Diyetinin Özellikleri

Candida diyetinde yer alan yeme alışkanlıklarını hayatımıza yavaş yavaş uyarlamamız gerekmektedir. Üç adımda gerçekleştirilen candida diyetinin hiçbir aşaması atlanılmamalıdır. Bu süreçte sindirim sisteminin düzenli çalışması büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı besinleri tüketmek tedavi açısından faydalı olacaktır. Vitamin ve mineral eksikliğinin bireylerde görülmemesi için diyetisyen eşliğiyle öğün planlaması yapılmalıdır. Enginar, brokoli, brüksel lahanası, ıspanak, domates gibi lif içeriği yüksek olan sebzeler bol bol tüketilmelidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olan kefir, yoğurt gibi besinler günlük beslenme programına eklenebilir. Yemek yaparken içerisine fesleğen, dereotu, zencefil, kekik, karanfil eklenebilir. Bu süreçte protein ağırlıklı beslenmek faydalı olacaktır. Somon, sardalya gibi deniz ürünleri be beyaz ve kırmızı et tüketilebilir.

Candida Diyeti Ne Kadar Süre Yapılır?

Candida diyeti oluşan mantar enfeksiyonunu gidermek için yapılmaktadır. Bu kilo vermeye yönelik bir diyet programı değildir. Hastalık sürecini iyileştirmeye yönelik bir beslenme sürecidir.

Örnek Candida Diyeti

Uyanınca:

1 bardak içerisine elma sirkesi damlatılmış su

Kahvaltı:

1 yumurta

1 dilim keçi peyniri

5 adet zeytin

Bol yeşillik, söğüş domates, salatalık

Ara Öğün:

1 fincan bitki çayı

Öğlen:

Izgara tavuk veya hindi

Bol salata(1 tk zeytinyağı ile)

Haşlanmış sebzeler

Ara Öğün:

1 su bardağı kefir veya 1 kase probiyotikli yoğurt

8 adet badem veya 2 adet tam ceviz içi veya 8 adet fındık

Akşam Yemeği:

Izgara veya fırınlanmış somon

Bol salata(1 tk zeytinyağı veya avokadolu)

Haşlanmış sebzeler

*Bu diyet Candida diyetinde tüketilebilecek olan besinleri göstermek adına örnek olarak hazırlanmıştır. Porsiyon miktarları kişinin metabolizma hızına ve mevcut hastalıklarına göre hazırlanmaktadır.

Candida Diyetinin Dezavantajları

Candida diyeti tek tip bir beslenme modelidir. Oysaki herkesin vücudun ihtiyacı olan besinler farklıdır. Diyetler kişiye özel olamlıdır. Candida diyeti kısıtlayıcı bir diyettir. Bu da uzun dönemde uygulanabilirliğinin çok düşük olmasına yol açar. Aynı zamanda uzun dönemde uygulandığında kişilerde vitamin-mineral eksikliğine ve buna bağlı hastalıklara yol açabilir. Ayrıca yurt dışı ve yurt içi kaynaklar araştırıldığında Candida diyeti hakkında yapılmış çok fazla çalışma yoktur. Candida diyeti hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

WhatsApp chat