Diyet Pancake

Diyet yaparken hem tatlı tüketmek istiyorsunuz hemde diyetinizi bozmak istemiyorsunuz o zaman diyet pancake tarifi tam da size göre!

Diyet listeleri hazırlanırken temel amaç belli bir kalori miktarını kontrollü şekilde alarak vücudun yağ dengesini kontrol etmektir. Hazırlanan tüm listelerde kahvaltı kısmında tüketilenler üç aşağı beş yukarı aynı olduğundan dolayı, insanlar değişik alternatifler aramaktadır. Pancake ile yapılan bu diyet türünde ise kahvaltının ya da ara öğünün yerini gayet hafif malzemeler ile hazırlanan pancakeler almakta. Böylece hem diyet yapanlar için değişiklik olmakta hem de pancakelerin hazırlandığı malzemelerin hafifliği sayesinde alınan kaloriler kontrol edilebilmekte.

Diyet Pancake Kaç Kaloridir?

Kahvaltılarımızı şenlendirmek adına yapılabilecek yiyeceklerin başında gelen pankeklerin yapımında yumurta, süt, un ve bunlara ek olarak yardımcı malzemeler kullanılır. Fakat bu pankekler çok leziz olmalarına karşın diyet yapanlarımızın da korkulu rüyası olabilirler. Çünkü yedikçe yedirten, karşı konulamaz olan pankeklerin yapımında kullandığımız un nedeniyle, alacak olduğumuz kalori miktarı bir miktar da olsa artacaktır. Ayrıca sahip olduğu yüksek karbonhidrat değerleriyle birlikte yaptığınız diyetin verimliliğini de engelleyecektir. Diyetinizi bozmadan pankek lezzetinin sabah kahvaltılarını şenlendirmesini istiyorsanız da akçaağaç şurubu ile zayıflamayı sağlayan yolları destekler özelliklere sahip olarak yapılan diyet pankekleri yapıp keyifle tadabilirsiniz.

Pankeklerdeki kalori oranlarıysa içerisinde kullandığımız miktar ve malzemeye oranla değişkenlik gösterecektir. Örneğin normal tarife uyarak un ve şekerli pankek yaptığımızı varsayarsak, 1 adet pankek 182 kalori, 10 adet pankekin ise 1822 kalori olduğunu söylememiz mümkündür. Peki, bu kalori miktarları diyet pankekler için de geçerli midir? Diyet pankeklerin de elbette kullandığımız besinlere oranla sahip olduğu kalori miktarları mevcut olacaktır. Örneğin hurma ve tam buğday unuyla yapılan muzlu pankeklerin 1 adeti 38 kalori, 10 adeti ise 378 kalori civarlarındadır. Tercihiniz yulaflı pankeklerden yanaysa, ki genelde diyet pankek olarak geçen asıl kahramanımız budur diyebiliriz, 1 adeti 100 kaloridir.

Bu verileri yanlarına ek olarak, yanında nasıl ek besinler tüketmek istediğiniz verilerini de göz önünde bulundurarak değerlendirdiğimizde kilo alma riski olduğunu söyleyebiliriz. Ama kontrollü bir tüketim ve gerekli egzersizlerin yapılmış olduğu bir programda ise keyifle yiyebilirsiniz.

Diyet Pancake Diyetlerde Nasıl Tüketilmelidir?

İçerisinde bulunan un ve şeker nedeniyle kalorilerimize kalori katma potansiyeline sahip olan pankekleri nasıl tüketmeliyiz? Aslına bakarsanız hali hazırda bir diyet programına sahipseniz bu pek mantıklı olamayacaktır.

Ama eğer bununla ilgili bir kaygı duymuyorsanız, afiyetler dileriz. Diyet programındayım ama bu pankeki yemem lazım diyorsanız da diyet pankekler sizin en yakın yardımcınız olacaktır. Un ve şekeri kısmadan yapılan pankekler, tartının gösterdiği minik kilolarımızın tehdidiyken, diyet pankekler ise onların dostudur. Üstelik sizi mutlu da edecektirler.

Diyet pankeklerin kullanımını da abartılı dozlarda olmamak şartıyla kontrollü bir şekilde, ek olarak egzersiz desteği ile birleştirdiğiniz zaman, korktuğunuz yüksek kalori miktarlarından da kurtulma şansını elde etmiş olacaksınız. Ya da eğer hem pankek yemeyi çok istiyor hem de kilo alma telaşesi içerisinde yaşıyorsanız, diyet pankek tercihinde bulunup, günlük öğün porsiyonlarınıza da dikkat edip, kalori miktarı fazla olan besinleri azaltarak dengeyi sağlamayı deneyebilirsiniz. Pankek yerken çikolata, bal ya da kullandığınız herhangi tatlı besinlerini azaltmanız da kilo alma riskinizi en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Pişirdiğiniz un kullanımında tam buğday unu ya da yulaf unu kullanımı da bu süreçte sizi bu tür korkularınızdan bir nebze uzaklaştıracaktır.

Diyet Pancake Tarifi

Diyet Pancake Hazırlarken Kullanılan Malzemeler

Kullanılan malzemeler kişinin kalori ihtiyacına göre değişebilir. Vücut endeksi düşük ve metabolizması hızlı çalışan birisi için malzemelerin arasına daha yüksek kalorili besinler girebilirken; vücut endeksi yüksek ve metabolizması yavaş birisine hazırlanan pancakeler olabildiğince standart ve temel malzemelerden hazırlanmaktadır.

Standart olarak hazırlanan pancakelerin içinde:

 • 2 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 1/2 paket kabartma tozu
 • 1/2 paket vanilin tozu
 • 1 kaşık light tereyağı

Yer alır. Ekstra olarak kişinin kalori ihtiyacına göre değişen şekillerde muz, bal, şeker, tuz gibi malzemeler de eklenip çıkartılabilir.

Diyet Pancakelerin Hazırlanması

Diyet listelerinin kahvaltı bölümlerindeki standart malzemelere alternatif olarak tariflenen pancakelerin hazırlanması herkes için oldukça kolay sayılabilir. İki adet yumurta sarısı ve beyazıyla derin bir kabın içerisine kırılır. Sonrasında yulaf ezmesi, kabartma tozu, vanilin kaba eklenerek homojen hale gelene kadar karıştırılır. Kulak memesi kıvamından biraz daha akışkan hale gelmesi için su veya yağsız süt eklenerek kıvam sağlanır. Sonrasında önceden ısıtılan krep tavasına kepçe yardımıyla porsiyon halinde dökülerek pancakeler pişirilir. Alınması arzulanan kalori miktarına bağlı olarak piştikten sonra üzerine bal, reçel veya peynir ilave edilerek tüketilir.

Diyet Pancake Ne Zaman Tüketilmelidir?

Pancake diyetinin ortaya çıkma amacı, içerdiği malzemelerin kalori bakımından zayıf olması ve tüm diyet listelerindeki standart malzemelere alternatif oluşturmasıdır. Genelde tüketim zamanı olarak kahvaltı gösterilse de diğer öğünlerde tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Önemli olan öğünler arasındaki dengenin iyi kurulmasıdır. Günlük alınacak kalori miktarı diyetin türüne göre önceden belirlenmiş olsa ve pancake ile alınan kalori miktarı, toplam alınan kalori miktarında artışa sebep olmuyor olsa bile, toplam miktarın öğünler arasında dengeli dağılımı önemli bir kriter olarak karşımıza çıkar. Sonuç olarak, eklendiği öğünde kalori miktarı açısından denk bir besinin o gün için listeden çıkarılması, toplam kalori miktarının korunarak, diyet listesindeki kalori dengesinin kurulmasını sağlar.

Kilo Aldırmayan Unsuz ve Şekersiz Pancake Tarifi

Malzemeler

 • 2 orta boy yumurta
 • 40 gr yulaf ezmesi
 • 1 adet olgunlaşmış muz
 • 4 yemek kaşığı süt
 • 1/8 yemek kaşığı kabartma tozu
 • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ

Hazırlanışı

 • Bir kap içerisine yumurtaları kırın ve köpürene kadar çırpın.
 • Yulaf ezmesini içerisine kabartma tozu ekleyerek rondo yardımı ile toz haline getirin.
 • Muzu çatal yardımı ile iyice ezin.
 • Tüm malzemelerinizi bir araya getirip iyice karıştırın.
 • Tavanızı yağlayın ve orta ateşte kepçe yardımı ile karışımı pay ederek pişirin ve pişen pankekleri bir tabağa alın.
 • Üzerine dilediğiniz meyveleri ekleyebilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın