Sağlık Rehberi

Kolajen Takviyesi

Kolajen Takviyesi Kullanmanın Faydaları Nelerdir? Kolajen Takviyesi ne işe yarar? Soruların yanıtları bu sayfada!

Kolajen Faydaları Nelerdir?

İnsanın yaşamsal faaliyetinin çeşitli organlarında ve sistemlerinde bir maddenin varlığı, onu aşağıdaki alanlarda yeri doldurulamaz ve yararlı kılar:

 • Cildi gençleştirir. Kolajen cildin elastikiyetini ve nemini korur. Fibroblastlar üzerinde etki ederek, daha fazla lif üretimini teşvik eder. Yeterli miktarları sayesinde kırışıklıklar düzelir, küçük olanlar tamamen giderilir.
 • 35 yaşına geldiğinde, genç cildi ve yüz hatlarını korumak isteyen kadınlar için kolajen proteini içeren bir hazırlık kürü endikedir.
 • Selülit belirtileriyle savaşır. Elastikiyet kaybı ve vücut yağındaki artış nedeniyle cilt kusuru ortaya çıkar. Cilt tonu azalır ve yağ hücreleri dışarı doğru itilerek selülit oluşturur. Kolajen sayesinde cilt daha elastik hale gelecek ve buna bağlı olarak “portakal kabuğu” sorunu çözülecektir.
 • Saç sağlığını ve güzelliğini destekler Kırılgan ve kuru saçlarda kolajen eksikliğinden şüphelenilebilir. İçerisindeki vitaminlerin kullanılması, medikal maskelerde kullanılması saç köklerini güçlendirecek ve saçları ipeksi, pürüzsüz ve parlak hale getirecektir.
 • Tırnak plağını güçlendirir. Tırnakların temeli proteindir. Kolajen sayesinde daha hızlı, güçlü ve eşit büyüyecekler ve pul pul dökülmeyecekler.

Kolajen Takviyesinin Faydaları Nelerdir?

Kolajen, yaşlanma sürecini yavaşlatmak, cildin elastikiyetini ve sağlıklı eklemleri korumaktan sorumlu özel bir proteindir. Sağlıklı bir uyku, dayanıklılık ve güçlü bir sindirim sistemi de kolajene bağlıdır.

Maddenin vücuttaki oranı% 25-45 aralığında değişmektedir. Kemikler, kıkırdak, deri, saç ve tırnaklar maksimum kolajen içeriğine sahiptir. Amino asitlerden oluşur ve bağ dokusunda özel hücreler – fibroblastlar tarafından üretilir. Bu yazıda kolajen takviyesinin faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır bunları okuyacaksınız.

Kolajen Çeşitleri Nelerdir?

İnsan vücudunda 4 tanesi önemli rol oynayan 28 çeşit kolajen proteini vardır:

 • İlk tip kemik, eklem, kıkırdak, deri, saç oluşumunda rol oynar.
 • İkincisi kasları, bağları, omurlar arası eklemleri oluşturur.
 • Üçüncü tip, gastrointestinal sistemin iç organlarının kabuğunu, uterus boşluğunu oluşturur. Beyinde ve göz merceğinde az miktarda bulunur.
 • Dördüncüsü, epidermis tabakasında ve mercekte bulunur.
 • Vücudun hemen hemen tüm kısımları aynı anda birkaç çeşit protein içerir.

Sporcularda veya yaşla bağlantılı olarak vücuttaki belirli bir proteinin sentezinde bir azalma meydana gelir. Bu, bir dizi hastalığın ilerlemesiyle doludur ve ek kolajen alımı gerektirir. Bu madde yaşlanma karşıtı kozmetolojide kullanılır, spor beslenmesi için tozlara dahil edilir ve belirli patolojileri tedavi etmek için kullanılır. Diğer bileşenlerle kombinasyon halinde serumlar, enjeksiyonla ve tablet olarak çeşitli formlarda kullanılır.

Kimler Kolajen Takviyesi Kullanmalıdır?

Kolajen, yaşlanma sürecini yavaşlatmak, cildin elastikiyetini ve sağlıklı eklemleri korumaktan sorumlu özel bir proteindir. Sağlıklı bir uyku, dayanıklılık ve güçlü bir sindirim sistemi de kolajene bağlıdır.

Maddenin vücuttaki oranı% 25-45 aralığında değişmektedir. Kemikler, kıkırdak, deri, saç ve tırnaklar maksimum kolajen içeriğine sahiptir. Amino asitlerden oluşur ve bağ dokusunda özel hücreler – fibroblastlar tarafından üretilir. Bu yazıda kolajen takviyesinin faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır bunları okuyacaksınız.

Kimler Kolajen Takviyesi Kullanmalı?

İlerleyen yaş, menopoz, sigara kullanımı, UV ışınlarına maruz kalma gibi nedenlerle vücutta üretilen kolajen miktarı azalabilmektedir. Bununla beraber dengesiz beslenme, yetersiz protein alımı gibi sebeplerden dolayı da kolajen sentezi için gerekli olan yapı taşları yeterli miktarda alınamadığından kolajen üretimi aksayabilmektedir. Bu gibi durumlarda hekim kontrolünde kolajen takviyesi alınabilir.

Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur?

Kolajen açısından zengin gıdalar veya kolajenin üretimini artıran gıdalar tüketmek, ihtiyacınız olan kolajenin üretilmesini sağlayabilmektedir. Kolajen açısından zengin besinler:

 • Tavuk
 • Kemik suyu
 • Balık ve kabuklu deniz ürünleri
 • Yumurta akı
 • Yapraklı sebzeler
 • Domates

Kolajen Takviyesi Nasıl Kullanılmalıdır?

 • Kolajen insan vücudunda eklemleri, tendonları, kasları ve bağ dokularını güçlendiren bir proteindir.
 • Vücudumuzda sürekli olarak üretilen yenilenen hücreler ve dokular olmakla birlikte vücuttan sürekli olarak atılan ve yıkılan hücrelerde mevcuttur. Bu sirkülasyon sürecinde vücutta hücrelerin yenilenmesine ve gelişmesine katkı sağlamak adına kolajen takviyesi sıklıkla kullanılmaktadır.
 • İnsan cildinin büyük bir kısmının kolajen içermesi ve hücrelerin yaş itibari ile zamanla yenilenmesinin yavaşlaması kırışıklıklara sebep olmaktadır. Bu sebeple cildinizde doğru kolajen takviyesi ile yaşlanma geciktirici etkiler de görmek mümkündür.
 • Cildi pürüzsüzleştirir ve yaşlanmanın etkilerini geciktirmektedir.

Kolajen proteininin olumlu yanları çok olsa da diyetisyen önerisi ile alınması tavsiye edilir. Bizim bu konuda sizlere önerimiz uzman diyetisyen Tuğba Yaprak kliniğine başvurmanız olacaktır. Detaylı bilgi alabilmek için tugbayaprak.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Vücuttaki Kolajen Miktarı Nasıl Arttırılabilir?

Kolajen proteinin vücutta eksikliği uzun vadede birçok probleme neden olmaktadır. Bu sebeple de vücudunuzda diyetisyen tarafından ölçülen kolajen miktarı çok düşük ise kolajen takviyesi ilaçlar ile sağlanmaktadır. Eğer vücudunuzdaki var olan kolajeni arttırmak için kolajen içeren besinler tüketmeniz tavsiye edilir.

Vücuttaki Kolajeni Azaltan Etmenler

 • 1- Sigara
 • 2- Alkol
 • 3- Yaşlanma
 • 4- Oksijen azlığı
 • 5- Hareketsizlik

Kolajen Takviyesinin Yan Etkisi Var Mıdır?

İnsan vücudu ruhsal bakımdan olduğu kadar fiziksel açıdan da hassas bir yapıya sahiptir. Ruh ve beden ikilisi bir bütünün parçalarını teşkil ettiği için, birbirlerini oldukça etkilemektedirler. Bu yüzden tüketilen yiyecekler ve vücuda alınan maddeler önemlidir.

Kolajen takviyesi doktorunuzun belirlediği ölçülerde kullanılmalıdır. Yoğun kullanımında sağlık sorunlarına yol açabilir. Vücudunuzun günlük olarak alması gereken kolajen miktarından fazla kolajen almak böbreklerinize olması gerekenden fazla yük getirecektir.

Kaynaklar:

Molecular Cell Biology. 4th Edition. Collagen: The Fibrous Proteins of the Matrix

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın