Probiyotik Yoğurt

Probiyotik Yoğurt Nedir?

Probiyotikler bağırsak sağlığı için faydalı mikroorganizmalar arasında yer alır. Birbirinden farklı yararlar sağlayan birçok probiyotik türü vardır. Bunlar genellikle yoğurt, kefir gibi mayalı gıdalarda bulunur. Bağırsak sağlığının iyi olması bağırsak florasının dengeli olması gerekir. Probiyotik yoğurt bunu destekleyen yiyeceklerden biri olduğu için önem taşır.

Probiyotik kelimesi Yunanca ve Latincede “yaşam için” anlamını taşır. Bunlar temelde bağırsak sağlığı dostu bakterilerdir. Bağırsak sağlığını desteklemek, sindirim sisteminin ve tüm vücudun düzgün çalışması için önemli olan dengeli bir bağırsak mikrobiyotasının korunmasına katkıda bulunmak gibi faydalar sağlarlar.

Tüm yoğurtlar canlı ve aktif kültürler içerir. Fakat hepsinde bağırsak sağlığını desteklemek için gereken türler bulunmayabilir. Probiyotik yoğurt ve buna yönelik üretilen mayalar belli probiyotik türleri açısından zengindir. Bu nedenle beklenen faydayı sağlama ihtimalleri daha yüksek olabilir.

Probiyotik Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Probiyotikler bağırsak sağlığı için faydalı olan bakterilerdir. Probiyotik yoğurt bu mikroorganizmaların belirli türlerini yeteri kadar içeren yoğurda denir. Bu yiyeceğin bağırsak sağlığını korumasının yanında bağışıklık sistemini iyileştirmek, vitamin ve minerallerin iyi emilmesini sağlamak gibi faydaları da vardır. Probiyotik yoğurdun faydaları özetle şöyle sıralanabilir:

 • Tüm süt ürünleri gibi yoğurt da iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik ve diş sağlığı, kanın pıhtılaşması, yara iyileşmesi ve tansiyonun düzenlenmesi gibi alanlarda fayda sağlar.
 • Ayrıca vücudun D vitaminini iyi şekilde emmek için kalsiyuma ihtiyacı vardır.
 • Çoğu yoğurt, miktarı her yoğurt için değişse de, B6 ve B12 vitaminleri içerir. Bunlara ek olarak riboflavin, potasyum ve magnezyum da içerir.
 • Probiyotik yoğurt sindirim sistemini genel olarak düzenlemeye yardımcıdır. Gaz, ishal, kabızlık ve şişkinliği azaltmada etkilidir.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı olması kilo verme süreçlerini kolaylaştırır. Buna ek olarak içerdiği laktik asit sayesinde de kilo verme süreçlerinde önerilir.
 • Bağırsak florasının düzenli olması dokuları korur ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Fakat bu kesinleşmiş bir etki değildir.
 • Laktoz intoleransı olan çoğu kişi yoğurdu diğer süt ürünlerinden daha iyi tolere eder. Çünkü yoğurdun laktoz içeriği daha düşüktür. Olumlu sonuç alanlar kalsiyum kaynağı olarak yoğurdu tercih edebilir.

Probiyotik Yoğurt Ne Zaman Yenmelidir?

Probiyotik yoğurt günün her ana ve ara öğününe eklenebilir, hepsi de sağlık için faydalıdır. Düzenli olarak yoğurt tüketmek sindirim sistemi, kemik sağlığı ve bağışıklık sisteminiz için iyi bir tercihtir. Fakat farklı amaçlar için farklı zamanlar tercih etmek de mümkündür. Bunlar özetle:

 • Daha rahat ve kaliteli bir uyku için yatmadan önce yoğurt yiyebilirsiniz. Yoğurttaki laktik asit ve triptofan daha iyi uyumanıza yardımcı olur.
 • Gece yemek yeme alışkanlığınız nedeniyle kilo alıyorsanız, gece sadece yoğurt yiyebilirsiniz. Bu sayede anlamlı bir kilo artışı yaşamadan alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz.
 • Sabahları aç karnına yoğurt yemek, normalde alacağınız faydayı azaltabilir. Bu nedenle yemeklerin yanında, yemeklerden sonra veya ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.

Probiyotik Yoğurt Zayıflatır Mı?

Probiyotik yoğurt sindirim sistemini düzenler ve kilo verme programlarında bolca tercih edilir. Fakat bunun nedeni tek başına kilo verdirmesi değil, sağlıksız yemeklerin yerine besin değeri yüksek, faydalı ve düşük kalorili olan yoğurdu koymuş olmanızdır. Yani temelde besin değeri düşük fakat yüksek kalorili (beyaz un gibi) yiyecekleri azaltmanız size kilo verdiren şeydir. Fakat onların yerine yoğurt gibi sağlıklı alternatifler koyarak ek faydalar da sağlarsınız.

Bağırsak sağlığını iyileştirmek kilo vermeye yardımcı olur. Düzenli olarak yoğurt tükettiğinizde bağırsaklarınızdaki yararlı bakteriler artar ve sindirimi düzenler. Bu sayede yoğurt kilo verme programları için ayrıca önem taşır. Ayrıca içerdiği kalsiyum, protein ve diğer vitamin-mineraller sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır.

Probiyotik Yoğurt Evde Nasıl Yapılır?

Probiyotik yoğurt, normal yoğurttan daha fazla yararlı probiyotikler içerir. Bunu evde yapmak için probiyotik yoğurt mayalarını tercih etmeniz veya mayalarken ek olarak probiyotik eklemeniz yeterli olur. Marketlerde probiyotik yoğurt mayaları bulunur, bir kez bunlarla yaptıktan sonra diğerlerini bir önceki yoğurdunuzu maya olarak kullanarak yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 litre süt
 • 1 şase probiyotik toz veya probiyotik yoğurt mayası (1 gr)
 • 1 litrelik cam kavanoz

Yapılışı

 • Sütü bir tencerede kaynatın. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 15 dakika karıştırın.
 • Sütü ılıklaşması için ateşten alın ve 1 saat bekletin. Daha fazla süt daha uzun sürede ılıklaşacaktır. Dereceniz varsa 42-45 derece arası idealdir. Yoksa parmağınızı yakmayacak seviyeye gelene kadar soğutun.
 • Probiyotik toz kullanıyorsanız sütten iki kaşık alıp toz ile karıştırın. Probiyotik maya kullanıyorsanız iki üç kaşık sütle mayayı karıştırın.
 • Ilık sütü kavanoza alıp maya veya toz karışımını ekleyin ve karıştırın.
 • Kavanozun kapağını sıkmadan kapatın ve üzerini bir örtüyle örtün. Örtülmüş halde 4 saat kadar bekleyin.
 • 4 saat sonra örtüyü açın ve kapağı kapalı şekilde buzdolabına alın. 1 gece sonra yoğurdunuz yemek için hazır olacak. Afiyet olsun.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın