Zayıflama Yöntemleri

Aç Kalarak Zayıflama

İnsanlar bazı öğünler atlayarak yada yemek yemeyerek kilo verebilecekleri inanışına sahiptir. Bu durumlar için Aç Kalarak Zayıflama yazımızı dikkatle okuyunuz.

Az yersem, öğün atlarsam, ekmeği kesersem kilo veririm gibi düşünceler toplumda oldukça yaygındır. Bir çok kişi halk arasında kilo verip alma konusunda kendisinin uzman olduğunu düşünmektedir. Etrafında kilo vermek isteyen kişilere de bu bilgileri ışığında destek olmaya çalışır. “Akşam yemeği yememelisin, su iç verirsin, ekmeği kes verirsin, tuz yeme verirsin, az ye verirsin, tabağın yarısını ye verirsin, saat 7 den sonra yemek yememelisin” gibi bir çok öneriyi barındırmaktadır. Ancak aç kalarak veya uzun süreli yemek yememe sonrası da unutmayın ki ciddi açlık durumunuz oluşacak, kan şekeriniz oldukça düşecek ve bulduğunuz her şeyi yeme isteği ile karşılaşacaksınız. Daha sonrasında kan şekerinin düşmesi ile beraber halsizlik ve uyku hali de yaşayacağınız ciddi olumsuzlukların başında gelmektedir.

Kilo vermede tek öğün beslenmek, sadece sıvı ile beslenmek, tek bir besinle beslenmek, çok düşük kaloride beslenmek gibi yanlış yöntemler uygulanabilir.

Aç Kalarak Zayıflamanın Etkileri

 • Oldukça yanlış olan bu yöntemle başlangıçta kilo kaybı olsa dahi sonrasında büyük hasarlarla birlikte vücudunuza geri dönüş yapar.
 • Vücudun çalışması organların işlevini yapması için gerekli bir kalori miktarı vardır. Bu alım kısıtlandığı takdirde organlar kendini yavaşlatır tembelleştirir.
 • Bunun yanı sıra vücut bu durumu kıtlık olarak algılayarak beyine sinyal gönderir. Gelen besinlerin yağ olarak depo edilmesi sağlanır. Çünkü az besin alımı sonrası beyin vücuda daha az besin gireceğini düşünerek depolama işlemi gerçekleştirir.
 • Bu açlık durumunda ise tartıda görülen eksiler yalnızca vücudunuzda bulunan su ve kaslarınız olacaktır.
 • Gözle görülür bir incelme sağlanmayacaktır.
 • Açlık ile kilo verilen yöntemlerde metabolizma hızı maksimum 2 hafta içinde minimum düzeye inerek yavaşlar.
 • Vücudun sıvı elektrolit dengesi bozulur.
 • Gereken mineral ve vitamin alımı sağlanamayacağı için bağışıklık sistemi düşer.

Aç Kalarak Kilo Verilir Mi ?

Diyetlerin temel amacı sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kurularak sürdürülebilir hale getirilmesidir. Sağlıklı ve yeterli beslenmenin zaman içerisinde fazla kiloları ortadan kaldıracağı düşünülmektedir. Birçok uzman diyetisyen diyet listeleri oluştururken protein veya karbonhidrat diyetleri arasında seçim yapmaktadır. Nadiren de olsa dengeli diyetlerle karşılaşılmakta; bu tür diyetler de uzun sürelerde kilo verilmesini sağlamaktadır.

Diyetisyenler diyet listelerini oluştururken bu duruma azami özen gösterirler. Kişi ile yaptıkları mülakat ve ölçümler dahilinde, kişinin alması gereken toplam kalori miktarının yüzde yirmi eksiğini yazar; yazdıkları kalorileri de gün içerisindeki sık öğünlere paylaştırırlar. Diyet listelerinin bir diğer özelliği çok sık öğün olmasıdır. Bir günde üç ana, iki ara olmak üzere toplam beş öğün olması normal olarak kabul edilirken bu rakamın üzeri anormal olarak kabul edilmez.

Bu kadar fazla öğün olmasının sebebi aç kalınmaması gerektiğidir. Sanıldığının aksine aç kalmak kilo vermek için faydalı değildir. Sağlıksız ve dengesiz kilo kaybına sebep olur. Aç kalınan vakitlerde kan şekeri inanılmaz derece düşer; süre bittiğinde yeme isteğini tavan yaptırır. Yani uzun süre aç kalındığında yapılan kalori tasarrufu, yemek yenirken ortadan kalkar. Bu açıdan değerlendirdiğimizde aç kalarak kilo vermek mümkün değildir. Bu şekilde verilen kilolar oldukça sağlıksızdır. Diyet süresi boyunca sık ancak az yiyecek şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.

Kimler Aç Kalarak Zayıflamayı Denememelidir?

Öğün atlayarak ve yemek yemeyerek kilo vermeyi hedefleyen kişilerde çeşitli sağlık sorunları yaşanabilir. Aç kalarak zayıflama programına başlamadan önce bir doktora danışmalı ve uygun koşulları sağladığınızdan emin olmalısınız. Kilo kaybı yaşansa bile daha sonrasında büyük sağlık sorunları ile karşılaşmak mümkündür. Gerekli kalori miktarı alınmadığında organlar işlevlerini yapamaz duruma gelirler. Aynı şekilde metabolizma hızı da kısa sürede 2 kat daha yavaş şekilde çalışmaya başlar.

Özellikle kalp damar rahatsızlığı bulunan kişilerin aç kalarak zayıflama yöntemine başvurmaları önerilmez. Gizli şeker ve diyabet hastalıklarında da kısa süre içerisinde olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu gibi ciddi ve kronik hastalığı olan kişilerin aç kalarak zayıflama yöntemine başvurmamaları gerekir. Kısa sürede verilen kilolar yeterli vitamin ve mineralden eksik diyetler ile gerçekleştiği için diyet sonrası hızlı bir kilo artışı ile karşılanır ve obezite sorunu yaşanabilir. Bu gibi sebepler dolayısıyla çeşitli psikolojik rahatsızlıklar ve depresyon yaşanabilir. Gebe ve emzirme döneminde olan annelerin hızlı kilo verme isteği ile başladıkları aç kalarak zayıflama yöntemi vücut için gerekli besin ögelerinin sağlanmasını engeller ve hem bebek hem de anne için ciddi sıkıntılar yaratır.

İnsülin gibi düzenli ilaçlar kullanan kişilerin açlık diyeti uygulaması doğru değildir. Ayrıca çocuklar, yeme bozuklukları yaşayan ve psikolojik tedavi gören kişilerinde diyet programında çeşitli zararlar görmesi mümkündür.

Aç Kalarak Zayıflamanın Zararları

Açlık ile kilo verimi sonrası yakın gelecekte;

Sağlıklı kilo vermek isteyenlerin tercih etmemesi gereken yöntemler arasındadır. En azından bazal metabolizmanın harcadığı enerji kadar enerji alımı sağlanmalıdır. Az az sık sık beslenilmelidir. Ve tüm besin gruplarının bulunduğu bir diyet programı uygulanmalıdır.

Kilo Vermek için En Etkili Diyet Türü Hangisidir?

8 saat yemek yiyip 16 saat boyunca aç kalarak zayıflama tekniğine dayalı olan aralıklı oruç diyeti, kilo vermek için en etkili diyet seçeneklerinden biridir. Aralıklı oruç sayesinde 3 hafta içerisinde 10-15 kilo vermek mümkündür. Kuralları her ne kadar katı da olsa kısa süre içerisinde etkili sonuçlar doğuran bir diyettir. Son dönemlerde belli saatlerde yemek yiyerek ve diğer saatlerde aç kalarak zayıflama yönteminin popülaritesi oldukça yüksektir. Aralıklı oruç diyeti sayesinde 8 saat boyunca istediğinizi yiyebiliyorken 16 saat boyunca vücudunuzun dinlenmesini sağlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda vücut kendini onarıp yenileniyor ve alınan kalorilerin yakılması sağlanıyor.

Uygulanan şok diyetlerin ortaya çıkardığı sağlık sorunlarının yanı sıra tek bir yiyeceği tüketmek ve yasak yiyecekler belirlenmesi aynı zamanda zayıflama garantisi de vermemektedir. Aralıklı oruç diyeti sayesinde yemek yemeye ayrılan 8 saat, vücudu eğitiyor ve uyku esnasında bile kalori yakmaya devam ediyor. Her ne kadar özgür bir diyet olsa da 16 saat aç kalarak zayıflama tekniği ile birlikte tüketmemeniz gereken besinler de vardır. Örneğin alkol, asitli yiyecekler ve paketlenmiş meyve suları diyet süresince önerilmez. Ayrıca margarin ve mayonez gibi yağlı gıdalar da tavsiye edilmemektedir. Her diyette olduğu gibi aralıklı oruç diyetini uygulamadan önce de doktora danışmalısınız. Uzun süre aç kalarak var olan kronik rahatsızlıklarınızı tetikleme riskiniz bulunmaktadır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın