Badem Yağının Faydaları

Badem Yağının Faydaları Nelerdir? Badem Yağının Besin Değerleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Tüketiciler olarak tek bir badem türü olduğunu düşünsek bile aslında iki farklı tür badem vardır: Acı ve tatlı. Badem Akdeniz bölgesinde yetişen ve birçok farklı şekilde kullanılabilen şifa kaynağı bir besindir.

Her ne kadar fındık sınıfında olduğu sanılsa da, badem aslında şeftali çekirdeğine benzer bir yapıya sahiptir. Badem bütün olarak tüketilebilir, süt ve un haline getirilebilir. Üreticiler toplanan bademleri ezerek veya öğüterek badem yağı üretirler. Yağ bakımından çok zengin olan badem yağı soğuk preslendiğinde özellikle cilt için yararlı hale gelirler.

Acı bademler daha çok tıbbi özelliklere sahip olduklarından çok tüketilmezler. Tüketilmeleri kontrollü olmalıdır aksi taktirde toksik olabilirler.

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Kalp sağlığına faydalıdır. İçeriğindeki bileşenler kolesterolü arter damarlardan karaciğere taşıyarak parçalar ve vücuttan atılırlar. Kolesterol seviyelerinin düzenlenmesi sayesinde kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Bol E vitamini içermesi güçlü bir antioksidan olduğunun göstergesidir. Yüksek E Vitamini seviyeleri sayesinde hastalıklardan korur ve bilişsel düzeyi arttırır.
 • Diyabet hastası olanlarda kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.
 • Tokluk hissi yaşatır. Bu sebeple diyetlerde yenmesi önerilir.
 • Cilt iyi çok faydalıdır. Ciltteki su kaybını önler.
 • Badem yağının faydaları arasında cildi nemlendirme özelliği de bulunmaktadır.
 • Çatlakların onarılmasına yardımcı olur.
 • Makyaj temizleyici olarak kullanılabilir.
 • Kaşıntıyı azaltır.
 • Güneş ışınlarından alınan zararlı etkileri azaltır.
 • Kasların gevşemesini kolaylaştırır.
 • Sedef ve egzama gibi akut cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 • Kepeği azaltır.

 • Vücut için gerekli enerjiyi sağlaması da bilinen badem yağı faydaları arasındadır.
 • Cildin aydınlanmasını kolaylaştırır.

Badem Yağı Besin Değerleri

Bir yemek kaşığı yani 14 gram badem yağına ait besin değerleri şöyledir:

Badem yağı yüksek derecede E vitamini kaynağı olmasının yanında az miktarda da K vitamini içermektedir. Tüketilen bir çorba kaşığı badem yağı 5.3 mg vitamin sağlamaktadır. Yüksek miktarda E vitamini alımı hücre metabolizmasında önemli bir rol oynayarak yaşlanma karşıtı bir etki gösterir. Badem yağının faydaları arasında kanser, kardiyovasküler hastalıklar, katarakt ve diyabet gibi bazı hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olması da vardır.

Lif ve protein açısından bir fayda sağlamasa da badem yağının faydaları içerdiği doymamış yağlardan alınmaktadır.

Yağ asitlerinin dağılımı ise şöyledir:

 • Tekli doymamış yağ: % 70
 • Çoklu doymamış yağ: % 20
 • Doymuş yağ: %10

Badem yağı içerisindeki doymamış yağlar kalp hastalığı risklerini azaltarak obezite riski de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununun oluşumunu engellemektedir.

En önemlisi bu tekli doymamış yağlar yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olarak kalp hastalığı ve inme gibi hayati risk taşıyan önemli sorunları ortadan kaldırmakta faydalıdır. Bu tekli doymamış yağlar tok hissedilmesini sağlayarak kilo vermeye yardımcı olabilirler.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağı, hem doğal bir saç ve cilt ürünü olarak hem de gıdalarda kullanılabilmektedir.

Yemeklerde Badem Yağı Kullanımı;

Badem yağı rafine edilmemiş bir yağ olduğu için besin değerlerini kaybetmemesi için soğuk yiyeceklerde ya da pişirildikten sonra yiyeceklere eklenmelidir. Salata, garnitür gibi yiyeceklerde rahatlıkla kullanılabilir.

Saç Bakımında Badem Yağı Kullanımı;

Saç miktarına göre avuca bir miktar badem yağı dökülür ve saç uçlarına uygulanır. Uygulamadan sonra durulanmasına gerek yoktur.

Cilt Bakımında Badem Yağı Kullanımı;

Bakım rutininde kimyasal ürünleri sevmeyenler için doğal ve çok besleyici bir bakım ürünüdür. Üretilmiş olan çoğu nemlendiriciden çok daha fazla nemlendirme yapar. Aynı zamanda makyaj temizleyici olarak da kullanılabilmektedir.

Makyajı temizlemek için avuca bir miktar badem yağı alarak, parmak uçları ile birlikte tüm cilde uygulanmalıdır. Ardından ılık bir havlu ya da pamuk yardımıyla makyaj temizlenmelidir. Bu işlemin ardından yüz ılık su ile yıkanmalıdır.

Badem yağı, taşıyıcı bir yağdır yani yağ cildin daha derinlerine taşınabilir. Sevilen esans kokuları da bu yağa karıştırılarak kullanılabilmektedir. Limon, lavanta, gül ve çiçek esansları ile hoş bir koku yakalanabilir. Eklenen ürünlerin de doğal olduğundan emin olunmalı ve yüzümüze kullanmadan önce muhakkak kol ya da dirsek bölgemize uygulayarak alerjimizin olup olmadığına bakmamız gerekir.

Cildimizi temizledikten sonra avucumuza çay kaşığı kadar badem yağı döküp parmak uçları ile yumuşak hareketler ile yüze yedirilmesi gerekmektedir. Temizleyici olarak değil de nemlendirici olarak badem yağı kullanıyorsak cildimizi durulayıp, kurulamaya gerek yoktur.

Badem Yağının Yemeklerde Kullanımı

Kalp sağlığı için çok faydalı olan badem yağı yemeklere lezzet vermesinin yanında sağlığı korumaya da yardımcıdır. Kolesterol seviyelerini düzenleyen bu yağ mümkün olduğu şekilde yemeklerde kullanılabilir. Tat açısından fındık yağını andıran badem yağı, hafif ve çok lezzetli bir yağdır. Rafine edilmediğinden dolayı pişirme sırasında kullanımı pek tercih edilmez çünkü yüksek ısı besin değerlerini kaybetmesine yol açmaktadır.Badem yağı gibi yağların pişirme sonrası kullanılmaları daha uygundur. Kullanılacaksa soğuk yiyeceklerde ya da piştikten sonra eklenmeleri önerilmektedir.Buna rağmen badem yağının ısınma noktası yaklaşık 215 derece olduğundan kızartma ve sote gibi yüksek ısı gerektiren yemeklerde rafine edilmiş badem yağı kullanılması uygun olacaktır. Sebze ya da pilav gibi yemeklerde kullanılması hem tat hem besin değeri açısından önerilmemektedir. Yağ rafine işlemi gördükten sonra besin değerlerinin çoğunu kaybettiği için daha uygun ve ısıya dayanıklı olurlar.

Henüz rafine edilmemiş badem yağını birçok yerde kullanabiliriz;

 • Salata sosu olarak bol yeşillikli bir salatada,
 • Garnitürlerin üzerlerine dökülerek,
 • Makarnaya eklemek için kullanılmaktadır.

Rafine edilmiş badem yağının kullanılabileceği alanlar;

Yüksek ısıya dayanıklı olduklarından et ürünleri pişirirken kullanılmaları yağın yanmaması açısından çok önemlidir. Aynı şekilde fırında yapılan bir yemek ya da kızartmalarda da kullanılmaları uygundur.

Badem yağında sodyum oranı çok düşük olduğundan tuzlu yemeklerde kullanılabilmektedir. Tüm bunlara rağmen rafine edilmiş badem yağı, yüksek kalorisi nedeniyle çok fazla kullanıldığında kilo alımına sebep olabilir çünkü 1 yemek kaşığı 120 kaloridir.

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Bademin içeriğindeki yüksek protein, omega-9 yağ asitleri ve E vitamini de dahil olmak üzere birçok onarıcı ve iyileştirici diğer özellikleri bulunmaktadır. Bu sayede üretilen badem yağının faydaları cilt ve saç bakımında çok sık kullanılan ürünlerden birisi olmasını sağlamıştır. İçerdiği bu özellikler, badem yağının saç parlaklığını ve gücünü artırabileceğini göstermektedir.Badem Yağının Saç için KullanımıBirçok farklı şekilde kullanımı mevcut olsa da en sağlıklı olan doğrudan saça uygulamaktır. Saçın ihtiyacı olan nem ve sağlığı düzenli kullanımlarda rahatlıkla sağlayabilmektedir. Farklı saç miktarlarına uygun şekilde yetecek kadar badem yağını avuca döküp tüm saç uçlarına yedirmek gerekmektedir. Oluşmuş olan saç kırıklarını onarması yanında oluşacak kırık, sertleşme ya da incelme gibi sorunların da önüne geçmektedir. Aynı zamanda parlaklık ve yumuşaklık da katacaktır. Uygulanan yağın durulanmasına gerek yoktur. Badem yağının faydaları düzenli bir kullanım rutini sonrası daha iyi anlaşılabilir.
Kullanmaktan memnun olunan saç kremleri ya da formüller var ise bu ürünlerin içerisine de badem yağı eklenebilir. Evde saç maskesi yapmak istiyorsanız 1 yemek kaşığı badem yağı, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve kıvam almasını sağlayacak avokado ya da mango gibi ürünleri karıştırıp krem haline getirilebilir. Yapılan bu krem kuru saça sürülmeli ve yaklaşık 45 dakika bekletildikten sonra durulanmalıdır.

Badem yağının faydaları her ne kadar doğrudan uygulama ile ortaya çıkabilmesi de istenen durumlarda badem yağı saç serum ya da kapsülleri de kullanılabilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın