Beyaz Çayın Faydaları

Bildiğimiz siyah çay ile arasında birçok fark olan beyaz çayın faydaları şöyledir:

Kilo Vermemize Yardımcı Olur
Beyaz çaydaki kafein ve kateşinler yağ yakımına yardımcı olurlar. Yapılan çalışmalarda, beyaz çayın yağ yakımını uyarabildiği, yeni yağ hücrelerinin oluşmasını önlediği ve beyaz çayın metabolizma hızımızı % 5’e kadar artırmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır
Beyaz çaydaki kateşinler kalp hastalığı riskini çeşitli şekillerde azaltabilir. Yapılan araştırmalar, bu kateşinlerin kolesterol seviyelerini düşürebildiğini, kan basıncını azaltabildiğini ve kan damarlarının işleyişini düzenlediğini göstermiştir.

Diş Sağlığına Faydalıdır
Beyaz çayın faydaları arasında dişlerde plak oluşumunu engellemeye yardımcı olması da vardır. İçeriğinde bulunan polifenol ve flavonoidler diş sağlığı için etkilidir. Bu çay, doğal olarak barındırdığı florür içeriği sayesinde diş çürümesi riskini de azaltabilir. Ayrıca beyaz çay, diğer çaylar gibi dişlerimizde sararma veya lekelere neden olmaz.

Cilde Faydalıdır
Birçok insan sivilce, lekeler ve akneler gibi cilt problemleri ile mücadele etmektedir. Bu cilt problemlerinin çoğu hayati risk taşımasa bile yine de can sıkıcıdır ve özgüveni azaltabilir. Beyaz çay, antiseptik ve antioksidan özellikleri sayesinde kusursuz bir cilt elde etmemize yardımcı olabilir.

Sağlıklı Saç Uzamasını Destekler
Beyaz çay sadece cilt için iyi faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı saçlara sahip olmamıza da yardımcı olur. “Epigallokateşin Gallat” (EGCG) adı verilen antioksidanın saç büyümesini arttırdığı ve saç dökülmesini önlediği gösterilmiştir. Beyaz çayın faydaları sayesinde dirençli bakterilerin neden olduğu kafa derisi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Beyaz Çayın Besin Değerleri

Beyaz çay bize birçok açıdan fayda sağlar. Antioksidanlar, polifenoller, kateşinler ve onu çok sağlıklı bir çay yapan diğer maddeler açısından zengindir.

 • Antioksidanlar: Beyaz çay tüm diğer çaylar arasında en az işlem gören çaydır. Sonuç olarak, bu çay doğal durumuna en yakın çaydır ve doğal antioksidan içeriğinin çoğunu korur.
 • Kateşin: Beyaz çay, kanser gibi kronik hastalıklarla savaşmak için mükemmel bir bileşik olan Epigallocatechin Gallate (EGCG) dahil olmak üzere birçok kateşini içerir.
 • Asit seviyesi: Beyaz çay, diğer çaylardan daha düşük asit seviyelerine sahiptir. Bu da onu daha az acı ve biraz tatlı yapar.
 • Teaflavin: En düşük teaflavin seviyesi beyaz çayda bulunur. Teaflavin, çayın acılığını ve sertliğini sağlayan maddedir. Bu yüzden beyaz çay diğer çaylara göre daha tatlı ve yumuşaktır.

Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır?

Beyaz çayımızı sahip olduğu antioksidan ve diğer bileşikler gibi yararlı maddelerin özelliklerini kaybetmeden hazırlamak için dikkat etmemiz gereken kurallar şöyledir:

Kaynar su kullanmayın

Beyaz çay hazırlamak hakkında bilmemiz gereken ilk şey asla kaynar su kullanmamaktır. Kaynar su, beyaz çayın narin lezzetini bozabilir. Çoğu uzman, beyaz çay için ideal su sıcaklığının 76 ila 85 C arasında olması gerektiğini belirtir. İyi bir fincan beyaz çay hazırlamak için suyu kaynama noktasına getirin ve bir dakika kadar bekletin. Daha sonra beyaz çay yaprakları suya koyarak çayınızı demleyin.

Çay yapraklarını gereken miktarlarda kullanın

Beyaz çay yaprakları diğer türlerden çok daha az yoğundur. Bu da normalde kullandığınız çay yapraklarından daha fazla yaprak kullanabileceğimiz anlamına gelir. Her fincan su için 2 çay kaşığı beyaz çay yaprağı kullanarak başlayın. Daha sonra çayın tadına bakarak zevkinize göre daha fazla yaprak ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.

Beyaz Çay Kilo Verdirir Mi?

 • Beyaz çayın antioksidan özellikleri, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, yaşlanmayı önler ve kanserlere karşı korur. Beyaz çayın faydaları arasında kilo vermemizde önemli ölçüde yardımcı olması vardır.
 • Yeni Yağ Hücrelerinin Oluşumunu Engeller: Yapılan araştırmalar, beyaz çayın adipositler olarak bilinen yeni yağ hücrelerinin oluşumunu etkili bir şekilde engellediğini göstermektedir. Yeni yağ hücresi oluşumu azaldığı için kilo alımı da azalır.
 • Beyaz çayın faydalarından biri de yağları harekete geçirmesidir. Olgun yağ hücrelerinden gelen yağı harekete geçirir ve vücuttaki fazla yağın atılmasına yardımcı olur. Bu aynı zamanda vücutta yağ depolanmasını da kısıtlar.
 • Lipolizi uyarır: Beyaz çay sadece yağları parçalamak ve harekete geçirmekle kalmaz, aynı zamanda vücuttaki yağ yakma süreci olan lipolizi de uyarır. Böylece, vücuttaki fazla yağlar verimli bir şekilde yanar ve ekstra kilo vermemizi sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırmak beyaz çayın faydaları arasındadır. Antioksidan bakımından yüksek olan beyaz çay, vücudun metabolizmasını hızlandırır. Metabolizmayı hızlandırmak, depolanmış yağların daha hızlı yakılmasını sağlar.
 • Yağ Emilimini Azaltır: Beyaz çay ayrıca vücuttaki yağ emilimini kısıtlamaya yardımcı olur. Yağ vücutta emilmediğinden veya depolanmadığından dolaylı kilo kaybına yardımcı olur ve kilo alımını azaltır.


Beyaz çayın tüm bu özellikleri kilo vermemize yardımcı olur. Ancak, sadece beyaz çay tüketmenin mucizevi sonuçlar vermeyeceğini hatırlamak önemlidir. Bu çayın sonuçlarını ve faydalarını en üst düzeye edebilmek için düzenli egzersizlerle birlikte uygun sağlıklı beslenme kurallarına uyulmalıdır.

Beyaz Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

Beyaz çayın tadı, lezzeti ve sağlığa faydaların dolayı tüm insanlar tarafından sevilerek tüketilmesine rağmen, özellikle kontrolsüz ve aşırı tüketildiğinde bazı insanlarda sağlık sorunlarına neden olabilir. İşte aşırı beyaz çay tüketmenin yan etkilerinden birkaçı:

 • Uyku Bozuklukları ve İdrar söktürücü Etki: Beyaz çay ve diğer çaylardaki bulunan kafein, özellikle büyük miktarlarda alındığında hafif bir idrar söktürücü (diüretik) etkiye yol açabilir. Beyaz çaydaki kafein miktarı kahvede bulunandan oldukça az olsa da, uykuya dalmayı zorlaştırabilir ve bu durum rahatsız edici olabilir. Beyaz çayda, kafeinin yanı sıra vücudumuzun uyku döngüsünü etkileyen başka kimyasallar da vardır.
 • Kabızlık: Beyaz çay, sindirim sırasında aşırı su atılmasına yol açabilen ve kabızlığa neden olabilecek bir kimyasal olan teofilin içerir. Yapılan birçok araştırma, sabahları çay içmenin, insanların sağlıklı bir bağırsak hareketine sahip olmasına yardımcı olabileceğini, fazla miktarda çay içmenin ise birçok insanda kabızlığa neden olabileceğini ortaya çıkarmıştır.
 • Kaygı ve Huzursuzluk: Fazla tüketildiğinde beyaz çaydaki kafenin, huzursuzluğa, kaygıya, uyku bozukluğuna ve kalp atış hızının artmasına neden olabilir. Kafein tüketiminin, vücudumuz üzerinde hem iyi hem de kötü etkileri olabilir.
 • Prostat kanseri: Prostat kanseri muhtemelen çok fazla çay içmenin neden olabileceği en kötü yan etkidir. Bazı araştırmalar, fazla miktarlarda çay içen erkeklerin prostat kanseri risklerinin, hiç çay içmeyen erkeklere göre daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Beyaz Çay Nasıl Tüketilmelidir?

Beyaz çay sadece sağlıklı ve besleyici değil, aynı zamanda hazırlanması da çok kolay bir çaydır.

İdeal olarak, kullanılan su 75-85° C arasında olmalıdır. Beyaz çayın lezzetini mahvedebileceğinden dolayı kaynar su kullanmaktan kaçının. Beyaz çayı ortalama 3-5 dakika arasında demlemek yeterli olacaktır.

Beyaz çayın genellikle ince ve ferahlatıcı bir tadı vardır. Beyaz çayı sıcak veya soğuk olarak tüketebiliriz. Bununla birlikte, biraz daha güçlü bir çayı tercih etmeniz gerekiyorsa, demlemeden önce çaya ek olarak kuru yapraklar ekleyebilirsiniz. Her gün 1-2 bardak beyaz çay içmek genel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Beyaz çayı tüketmek için ideal bir zaman olmasa da, sabahın erken saatlerinde tüketilecek beyaz çay daha faydalı olacaktır. Örneğin günlük dört fincan içmeyi planlıyorsanız, zamanınızı buna göre bölebilirsiniz. Ayrıca, düzenli ilaç kullandığınız zaman aralıklarında, beyaz çay ve diğer çayları tüketmekten kaçının. Çünkü bazı ilaçlar, kafein gibi maddelerle olumsuz reaksiyonlar verebilmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın