Nar Suyunun Faydaları

Nar Suyunun Faydaları - Zararları

Nar Suyunun Faydaları

Nar Suyunun Faydaları Nelerdir? Nar Suyunun Zararları Nelerdir? Nar Suyunun Besin Değerleri Nelerdir? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu sayfada!

Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Bir nar, yetişkinler için günlük gerekli miktarın % 33 ila % 40’ı olan yaklaşık 30 mg C vitamini sağlar. Nar suyu 100’den fazla fitokimyasal içerir. Nar meyvesi binlerce yıldır doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.

Nar Suyunun Faydaları:

 • Antioksidanlar

Narın taneleri, canlı kırmızı renk tonlarını polifenollerden alırlar. Bu kimyasallar güçlü antioksidanlardır.

Nar suyu, diğer meyve sularından daha yüksek seviyelerde antioksidan içerir. Ayrıca kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan içerir. Nar suyundaki antioksidanlar, serbest radikallerin vücuttan atılmasına, hücrelerin hasardan korunmasına ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olur.

 • Alzheimer Hastalığını Önler

Nar suyunun faydalarından biri de meyve suyundaki antioksidanların ve yüksek miktardaki faydalı fitokimyasalların Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurmaya yardımcı olur ve hafızayı korur.

 • Sindirim Sistemini Düzenler

Nar suyu bağırsaktaki iltihabı azaltabilir ve sindirimi iyileştirebilir. Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları olan insanlar için yararlı olabilir.

 • İltihap Oluşumunu Engeller

Nar suyu, yüksek antioksidan konsantrasyonu nedeniyle güçlü bir anti-enflamatuardır. Vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Metabolik faliyetler sonucu ortaya çıkan oksidatif stres ve hasarı önleyebilir.

 • Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Nar suyunun faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da vardır. Nar suyunun içerdiği yüksek miktardaki antioksidanlar ve polifenoller vücutta biriken kullanılmayan yağların yakılmasına yardımcı olur.

Narın Besin Değerleri Nelerdir?

Nar, salatalara, tatlılara veya pirinç bazlı mezelere eklenebilen sulu tohumları olan yakut kırmızısı bir meyvedir. Bu çok yönlü meyve, sağlıklı bir lif kaynağı olmakla birlikte C vitamini ve bakır gibi önemli vitaminler ve mineraller içerir.

Narlar etkileyici bir besin profiline sahiptir. Bir fincan narda (174 gram):

 • Lif: 7 gr
 • Protein: 3 gr
 • C Vitamini: RDA’nın% 30’u
 • K Vitamini: RDA’nın% 36’sı
 • Folat: RDA’nin% 16’sı
 • Potasyum: RDA’nın% 12’si (RDA: Recommended daily allowance / Günlük alınması gereken besin değeri)

Ayrıca nar taneleri oldukça tatlıdır, bir fincan 24 gr şeker ve 144 kalori içerir. 

Bununla birlikte nar suyu, bazıları güçlü tıbbi özelliklere sahip olan güçlü bitki bileşiklerine sahiptir. Nar suyu, birçok sağlık faydası sağlayan iki benzersiz madde içerir.

 • Punicalagin

Punicalagin, nar suyu ve kabuğunda bulunan son derece güçlü antioksidanlardır. O kadar güçlüdür ki, nar suyunun kırmızı şarap ve yeşil çayın antioksidan aktivitesinin üç katına sahip olduğu bulunmuştur.

Punicalagin ekstraktı, narın kabuk kısmından elde edilir.

 • Punicic Asit

Nar çekirdeğinin yağında bulunan punicic asit, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca diyabet, obezite ve sindirim sistemi sorunlarını tedavi edici özelliklere sahiptir.

Narda az miktarda yağ vardır. Bütün bir meyvede 1 gramdan az doymuş yağ, çoklu doymamış yağ ve tekli doymamış yağ vardır. 

Narlar ayrıca iyi bir folat (RDA’nın% 15’i), bakır (RDA’nın% 27’si), tiamin (RDA’nın% 9’u), B6 vitamini (RDA’nın% 9’u) ve potasyum (RDA’nın% 8’i) kaynağıdır. 

Narın Cilde Faydaları Nelerdir?

Tıpkı diğer birçok meyve gibi, narlar da cildinizin sağlığını ve genel sağlığınızı canlandırmaya yardımcı olan yararlı besinler ve antioksidanlarla doldurulur. Nar suyu, cilt yaşlanması, lekeler, kızarıklar, döküntüler ve daha fazlası gibi sorunlarla mücadele etmek isteyenler için önemli bir bileşendir.

Nar Suyunun Faydaları:

 • Yaşlanma Karşıtıdır

Nar suyunun faydalarının en önemlisi, içerdiği antioksidanlar sayesinde yaşlılık lekeleri ve kırışıklıkların görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olmasıdır. Antioksidanlar, cilt yüzeydeki eski cilt hücrelerinden kurtulma kabiliyetine sahiptir ve cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır. Böylece cilde genç ve yeni bir görünüm kazandırır.

 • Kızarıklık ve Şişlikleri Azaltır

Çevre koşullarından dolayı havada bulunan bakteriler cildin yağ bezlerini enfekte ettiğinde sivilce oluşur. Sivilceler oluştuğunda, vücut bakterileri öldürmek için enfekte olmuş bölgeye nötrofil adı verilen beyaz kan hücrelerini gönderir. Ancak tüm süreç iltihaplanmaya neden olur ve sonuç olarak ciltte kızarık ve şişmiş sivilceler oluşur. Narın, anti-enflamatuar (iltihap önleyici) özelliği vardır. Bu nedenle kızarıklıklara veya sivilcelere uygulandığında ciltte oluşan iltihap ve kızarıklıkları iyileştirebilir. 

 • UV Koruması

Yapılan araştırmalara göre, nardaki antioksidanların ultraviyole (UV) ışınlarına karşı doğal koruma sağlamaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Nar suyu günlük kullandığımız güneş kreminin etkilerini artırmaya yardımcı olur.

 • Cildin Kurumasını Engeller

Nar, donuk ve kuru cildin tedavisinde etkili olduğunu kanıtlanan zengin bir C vitamini kaynağıdır. Nar suyunun faydalarından yararlanmak için ezilmiş bir şekilde olarak düzenli olarak uygulandığında, cilt pürüzlülüğünü azaltabilir. Ayrıca, narın hacim ağırlığının yaklaşık yüzde 82’si sudur. Bu da cildi nemlendirmek için oldukça etkilidir.

Narın Zararları Nelerdir?

 • Nar suyu sahip olduğu yüksek besin değeri ile cilde, saça ve vücuda oldukça faydalıdır. Her meyve ve sebzede olduğu gibi aşırı tüketim veya besin alerjisi çeşitli sağlık sorunlar meydana getirebilir.
  • Erken Doğuma Sebep Olabilir

  Yapılan çalışmalar, nar çekirdeği özünün kasılmaları uyardığını ve bazı durumlarda erken doğuma sebep olabildiği ortaya çıkmıştır.

  Hamilelik sırasında nar özü ve kabuk tüketiminden kaçınmak en iyisidir. Ayrıca nar suyu içmek rahim üzerinde aynı etkiye sahip değildir. Bu nedenle bu meyveyi yemek veya nar suyu içmek hamilelik sırasında risk oluşturmaz.

  • Şeker Hastalığının Etkilerini Artırabilir

  Narın içerdiği antioksidanlar, diyabetin önlenmesi için vücutta kanın temizlenmesi için çalışırlar. Fakat nar yüksek miktarda şeker içerir. Bu yüzden diyabet hastalığından muzdarip insanların nar tüketiminden uzak durmaları gerekir. Gereğinden fazla nar tüketimi kandaki şeker miktarını yükseltebilir.

  • Yüksek Kaloriye Sahiptir

  Nar yüksek miktarda kalori içermektedir. Bu nedenle kilo vermek için yapılan diyet sırasında fazla tüketilmemelidir. Gerekenden fazla tüketimi, vücutta fazla şeker birikmesine yol açabilir.

  • Alerjik Reaksiyonlar Meydana Getirebilir

  Nar suyu tüketmek, gıda intoleransına (tüketilen yiyeceğin içindeki bir maddeye karşı sindirim sisteminin verdiği alerjik reaksiyon) yol açabilir. Bu alerjik belirtilerinden bazıları:

  • Yutma güçlüğü
  • Yüz şişmesi
  • Nefes almada zorluk
  • Ağızda ağrı ve şişlik
  • Kaşıntı

  Herhangi bir yiyeceğe karşı alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora giderek gıda intoleransı testi yaptırmanız faydalı olacaktır.

Sağlık Rehberimiz için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by