Yaban Mersininin Faydaları
Yaban Mersininin Faydaları

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir? Ülkemizde Yaban Mersini Yetişmekte Midir? Fiyatları Ne Kadardır? Merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Yaban Mersini Nedir?

Birçok tatlı çeşidinin içinde ismini duymuşunuzdur. Ama belki de hiç görmemiş ya da ne olduğu hakkında bir fikrinizin olmadığı bir meyve çeşidi olan yaban mersini aynı zamanda halk dilinde ayı üzümü olarak tanımlanan fundagiller ailesine ait bir meyve türüdür. Bir çok dondurma ve pastada kullanılan meyve, yabancı ülkelerde üretilen ambalajlarında yaban mersini yerine blueberry yani Türkçe karşılığı mavi yemiş olarak kullanılır. İnsan sağlığı için çok faydalı olan bu meyve türü ülkemizde Karadeniz bölgesinin yüksek dağlarında yetişmektedir. Her ne kadar kesin bir bilgi olmamakla birlikte anavatanın Kuzey Amerika olduğu söylenmektedir. Oysa bu meyvenin ülkemize geldiği yer olarak kaynaklarda yer edinmemiş ve tamamen iklim şartları ve toprağın özelliğinden dolayı burada yetiştiği söylenmektedir.

Yaban Mersininin Tercih Edilme Sebepleri?

Yaban mersini üzümsü bir meyve türü olarak birçok çeşidi olan meyve türüdür. Yaban mersini ılımlı ve bol yağış alan bölgelerin dağlık kesimlerinde yetişmektedir. Yaban mersini ismi birçok bölgede farklı bir adla anılmaktadır. Ülkemizde doğu Karadeniz kesimlerinde bulunan illerimizde Ardahan’da mosi isminde tanımlanırken, Rize’de likapa olarak pazar tezgahlarında yerini almaktadır. Başka bir Karadeniz bölgesinde bulunan ilimiz Trabzon’da ligarba ismiyle bilinir. Bunların yanından birçok ilçelerde farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Ülkemizin birçok yerinde ve genel adlandırmalarda ayı üzümü olarak tanımlanırken İç Anadolu bölgemizde özellikle Yozgat ilimizde köpek üzümü olarak tanımlanmaktadır. Yaban mersini parlak mavi ve bazen morumsu renkte olabilmektedir. Tadı böğürtlen gibi tatlı ekşimsidir.

Yaban Mersini Neye İyi Gelir?

Ülkemizde en çok Karadeniz bölgesinin dağlık kesimlerinde yetişen yaban mersini ya da farklı bir adlandırma ile ayı üzümü, üzümsü bir meyve türüdür. Yaban mersinin faydaları yapılan araştırmalarda insan sağlığı için birçok etkisi olduğu tespit edilmiş ve birçok ilaçta kullanılmıştır. İnsan sağlığı için faydalı olan bu meyvenin ilaçta kullanılmadan da tüketildiğinde insan sağlığına faydalı olduğu gözlemlenmiştir. İnsan vücudunda birçok soruna iyi gelen yaban mersini içerisinde A, C, E ve K vitaminin yanında kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi minerali de barındırıyor. Yaban mersininin faydaları oldukça kapsamlı gruplara ayrılır. 

Yaban Mersininin Ne Tür Faydaları Vardır?

İnsan vücudu için gerekli vitamin ve mineralleri içerisinde barındıran yaban mersini şu sağlık sorunlarına iyi gelmektedir; 

 • En önemli faydası böbreklere olan faydasıdır. Antioksidan özelliği sayesinde böbrek hasarlarını önlüyor.
 • Böbrek dostu olan yaban mersini aynı zamanda idrar yollarını da temizler.
 • Kalp ve beyin hastalıklarından korur, kanseri önleyici bir etkisi vardır.
 • İnsanların sindirim sistemini düzene koyar.
 • Kan şekeri sorunu yaşayanlar günde birkaç yaban mersini tükettiğinde kan şekerini düzenler.
 • Stresten dolayı yaşamını zora sokan insanlar için doğal bir antidepresan özelliği taşır.
 • Meyvesi ve yaprağı kurutularak çay gibi demlenerek içildiğinde ishal giderici bir etki yapmaktadır. 
 • Dalından koparıldığı gibi taze olarak tüketildiğinde kanı temizler.
 • Güçlü bir C vitamini deposu olan yaban mersini insanın bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yukarda saydığımız birçok faydasının yanında insanın yaşaması için en önemli organı kalp içinde çok faydalı bir besindir. Kalp krizi riskini en azami seviyeye indirir. Bir arama olarak kullanılan yaban mersini aynı zamanda meyve olarak da tüketilmelidir. Yaban mersininin faydaları oldukça fazla olmakla beraber, son derece lezzetlidir.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

İnsan sağlığı için birçok faydası olan yaban mersini meyvesi, ülkemizde başta Karadeniz bölgesi olmak üzere birçok yerde yetişmektedir. İnsan sağlığına çok faydalı olduğu için birçok yerde kullanılmaktadır. Özellikle içinde bulundurduğu bol miktarda antioksidan ve C vitamini sayesinde insanın bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğine sahip bir meyvedir. İnsan sağlığına faydalı olan meyve bundan dolayı hem ilaç sektöründe hem de birçok gıda içerisinde aroma olarak kullanılmaktadır. 

Hangi Sorunları Giderir?

Yaban mersini meyve olarak tüketilebileceği gibi yaprağı ve kendisi kurutularak çay olarak da kullanılabilir. Kurutulduktan sonra toz hale getirilerek sonradan içecek olarak da kullanılır. Severek yaptığınız bir keke aroma olarak kullanarak kekinize enfes bir tat verebilirsiniz. Sabah kahvaltılarınızda tüketmek üzere hem çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirmek için reçelini yapabilirsiniz. Eğer hazır dondurma almıyor ve dondurmayı evinizde kendiniz yapıyorsanız yaban mersini kullanarak dondurmalarınıza ayrı bir lezzet verebilirsiniz. Doğal bir antidepresan olan yaban mersini kurutularak çay olarak demlendiğinde günün stresinden sizi uzak tutacağı gibi bütün yorgunluğunuzu unutacak bir çay olarak kullanabilirsiniz. İnsan sağlığı için önemli olan diğer bir besin olan yoğurdu sade tüketmek istemeyenler yoğurda yaban mersini ekleyerek güzel bir aroma verebilirsiniz. Yoğurdu hem siz hem de çocuklarınız yaban mersini aroması sayesinde severek tüketecektir. En önemlisi taze bir meyve olarak dalından kopararak tükettiğinizde kalp sağlığınızı da korumuş olursunuz. Kısaca yaban mersini meyvesini her şekilde kullanabilirsiniz.  

Yaban Mersininin Faydaları

Yaban mersininin faydaları içinde obezite, diyabet, kalp hastalığı gibi birçok hastalığın risklerini azaltması gösterilmektir. Yaban mersini antosiyanin adı verilen bir pigment içerir. Bu pigment, yaban mersinine hem mavi renklerini hem de ona çok fazla sağlıklı özellik verir. Diyet yapanların sıklıkla tercih ettiği yaban mersininin faydaları tahmin ettiğinizden daha fazladır.

 • Yaban mersini demir, fosfor, kalsiyum , magnezyum , manganez, çinko ve K vitamini içerir.
 • İçerdiği mineraller ve vitaminlerin yeterli miktarda alınması kemik yapısının ve kuvvetinin oluşmasına ve korunmasına katkıda bulunur.
 • Kolajen cilt güzelliğini destekleyen bir proteindir. Yaban mersini içerisinde bolca barındırdığı C vitamini ile kolajen oluşumunu destekler. Bu sayede kolajen kırışıklıkları gidebilir ve cilt dokusunu yenileyebilir.
 • Kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmak için düşük sodyum seviyelerini korumak çok önemlidir. Yaban mersini sodyum içermediğinden güvenle tüketilebilir
 • Yapılan araştırmalar, yaban mersini gibi yüksek lifli besinleri düzenli tüketen; tip 1 diyabetli kişilerin düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu; tip 2 diyabetli kişilerin ise kan şekeri, lipit ve insülin seviyelerinde iyileşme olduğunu göstermiştir.
 • Yaban mersinindeki içeriğindeki lif, potasyum, folat, C vitamini ve B6 vitamini ile kalp sağlığını destekler.
 • İçerisinde kolesterol olmaması yaban mersininin faydaları arasındadır. Taşıdığı lifler, kandaki toplam kolesterol miktarını ve kalp hastalığı riskini azaltır
 • Antioksidanları tümörün büyümesini engellemeye, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya; akciğer, ağız, pankreas, prostat ve kolon kanserlerini önlemeye yardımcı olur.

Sağlık rehberimiz için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by