Sağlık Rehberi

Portakalın Faydaları – Vitaminleri

Portakalın Faydaları Nelerdir? Portakalda Hangi Vitaminler Vardır? Portakal Sindirime İyi Gelir Mi? Merak ettiğiniz sorun yanıtları bu sayfada!

Portakalın Faydaları Nelerdir?

 • Portakalın faydaları arasında yüksek C vitamini olması yer alır. Günde iki orta boy olacak şeklinde tüketilen portakal C vitaminin Yüzde yüzünü de karşılamış olacaktır.
 • Portakal vücudu tüm toksinlerden de arındırma özelliğine sahiptir. Bu sayede hastalığa yakalanma riskiniz de azalacaktır.
 • Portakal tümör ve diğer kanser risklerinin de azalmasında etkili bir besindir.
 • Eğer düzenli tüketilirse bağırsakta yer alan floransları da dengeler. Bağırsakta meydana gelecek olan kum ve taş oluşumu da bu sayede önlenmiş olur. Ayrıca oluşmuş olan kum ve taş portakal sayesinde dökülebilir.
 • Diyabet hastaları için içerdiği şeker miktarı hiç zararlı değildir. Çünkü portakalda bulunan şeker ile kan şekerinin oranı birbirini olumlu etkilemektedir.


 • Portakalın faydaları toksinleri temizleme özelliği de vardır. Bu sayede eklemlerde oluşan iltihabın önüne geçilmiş olur.
 • Eklem ve kemik ağrıları en aza indirger. Vücudun iskelet sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.
 • İleri yaşlarda iltihap ya da eklem ağrılarından kaynaklı sorunların oluşmamasında etkili olur.
 • Yüksek lif barındıran bir besin olduğu için sindirimi kontrol eder. Metabolizmayı düzene sokar ve böylece kilo almanın da önüne geçilmiş olur. İçerdiği lif oranı mide hastalıklarına da iyi gelir.
 • Kahvaltıdan önce bir bardak portakal suyu tüketilirse tüm gün oluşacak yorgunluğu önlemiş olur.
 • Portakalın faydaları öksürük, astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi de yer alır.

Portakalda Hangi Vitaminler Bulunur?

 • Portakal büyük bir C vitamini deposudur. Portakalın faydaları genellikle bu C vitamininden kaynaklıdır. Büyük bir portakalda C vitaminin Yüzde yüzünü Bulabilirsiniz.
 • Titamin portakalda bulunan bir diğer bileşendir. Titamin B vitaminlerinden birisidir. Genelde B1 vitamini olarak da adlandırılır. Çok çeşitli gıdalardan bulunan bir vitamindir.
 • B9 vitamini olarak adlandırılan Folat ya da diğer adı ile Folik asit de portakalda bulunur. Birçok önemli fonksiyona sahip bir vitamindir. Birçok bitkisel gıdada bu vitamine erişebilirsiniz.
 • Portakallar ayrıca çok iyi bir Potasyum kaynağıdır. Yüksek potasyum alımını portakal ile sağlayabilirsiniz. Potasyum ile kalp sağlığı riskini de azaltmanız mümkün.
 • Fenolik de portakalda mevcut olan bir diğer bileşen kaynağıdır. Portakalın faydaları açısından olumlu etki Fenolikten de sağlanır. Antioksidan özelliğine katkı sunan bir maddedir.
 • Hesperidin portakalda bulunan ana antioksidanlardan birini oluşturur. Turunçgil grubunda yer alır.
 • Antosiyaninler kan portakalının kırmızı renginden sorumlu bir maddedir. Vitamin açısından da zengindir.
 • Karotenoidler tüm zengin turunçgillerin renklerinden sorumludur. Antioksidan açısından da oldukça zengindir.
 • Beta cryptoxanthin, bu madde bir portakalda en çok bulunan karotenoid antioksidanlardan birisidir. Aldığınız an vücudunuz onu A vitaminine dönüştürür.
 • Likopen kırmızı renkli olan kan portakallarında bulunan bir antioksidandır. Domates ve greyfurtlarda bolca bulunur. Sağlığa olan etkisi ise oldukça fazladır.

Ne Sıklıkla Portakal Tüketilmelidir?

Portakal önemli bir vitamin deposu olduğu için tüketimini de önem taşır. Özellikle sağlık açısından tüketilmesinde her zaman yarar vardır. Bir meyvenin mevsimi ne ise o mevsimde tüketilmesi önemlidir. Bu sayede o besinden daha çok verim alınır. Portakalı mevsiminde tüketmek sağlık açısından daha iyidir. Portakal hem vitamin hem de lif kaynağı yüksek olan bir besin olduğu için özellikle mevsiminde tüketilmesi önem taşır. Ayrıca portakal sadece yenilerek değil kokusu ile de hoş bir hava yaratır. Portakalı sobanın üzerine koyduğunuz anda evinizin içi mis gibi kokacaktır.

Portakalı çeşitli reçellere dönüştürerek de tüketebilirsiniz. Portakalı aç karnına tüketme metabolizma için çok iyidir. Portakal aç karnına yenildiği zaman günün tüm yorgunluğu ve stresinden sizi koruyacaktır. Gün boyu zinde kalacaksınız. Eğer öğlen vakti hafif baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler hissederseniz kan şekeriniz düşmüş olabilir bu yüzden bir portakalı kesip yemeniz faydalıdır.

Bazıları sağlıklı beslenmek adına akşamları sıkılmış bir bardak portakal suyu içerler. Evet bu faydalı ama geç saatlerde içilen portakal suyu sizi uykusuz bırakabilir. Eğer kalbin hızlı atıyorsa o zaman portakal suyundan uzak durun. Ayrıca kahvaltınıza eş olacak bir bardak taze sıkılmış portakal suyunu tüketimini mutlaka yapın. Çünkü sağlığa karşı faydasını göreceksiniz. Portakal suyunu günde bir buçuk bardağı geçmeyecek ölçütlerde için. Fazlası zarar olabilir.

Portakal Sindirime İyi Gelir Mi?

C vitamini deposu olan portakal sindirime özellikle iyi gelmektedir. Portakalın faydaları arasında sindirime iyi gelmesi özellikle öne çıkan bir durumdur.

Özellikle kış aylarında yaşanan kabızlık sorunu çok olmaktadır. Kış aylarında portakal tüketimi ile birlikte kabızlık sorunu da ortadan kalkmaktadır. Herhangi bir ilaç bile kullanmanıza gerek yok. Sadece günde bir portakal tüketerek kabızlık sorununu önlemiş olacaksınız

Hamilelerde de sindirim sorunu yaşanmaktadır. Hamileliğin ilk üç ayında portakalın tüketilmesi hamile için oldukça fayda sağlar. Sadece portakalın kendisi değil suyu ya da reçeli de tüketilerek sindirim sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca portakal düzenli tüketildiği zaman bağırsaklarda oluşan kum ve taşı da hemen düşürme özelliğine sahiptir.

Diyabet hastaları için sindirim sistemi açısından rahatça tüketilecek bir besindir. Portakalın faydaları sindirim sistemi açısından oldukça fazladır. Portakal midede oluşan toksin ve iltihabı da temizler. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde metabolizmayı en kısa sürede düzenler. Portakal kilo almanın da önüne geçmektedir. Kilo problemi olanlar kolaylıkla tüketebilirler. Sindirimden kaynaklı mide hastalıklarının da önüne geçmektedir. Midenizde oluşacak olan bir ekşime ya da yanma gibi durumlarda portakal tüketilmesi bu sorunu anında çözecektir. Midenizde sindirimden kaynaklı şişkinlik varsa bu da portakal tüketimi ile önlenebilir. Portakalın faydaları daha saymakla bitmeyecek kadar fazla. Bu yüzden portakal tüketimine sağlık açısından önem vermelisiniz.

Sağlık konularında daha detaylı bilgi almak için sağlık rehberi sayfamızı ziyaret ediniz!

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın