Probiyotik ile Zayıflama

Probiyotik ile zayıflama mümkündür. Öncesinde konuyu detaylıca ele alalım. Probiyotikler, bağırsaklarda bulunan yararlı mikroorganizmalardır. Doğuştan var olan vücuda dost bakterilerdir. Zararlı bakterilerin önüne geçmek için oldukça önemlidir. Gıdaların emilimi ve bazı vitaminlerin üretimi için gereklidirler. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlarlar.

Kötü beslenme, alkol, besinlerle alınan kimyasallar, sigara, stres, antibiyotikler, ağrı kesiciler, doğum kontrol hapları gibi birçok nedenden dolayı vücudumuzda bulunan probiyotik sayısı artmak yerine azalmaktadır. Zararlı bakterilerin zararlarından korunma ve iyi bir sindirim sistemine ve güçlü bir bağışıklığa sahip olmak için vücudumuzda bulunan probiyotik miktarını arttırmalıyız.

Kilo verme sürecinde sindirim sistemi önemli göreve sahiptir. İyi çalışan bir sindirim sistemi zayıflamaya olumlu etki eder. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için ise probiyotiklere ihtiyaç vardır. Probiyotik sayısı az olduğu zaman sindirim sisteminde bozulmalar aksamalar meydana gelir.Çoğu zaman bu durum kilo artışı ile sonuçlanabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda da probiyotik takviyesi alan kişilerin almayanlara göre daha çok kilo verdiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle probiyotik ile zayıflama mümkündür. Probiyotikler doğal yollarla veya tablet ,toz ,kapsül şeklinde de takviye olarak alınabilir. Önerilen, doğal yollar ile vücuttaki probiyotik miktarını arttırmaktır.

Doğal Probiyotik Kaynakları Nelerdir?

 • Süt,
 • Kefir,
 • Ev yapımı yoğurt,
 • Peynir,
 • Probiyotik yoğurt,
 • Ayran,
 • Süt ürünleri
 • Bunların dışında eczanelerden alınan probiyotik takviyeleri de kullanılabilir.

Bu kaynakların yanı sıra bazı gıdalar da probiyotiklerin çoğalmasını sağlar. Bunlar ise;

Probiyotiklerin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Her bakteri vücuda zararlı değildir. Başta bağırsak fonksiyonları olmak üzere vücudun tamamında görev alan yararlı bakteriler de bulunmaktadır. Bu yararlı bakterilere probiyotik adı verilmektedir. Alınan besinler yardımıyla midenin ve bağırsakların koruma altına alınması, zararlı bakterilerin uzaklaştırılması sürecine de probiyotik tedavisi adı verilmektedir. Probiyotiklerin sağlığa faydaları şunlardır:

 • Tüketilen besinlere veya alınan darbelere bağlı olarak midede ve bağırsakta ufak çatlaklar oluşabilir. Probiyotikler bu çatlaklara yerleşerek kapatıcı işlevi görürler. Bu sayede zararlı bakterilerin bölgeye yerleşerek hastalık oluşturmasını engellerler.
 • Mide veya bağırsak florasına girdikten sonra aşırı derecede üremeye başlayan zararlı bakteriler bulunmaktadır. Normalde midenin asitli ortamında ürememesi gereken bu bakteriler, midedeki asit dengesinin bozulmasından dolayı fazlaca üreyebilmektedir. Probiyotikler midenin asit seviyesini yükselterek bu zararlı bakterilerin üremesini engellemektedir.
 • Probiyotikler çeşitli enzimleri salgılamaktadır. Salgılanan enzimlerin vücudun hormon dengesini sağladığı bilinmektedir. Ayrıca mutluluk hormonlarını salgılayarak psikolojik bunalımların ortadan kalkmasını sağlarlar.
 • Alınan vitaminlerin büyük bir verimle kana karıştırılmasını sağlarlar. Başta A, C ve vitamini olmak üzere diğer vitaminleri de hızlıca kana karıştırırlar.
 • Zararlı bakteriler makul oranlarda vücutta bulunurlar. Bağışıklık sistemi sürekli olarak müdahale etse de bu makul orana yapacak bir şey bulunmaz. Zararlı bakteriler vücutta bir miktar toksin üretir. Bu toksinlerin ortadan kaldırılmasında da büyük oranda probiyotikler sorumludur.
 • Kandaki yağ asitlerini kontrol ederler. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü ise sabit tutarlar.

Probiyotiklerin sağlığa olan faydaları genel olarak bunlardır ancak ek olarak onlarca fayda daha sayabiliriz. Doğrudan ya da dolaylı olarak vücudun neredeyse tüm fonksiyonlarına dahil olurlar.

Probiyotikler Diyete Nasıl Dahil Edilmelidir?

Yararlı bakterilere probiyotik adı verilmektedir. Yararlı bakterilerin vücutta yeterli miktarda bulunması sayesinde vücudun tüm fonksiyonlarında iyileşmeler gözlenmektedir. Özellikle diyet gibi ağır koşullar altında yararlı bakterilerin alınması tehlikeye düşebilir. Diyet listelerine probiyotik açısından zengin olan gıdaların eklenmesiyle probiyotiklerin diyete dahil edilmesi mümkündür.

Probiyotik içeren besinleri ve bunların diyetlerde nasıl tüketilebileceğini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yoğurt içerisindeki maya sayesinde en zengin probiyotik kaynaklarından bir tanesidir. Hacimli olmasına rağmen kalorisi düşük olduğu için tüm diyet türlerinde büyük miktarlarda tüketilebilir. Genelde ara öğünlerde ve ana yemeklerin yanında yardımcı olarak tüketilmesinde sorun yoktur. Pastörize sütler ile yapılan yoğurtların yararlı bakteri miktarı görece düşüktür. Tam bir koruma isteniyorsa ev yapımı yoğurtların tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.
 • Ayrıca süt ürünlerinin tamamı da probiyotik açısından zengindir. Başta kefir olmak üzere beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri, ayran oldukça zengindir.
 • Çeşitli sebzelerin sirkeyle veya limonla havasız ortamda bekletilmesi sonucu üretilen turşular da probiyotik açısından çok zengindir. Mayalanma süreci sonucunda birçok yararlı bakteri turşuda ve turşu suyunda bulunur. Diyetlerde özellikle akşam yemeklerinin yanında az bir miktar turşu tüketimi yapılabilir.
 • Şarap tüketimi sayesinde de bolca probiyotik alınabilir. Kısacası fermantasyona maruz kalan her türlü yiyecek ve içecek probiyotik açısından çok zengindir.
 • Bu besinlerin ana öğüne yardımcı olarak veya ara öğünlerde ana besin olarak tüketilmesi diyetler açısından uygundur. Birçoğu kalori açısından zengin değildir. Bu sayede tüketimlerinin kilo alınması gibi bir etkisi olmaz. Kalorisiz olmalarına rağmen başta probiyotik açısından olmak üzere vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindirler.
 • Probiyotik ile Zayıflamak Sağlıklı Mıdır?

  • Probiyotikler, insanların bağırsak florasındaki dengeyi sağlayarak, insan sağlığını olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalar olarak tanımlanır. Ayrıca bu probiyotikler bağırsak florasında ki dengeyi sağladıkları için enerji kullanımında kalori harcanmasını sağlayarak doğru bir sindirime destek olmuş olurlar. Bu yüzden probiyotikler insan sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir.
  • Probiyotikle zayıflama da bu bağlamda önemli bir yer kaplar. Sindirim sistemimizde yüzlerce farklı mikroorganizma bulunur. Bu mikroorganizmaların miktarı ve çeşidi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kilo sayısı arttıkça mikroorganizma sayısı da düşer. Bu bağlamda düşünülecek olursa probiyotikle zayıflama mantıklı ve sağlıklı bir yöntem olur.
  • Probiyotikler, iştah kontrolünü sağlar. Mikroorganizmaların gelişimi için şekere ihtiyaç vardır. Siz şekerli gıda tükettikçe vücudunuza giren şekeri probiyotik bakteriler kendi gelişimleri için kullanacaklardır. Bu sayede beslenmeniz belli bir düzene oturur ve probiyotikle zayıflama yoluna girmiş olunur.
  • Doğal yollardan probiyotikler ise ev yapımı yoğurtlardan, yine ev yapımı turşulardan, sirkeden ve kefirden sağlanabilir. Her gün yiyeceğiniz 1 kase yoğurt, yemeklerin yanına eklediğiniz turşu ya da 1 bardak kefir size probiyotik takviyesi sağlar. Bağırsak floranız da sağlanan bu düzen sayesinde de probiyotikle zayıflama yolunda adımlar atılmış olur.
  • Antibiyotiklerin bağırsak florasındaki probiyotiklerin %95’ini yok ettiği bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu yüzden doğal yollar ile probiyotik alımını düzenli bir şekilde devam ettirmelisiniz. Kalori yakımında önemli bir yer edindiği için sağlıklı olarak zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

  Probiyotik ile Zayıflama Önerileri

  Hazır içecekler yerine aktar veya marketlerden alabileceğiniz probiyotik toz ile beraber kendinizde probiyotik ürünler elde edebilirsiniz.

  Yoğurt ile probiyotik tozun karıştırılması ile beraber hem sindirim sisteminizin çalışmasını hızlandırabilir hemde metabolizmanızda olumlu etkiler yaratabilirsiniz. 1 kase yoğurt içerisine 1 tüp yani 1 şase probiyotik dökebilirsiniz. Günde 1 sefer kullanımı ile 1 hafta içerisinde farkı hissedebilirsiniz.

  Unutulmamalıdır ki hiçbir şey kilo vermeye tek başına yeterli olmadığı gibi probiyotikler de yeterli değildir. Dengeli bir diyet ve egzersiz programına ek olarak kullanılan probiyotikler kilo verimini hızlandırıcı etki gösterecektir. Diyet programlarınızda kendinizi daha iyi hissettirecek ve motivasyonunuzu arttıracak etmenlere ihtiyacınız bulunmaktadır. Tam bu noktada probiyotikler vücudunuza olumlu etki sağlayacak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir etmendir. Sağlıklı kullanımı için mutlaka diyetisyen kontrolünde ve tavsiyesinde kullanılması gerekmektedir.

  Probiyotik İle Ne Kadar Kilo Verilir?

  Günümüzde yapılan araştırmalara göre probiyotik kullanımının kilo alımına karşı olan olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Fakat bu etkinin gerçekleşmesi, hali hazırda bir diyet programının yanında kullanılmasıyla oluşmaktadır. Kalori yakımını son derece hızlandıran probiyotikler, ayrıca vücutta yağ depolanmasını da engellemektedir.

  Haliyle bu bilgileri öğrenen zayıflamak isteyen kişiler, probiyotik ile kaç kilo verebilirim gibi rakamsal meraklara düşmektedirler. Fakat bu sorunun net bir rakam karşılığı olmamakla birlikte, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Bu değişikliği etkileyen faktörlerin en önemlileri beslenme ve antrenman programlarınızı nasıl uyguladığınızdır. Siz beslenmenize önem vermiyor ve tabiri caiz ise önünüze geleni yiyor iseniz, ne kadar çok probiyotik de kullansanız zayıflama bakımından olumlu bir etki maalesef göremeyeceksiniz.

  Probiyotik ile zayıflama mümkün bir yöntemdir ancak rakam vermek çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu yüzden düzenli olarak kullanılmalı ve kendinize şartlandırma yapmamanız gerekmektedir.

  Kimler Probiyotik ile Zayıflamayı Tercih Etmelidir ?

  Zayıflamak oldukça kompleks ve zorlu bir süreçtir. Herhangi bir şeyin tek başına kullanımı sayesinde kilo vermek mümkün değildir. Bu genellemeye probiyotikler de dahildir. Kilo vermek için probiyotik tüketimi yapılabilir ancak bunun iyi bir diyetle ve spor egzersizleri ile desteklenmesi mecburiyettir. Probiyotikler bağırsak ve mide florasına yaptıkları katkılar ile vücudun sağlıklı şekilde kilo vermesini sağlayabilirler.

  Bazı durumlarda mide ve bağırsak hastalıkları kilo alımının başlıca sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Tüketilen besinlerin çok hızlı şekilde emiliyor olması vücuda alınan kalori miktarının dengesiz bir şekilde yükselmesine sebep olabilir. Vücuda alınan karbonhidrat, protein ve yağlar da kan şekerini dengesiz bir biçimde yükseltebilir. İşte tüm bunların asıl sebebi olan bağırsak ve mide bakterilerinin düzenlenmesi amacıyla probiyotik tüketimi artırılabilir. Yani mide ve bağırsak sorunu yüzünden kilo alan insanlar probiyotik ile zayıflamayı tercih etmelidir.

  Mide ve bağırsaklardaki yararlı bakterilerde sorun olmasa bile herhangi bir diyet uygulamasında mutlaka ama mutlaka probiyotik tüketimi artırılmalıdır. Hafif ve mayalı yapısından dolayı herhangi bir mide hastalığının ortaya çıkma ihtimalini büyük oranda azaltırlar. Kan şekerini düzenleyerek bağışıklık sistemine katkıda bulunurlar. Vücudun genel direncini artırır, halsizlik ve yorgunluk gibi ciddi sorunları ortadan kaldırırlar. Probiyotikler vücudun neredeyse tüm fonksiyonlarına dahil olan oldukça özel bakterilerdir. Bu bakterilerin tüketilmesi için yoğurt ve fermantasyona maruz kalmış diğer sebze ve meyveler tüketilebilir.

  Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın