Sirkenin Faydaları

Sirkenin Faydaları Nelerdir? Sirkenin Cilde Faydaları Nelerdir? Sirke Nasıl Yapılır? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu sayfada!

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirkenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Sirkeyi cildinizde kullanmadan önce yüzünüzün veya cildinizin küçük bir noktasına pamuk yardımıyla bir miktar sirke sürerek, cildinizin nasıl bir tepki vereceğini test etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir kızarıklık ve alerji belirtisi sezerseniz doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 • Düzenli olarak cilt üzerinde kullanılan sirkenin faydaları çok fazladır. Sirke deriyi ölü hücrelerden arındırarak sivilce ve akne oluşumunu engeller, deriyi temizler ve cilt üzerinde gözenekleri açarak ferahlık sağlar. Sirke doğal bir cilt toniği olarak da kullanılmaktadır.
 • Derinin ph dengesini sağlayan sirke, cilt yağlanmalarını ve kurumalarını engeller. Sirke cildi sıkılaştırarak, yaşlılık etkilerinin azalmasını sağlar.
 • Koltuk altı ve ter kokusu şikayeti olan kişiler, su ile seyrelttikleri sirkeyi, bir pamuk yardımıyla terleyen bölgelere uygulayarak kötü kokuların vücutlarını terk etmesini sağlayabilirler.
 • Ayak kokusu şikayeti çekiyorsanız, 2 çorba kaşığı sirkeyi bir litre suya karıştırıp, ayaklarınızı bu suda bekletebilirsiniz. Sirkenin içinde bulunan antiseptikler hem ayak kokunuzu giderecek hem de daha sağlıklı bir görünüm kazanmalarını sağlayacaktır. Aynı şekilde ayakları ılık sirkeli suda bekletmek ayak mantarlarından da kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.
 • Saç kepeği sorunu çekiyorsanız az miktarda sirkeli suyu banyodan çıkmadan önce saçlarınıza dökebilirsiniz. Sirkenin faydaları sayesinde kısa sürede saç kepeğinden kurtulabilirsiniz.
 • Kıl dönmesi ve batık sorunları için sirkeli suya batırdığınız pamuğu şiş alana bastırıp biraz bekletin. Ardından dairesel hareketlerle masaj uygulayın. Düzenli aralıklarla bu presi uygularsanız kısa sürede sonuç alırsınız.
 • Cildiniz için kullandığınız sirke kürleri sonrasında hemen suyla yıkamak yerine biraz beklemeniz sirkenin etkisi bakımından daha yararlı olacaktır. Düzenli ve rutin olarak uygulanan sirkenin faydaları cildinize gözle görülür ışıltı ve güzellik kazandıracaktır.

Sirke Nasıl Hazırlanır?

Evde doğal sirke yapıldığında sirkenin üzerinde ince bir tabaka oluşmaktadır. Bu doğal sirke mayası ve anası denmektedir. Çeşitli renklerde olan sirke mayasının rengi sirkenin yapıldığı meyveye göre değişmektedir. Evde yapılan sirke, yaklaşık iki ay sonra tüketilmelidir. Zamanınız varsa 1 ay sonra hazırladığınız sirkeyi 1 ay sonunda süzüp yaklaşık 7 ay sonra tüketmeye başlarsanız sirkenizin kalitesi artacaktır. Markette aldığınız sirkelerin içinde de bu maya oluşabilir ve bu mayayla sirkenizi yapabiliriniz.

Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri üremesini engeller. Cilt ve vücut bakımından asit dengesin düzenler ve zayıflamaya yardımcı olur. Üzüm sirkesi ise turşu kurarken aroma olarak lezzet katmaktadır.

Ev Yapımı Üzüm Sirkesi Hazırlanışı

Malzemeler

 • 1 kilo üzüm
 • 3 kitre su
 • 1 yemek yaşığı iri bulgur
 • 1 yemek kaşığı nohut
 • 1 ilim ekmek içi
 • 1yemek kaşığı tuz

Üzümler güzelce yıkanır ardından süzülerek bir kaba konur. Kabın ağızı hava geçirecek tülbent gibi bir bezle kapatılır. Serin bir ortamda 20 gün bekletilir. Ardından süzülen karışıma, üzümler sıkılır ve posası çıkartılıp suya karıştırılır. Cam şişe ve kavanoza dökülüp 3 ay bekletilir.

Ev Yapımı Elma Sirkesi Yapılışı

Malzemeler

 • 6 litre cam kavanoz
 • 2 kilogram elma
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 5 adet nohut

Elmalar dörde bölündükten sonra çekirdekli kısımları çıkartılır. Büyük cam kavanoza eklenir. Ardından üstüne nohut koyulur ve 3 litre su doldurulur. Bir çay kaşığı şeker ve tuz da eklendikten sonra karıştırılır. Hava aldıracak bir bezle kavanoz kapatılır. 45 gün mayalanma için beklemeye bırakılır. Sirke sinekleri oluşmaya başladığı zaman elma posası süzülür ve atılır. Ardından suya bir çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı tuz eklenip karıştırılır. Kavanozun kapağı kapatılıp serin bir yerde bekletilir. Zaman sonra sirkenin üzerinde sirke anası dediğiniz beyaz şeffaf bir maya oluşur. Bu sirkenin hazır olduğunu belirtmektedir.

Sirke Nasıl Tüketilir?

Sirkeyi kilo vermek için tek başına tüketmenin fazla bir yararı olmayacaktır. Düşük kalorili ve yağsız yemeklerin yanında besin değeri yüksek salataların içinde kullanabileceğiniz sirke sizin zayıflama çabanıza hız kazandıracaktır.

Kilo Vermek İçin Kullanılan Elma Sirkesi Kürleri

 • Yemeklerden önce bir bardak meyve suyu içine, 2 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırıp içerek sirke içinde bulunan asetik asitin vücudunuzda yağ yakan proteinleri harekete geçirmesini sağlayabilirsiniz.
 • Elma sirkeli salata sosu hazırlarken, 2 yemek kaşığı elma sirkesi kullanabilirsiniz. Salataya yağ koymamanız zayıflamak isteyen kişiler için daha sağlıklı olacaktır.
 • Sirkenin damak tadına uygun olması için sirkeyi limon suyu ve bir diş sarımsakla karıştırarak sos oluşturabilirsiniz. Düşük kalorili bir yemek esnasında yiyeceğiniz sirke soslu salata vücudunuzun yağ yakımını kolaylaştıracaktır.
 • Çok çabuk acıkıyorsanız ya da birkaç saat sonra acıkmak istemiyorsanız yemeğinizin yanında ve garnitürlerinizde bol sirke kullanarak daha geç acıkmayı hedefleyebilirsiniz.
 • Yatmadan 2 saat önce, 2 yemek kaşığı elma sirkesini, 1 bardak suya karıştırıp içerseniz, TİP 2 diyabet hastalığına yakalanma riskinizi azaltırsınız.
 • Kan şekeri seviyesini düşürmek istediğiniz zaman yemeklerden önce 2 yemek kaşığı sirkeyi su ile karıştırıp içebilirsiniz. Böylelikle sirke kan şekeri seviyenizi dengelemiş olacaktır. Salatalarınızda yağlı soslar kullanmak yerine sirkeli sosları tercih etmek kalp ve damar sağlığınızı koruyacaktır. Yüksek tansiyon sorunu yaşayan hastalar suya veya meyve sularına 2 kaşık sirke karıştırarak içtikleri takdirde tansiyonlarını dengelemelerine yardımcı olur.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın