Lahananın Faydaları – Besin Değerleri

Lahananın Faydaları Nelerdir? Lahananın Besin Değerleri Nelerdir? Lahananın Zararları Nelerdir? Merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

Lahana Nedir?

Literatürde geçen Latince adı Brassica Oleracea olan Lahana sebzesi, ülkemiz insanları tarafından oldukça sevilen bir besin öğesidir. Özellikle kış aylarında lahananın birçok çeşidinin tüketimindeki artış gözlemlemektedir. Ana göbek çevresinde kat kat meydana gelmiş yapraklardan oluşmaktadır. Dünya üzerindeki ilk lahana kalıntılarına Yunanistan bölgesinde rastlanmıştır ve bu sayede lahananın tarihteki ilk üretim yerinin Avrupa olduğu kanısına varılmıştır. Günümüzde ise dünyanın her yerinde yaygın bir geçim kaynağı olarak kullanılmaktadır. Lahana yetiştirme işlemleri, oldukça özen gerektiren kurallara sahiptir. Özellikle lahana yetiştirmek isteyen bir insanın, bu sebzenin daha çok sıcak ortamları sevdiğini fakat derecelerde aşırıya kaçıldığı an dayanıksız olduğunu bilmesi gerekmektedir. Lahana üretiminin verimli gerçekleştirilebilmesi için en ideal sıcaklık yaklaşık 25 derece olarak belirtilmektedir.

Lahana Sebzesinin Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde lahana denildiği zaman insanların aklına ilk beyaz lahana gelse de, bu sebzenin tüketilebilen birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Çeşitlerine göre özellikleri de değişen lahanalar için ortak söylenebilecek tek bilgi sıcak ortamları sevdikleri yönündedir. Ayrıca beyaz lahana olarak ayrılan çeşidi ise kilo verdirme özelliği ile adından sıkça söz ettirmektedir.

Öyle ki son zamanların moda olmuş zayıflama metotlarından biri olan lahana diyetine de ev sahipliği yapmaktadır. Zayıflatmasının yanı sıra toksik önleyici özelliği sayesinde hastalıkların oluşması konusunda doktorların bir numaralı tavsiyelerinden biridir. Son olarak bağışıklık sistemi konusunda hassas olan bireylerin lahana yiyerek daha güçlü bir bünyeye sahip olabileceklerini de belirtmekte fayda var.

Lahananın İçerdiği Besinler ve Vitaminler

Dünya çapında milyonlarca insan tarafından sevilerek tüketilen lahana, oldukça etkili ve güçlü bir sebzedir.

 • Antioksidan özelliğinin yoğun olması sayesinde iltihap oluşumlarının önüne geçerek kalp hastalıklarının %20 oranında azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ayrıca karaciğer yağlanması konusunda tam bir kullanıcı dostu olduğu da bilinmektedir.
 • Lahana bitkisinin içeriğinde bulunan C ve K vitaminleri sayesinde insan metabolizmasını desteklemekte ve bağışıklık sisteminin oldukça güçlü kalmasını sağlamaktadır.
 • Potasyum konusunda oldukça yoğun bir özelliğe sahip olduğu için damarlardaki kan basıncının dengede kalmasına yardımcı olur.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesini ve kilo vermeyi sağlayan besin öğesinin ise içeriğinde bulunan lif kaynağı olduğu düşünülmektedir.
 • İleri yaşlarda görülen kötü kolesterolü ise bitki sterolleri sayesinde önlemektedir.
 • Son olarak B6 ve folat açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahip olduğunu belirtmekte fayda var.
 • İçeriğinde bulunan bir diğer vitaminin ise genellikle göz sorunları yaşayan kişilere tavsiye edilen A vitamini olduğu da bilinmektedir.
 • İçerisinde bulunan vitaminler ise B5, B1, B2 VE B3 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sayede çocuklarda gelişim sürecini ve ileri yaşlarda ise yaşlanma durumunu etkiler.
 • Ayrıca mineral konusunda da zengin bir içeriğe sahip olan lahana sebzeleri magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnanez minerallerine sahiptir.
 • Önemli ölçüde lif kaynağını içerisinde barındığı için sindirim konusunda kişilere hiçbir sorun yaratmamaktadır.

Lahananın Faydaları Nelerdir?

Özellikle beyaz lahananın metabolizmaya faydaları söz konusu olunca birçok insanın gönlünü fethetmeyi başarabilmiştir.

Özellikle lahana türlerinin tümünün çağımızın vebası kanserle mücadelede insanlara direnç kazandırdığı bilinmektedir. Ayrıca cilt sorunlarına, rahatsız edici akne oluşumlarına ve egzama hastalığına karşı mucize derecesinde faydalar sağladığı bilinmektedir. Bu faydalarının yanı sıra fazla kilolarından kurtulmak isteyen bireylere de diyetisyenler tarafından daima önerilmektedir.

Lahana Nelere İyi Gelir?

Enfeksiyon Oluşumlarını Engeller
Lahana yapraklarının içerisinde vücutta oluşabilecek komplikasyonları önleyen glutamin maddesi yer almaktadır. Bu sayede vücut içerisinde oluşabilecek enfeksiyonlarında önüne geçilmektedir. Aynı zamanda enfeksiyona bağlı olarak gelişen alerji, tahriş ve ateş gibi etkenlerin görülmesini azalttığı da klinik olarak kanıtlanmıştır.

Göz Sağlığı İçin Birebirdir
Lahana sebzesi, özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkabilen bir problem olan makula komplikasyonunu önlemesinde ve gözlerde katarakt oluşumunun engellenmesinde etkin rol oynayan besinlerden biridir. Ayrıca beta karoten öğesi bakımından zenginliği ile göz sağlığının her daim yüksek seviyelerde kalmasına yardımcı olmaktadır.

Fazla Kiloların Atımını Kolaylaştırır
Diyetisyenler tarafından kilo vermek isteyen hastalara sıklıkla tavsiye edilen besinlerden biri de lahana sebzesidir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kişilerin gün boyunca dinç kalmasına ve enerji yakmasına yardımcı olmaktadır.

Kalp Hastalıklarını Önler
Lahana sebzelerine mensup olan besinlerin tümü, kalp konusunda insanların sağlıklı kalabilmesine oldukça yardımcı olan bir öğedir. Kalsiyum ve potasyum bakımından zengin olması kan basıncının dengelenmesine ve kalbin verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Son olarak lahanaların içeriğinde yer alan sodyum bileşeni sayesinde insan vücudundaki kardiyak sisteminin düzgün çalışmasının sağlandığı da belirtmekte fayda var.

Lahananın Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda arama motorlarında sıklıkla araştırılardan konulardan biride bu şifalı sebzenin insan vücuduna bir zararının bulunup bulunmadığıdır.

Her gıdanın aşırıya kaçmasından dolayı oluşan bazı komplikasyonlar oluştuğu bilindiği için bu soruya evet yanıtını vermek çokta yanlış bir düşünce olmamaktadır. Lahana ürünlerinin aşırı derece tüketilmesinden dolayı insan vücudunda sıvı kaybı oluşabilmektedir. Bunun nedeni olarak da lahananın içeriğinde bulunan lifli yapının etkili olduğu söylenmektedir.

Lahananın İdrar Yollarına Zararları

Lahananın fazla kullanılmasından oluşan en önemli komplikasyon ise idrar yollarında oluşan tahriş olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle içerisinde bulunan lifli yapının sıvı emme özelliğinden kaynaklı olan idrar yaparken zorlanma belirtileri, tahriş ve yanma oluşumlarına zemin hazırlamaktır. Ayrıca içerisinde bulunan asitli yapı nedeniyle sindirimden sonra vücuttan atılması sırasında da tahrişe neden olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra fazla tüketiminden sonra bazı kişilerde sindirimin sisteminin zorlanmasına ve buna bağlı olarak gaz ve şişkinlik sorunlarının başladığı belirtilmektedir. Bu lahananın fazla kullanılmasından doğan bu zararlarla karşılaşmamak için sebzeyi belli aralıklarla ve azar azar tüketmeniz gerekmektedir.

Lahananın faydalarını bilmeli ancak lahana tüketiminin kimler için risk olduğunu bilip buna göre tüketim sağlanmalıdır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın