Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayının faydaları saymakla bitmez. Rezene çayı ile ilgili merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken bütün detayları aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Her derde deva olan bitkiler arasında yerini alan rezene çayı, tadı ve kokusu bakımından her ne kadar çoğu insana kötü gelse de sağlığa olan olumlu etkileri ile sıkça tüketilmektedir. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan rezene çayı, vitamin ve mineraller açısından da dolu bir bitkidir. Tohumu dışında yaprakları da kullanılan bu bitkinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi anne sütünü arttırdığıdır. Bağışıklık sistemini de kuvvetlendiren bu çay, birçok rahatsızlığı da hafifletmektedir. Peki, saymakla bitmeyen rezene çayının faydaları nelerdir? Hangi rahatsızlıklara iyi gelmektedir?

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Antioksidan bakımından oldukça yeterli olan rezene çayı, aynı zamanda C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklar karşı savunma sağlar. Özellikle soğuk kış günlerinde grip ve nezle gibi rahatsızlıklar karşı vücudu güçlü tutar.
  • Sabahları uyandıktan sonra gelen balgam, çoğu zaman sinir bozucu olabilmektedir. Rezene çayının balgam söktürücü özelliği ile bu durumdan kurtulabilir, ayrıca boğaz bölgesinde gelişen ağrıları hafifletmeye oldukça etkili bir çaydır.
  • Zayıflamaya yardımcı olan çaylar arasında yer alan rezene, yağ yakımına olan olumlu etkileri ve açlık hissini yok etmesi ile kilo verme sürecinde olumlu adımlar atmanıza yardımcı olur. Bunun dışında idrar söktürücü özelliği ile de bu duruma destek olmaktadır.
  • Aynı zamanda diğer bitki çayları gibi de rezene çayı da şişkinlik ve sindirimde hazımsızlık durumu gibi problemleri ortadan kaldırmaktadır. Bağırsak sağlığına da etkili olan bu çay, sindirimi de hızlandırmaktadır.
  • Annelerin yeni doğum yaptıklarında en büyük sorunlarından biri anne sütünün azalmasıdır. Düzenli bir şekilde rezene çay tüketimi anne sütünü arttırmakta ve bebeklerdeki gaz problemlerini hafifletmektedir.
  • Bütün bunların dışında rezene çayı cilt sağlığı için de son derece önemli olan gıdalardan biridir.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Rezene çayının yapılışı ve kullanılan gıdaların miktarı kişiden kişiye göre değişse de, en çok kullanılan ve tavsiye edilen hazırlanma biçimi bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı rezenenin eklenmesidir. 5 ila 8 dakika arası demlenmeden sonra suyun içerisinden rezene parçalarını alarak çayınızı içebilirsiniz. Ayrıca bal ve limon da ekleyerek çayınıza lezzet katabilirsiniz.

Rezene Çayı Hangi Zamanlarda Tüketilmelidir?

Rezene çayının kullanım amacına göre, içilme zamanları da değişiklik göstermektedir. Bu çay günün her zamanında tüketebileceğiniz bir gıdadır. Fakat faydaları zaman zaman farklılık göstermektedir. Örneğin rahat uyumak ve uykunuzun gelmesini istiyorsanız geceye doğru içeceğiniz rezene çayı sizi rahatlatacak ve uykunuzu getirecektir. Aynı zamanda kadınlarda adet ağrısını giderdiği için, adet günlerinde düzenli olarak tüketilebilmektedir. Zayıflamak için de kullanılan rezene çayı, diyet günlerinin orta vakitlerini tüketilebilmektedir.

Rezene Çayı Ne Kadar Tüketilmeli?

Rezene çayının faydaları gibi fazla tüketiminde de zararlı olabilmektedir. Bu yüzden gün içerisinde kullanım sıklığına ve uzun süre kullanımda düzenliliğe son derece dikkat edilmelidir. Gün içerisinde rezene çayının iki fincan ölçüsünden fazla tüketmemeniz önerilmektedir. Bu ölçülerden fazla tüketilmesi durumunda vücutta bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bu yan etkilerden en çok görülenler ise bulantı, kusma ve cilt üzerinde kızarmalar gibi problemlerdir. Bu etkilerin uzun sürmesi halinde doktora gidip muayene olmanız sağlığınız için gereklidir.

Aynı zamandan epilepsi hastalığına maruz olanlar ve hamilelik döneminde olan kadınların doktorlarından onay almamaları halinde bu çayı tüketmemeleri gerekmektedir. Düzgün bir şekilde tüketildiğinde ve bazı hususlara uyulduğunda rezene çayı vücudumuz için son derece faydalı bir üründür.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


Hemen Şimdi Destek Alın

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın