Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayının faydaları saymakla bitmez. Rezene çayı ile ilgili merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken bütün detayları aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Her derde deva olan bitkiler arasında yerini alan rezene çayı, tadı ve kokusu bakımından her ne kadar çoğu insana kötü gelse de sağlığa olan olumlu etkileri ile sıkça tüketilmektedir. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan rezene çayı, vitamin ve mineraller açısından da dolu bir bitkidir. Tohumu dışında yaprakları da kullanılan bu bitkinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi anne sütünü arttırdığıdır. Bağışıklık sistemini de kuvvetlendiren bu çay, birçok rahatsızlığı da hafifletmektedir. Peki, saymakla bitmeyen rezene çayının faydaları nelerdir? Hangi rahatsızlıklara iyi gelmektedir?

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Antioksidan bakımından oldukça yeterli olan rezene çayı, aynı zamanda C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklar karşı savunma sağlar. Özellikle soğuk kış günlerinde grip ve nezle gibi rahatsızlıklar karşı vücudu güçlü tutar.
 • Sabahları uyandıktan sonra gelen balgam, çoğu zaman sinir bozucu olabilmektedir. Rezene çayının balgam söktürücü özelliği ile bu durumdan kurtulabilir, ayrıca boğaz bölgesinde gelişen ağrıları hafifletmeye oldukça etkili bir çaydır.
 • Zayıflamaya yardımcı olan çaylar arasında yer alan rezene, yağ yakımına olan olumlu etkileri ve açlık hissini yok etmesi ile kilo verme sürecinde olumlu adımlar atmanıza yardımcı olur. Bunun dışında idrar söktürücü özelliği ile de bu duruma destek olmaktadır.
 • Aynı zamanda diğer bitki çayları gibi de rezene çayı da şişkinlik ve sindirimde hazımsızlık durumu gibi problemleri ortadan kaldırmaktadır. Bağırsak sağlığına da etkili olan bu çay, sindirimi de hızlandırmaktadır.
 • Annelerin yeni doğum yaptıklarında en büyük sorunlarından biri anne sütünün azalmasıdır. Düzenli bir şekilde rezene çay tüketimi anne sütünü arttırmakta ve bebeklerdeki gaz problemlerini hafifletmektedir.
 • Bütün bunların dışında rezene çayı cilt sağlığı için de son derece önemli olan gıdalardan biridir.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Rezene çayının yapılışı ve kullanılan gıdaların miktarı kişiden kişiye göre değişse de, en çok kullanılan ve tavsiye edilen hazırlanma biçimi bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı rezenenin eklenmesidir. 5 ila 8 dakika arası demlenmeden sonra suyun içerisinden rezene parçalarını alarak çayınızı içebilirsiniz. Ayrıca bal ve limon da ekleyerek çayınıza lezzet katabilirsiniz.

Rezene Çayı Hangi Zamanlarda Tüketilmelidir?

Rezene çayının kullanım amacına göre, içilme zamanları da değişiklik göstermektedir. Bu çay günün her zamanında tüketebileceğiniz bir gıdadır. Fakat faydaları zaman zaman farklılık göstermektedir. Örneğin rahat uyumak ve uykunuzun gelmesini istiyorsanız geceye doğru içeceğiniz rezene çayı sizi rahatlatacak ve uykunuzu getirecektir. Aynı zamanda kadınlarda adet ağrısını giderdiği için, adet günlerinde düzenli olarak tüketilebilmektedir. Zayıflamak için de kullanılan rezene çayı, diyet günlerinin orta vakitlerini tüketilebilmektedir.

Rezene Çayı Ne Kadar Tüketilmeli?

Rezene çayının faydaları gibi fazla tüketiminde de zararlı olabilmektedir. Bu yüzden gün içerisinde kullanım sıklığına ve uzun süre kullanımda düzenliliğe son derece dikkat edilmelidir. Gün içerisinde rezene çayının iki fincan ölçüsünden fazla tüketmemeniz önerilmektedir. Bu ölçülerden fazla tüketilmesi durumunda vücutta bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bu yan etkilerden en çok görülenler ise bulantı, kusma ve cilt üzerinde kızarmalar gibi problemlerdir. Bu etkilerin uzun sürmesi halinde doktora gidip muayene olmanız sağlığınız için gereklidir.

Aynı zamandan epilepsi hastalığına maruz olanlar ve hamilelik döneminde olan kadınların doktorlarından onay almamaları halinde bu çayı tüketmemeleri gerekmektedir. Düzgün bir şekilde tüketildiğinde ve bazı hususlara uyulduğunda rezene çayı vücudumuz için son derece faydalı bir üründür.

Rezene Çayı Ne İşe Yarar?

Rezene bin yıllardır şifalı bitki olarak kullanılır. Farklı toplumların geleneksel şifacılığında yeri bulunur. Bilimsel araştırmalar rezenenin bazı konularda sağlığa etkisi olabileceğini gösterir, fakat bazı riskler de içerir. Rezene çayı da bitkinin kendisiyle benzer etkilere sahip bir içecek alternatifidir. Rezenin faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Adet ağrılar: Adet dönemleriniz ağrılı geçiyorsa hafifletmek için rezene çayından destek alabilirsiniz. Rezene rahmin kasılmasını azaltarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Kan şekerinin düzenlenmesi: Artan kan şekerini kontrol altına almanın temel yolu beslenmeye dikkat etmek ve tedavileri uygulamaktır. Rezene bu temel tedavilere iyi bir eşlikçi olabilir.
 • Aspirine benzer etkiler: Her zaman aspirinin yerine geçmez fakat bazı ağrılar üzerinde aspirine yakın bir etki gösterebilir. Bu her ağrı için geçerli değildir fakat bazı durumlarda ağrının hafiflemesi için yardımcı olabilir.
 • Mide kası spazmlarını azaltmak: İrritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi hastalıklarda mide kası spazmları sık yaşanır. Rezene çayı bundan kaynaklanan şikâyetleri azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Müshil etkisi: Rezene en sık kabızlığın giderilmesinde kullanılır. Bu çay bağırsaklarınızdaki hareketliliği artırabilir ve kısa süreli kabızlığı giderebilir. Bu etkisi sayesinde detoks programlarında da sıkça tercih edilir. Fakat düzenli olarak uzun süre tüketmek bağırsak tembelliğine yol açabilir. Bu nedenle dönem dönem tüketmek daha güvenli bir yoldur.

Rezene çayının sayısız etkisinden söz edilse de hepsi kanıtlanmamıştır. Genelde ağrıları hafifletmek ve kabızlığı gidermek için tercih edilen bir içecek olarak tanınır. Fakat uzun süre düzenli olarak tüketmek bağırsak tembelliğine yol açabilir.

Rezene Çayı Zayıflatır Mı?

Rezene çok farklı coğrafyalarda yetişen bir bitki olmasına rağmen asıl merkezi Akdeniz çevresidir. Binlerce yıldır şifalı bitkiler arasında gösterilen rezene hala sağlıklı bir içecek olarak tercih ediliyor. Bu bitki baharat, çiğ yemiş, kurutulmuş, kızartılmış, haşlanmış olarak tüketilebilir. Çayını içmek en sık tercih edilen yöntemdir.

Zayıflama programlarına sıkça dahil edilen rezene çayı bu dönemler için iyi bir yardımcı olabilir. Çünkü kalorisi düşük, sağlıklı ve müshil etkisine sahip bir çaydır. Kalorisi yüksek içecekleri bırakıp yerine bu tip içecekleri koyduğunuzda kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Fakat çoğu zaman tercih nedeni müshil etkisidir. Bağırsak hareketleriniz hızlandığında tartıda farkı daha hızlı görürsünüz. Fakat müshille zayıflama kalıcı bir yöntem olmadığı gibi uzun süreçte sağlıklı da değildir.

Uzun süre düzenli olarak rezene çayı tükettiğinizde (müshil etkisi sizin için geçerliyse) bağırsak tembelliği oluşabilir ve besinlerin emiliminde sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda beslenme alışkanlıklarını değiştirmeden verdiğiniz kiloları geri almanız çok kolaydır. Bu nedenle rezene çayını zayıflama programlarının bir parçası olarak düşünmek daha güvenli bir yol olur.

Rezene Çayının Zararları

Rezene çayı çoğu insan için güvenli kabul edilse de bazı riskler taşır. Bu nedenle aşırı tüketilmesi ya da yoğunlaştırılmış versiyonlarının tercih edilmesi önerilmez. Rezene çayını ara sıra içtiğiniz sağlıklı bir içecek olarak görebilir ya da ağrı gibi durumlarda faydalanabilirsiniz. Rezene çayının olası zararları şöyle sıralanabilir:

 • Bazı insanların rezene alerjileri vardır. İlk defa deneyecekseniz küçük bir parça denemek ve 24-48 saat beklemek önerilir.
 • Rezenenin yoğunlaştırılmış ekstraktları, içeriklerin fazla yoğun alınmasına neden olabilir.
 • Rezene vücutta östrojeni taklit eder. Bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde içilmemesi gerekir.
 • Aynı sebepten östrojene duyarlı kanser türlerinden birini yaşıyorsanız (meme kanseri, rahim kanseri gibi) ya da riskler taşıyorsanız rezene tüketmemeniz önerilir.
 • Bir tür kanserojen olan östragol, rezenede bulunan bir elementtir. Bu nedenle risk taşıyanların ve hastalığı yaşayanların tüketmemesi daha avantajlı olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın